Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: exmotech »

Nadszedł czas gdy powiedziałem dość...

Czujniki PAS z założenia to wielkie gówno bo nie robią tego co trzeba: nie sprawdzają jak mocno naciskamy na pedały. Jak stoimy na pedałach to silnik wywala do przodu jak głupi. Jak kręcimy pedałami jednym palcem w powietrzu to.... silnik też wywala do przodu jak głupi. Próbowałem pierdyliona ustawień w sterownikach i zawsze tak samo, czyli czujemy szarpnięcie jak pedałujemy, potem jak nie pedałujemy to silnik wyłącza się z opóźnieniem. Zero kontroli. Albo stoisz albo nawalasz jak rakietą gdy tylko dotkniesz pedałów.

Szukam sensownego połączenia: czujnik nacisku w suporcie plus sterownik aby to jakoś sensownie działało. Do swoich rowerów tego nie potrzebuję, ale żona miała przez jakiś czas Specialized Vado Turbo i czuło się go po prostu jak rower, pedałowało się jak rowerem ale zawsze lżej. Totalnie naturalnie. No i ona chciałaby taki mieć system.

Co możecie polecić?
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: exmotech »

Dzięki. Od razu pomyślałem o stworzeniu czegoś takiego ale odrzuciłem pomysł z paru powodów.

1. Upierdliwy montaż w porównaniu ze zwykłą wymianą suportu.
2. Obawiam się małej precyzji działania. Przy delikatnym muśnięciu pedałów to zadziała ale jak ktoś zacznie mocniej naciskać to od razu napinacz się napnie na full. Czyli działanie lepsze niż PAS ale nadal prawie zero-jedynkowe.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: Dede »

Nie miałem okazji testować ale to tez zależy jaki sterownik jest do silnika, jeśli mamy blokowy bez soft startem to obojętnie co bys nie robił zawsze bedzie z kopyta ruszać.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: tkoko »

O tym jak działa wspomaganie, nie decyduje "mityczny PAS obrotowy", tylko sterownik i jego oprogramowanie. Poniżej możesz obejrzeć działanie "PAS'a" aktualnie składanego roweru wnuczki, na sterowniku GT - 100 z PAS'em obrotowym z pięcioma magnesami "działanie PAS", i wcześniejszej konstrukcji na sterowniku Trotter TDK-2W, gdzie jest porównawcze działanie PAS'a do manetki "PAS Trotter TDK-2W".

http://chomikuj.pl/tkoko

Jak widać, bez problemu da się dostosować poziom wspomagania do prędkości jazdy. Testy są bez obciążenia, w realu jest to porównywalne ze wspomaganiem z manetki.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: pxl666 »

Czujnik nacisku w korbie ? Tonszeng? Soft start w sterowniku?
Miałem gt500 i Soft start tam całkiem dobrze działał z q128h
madmax67
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 11 lut 2020, 14:34
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: madmax67 »

SEMPU T4 lub Erider T9 na alternatywnym sofcie, sterownik KT.
Działa fajnie.
szkuba
Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: 18 lis 2018, 20:22
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: szkuba »

exmotech pisze:
15 mar 2021, 1:58
Nadszedł czas gdy powiedziałem dość...

Czujniki PAS z założenia to wielkie gówno bo nie robią tego co trzeba: nie sprawdzają jak mocno naciskamy na pedały. Jak stoimy na pedałach to silnik wywala do przodu jak głupi. Jak kręcimy pedałami jednym palcem w powietrzu to.... silnik też wywala do przodu jak głupi. Próbowałem pierdyliona ustawień w sterownikach i zawsze tak samo, czyli czujemy szarpnięcie jak pedałujemy, potem jak nie pedałujemy to silnik wyłącza się z opóźnieniem. Zero kontroli. Albo stoisz albo nawalasz jak rakietą gdy tylko dotkniesz pedałów.

