Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
MariuszASM
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 26 cze 2022, 14:03

Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: MariuszASM »

Cześć,

z zestawem BBS02B 750W dostałem bidon 48V 17,5Ah 13s5p. Bałem się tego bo słyszałem cuda o chińskich akumulatorach. Ponoć ogniwa są tam jednak markowe, ale szkoda gwarancji by sprawdzać. Zachowuje się ten pakiet normalnie. Spadki napięcia minimalne przy oddawaniu pełnej mocy (mam 22A na sterowniku). Ponoć 30A nawet to jest w stanie podać, ale tyle to nie ma szans ciągnąć :). Ładowarkę 4A dali - też spoko.

Ale do rzeczy, bo jak zwykle się rozgaduję. Cel - dojechać do Hiszpanii ;) Oczywiście nie na jednym ładowaniu ;) Na tej 17,5 przejadę spokojnie 80km. Potrzebuję drugą 17,5 albo nieco większą. Te 160-180km dziennie bym robił. Ładowanie to camping, knajpa, raczej nie będzie z tym problemu.

Co robić?
1. Zamawiać z aliexpress bo cena jest ok, a chodzi to chyba jak powinno?
2. Zamówić coś takiego do zrobienia z depakietów - wtedy w tej samej cenie zapewne mam więcej Ah, a co za tym idzie jakiś zapas km.
3. Zamówić lub kupić gotowca na nowych sprawdzonych ogniwach kosztem zapewne Ah, 17,5 byłby raczej max.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2022, 11:39 przez MariuszASM, łącznie zmieniany 1 raz.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1299
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Drugi aku - od chińczyka czy depakiet czy nowe?

Post autor: zielony71 »

Ja tam chińskim ogniwom nie ufam, zwłaszcza, że niezawodność baterii jest kluczowa dla tej wyprawy.
Może warto nawet zainwestować w nowe ogniwa a nie depakiet? Różnica w cenie nie jest już ostatnio tak duża.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Drugi aku - od chińczyka czy depakiet czy nowe?

Post autor: Yasiu77 »

Pokaż linka tego bidona z ali. Ostatnio testowałem chińskie nowe ogniwa 3000mAh znanej marki i wyszły gorzej pojemnościowo niż depakiet samsungów 2900mAh
MariuszASM
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 26 cze 2022, 14:03

Re: Drugi aku - od chińczyka czy depakiet czy nowe?

Post autor: MariuszASM »

Kupowałem tutaj cały zestaw: https://pl.aliexpress.com/item/1005003389434845.html Wersja 17,5Ah. Niby Samsung/LG/Panasonic cells. Tego nie mam jak sprawdzić bez rozkręcania. Dawno temu miałem chińczyka jakiegoś z HUB 1000W. Ładował się max do 52V a przy daniu mocy na max napięcie spadało z 52V do 49 :) Tutaj dobrze wróży (chociaż nie znam się, tylko tak mi się wydaje), spadków napięć nie widać przy 20A poboru prądu. Trochę pomęczyłem, pomierzyłem woltomierzem i wydaje się być adekwatne do użycia.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Drugi aku - od chińczyka czy depakiet czy nowe?

Post autor: pxl666 »

a ile już było ładowań?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Drugi aku - od chińczyka czy depakiet czy nowe?

Post autor: tkoko »

