MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
Pittu0903
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwie 2022, 7:16

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Pittu0903 »

Bez znaczenia zasilanie zawsze można sobie osobne wyprowadzić.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Kajman »

Fajniej je mieć w jednym urządzeniu, zwłaszcza, że tenso jest bardzo podatne na zakłócenia. Ale dla większości bez znaczenia rzeczywiście.
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Camis »

Pittu0903 pisze:
28 gru 2022, 7:26
Zauważyłem że jest jeden problem z dostępnością układu LTC3639.
Ja robiłem bez tej przetwornicy bo kosztowała koło 70zł i sam bym jej nie wlutował, oczywiście tej dużej cewki też nie dałem bo wtedy jest zbędna. Zamiast niej użyłem zewnętrznej przetwornicy step-down 5V za 5zł :P . Fakt zajmuje więcej miejsca, ale ja tego miejsca i tam mam sporo w zapasie we skrzynce.
Pittu0903
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwie 2022, 7:16

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Pittu0903 »

Camis pisze:
28 gru 2022, 9:39

Zamiast niej użyłem zewnętrznej przetwornicy step-down 5V za 5zł
Minus takiego rozwiązania jest spadek napięcia wraz z rozładowywaniem się baterii. Te regulowane tak mają. Chyba że ustawuc np. 12v i za nim wstawić stabilizator napięcia 5V.
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Camis »

Nie ma żadnego spadku napięcia na przetwornicy step-down, żeby był jakikolwiek spadek napięcie na baterii musiałoby spaść poniżej 13V. Najpierw mam przetwornice 12V (z 60V baterii), i do tej 12V mam podłączoną jeszcze tą 5V.
Pittu0903
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwie 2022, 7:16

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Pittu0903 »

Camis pisze:
28 gru 2022, 11:53
Nie ma żadnego spadku napięcia na przetwornicy step-down
Aż musiałem zrobić eksperyment jak to jest. Bo przy naładowanym pakiecie np. 16s a rozładowanym jest ok 20V różnicy. Akurat miałem dwa rodzaje przetwornic step-down. Na tym mniejszym wraz ze wzrostem napięcia na wejściu rośnie napięcie na wyjściu. Na tym większym tego efektu już nie ma pomimo wzrostu napięcia na wejściu jest to samo napięcie wyjściowe.
Wniosek jest taki że to zależy od przetwornicy a bardziej na jakim układzie jest zbudowany.

Camis w takim razie jakiej przetwornicy użyłeś?
Załączniki
1.jpg
obraz_2022-12-29_065006599.png
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Camis »

Ja mam tą pierwszą 2/3A, ale używam jej jeszcze do czegoś innego.

Do samego mpe wystarczy taka z 100mA. Nie potrzebny taki kolos. Ale i tak musisz mieć jeszcze dodatkową przetwornicę z minimum 70V do np 12V. Chyba że znajdziesz od razu taką z 70V - 5V.

Poszukaj przetwornica mini 360 step-down.
Pittu0903
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwie 2022, 7:16

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Pittu0903 »

Camis pisze:
29 gru 2022, 7:49
Ja mam tą pierwszą 2/3A, ale używam jej jeszcze do czegoś innego.
No wiadomo pewnie oświetlenie pojazdu czy do ładowarki tel.

Camis pisze:
29 gru 2022, 7:49
Do samego mpe wystarczy taka z 100mA.
Jest napisane w nocie katalogowej LTC3639
Camis pisze:
29 gru 2022, 7:49
Nie potrzebny taki kolos.
A kto powiedział że potrzebny? Ja napisałem że do testów takie miałem. Te co mam i tak się nie nadają. Wytrzymują na wejściu max chyba 35V.
Camis pisze:
29 gru 2022, 7:49
Ale i tak musisz mieć jeszcze dodatkową przetwornicę z minimum 70V do np 12V.
Ale ja to już napisałem więc po co powielasz moja wypowiedz?
Camis pisze:
29 gru 2022, 7:49
Poszukaj przetwornica mini 360 step-down.
Napisałem "jakiej przetwornicy użyłeś?" z tego względu że różne przetwornice różnie reagują na spadek napięcia pakietu tak jak już pisałem. Twierdzisz że Twoja przetwornica nie ma takiego efektu więc pytam jaki to model lub jak wygląda. Dodam że cały czas mówię o przetwornicy z 60V do 12V.
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Camis »

Ehh, tylko pretensje, każda przetwornica jeśli nie jest uszkodzona musi trzymać zadane napięcie mimo różnicy napięcia wejściowego. Oczywiście napięcie wejściowe musi być większe o około 0,3-1V od napięcia wyjściowego przy przetwornicy step-down.