Szukam sensownego połączenia: czujnik nacisku w suporcie plus sterownik aby to jakoś sensownie działało. Do swoich rowerów tego nie potrzebuję, ale żona miała przez jakiś czas Specialized Vado Turbo i czuło się go po prostu jak rower, pedałowało się jak rowerem ale zawsze lżej. Totalnie naturalnie. No i ona chciałaby taki mieć system.

Co możecie polecić?
Możesz zdradzić jaki to ma być setup? tzn jaka moc, silnik itp? MTb w ciężkie góry czy po płaskim? Pytam dlatego że:

1.Dwa lata temu złożyłem rower na sterowniku Barmal X2 52V/40A z czujnikiem Sempu T4, układ analogowy :D
2.Ja mam fabryczny zestaw z ALiexpress 48V/13A
3. ale też zrobiłem dwa rowerki na Oprogramowaniu Open Kuteng 36V/7A (tak dla dzieci :))
4. do tego Marek z Bikel.pl ma swoje rozwiązanie ze swoim komputerem MPe
przeróbki na rower elektryczny https://www.elektrorider.pl/
czujnik nacisku Sempu T4, Erider T9, ori Chińskie lub Open firmware Kuteng
także dla dzieci 8-12lat z czujnikiem nacisku. naprawy TSDZ2
Awatar użytkownika
Majster
Forumowicz
Posty: 78
Rejestracja: 07 maja 2017, 16:42
Lokalizacja: Tychy

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: Majster »

Myślę że MPe + erider T9 to najlepsza opcja w tej chwili.

Sam zamówiłem taki zestaw, jednak w moim rowerze mam BB92/Pressfit41 , a czujnik jest na gwint BSA... Czeka mnie projektowanie i wykonywanie adaptera :D
Buduję lekkie pojazdy elektryczne dla czystej zabawy.

Mój świat rowerów elektrycznych - zdjęcia, budowa, ciekawostki:
http://facebook.com/RoweryElektryczneDiscovery
krzysztof_EV_fan
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 01 kwie 2019, 20:13

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: krzysztof_EV_fan »

Hej,
potwierdzam i polecam!
Skonstruowałem niedawno dwa rowery z MPe i suportem tensometrycznym.
Instalacja bezproblemowa, działa świetnie!
Możliwość dostrojenia programowanymi parametrami do własnych potrzeb.
To jest to, czego szukasz :)
Pzw
K.
Awatar użytkownika
MixhaL
Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: 10 sie 2018, 14:56

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: MixhaL »

Wystarczy czujnik nacisku plus CA3, sterownik nie ma znaczenia, możesz dać i 100kW a i tak wszystko ustawisz w CA3.
szkuba
Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: 18 lis 2018, 20:22
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: szkuba »

pojawiły się problemy ze dużymi sterownikami Kellys i Sabvoton ze powodu zakłóceń EMC generowanych przez kable fazowe -> objaw czujnik się zatrzymuje w stanie 0 i wygląda jakby nie działał, trzeba wtedy ekranować kabel i filtrować zakłócenia szczegóły -> Bikel.pl

warto również w przypadku zasilacza zewnętrznego (jeśli taki jest) sprawdzić czy nie pojawiają się szpilki na zasilaniu czujnika więcej szczegółów punkt drugi tego posta: viewtopic.php?p=94830#p94830
Ostatnio zmieniony 20 cze 2021, 18:23 przez szkuba, łącznie zmieniany 1 raz.
przeróbki na rower elektryczny https://www.elektrorider.pl/
czujnik nacisku Sempu T4, Erider T9, ori Chińskie lub Open firmware Kuteng
także dla dzieci 8-12lat z czujnikiem nacisku. naprawy TSDZ2
IgoR_KilleR
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 11 paź 2022, 22:44

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: IgoR_KilleR »

MixhaL pisze:
15 cze 2021, 15:17
Wystarczy czujnik nacisku plus CA3, sterownik nie ma znaczenia, możesz dać i 100kW a i tak wszystko ustawisz w CA3.
Co to jest ten CA3, i gdzie to można znaleźć?

chodzi o to?
https://ebikes.ca/ca3-dps-n-bracket.html
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: Tooropek »

* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
IgoR_KilleR
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 11 paź 2022, 22:44

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: IgoR_KilleR »

Dzięki.
A czy istnieje opcja w ogóle pominięcia tego żeby kupić po prostu sterownik z obsługą czujnika nacisku?
Czy znajdę gdzieś taki sterownik na 48V i ok 1500W?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: Tooropek »

Są na małe moce 36V 250W dedykowane sterowniki. Jest jeszcze opcja eggraider. Poczytaj w necie o tym rozwiązaniu.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
rezystor1990
Forumowicz
Posty: 165
Rejestracja: 17 wrz 2020, 11:14

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: rezystor1990 »

Jest jeszcze opcja eggraider


Eggraider robi wyświetlacze a nie sterowniki czy masz jeszcze coś innego na myśli?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: tkoko »

rezystor1990 pisze:
28 lis 2022, 19:54
.... Eggraider robi wyświetlacze a nie sterowniki czy masz jeszcze coś innego na myśli?
Który jest "kompatybilny" ze sterownikami KT/Kunteng. Wyświetlacz (teoretycznie) umożliwia "rozszerzenie" parametru "P3" o "torque sensor".
Załączniki
kta.jpg
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: Tooropek »

Dokładnie. Egg daje możliwość podłączenia czujnika nacisku. Poczytaj w necie bo nie ma co wrzucać te same linki w każdy temat.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: tas »

za jakis czas beda w nexunie kt z obsluga czujnika nacisku w komplecie z czujnikiem w dobrej cenie bez kombinowania z tym egg, dzialajace wsio na normalnym fabrycznym zestawie kt, chociaz moim zdaniem czujnik nacisku nie jest wart doplacania ponad pas :)
Ale to moje zdanie :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: pxl666 »

tas pisze:
28 lis 2022, 21:12
za jakis czas beda w nexunie kt z obsluga czujnika nacisku w komplecie z czujnikiem w dobrej cenie bez kombinowania z tym egg, dzialajace wsio na normalnym fabrycznym zestawie kt, chociaz moim zdaniem czujnik nacisku nie jest wart doplacania ponad pas :)
Ale to moje zdanie :)
to będą takie dedykowane komplety jak na ali kiedyś były? jaka moc Max sterownika?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: tas »

17, 30 i 45A, tak, te zestawy co kiedyś były na ali ale z aktualną wersja sterownika. Onni je wycofali z oferty bo bardzo małe zainteresowanie tym było i trzeba specjalnie zamawiać wersje sterownika z obsługą czujnika 5 przewodów
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: tkoko »

tas pisze:
28 lis 2022, 21:12
za jakis czas beda w nexunie kt z obsluga czujnika nacisku w komplecie z czujnikiem w dobrej cenie bez kombinowania z tym egg, dzialajace wsio na normalnym fabrycznym zestawie kt, chociaz moim zdaniem czujnik nacisku nie jest wart doplacania ponad pas :)
Ale to moje zdanie :)
Tensometry działają również na sterownikach "GT".
https://www.aliexpress.com/item/4000038619326.html?
zapewne główny "problem" sterowników to zmiana gniazda/napięcia na tensometr. Oprogramowanie tensometru jest zarówno na sterowniki KT jak i GT.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: pxl666 »

tkoko pisze:
29 lis 2022, 7:44
tas pisze:
28 lis 2022, 21:12
za jakis czas beda w nexunie kt z obsluga czujnika nacisku w komplecie z czujnikiem w dobrej cenie bez kombinowania z tym egg, dzialajace wsio na normalnym fabrycznym zestawie kt, chociaz moim zdaniem czujnik nacisku nie jest wart doplacania ponad pas :)
Ale to moje zdanie :)
Tensometry działają również na sterownikach "GT".
https://www.aliexpress.com/item/4000038619326.html?
zapewne główny "problem" sterowników to zmiana gniazda/napięcia na tensometr. Oprogramowanie tensometru jest zarówno na sterowniki KT jak i GT.
tylko cholera 400+ za 13a sterownik , drogo
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: tkoko »

