Pytanie o koszyczki do ogniw 18650 do budowy akumulatora.

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
keseszel
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 05 sie 2022, 11:11

Pytanie o koszyczki do ogniw 18650 do budowy akumulatora.

Post autor: keseszel »

Czy do budowy akumulatora do roweru potrzebne są koszyczki? Sorki za dziwne pytanie, ale zastanawiam się nad cięciem kosztów. Wtedy ogniwa by się 3mały na blaszkach w przypadku zgrzewania lub lince w przypadku lutowania.
Co do połączeń ogniw- bardziej skłaniałbym się do zgrzewania. Lutowanie jakoś mnie nie przekonuje, mimo, że są zwolennicy takiej metody.
Co mi da użycie koszyczków? Przede wszystkim ułatwi montaż kształtu ogniwa. Zapewni odstęp między ogniwami- z tego co się dowiedziałem mogą się grzać.
Czyli raczej powinienem użyć koszyczków. Pozostaje wybór koszyczków, może być różnie z jakością ich wykonania. Ze sprawdzonych co wpadły mi w oczy podczas przeglądania neta to nexun i tu na forum.
Na jedno ogniwo potrzebuję 2 koszyczki. Powinienem kupić z zapasem, obstawiam jakieś 10-20%. Podsumowując- kupić koszyczki (jeśli mam zamiar zrobić akumulator), zwrócic uwagę by kupić właściwy rozmiar i kształt oraz nie cudować z cebulowaniem.
Czy w przypadku baterii bidonowej też musiałyby być koszyczki? U mnie bateria będzie w trójkącie, w ramie. Więcej pracy, ale jakoś nie podobaja mi się bidony na rowerze..
Czy mój tok rozumowania jest właściwy?
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Pytanie o koszyczki do ogniw 18650 do budowy akumulatora.

Post autor: Yasiu77 »

widziałem różne cuda, bez koszyków, bez izolacji, kaptonów preszpanów, taśmy, nic nie było a rower jeździł aż iskry szły :shock: Zrób sobie kosztorys i wyjdzie że te koszyki to w sumie nic nie kosztują :) W niektórych sytuacjach jak nie ma miejsca robię bez ale profilaktycznie zakładam dodatkowe koszulki zabezpieczające. Taśma nie wystarczy do połączenia ogniw, trzeba je razem skleić. Na początek pokaż ramę
keseszel
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 05 sie 2022, 11:11

Re: Pytanie o koszyczki do ogniw 18650 do budowy akumulatora.

Post autor: keseszel »

Dziękuję za odpowiedź. Nie pomyślałem o kaptonach, preszpanach, etc. Zupełnie wyleciało mi z głowy. Zdjęcia ramy wrzucę w inny temat by tu nie śmiecić. Będę musiał po prostu pomysleć o koszyczkach by nie robić dziadostwa na samym początku i uniknąc problemów w przyszłości.
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pytanie o koszyczki do ogniw 18650 do budowy akumulatora.

Post autor: aditech.pl »

Prawidłowo zbudowany akumulator pomijając kwestię ,doboru ogniw prądów rozładowania itp powinien być
-W koszykach
-Mieć na plusie dodatkowy izolator (preszpanowy ,epoksydowy,lub ten czarny)
-Łączony metodą zgrzewania
-Ostatecznie zaizolowany zewnętrznie w preszpan lub szkło epoksydowe

Wyjaśniam dlaczego
-brak koszyków naraża akumulator na przenoszenie wstrząsów ,w najlepszym przypadku nic się nie stanie ,gorzej mogą popękać mostki a w najgorszym przypadku przetrze się izolacja jedej sekcji z druga i dojdzie do zwarcia

-Brak dodatkowego izolatora na plusie może być groźne przy zgrzewaniu źle trafimy i przebijemy się miejsce między + a obudowę ogniwa i zwora ,może być groźne w momecie kiedy cały akumulator jest zbudowany i lutujemy kabel + do sekcji plusowej ,przetopimy lutownica izolację ogniwa i wtedy jest prawdziwa tragedia

-Zgrzewanie jest najszybszą i najmniej inwazyjną metodą łączenia sekcji ze względu na krótki czas przegrzewania ogniw

-Brak izolacji zewnetrznej może dać o sobie znać podczas jazdy ,akumulator przesuwa się 2mm do przodu do tyłu podczas jazdy i po 3 dniach przetrze się ta taśma a obudowa z jakiegoś metalu i nie trzeba mówić co dalej albo jakieś śrubki od wnętrza skrzynki wbija się w akumulator i połaczą przez rame sekcję

Można budować bez koszyków czasem tylko tak się da tylko wtedy ,trzeba dokładnie sprawdzić stan izolacji ogniw ,najlepiej koszulki powymieniać jak mają jakieś ślady i miedzy sekcjami dawać przekładkę z preszpanu lub kaptonu oraz dobrze je ze sobą posklejać taśmą lub kaptonem aby wstrząsy nie spowowodowały uszkodzenia mostków
keseszel
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 05 sie 2022, 11:11

Re: Pytanie o koszyczki do ogniw 18650 do budowy akumulatora.

Post autor: keseszel »

Po miesiącach. Pakiet nie zbudowany. Będę kupował koszyczki typu plaster miodu. Na plus ma być dodatkowa izolacja. Plus będzie izolowany preszpanem. Ogniwa będą zgrzewane.
Na razie moja pseudozgrzewarka pali taśmę. Dodam regulator na 7855, tak na razie. Potem jak środki pozwolą dorobię sterownik na mikrokontrolerze.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pytanie o koszyczki do ogniw 18650 do budowy akumulatora.

Post autor: Przemek »

to zgrzewanie sobie dobrze przemyśl jeśli nie masz doświadczenia ,, przepalisz jedno ogniwo nie zauważysz i za chwile będziesz rozbierał od nowa ,, albo poskładaj wszystko i daj do zgrzewanie (fachowcowi) ,albo lutuj
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pytanie o koszyczki do ogniw 18650 do budowy akumulatora.

Post autor: aditech.pl »

Zrobiłem ze 100 000 zgrzewów i początki były takie ,że zgrzewy były przegrzane -pakiet działał na nich 4lata ,potem te zgrzewy były trochę lepsze bo mniej śladów przegrzań ,teraz się zgrzewa na sprzętach co mają 2 trafa i czas zgrzewu na poziomie 10-20ms ,zgrzewy są czyste i mocne np
IMG_20230208_151409_Easy-Resize.com.jpg
Jak masz kijowy sprzęt a drogie i nowe ogniwa to nie ryzykuj bo w najlepszym wypadku ,ogniwo sie wyleje a w najgorszym zapali jak dość mocno przebijesz je
ODPOWIEDZ