Przetwornice 12V mam taką:

Obrazek

https://pl.aliexpress.com/item/40000652 ... 909756"%7D
Ostatnio zmieniony 29 gru 2022, 18:50 przez Camis, łącznie zmieniany 1 raz.
KrzysiekEV
Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:33
Lokalizacja: Częstochowa

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: KrzysiekEV »

Ta przetwornica działa fajnie , nawet przeżyła zasilanie 80v z regulatora PWM (regulator padł).
https://allegro.pl/oferta/przetwornica- ... 9702143231

Na 84V w falconie działa dobrze.
Dodatkowo dobrze jest zabezpieczyć wyjście bezpiecznikiem 2A i transilem 13V do masy w razie przebicia żeby 80V nie poszło na wyjście.
Na pewno jest lepsza niż te podrabiane malowanki na LM.... albo XL....
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Dede »

KrzysiekEV pisze:
29 gru 2022, 17:32
Ta przetwornica działa fajnie , nawet przeżyła zasilanie 80v z regulatora PWM (regulator padł).
https://allegro.pl/oferta/przetwornica- ... 9702143231

Na 84V w falconie działa dobrze.
Dodatkowo dobrze jest zabezpieczyć wyjście bezpiecznikiem 2A i transilem 13V do masy w razie przebicia żeby 80V nie poszło na wyjście.
Na pewno jest lepsza niż te podrabiane malowanki na LM.... albo XL....
U siebie mam do zasilania led ale wersja In 16V÷120V out 12V działa 2 lata u mnie instalacja 20S hulajnoga.

Jest wersja na 5V napiecie akumulatora 16V÷120V

Niby mają 3A ale mają mniej niż to producent podaje jak zawsze zresztą.
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Camis »

Moja przetwornica 36-72 - 12V 10A:

Obrazek
Obrazek
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Dede »

Pisze ze do 72V to przy 84V może się uszkodzić kwestia jakie ma ma części.
Znajomy chyba po dwóch takich przetwornic po uszkodzeniu rezygnował modelu co pisze do 72V.
W takich jest też brak zabezpieczenia jak uszkodzony jest mosfet to pojawiło się napięcie bateri 20S.
Chyba że używana do 72V
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Camis »

No ale ja mam 16S więc max 67,2V tak więc jest mały zapas. I niby ma 10A ale z Chińskiego sprzętu zawsze staram się brać maksymalnie 30-40% podanej mocy. Ja z niej pobieram maksymalnie 3A.
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Camis »

Dede pisze:
29 gru 2022, 19:19
W takich jest też brak zabezpieczenia jak uszkodzony jest mosfet to pojawiło się napięcie bateri 20S.
Dlatego tak jak kol wyżej napisał trzeba dać na wyjściu transil (ja dałem na 15V) i dodatkowy bezpiecznik.
Pittu0903
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwie 2022, 7:16

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Pittu0903 »

Czyli nie ma sensu wchodzić w zakup zbiorowy LTC3639. W takim razie i ja się wycofuję.
Pittu0903
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwie 2022, 7:16

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Pittu0903 »

Mam problem odnośnie wystartowania. Po wgraniu oprogramowania i podłączeniu wyświetlacza taki komunikat mi się wyświetlił. Czy ktoś z was miał podobny problem? Co może być przyczyną?
Jestem o krok do przodu ale nadal w czarnej ...
Załączniki
329755847_915321742985570_1895025523989602653_n.jpg
329367885_2546392832191056_6938446098246487016_n.jpg
Pittu0903
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwie 2022, 7:16

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Pittu0903 »

