Bateria Cortina 24V - nie działa po wymianie ogniw

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
marmez
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2021, 8:49

Bateria Cortina 24V - nie działa po wymianie ogniw

Post autor: marmez »

Cześć.

Mam kilka pytań. Żona ma rower Cortina ale że zasięg słaby, to kupiła drugą baterię niedziałającą, żebym wymienił ogniwa na nowe - ogniwa w środku miały około 0V . Zgrzałem pakiet 7s5p polutowałem do eletroniki baterii, niestety ani się nie ładuje, ani sterownik roweru jej nie wykrywa. I teraz się zastanawiam, co robić, bo ma działającą baterię o małej pojemności, mógłbym wziąć elektronikę od niej, ale może jest coś czego nie wiem.

Może trzeba w jakiejś kolejności podłączać elektronikę do baterii?

Może da się urochomić elektronikę tej niedziałającej baterii?

Co mogłem zrobić źle?

mam problem z wrzuceniem zdjęć (ciągle niby za duży plik, mimo, że około 1MB mają) to utworzyłem album:
https://1drv.ms/u/s!AocMxG0vwsg3oPIiFe5 ... g?e=Din7qf

Pozdrawiam, Kuba
Załączniki
23078.jpg
23078.jpg (27.74 KiB) Przejrzano 1301 razy
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Bateria Cortina 24V - nie działa po wymianie ogniw

Post autor: tas »

Powodem 0V mógł być uszkodzony BMS więc wymiana ogniw nic nie da jeśli elektronika nie działa.
Albo BMS mógł być dobry tylko z chwilą 0V na ogniwach się zablokował i już nie może być używany.
Zazwyczaj regenerując akumulatory do fabrycznych rowerów trzeba mieć specjalne narzędzia do "resetowania" elektroniki
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Bateria Cortina 24V - nie działa po wymianie ogniw

Post autor: Tooropek »

Akurat taki Aku od Cortiny robiłem w lipcu i wymiana ogniw poszła bezproblemowo i nic się nie zablokowało. Masz uszkodzony bms najwyraźniej. Kolejność rozłączania to najpierw balans a później główny plus i minus. Włóż elektronikę od tej mniejszej baterii do nowej i będzie działać. Po wymianie nie trzeba bmsa aktywować ładowarką itd. Podłączasz i działa. Zdjęcia przed i po wymianie.

Obrazek

Obrazek
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
marmez
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2021, 8:49

Re: Bateria Cortina 24V - nie działa po wymianie ogniw

Post autor: marmez »

Bardzo dziękuję Wam obu za odpowiedzi :)

To w tej kolejności przełożę.

Szacunek za upchnięcie przewodów przy 6p. Ta moja miała przewody przeprowadzone przez wolne miejsce po 6. ogniwie i stwierdziłem, że nie dam rady upchać z wszystkimi ogniwami — musiałbym inaczej przewody prowadzić, a i tak było ciasno. Teraz widzę, że jednak byłoby to możliwe... no cóż, myślę, że na razie i tak zasięg powinien być wystarczający dla żony.

Pozdrawiam, Kuba
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Bateria Cortina 24V - nie działa po wymianie ogniw

Post autor: Tooropek »

Przy 6p prowadząc przewody tak jak szły w oryginale da radę bez stresu wszystko złożyć. Łącznik 3s6p z 4s6p trzeba wykonać na taśmie niklowej odpowiedniej długości. Ja dałem jako łącznik dwie blachy 0,2x7 czystego niklu zgrzane wcześniej by jedna taśma do drugiej przylegała na całej długości. Jedynie przy tym łączniku w końcu obudowy jest mało miejsca i nie da się taśmy zastąpić na przykład przewodem i to może Ci jedynie sprawić problem ze złożeniem. Chodzi o miejsce na zdjęciu przy konektorze do sterownika. Pozdro dasz radę. 😉
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
marmez
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2021, 8:49

Re: Bateria Cortina 24V - nie działa po wymianie ogniw

Post autor: marmez »

Jeszcze raz proszę o pomoc.
Tooropek pisze:
01 wrz 2022, 9:40
Kolejność rozłączania to najpierw balans a później główny plus i minus.
Zamieniłem elektronikę z działające baterii, to tego nowego pakietu i rozłączyłem w tej kolejności, a potem podłączyłem w odwrotnej, czyli najpierw główne, a potem balans - TO BYŁ BŁĄD, bo po takim, BMS w ogóle nie puszczał napięcia i rower w ogóle nie pokazywał baterii.