pxl666 pisze:
29 lis 2022, 7:48
............. tylko cholera 400+ za 13a sterownik , drogo
Cóż niszowa produkcja kosztuje, tak jak pisał Tas porównując tensometr do PAS'a "tensometr du*y nie urywa", więc ludki kupują zestaw z PAS za 150 zł nie z tensometrem za 1000 (i więcej) zł :D
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: pxl666 »

nie rób jaj. niszowy to jest koenigsegg segera ... tu bankowo cenę robi czujnik (obstawiam konstrukcję jak w tsdz2 A tamten kosztuje ok 500) . I skomplikowanie montażu bo o Ile praktycznie każdy ma narzędzia żeby wyjąć koło to rozkręcenie suportu to inna bajka . natomiast od strony oprogramowania chipu to imho koszt pomijalny. w tym secie poprostu powinno być najmniej 35a za te pieniądze. dolicz 300 za czujnik i robi się cena kompletnie bezsensowna bo za niewiele więcej masz kompletny silnik tsdz2 . odnośnie opinii tasa to ja mam inną bikel też ma inną...opinie są jak dupy...
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: tkoko »

Tu masz tensometr w blacie korby jakbyś miał problem z supportem.
https://pl.aliexpress.com/i/1005001704754896.html
Odnośnie niszy/popularności tensometrów. Wejdź na ali i znajdź tensometry. Praktycznie masz 3 - 4 oferty seri Txx na 68 - 73 mm często brak, dwie "Bafanga" i tą którą masz wyżej.
Sterowniki do tensometrów są jeszcze rzadsze, z 2 - 3 oferty, i na zamówienie.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: pxl666 »

tkoko pisze:
29 lis 2022, 10:15
Tu masz tensometr w blacie korby jakbyś miał problem z supportem.
https://pl.aliexpress.com/i/1005001704754896.html
Odnośnie niszy/popularności tensometrów. Wejdź na ali i znajdź tensometry. Praktycznie masz 3 - 4 oferty seri Txx na 68 - 73 mm często brak, dwie "Bafanga" i tą którą masz wyżej.
Sterowniki do tensometrów są jeszcze rzadsze, z 2 - 3 oferty, i na zamówienie.
no tu już oferta lepsza ale nadal 13a więc odpada do większości rowerów dla dorosłych... dziwna opcja...bo ten czujnik w korbie to dość ciekawy. może dało by się go ożenić z bafangiem...dobre znalezisko
szkuba
Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: 18 lis 2018, 20:22
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: szkuba »

Są też wersje 25A :) . Co ciekawe i te 13A i 25A są oparte na sterownika Lishui które mają procek STM32 (a nie STM8 jak KT) oraz fabrycznie wyprowadzone wszystkie kabelki do tenso czyli plug and PLAY. Odnośnie tego drugiego czy zabawy w Open Firmware to już zaczyna się jednak robić ciekawie bo wspomniany Lishui obsługuje pełny FOC (pomiar prądu na trzech fazach ) a OSF pozwala na sporą zabawę z tym jak wyliczamy sterowanie z nacisku i kadencji. Mam już kilka rowerów złożonych na koncie na KT pod OSF i właściciele są co najmniej zadowoleni. Jednak dodałem do nich swoją wersję algorytmu ale o tym przy innej okazji ;)
Z doświadczenia tensometr jest fajny do lekkich konstrukcji max 25A przy przekładni oraz powiedzmy 40A w bezprzekładniówkach. Kluczem do sukcesu jest to że tensometr pozwala na fajne wysterowanie wspomagania. Przy konstrukcjach cieżkich powyżej 35kg tesometr jak i samo pedałowanie ma mało sensu.
przeróbki na rower elektryczny https://www.elektrorider.pl/
czujnik nacisku Sempu T4, Erider T9, ori Chińskie lub Open firmware Kuteng
także dla dzieci 8-12lat z czujnikiem nacisku. naprawy TSDZ2
ODPOWIEDZ