Problem rozwiązany. Wgrywając przez ISP zawieszało się tak jak opisywałem powyżej. A z kolei przez UART nie mogłem nic wgrać. Moje Arduino pro mini było wykrywane jako Atmega328PB a nie Atmega328P. Rozwiązaniem problemu okazało się wypalić nowy bootloader dla Atmega328P. Czego początkowo nie mogłem zrobić bo wywalało mi komunikat o złej sygnaturze. Więc w konfiguracji AVRDUDE podmieniłem informację jaka jest sygnatura dla Atmega328P i w ten sposób udało się wgrać bootloader z Atmega328P do Atmega328PB. Następnie przywróciłem do ustawień fabrycznych konfigurację AVRDUDE. Po tej czynności UART ożył dla Atmega328P.


PS Gdzieś doczytałem że do arduino pro mini pakują Atmega328PB a nie Atmega328P jak jest w opisie tych Arduino a jedynie zmieniają oprogramowanie i to mnie utwierdziło że ja też tak muszę zrobić.
Załączniki
20230222_155229.jpg
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: WojtekErnest »

Ja mam taką ogólną wątpliwość jak można zakładać by na takich modyfikowanych, sklejanych modulikach, za który już nikt nie jest w stanie nic gwarantować, można bedzie opierać bezpieczną jazdę kilkadziesiąt km/godz ?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
PrzemekBydg
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 05 cze 2022, 11:33

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: PrzemekBydg »

Ja od siebie dodam że do programowania wyświetlacza bafang 850c użyłem programatora CP2102 z przetwornicą napięcia ustawioną na 16v poniżej tego napięcia program nie zamierzał się wgrać...
Załączniki
850c.jpg
programator.jpg
PrzemekBydg
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 05 cze 2022, 11:33

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: PrzemekBydg »

WojtekErnest pisze:
02 mar 2023, 8:32
Ja mam taką ogólną wątpliwość jak można zakładać by na takich modyfikowanych, sklejanych modulikach, za który już nikt nie jest w stanie nic gwarantować, można bedzie opierać bezpieczną jazdę kilkadziesiąt km/godz ?
https://www.olx.pl/d/oferta/komputer-ro ... er_profile

Nie wiem czy jest gwarancja na te posklejane moduliki?
Pittu0903
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwie 2022, 7:16

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Pittu0903 »

WojtekErnest pisze:
02 mar 2023, 8:32
jak można zakładać by na takich modyfikowanych, sklejanych modulikach
Tak czytam i nie mam pojęcia o czym mówisz :)
Marek wstawił chyba celowo to wszystko żeby można było zrobić klon jego sterownika i to zgodny z oryginałem. Owszem trzeba mieć jakieś pojęcie żeby chociaż pominąć przetwornicę DC/DC niemal niedostępną ale bez przesady. Bardziej bym się obawiał chińskich BMSów to może być naprawdę niebezpieczne. Komputer od Marka to tylko taka wisienka na torcie nie stanowi zagrożeń. No ale jak się nie ma pojęcia to i cep może być niebezpieczny :lol:
Załączniki
21212.jpg
PrzemekBydg
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 05 cze 2022, 11:33

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: PrzemekBydg »

Z drugiej jednak strony wyobraź sobie że miałem swojego ulubionego sprzedawcę na alli u którego zaopatrywałem się w części do dronów kontrolery , regulatory it .Na tyle długo kupowałem że już traktowaliśmy się na stopie koleżeńskiej dawał dobre rabaty itd.Po roku zakupów napisałem czy mógłby wysłać mi zdjęcie fabryki w której jest to montowane ,oczywiście wysłał ale nie chciałbyś tego zobaczyć ...nie miało to nic wspólnego z fabryką raczej garaż blaszak gdzie wszędzie latały kury i biegały jakieś kozy. Idąc dalej za tokiem myślenia podejrzewam że większość rzeczy jest robiona w takich warunkach z gotowych pól prefabrykatów
PrzemekBydg
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 05 cze 2022, 11:33

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: PrzemekBydg »