Na początek mała propozycja, zmień/załóż temat w stylu "MID'em (BBS'em02) do Hiszpanii, problemy" i złącz w jedno;
viewtopic.php?f=44&t=8560&p=108839#p108839
viewtopic.php?f=25&t=8561&p=108834#p108834
viewtopic.php?f=19&p=108857#p108857
łatwiej będzie udzielać całościowe odpowiedzi w jednej sprawie.
Teraz kilka pytań;
1. zamierzasz "kręcić 140 - 180 km/dziennie, z jakimi prędkościami przelotowymi.
2. w jednym ciągu czy z przerwami np. na zwiedzanie, pożywienie, odpoczynek itp.
3. zamierzasz jeździć tylko na PAS czy również na manetce.
4. masz za sobą 180 km przejazdy z pełnym obciążeniem i wiesz jakiego zużycia prądu/pojemności aku się spodziewasz.
5. osoba towarzysząca ma podobne możliwości co Ty.
Osobiście przy takiej wyprawie zoptymalizowałbym ładowanie w trasie. Przy nominalnym prądzie ładowania 0.5C (w Twoim przypadku 7 - 8A) czas ładowania aku od zera do 90% to zaledwie 1.5 - 2 godz, i masz "drugi" aku bez konieczności wożenia dodatkowego.
Co do "stukotu" silnika na manetce. Trochę to dziwne że nie występuje również na PAS'ie ale podejrzewam że podawałeś szybko pełną moc manetką, czego nie da się zrobić na PAS'ie, i przeskakiwał łańcuch lub wolnobieg w silniku lub kole.
Załączniki
Li-Ion ładowanie.JPG
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Drugi aku - od chińczyka czy depakiet czy nowe?

Post autor: pxl666 »

ładowanie 8a na bidon od chińczyka ?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Drugi aku - od chińczyka czy depakiet czy nowe?

Post autor: tkoko »

pxl666 pisze:
27 cze 2022, 9:44
ładowanie 8a na bidon od chińczyka ?
A co ma "bidon od chińczyka" z ładowaniem. Jeżeli są tam w miarę firmowe ogniwa, co da się stosunkowo łatwo sprawdzić testami na rozładowanie, to i ładowanie prądem 1.5 A na ogniwo Sanyo Ga 3500 mA, gdzie "fabryczny" prąd ładowania to 1.7 A nie powinno być problemem jeżeli BMS pozwoli. Dodatkowo nie mówię o "ładowaniu", a o doładowaniu w trasie które będzie znacznie krótsze, zależne od czasu i przejechanych kilometrów. Główne ładowanie będzie na kampingu/postoju i tu może już ładować przez noc zalecanym prądem przez chińczyka 2 - 4 A.
Dosyć dokładnie opisuje to Szczur333 tutaj.
viewtopic.php?f=11&t=4423&hilit=%C5%82adowanie+w+trasie
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Drugi aku - od chińczyka czy depakiet czy nowe?

Post autor: pxl666 »

spoko , większość unika szybkiego ładowania dużym prądem . szczur jako jedyny zasadniczo eksploruje ten temat . nie mowie ze się nie da , natomiast twierdze ze to niezdrowe dla pakietu
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Drugi aku - od chińczyka czy depakiet czy nowe?

Post autor: tkoko »

pxl666 pisze:
27 cze 2022, 10:55
spoko , większość unika szybkiego ładowania dużym prądem . szczur jako jedyny zasadniczo eksploruje ten temat . nie mowie ze się nie da , natomiast twierdze ze to niezdrowe dla pakietu
Niezdrowa dla pakietu będzie także jazda w 40 stopniowym upale, czy to znaczy że nie powinien jechać do Hiszpanii elektrykiem. Myślę że nieużywany zapasowy aku zagrzeje się podczas jazdy bardziej niż główny aku podczas doładowania.
Awatar użytkownika
Mr.Freeman
Forumowicz
Posty: 67
Rejestracja: 16 maja 2019, 10:45
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: Mr.Freeman »

No właśnie największym problemem to będzie temperatura. Obudowy typu bidon białe w połysku były by najlepsze wtedy na upały.
MariuszASM
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 26 cze 2022, 14:03

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: MariuszASM »

Dzięki za odpowiedzi. Zmieniłem tytuł, przenieść nie za bardzo mogę, ale dział jest chyba ok. Problem stukotu nie istnieje na PAS w każdym możliwym ustawieniu, a manetka będzie służyć tylko jako tryb Walk. Zostańmy przy aku - odpowiedzi dla tkoko:

1. Jako, że to trek z sakwami to raczej nie będzie to więcej niż 25-27km/h po prostej. Wspomaganie dosyć niskie, sporo jestem w stanie wykręcić.
2. Zdecydowanie z przerwami na zwiedzanie, posiłki, itp.
3. Manetka tylko w trybie Walk.
4. Wstępnie wyliczyłem, że spokojnie na tym aku zrobię 80-90km, może i więcej. Jeżeli podczas obiadu doładuję tymi 4A to i tak nie dojdę do 160/180km. Wydaje mi się, że tam więcej jak 5A nie pójdzie a nawet gdyby BMS pozwolił to będzie się to to grzać za bardzo. Nie wiem czy tam jest jakikolwiek czujnik temperatury.
5. Osoba towarzysząca wymaga nieco większego W wspomagania ;) Ale niewiele mniej zrobi - 75km.

Miejsc do ładowania przez 1-2h w trasie jest sporo. Na noc nie zawsze będzie camping, ale też zawsze można rower w dzień zostawić na jakimś campingu pod miastem i skoczyć na miasto na parę h - akurat się naładuje sprzęt.

Problem jest taki, że drugi aku to jest jakieś bezpieczeństwo - jak jeden padnie to zakup drugiego w trasie od ręki może nie być taki prosty - tego w decathlonach nie kupię. Ze względu na wagę jednak wolałbym jeden. To jednak 4-5kg więcej. No i fakt, w sakwie to się może grzać, w sierpniu i wrześniu słońce jeszcze daje nieźle.
Mr.Freeman pisze:
27 cze 2022, 11:48
No właśnie największym problemem to będzie temperatura. Obudowy typu bidon białe w połysku były by najlepsze wtedy na upały.
Można machnąć to białym lakierem, to w sumie nie wydaje się złym pomysłem...
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: pxl666 »

sa bmsy z czujnikiem temperatury . swoja droga chętnie obejrzę bloga z wyprawy . akcja aż się prosi o przyczepkę z panelem do ładowania aku
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: tkoko »

MariuszASM pisze:
27 cze 2022, 11:52
.......
1. Jako, że to trek z sakwami to raczej nie będzie to więcej niż 25-27km/h po prostej. Wspomaganie dosyć niskie, sporo jestem w stanie wykręcić.
2. Zdecydowanie z przerwami na zwiedzanie, posiłki, itp.
3. Manetka tylko w trybie Walk.
4. Wstępnie wyliczyłem, że spokojnie na tym aku zrobię 80-90km, może i więcej. Jeżeli podczas obiadu doładuję tymi 4A to i tak nie dojdę do 160/180km. Wydaje mi się, że tam więcej jak 5A nie pójdzie a nawet gdyby BMS pozwolił to będzie się to to grzać za bardzo. Nie wiem czy tam jest jakikolwiek czujnik temperatury.
5. Osoba towarzysząca wymaga nieco większego W wspomagania ;) Ale niewiele mniej zrobi - 75km.
..........
1. Przy niskim stopniu wspomagania i prędkości 25 - 30 km/godz powinieneś mieć w sprzyjających warunkach po płaskim z 5 - 6 Wh/km czyli zasięg do 140km przy baterii 840 Wh. Moje zasięgi na podobnym zestawie, ja 68 lat, dwa zawały, średni wiatr, rekreacyjny wypad. Silnik klon Bafanga 500 wat, bateria ~750 Wh (tani po 3 zł depakiet LG) zasięg 80 km z teoretycznych 140 km.;
viewtopic.php?p=107271#p107271
trudniejszy teren z trzema dosyć ostrymi podjazdami szosowo terenowymi. 9 - 10 Wk/km, zasięg 90 km.
viewtopic.php?p=71811#p71811
2.jeżeli z przerwami, to tym bardziej postawiłbym na ładowanie.
3. jak bez manetki to zasięgi jak wyżej, jak z manetka to połowa tych zasięgów.
4. tak jak pisałem wyżej, przy 25 - 30 km/godz i swoim wspomaganiu (myślę że mocniejszym niż moje) te 5 - 6 Wh, czyli zasięg 140 - 170 km/godz, powinieneś uzyskać spokojnie nawet bez doładowania. Musisz to jednak sprawdzić sam jakie masz zużycie prądu i zasięg.
5. jeżeli osoba towarzysząca jest "słabsza" to trzeba powyższe zasięgi sprawdzić w jej przypadku.
Co do ochrony baterii/bidonu przed temperaturą, najprostszym sposobem będzie owiniecie baterii folia alu do pieczenia.
MariuszASM
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 26 cze 2022, 14:03