Ale rozłączyłem i podłączyłem najpierw balans, a potem główne i rower wykrył baterię. Pokazał jakieś tam procentu i wspomagał, ALE podczas drogi z pracy do domu bateria się szybko rozładowała (akumulatorki miały około 3,58V na celę na początku) i po podłączeniu do ładowarki jakiś czas ładowała się, ale chyba bardzo krótko, bo po kilku godzinach jak sprawdziliśmy, to była już zablokowana i się nie ładowała, a rower pokazywał dalej taki sam stan % baterii i dodatkowo mruganie baterii, czyli, ze coś z nią źle. :(

Tę elektronikę, którą badałem jako pierwszą — która niby nie działała, zdaje się, że zachowywała się podobnie, ale wczoraj podłączyłem ją jeszcze raz w tej kolejności 1 - balanser, 2 - główne i napięcie dawała... w rowerze nie sprawdzałem, ale myślę, że też by pojechał do ładowania.

Macie jakieś pomysły? Czy naładować najpierw do pełna? Czy może jest w Polsce, ktoś, kto by to umiał rozblokować i złożyć tak, żeby działało?

Pozdrawiam, Kuba

Ps. napięcia na celach przed podłączeniem mierzyłem i może były jakieś różnice na 2 miejscu po przecinku w Woltach, w dziesiątkach na pewno było to samo.
Na celach w tej działającej baterii było, gdy brałem z niej elektronikę, było od 3,80 do 3,81V - nie wiem, czy to duże różnice, czy nie.
marmez
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2021, 8:49

Re: Bateria Cortina 24V - nie działa po wymianie ogniw

Post autor: marmez »

Teraz podłączyłem tę kupioną elektronikę do starego (używanego do tej pory przez nas) pakietu baterii i z dala od roweru ładuję. na razie się ładuje.

Ta, która się wczoraj zablokowała przy ładowaniu (nowe aku, używana przez nas elektronika) faktycznie po podłączeniu zasilacza odmawia ładowania akumulatorów. Napięcie na wejściu z zasilacza skacze do max (29+V) i spada do zera i tak w kółko próbuje (zasilacz lekko piszczy przy tym ;) ) Napięcie na aku, bez najmniejszego ruchu (3 miejsca po przecinku po przecinku). Jestem ciekaw, jak długo będzie się ładować...
marmez
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2021, 8:49

Re: Bateria Cortina 24V - nie działa po wymianie ogniw

Post autor: marmez »

Zdaje się, że jeden z BMSów działa. Wcale nie ten, który ostatnio był używany w rowerze. Tamten się zablokował i uniemożliwia ładowanie :(

Teraz się jeszcze ładuje — długo to trwa na nowych ogniwach ;)

PS. Tak, jeden działa. Bateria pierwszy raz pokazuje naładowanie się do max (99P), ta poprzednia, która była z kupionym (używanym) rowerem, ładowała się tylko do około 50P.

PS2. Na pewno przy podłączaniu baterii do BMSu trzeba najpierw podłączyć balanser, a dopiero podem głowne zasilanie, ale czy kolejność +/- tutaj ma znaczenie, to nie zauważyłem.
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2022, 11:34 przez marmez, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Bateria Cortina 24V - nie działa po wymianie ogniw

Post autor: Tooropek »

Nie koniecznie musiał się bms zblokować, błąd ludzki może gdzieś popełniłeś błąd nie wiedząc o tym na przykład zrobiłeś zworkę delikatną i poszła część logiczna sterowania wejściem/ładowaniem. Dwie takie baterie zrobiłem i obie działają Perfect, ale robiłem to za pierwszym razem z chirurgiczną precyzją, dopiero za drugim razem poszło jak po maśle.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
ODPOWIEDZ