Pittu0903 pisze:
02 mar 2023, 9:08
WojtekErnest pisze:
02 mar 2023, 8:32
jak można zakładać by na takich modyfikowanych, sklejanych modulikach
No ale jak się nie ma pojęcia to i cep może być niebezpieczny :lol:
Cep to bardzo niebezpieczne narzędzie wiejskie ,dlatego jest tyle wypadków po wsiach ...........
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: tkoko »

PrzemekBydg pisze:
02 mar 2023, 9:09
....... .Po roku zakupów napisałem czy mógłby wysłać mi zdjęcie fabryki w której jest to montowane ,oczywiście wysłał ale nie chciałbyś tego zobaczyć ...nie miało to nic wspólnego z fabryką raczej garaż blaszak gdzie wszędzie latały kury i biegały jakieś kozy. ...........
Tak zaczynały najczęściej wszystkie renomowane firmy, od pomysłu. Przykład (z "polskim" akcentem);
https://www.chip.pl/2011/10/historia-fi ... evea-jobsa
Tak swoją drogą jak się wspomni pamięć na poziomie 128 kB to aż się łezka w oku kręci. :D
PrzemekBydg
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 05 cze 2022, 11:33

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: PrzemekBydg »

Z tym akurat się zgodzę kiedy kupowałem od Jay nigdy nie miałem problemu a tu proszę holybro kakute znana firma a okazuje się że pinout wszystkie przesunięte o jeden.Najlepsze że forma o tym wie a mają to za przeproszeniem gdzieś,więc wolę kupić z garażu coś co pewnie działa niż firmy która odwala maniane
PrzemekBydg
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 05 cze 2022, 11:33

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: PrzemekBydg »

Pierwsze moje wrażenia z jazdy z tym zlepkiem układów (mam oryginał Marka) były takie że wywalę to ustrojstwo bo chcę mieć rower który znałem i na nim śmigałem.Masa ustawień,ale i bardzo obszerna instrukcja obsługi choć żeby nie pomoc byłego właściciela bym chyba nie ogarnął ,może wchodzi na to forum więc Wielkie Dzięki Seba za okazaną pomoc Marku tobie też dziękuję.W końcu udało się wszystko skonfigurować i odpalić jazda na rowerze z silnikiem qs205 z pakietem 20s nabrała w końcu rowerowego znaczenia .W końcu mam pas którego zawsze chciałem mieć ,ustawienie siły wspomagania normalnie bajeczne duży wyświetlacz 850c za pomocą którego wszystko ustawimy .Śmiało mogę powiedzieć Marek odwaliłeś kawał dobrej roboty i Ci którzy nie mają Mpe nie wiecie co tracicie.I przede wszystkim możliwość zablokowania mocy do 250w i prędkości 25km to jest naprawę mega sprawa
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: WojtekErnest »

Pittu0903 pisze:
02 mar 2023, 9:08
WojtekErnest pisze:
02 mar 2023, 8:32
jak można zakładać by na takich modyfikowanych, sklejanych modulikach
Tak czytam i nie mam pojęcia o czym mówisz :)
Ja mówię o tym, że dokąd Marek sprzedawał swój produkt, to mieliśmy gwarancję Jego solidności, wiedzy, staranności montażu czy kontroli ostatecznej.
To o czym piszę to próby klonowania, skladania z niepewnych modułów zastępczych itp.
I tylko o tym myślałem.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
PrzemekBydg
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 05 cze 2022, 11:33

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: PrzemekBydg »

moduł zastępczy arduino mini pro,moduł zastępczy zegar czasu rzeczywistego,moduł zastępczy mini oled,moduł zastępczy przyciski zwierne ,moduł zastępczy filament pla lub abs przewód 5x coś tam bez przesady Wojtek kurczę wszystko jest z Chin z polską marżą narzuconą przez polskich sprzedawców uważasz że jeśli ktoś robi dla siebie przez siebie to robi lipę ? Nie sądzę wybiera te same komponenty tą samą cynę ...........może i nie bo różne są na rynku heh.Generalnie Marek udostępnił wszystkie softy schematy całą resztę jeśli ktoś chce dla siebie nie widzę problemu a jeśli sprzedaje tak jak na olx to chyba bierze pełną odpowiedzialność za sprzedany towar tak myślę...........masz wpływ na to co kupujesz nie sądzę masz tylko wpływ na to ile zapłacisz bo kupując na ali kupujesz taniej kupując u nas kupujesz to samo z marżą sprzedawcy.Co najważniejsze tak jak napisałem mam oryginalny Mpe od Marka ale jeśli mogę zrobić go sam to go robię i tyle w temacie.Po to jest kod open żeby każdy mógł włożyć swoje udziały albo je zaakceptujesz albo nie Twoja sprawa i jeszcze powiedz że nigdy nie korzystałeś z GitHub,,,,,,,,,,,,,
Pittu0903
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwie 2022, 7:16