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: MariuszASM »

Super pomysł z tą folią. Zasięg realny przetestuję jutro, na razie to tylko matematyka. Odjąłem też sporo biorąc pod uwagę +20kg wagi na sakwy. Rower z baterią i ze mną to prawie 100kg, do tego dochodzi te 20kg sakw, więc tu pewnie ileś % zasięg się zmniejszy. Sprawdzę.

Jeżeli rzeczywiście wyjdzie ponad 100km plus biorąc pod uwagę podładowanie 2-3h w środku trasy to jest to, co by mnie interesowało. Tylko dalej będzie gdzieś z tyłu głowy - co jak bateria padnie. Zrobię research sklepów na trasie, gdzie mogą mieć takie baterie, ale jak przyjdzie jechać 200km bez wspomagania do najbliższego sklepu to... no da się, ale młody to też nie jestem i zajmie to trochę więcej czasu.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: Yasiu77 »

ładowanie 8A bidona nie jest problemem o ile mamy bms symetryczny i ładujemy od tyłu, czyli przez szynę. Klasycznie montowane w bidonach gniazdka DC 5,5/2,1 grzeją się konkretnie przy 4A. Wiadomo że duży prąd lądowania nie jest za dobry dla ogniw i dla samego balansowania no ale jak trzeba się szybko doładować raz na czas w terenie no to co zrobić.

W aucie stojącym na słońcu kokpit może mieć i 100 stopni więc faktycznie biały lub srebrny bidon by miał sens w takich miejscach by temperatura nie zabijała pakietu. A może najlepszy by był daszek solarny, chroni i ładuje? :) Zawsze o tym marzyłem no ale u nas to ma to mały sens
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: tkoko »

Jeszcze lepszym zabezpieczeniem od folii alu są maty/osłony przeciwsłoneczne.
https://www.google.com/search?q=maty+pz ... utc=sp-006
Co do wtyku/gniazda DC 5.5/2.1 to przy prądzie 5 - 7 A będzie się grzał (mniej/bardziej) bo nominalny prąd wtyku to 2 - 2.5 A, ale porównując te wtyki/gniazda (rozmiar styków) z wtykami/gniazdami USB C które są na 3A to nie powinno być (poza grzaniem) większych problemów.
MariuszASM
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 26 cze 2022, 14:03

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: MariuszASM »

Tam nie ma gniazda DC 5.5 / 2.1 - tam jest XLR. Myślę, że to nie będzie się grzać. Aktualnie leci 4A i wszystko zimne.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: tkoko »

MariuszASM pisze:
28 cze 2022, 10:20
Tam nie ma gniazda DC 5.5 / 2.1 - tam jest XLR. Myślę, że to nie będzie się grzać. Aktualnie leci 4A i wszystko zimne.
To jedyną niewiadomą jest maksymalny prąd ładowania BMS'a, ale przy prądzie rozładowania 30 A, a w piku 60 A, to z 10 A na ładowaniu powinno być OK.
Ja bym kupił ładowarkę tego typu;
https://pl.aliexpress.com/item/32888230912.html
i sprawdził jak mocno przy ładowaniu grzeje się bateria przy prądach większych niż 4 A. Do 8.5 A masz standardowe ładowanie/doładowanie tych ogniw, czyli prąd 0.5C. Jeżeli BMS ma "zabezpieczenia" prądowe (a powinien mieć nawet na zwarcie) to takie prądy nie powinny mu zaszkodzić. Niemniej jednak nie dam Ci takich gwarancji.
MariuszASM
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 26 cze 2022, 14:03