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Pittu0903 »

WojtekErnest pisze:
02 mar 2023, 16:17
Ja mówię o tym, że dokąd Marek sprzedawał swój produkt, to mieliśmy gwarancję Jego solidności,
Chyba nie myślisz że robię dla siebie na odwal? Jak by oczywiste że nad żadną sztuką Marek nie spędził tyle czasu co My nad swoją. Nasza ta wyjątkowa jest dopieszczona jak żadna z linii produkcyjnej.

WojtekErnest pisze:
02 mar 2023, 16:17
To o czym piszę to próby klonowania,
To nie są próby! Marek w ten sam sposób robił klony dla klienta. Na podstawie udostępnionych danych przez Marka robisz to samo co On 1 do 1 i tam nie ma co się nie udać. Z pewnością i Markowi przy większej ilości zdarzyło się pomylić np. nie ten rezystor poszedł nie tam gdzie powinien być ale takie błędy wychodzą stosunkowo szybko.
WojtekErnest pisze:
02 mar 2023, 16:17
skladania z niepewnych modułów zastępczych itp.
Chłopie Arduino czy inne moduły są z tego samego źródła czyli z chin. Tak jak pisał mój poprzednik PrzemekBydg. Cała reszta pewnie też ale ja dla pewności jakości kupuję z TME. Gdzieś widziałem na Marka filmikach że i Marek tam kupował elektronikę więc proces produkcji nie różni się praktycznie niczym a jakość jest taka sama lub lepsza ze względu na włożone serce w naszą pasję.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: WojtekErnest »

Powodzenia i bezpiecznej jazdy.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Pittu0903
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwie 2022, 7:16

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Pittu0903 »

WojtekErnest pisze:
03 mar 2023, 7:35
Powodzenia i bezpiecznej jazdy.
Dziękuję :) pozdrawiam ;)
Baart
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 09 kwie 2019, 22:52

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Baart »

Pittu0903 pisze:
02 mar 2023, 5:47
Problem rozwiązany. Wgrywając przez ISP zawieszało się tak jak opisywałem powyżej. A z kolei przez UART nie mogłem nic wgrać. Moje Arduino pro mini było wykrywane jako Atmega328PB a nie Atmega328P. Rozwiązaniem problemu okazało się wypalić nowy bootloader dla Atmega328P. Czego początkowo nie mogłem zrobić bo wywalało mi komunikat o złej sygnaturze. Więc w konfiguracji AVRDUDE podmieniłem informację jaka jest sygnatura dla Atmega328P i w ten sposób udało się wgrać bootloader z Atmega328P do Atmega328PB. Następnie przywróciłem do ustawień fabrycznych konfigurację AVRDUDE. Po tej czynności UART ożył dla Atmega328P.
Dzięki, że to tak dokładnie wytłumaczyłeś.
Baart
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 09 kwie 2019, 22:52

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Baart »

Czy są osoby chętne dalej rozwijać MPe?
Skoro Marek już się tym nie zajmuje a szkoda bo projekt jest bardzo dobry. Pomyślałem, że skoro jest wersja 5, którą można zbudować z dostępnych komponentów to może na jej podstawie od razu zaprojektować nową płytkę z przetwornicą 12V i 5V, bezpiecznikami itp. Dodatkowo z wyjściami na dowolny sterownik, silnik.
Ja ze swojej strony mogę zaprojektować uniwersalną płytkę w Autodesk Fusion 360. Będzie to kontynuacja pracy Marka, udostępnimy open source tak jak Marek.
Szkoda aby projekt umarł w wyniku braku komponentów do wersji 6 Mpe...
Pittu0903
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwie 2022, 7:16

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Pittu0903 »

Baart pisze:
04 mar 2023, 22:52
Ja ze swojej strony mogę zaprojektować uniwersalną płytkę w Autodesk Fusion 360.
A to ja myślałem że Autodesk Fusion 360 służy tylko do rysowania brył 3D. Ja przynajmniej do tych celów go wykorzystywałem. Chyba że ja źle zrozumiałem. Czy Tobie chodzi o płytki PCB? Bo z czego wiem do budowania płytek PCB jest KiCad od Cad-a.
Baart
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 09 kwie 2019, 22:52

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Baart »

Pittu0903 pisze:
05 mar 2023, 5:45
A to ja myślałem że Autodesk Fusion 360 służy tylko do rysowania brył 3D. Ja przynajmniej do tych celów go wykorzystywałem. Chyba że ja źle zrozumiałem. Czy Tobie chodzi o płytki PCB? Bo z czego wiem do budowania płytek PCB jest KiCad od Cad-a.
Tak w Fusion 360 można przygotować taki układ potem zaprojektować 2 warstwową płytkę o dowolnym kształcie. Na koniec można mieć bryłę 3d, którą można wykorzystywać w innych pracach.
Patrząc na schemat MPev5 przygotowanie płytki to około 1 dnia pracy.
Piszcie co warto dodać.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: roland »

Nie znalazłem nigdzie kodów źródłowych mpe a tylko binarne hex do wpalenia w procek, trudno tutaj entuzjastycznie mówić o rozwijaniu tego projektu skoro nie ma do niego dostępu do źródeł.
Przejrzałem schematy mpe v5, trochę do poprawy moim zdaniem przede wszystkim piny IO nie są blokowane, całe szczęście oryginalne atmegi, w przeciwieńswie do klonów mają wyjątkowo dobre, skuteczne i odporne obwody ochrony pinów, może tutaj kryje się awaryjność klonów mpe na chińskich atmegach?
Baart
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 09 kwie 2019, 22:52

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Baart »

roland pisze:
06 mar 2023, 9:56
Nie znalazłem nigdzie kodów źródłowych mpe a tylko binarne hex do wpalenia w procek, trudno tutaj entuzjastycznie mówić o rozwijaniu tego projektu skoro nie ma do niego dostępu do źródeł.
Napisz proszę jaka dodatkową funkcjonalność byś widział w MPe? Jak dla mnie Mpe ma wszystko co powinno być wyświetlane podczas jazdy na rowerze i ustawiane z poziomu aplikacji na telefon/ wyświetlacz.
PrzemekBydg
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 05 cze 2022, 11:33

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: PrzemekBydg »

Fajnie by było jakby znalazł się plik stl do obudowy żeby wrzucić do drukarki 3d i wydrukować.Ja osobiście nie mam zbyt wiele czasu aby się tym zając.Na pewno ten zlepek układów jest o niebo lepszy niż konwerter pas manetka
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: roland »

Osobiście mam ant bms z wyświetlaczem który pokazuje mniej więcej to samo co mpe, sterownik ML60 z jakąś tam programowalnością, wybieralnymi profilami i tempomatem, nie mam mpe bo niewiele by mi wniósł, może tylko pas którego nie posiadam. Z tej mojej perspektywy funkcjonalność która mi się marzy to moduł gps, moduł IMU i moduł loggera na kartę sd.
PrzemekBydg
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 05 cze 2022, 11:33