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: MariuszASM »

Dzięki Wam wszystkim za cenne informacje. Rower jest w stanie przejechać 120-130km. Doładowując 4A przez 2h na obiad przybywa na tyle dużo km, że zasięg robi się taki jaki potrzebuję. Ładowarka większej mocy nie jest najtańsza, chyba wolałbym dołożyć do drugiego pakietu. Temat jeszcze przemyślę.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: pxl666 »

Tas ma chyba puszki na 91 ogniw 21700 to byś miał elegancką batę ale wielką
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: Yasiu77 »

Te duże bidony to na 70 ogniw 21700 są i można tez kupić z nimi gotowy pakiet 13s5p 25Ah lub 10s7p 35Ah. Pokażesz Mariuszu jak wygląda całość?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: tkoko »

MariuszASM pisze:
01 lip 2022, 14:21
Dzięki Wam wszystkim za cenne informacje. Rower jest w stanie przejechać 120-130km. .......
Weź jeszcze pod uwagę to że w terenie "pagórkowatym" (przewyższenia 3 - 5%) zasięg spadnie o połowę, a w "górach" (przewyższenia powyżej 5%) to nawet o dwie-trzecie.
MariuszASM
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 26 cze 2022, 14:03

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: MariuszASM »

Yasiu77 pisze:
01 lip 2022, 15:12
Pokażesz Mariuszu jak wygląda całość?
Jasne.Bidon ostatecznie zmieścił się w torbie na ramie i tak chyba zostanie. Nie mam zdolności ani warsztatu by porządnie go umocować w ramie, mam z tym złe doświadczenia - w przedostatnim rowerze puściły śruby podczas jazy i dokończyłem ją na manetce trzymając baterie miedzy kolanami :) Teraz przynajmniej się trzyma.

W pełnym obciążeniu mam średnio około 1V na 10km. Jeszcze to próbuję optymalizować oprogramowaniem. Nie bardzo tu jest jak iść na jakiś kompromis, będą chyba dwie wersje softu - na jazdę bez bagażu i z bagażem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: Yasiu77 »

bidon w torbie...no, no, no :) By bidon dobrze siedział trzeba go umocować łącznie czterema śrubami. Dwie już pewnie masz. Hej! ty tam pewnie masz troszkę więcej słońca to może zamiast sakw i toreb wózek towarowy z elastycznym panelem np. 140W sobie zrób. Przy 8h słońca i 100w mocy w aku to jakbyś miał dodatkowy bidon :P
MariuszASM
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 26 cze 2022, 14:03

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: MariuszASM »

W torbie czy nie - wszystko zimne. Nie cisnę z tego 30A :). O solarach myślę, takie 160W można nawet na sakwy zarzucić i niech ładuje. Tylko nie wiem czy nie potrzebowałbym jakiejś małej stacji zasilania na 230V, którą to solar by ładował. Bo bezpośrednio to trzeba by było kombinować i też nie wiadomo czy ten pakiet jest w stanie równocześnie się ładować i oddawać energię. A taka stacja to dodatkowe parę kg, praktycznie jedna sakwa.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: Yasiu77 »

e no bez przesady, z 3kg solar 140w plus przetwornica step up 0,2kg? https://pl.aliexpress.com/item/10050016 ... 4412%21sea
MariuszASM
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 26 cze 2022, 14:03

Re: Wyprawa do Hiszpanii - MID BBS02B - zasilanie

Post autor: MariuszASM »

eee to zmienia postać rzeczy... skoro taka przetwornica wystarczy. Sądziłem, że potrzebne jest znacznie więcej 'zachodu' aby podpiąć solara bo baterii.
ODPOWIEDZ