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: PrzemekBydg »

roland pisze:
06 mar 2023, 12:27
Osobiście mam ant bms z wyświetlaczem który pokazuje mniej więcej to samo co mpe, sterownik ML60 z jakąś tam programowalnością, wybieralnymi profilami i tempomatem, nie mam mpe bo niewiele by mi wniósł, może tylko pas którego nie posiadam. Z tej mojej perspektywy funkcjonalność która mi się marzy to moduł gps, moduł IMU i moduł loggera na kartę sd.
Tak moduł gps idealne rozwiązanie ,mój tracker jest dobrze ukryty nie sadzę żeby potencjalny złodziej szybko go znalazł :) Ja nie posiadam funkcji pass dlatego po zeszłorocznej kontroli na ścieżce łapałem się wszystkiego co dało by mi możliwość posiadania tego ustrojstwa i odłączenie całkowicie manetki.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: zielony71 »

po zeszłorocznej kontroli na ścieżce
Jak wyglądała taka kontrola? Sorry za offtop, ale pierwsze słyszę o takim zjawisku.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
PrzemekBydg
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 05 cze 2022, 11:33

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: PrzemekBydg »

Oj u nas to częste zjawisko ,upatrzyli sobie piękną okolicę gdzie tłuką i rowerzystów i samochody przemiły zaułek ....Kontrola standard pod przykrywką sprawdzenia nr ram ciekawe bo moja konstrukcja czegoś takiego nie posiada.Miałem sporo do gimnastykowania się dlaczego rower uruchamia się za pomocą manetki ,dlaczego twierdzę że jest legalny skoro na qs205 jest 48v 3000w całe szczęście że nie pytali o baterię.Na moje szczęście rower użytkował wcześniej syn i była ograniczona prędkość do ustawowych 25km za pomocą aplikacji,nie mniej jednak powiedziano mi że przy następnej kontroli nie będzie tłumaczenia rower zostanie zabrany do ekspertyzy i tyle.Wedle definicji przepisów.Dlatego też i głownie z takiej przyczyny zainteresował mnie projekt konwertera manetka pass i zdecydowałem się na komputer mpev5



Prawo o ruchu drogowym (Art. 2)
Rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: pxl666 »

a nie ma możliwości posiadania dwóch trybów? street i sport ? ciekawe jak traktują surrona...
Baart
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 09 kwie 2019, 22:52

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Baart »

pxl666 pisze:
06 mar 2023, 14:29
a nie ma możliwości posiadania dwóch trybów? street i sport ? ciekawe jak traktują surrona...
Oczywiście, że jest. Ja mam ustawiony MPe tak, że przy uruchamianiu roweru zawsze jest w trybie legalnym i nie działa manetka. Dodatkowo na rowerze jest tabliczka znamionowa określająca jego moc, napiecie baterii i prędkośc max 25 km/h.
Po wciśnięciu kombinacji 2 przycisków przechodzi w tryb sport/ offroad. Jka mam kontrolę to wyłączam rower.
Rozmawiałem z policja już z 10 razy i nikt mi nie robił problemu. Może dlatego, że jak jeżdżę po dorogach to jeżdżę jak na motorze, a jak po ścieżkach rowerowych to maks 25 km/h. I większość poje-bów jadąca owyżej 30 km/h jaka mnie mija to są ludzie na zwykłych rowerach i dostawcy jedzenia.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Kajman »

Gdzie Ty masz takie historie? Bo nick sugeruje moje miasto, a ja tu od 6 lat jeżdżę i nic takiego nie miałem :)
Baart
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 09 kwie 2019, 22:52

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Baart »

Możemy wrócić do tematu MPe i dalszego jego rozwoju bo skręcamy ....
Baart
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 09 kwie 2019, 22:52

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Baart »

Rozumiem, że skoro Marek już nie będzie dalej rozwijał MPe to rynek w Polsce się już nasycił. Wnioskuję po tym, że nikt tutaj nic konkretnego nie pisze, że nikt już MPe nie potrzebuje?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Kajman »

piszesz w niszowym miejscu do niszowej grupy odbiorców. Napisz do tych co sprzedają na OLX jakie mają terminy to będziesz wiedział, jakie jest zpotrzebowanie ;) Generalnie MPE było fajne z supportem Marka, to była spora wartość dodana.
Baart
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 09 kwie 2019, 22:52

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Baart »

Tylko, że ja nie chcę tego dalej sprzedawać. Chcę to rozwijać na zasadzie Open source. Dodać przetwornice, bezpieczniki, stacyjkę itp. Wszystko w jednej obudowie.
ODPOWIEDZ