EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
ODPOWIEDZ
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Przestawiam termometr EBOT, podstawowe cechy:
biketemp_overview.jpg
-Dwa kanały pomiarowe, pierwszy przystosowany do czyjników KTY83 lub NTC10, drugi tylko do czujnika KTY83 (cecha możliwa do zmiany przez modyfikacje elementów na płytce drukowanej)
-Automatyczna detekcja typu czujnika, automatyczna kompensacja przesunięcia (offsetu) temperatury spowodowana rozrzutem parametrów czujników.
-Wyświetlacz OLED do wyświetlania temperatur, wyposażony w przycisk funkcyjny, w obudowie przeznaczonej do zamontowania na kierownicy.
-Transoptorowe wyjście przeznaczone do równoległego podłączenia do sygnału klamki hamulcowej, służy do odłączania napędu przez termometr przy przekroczeniu konfigurowalnych progów temperatury.
-Zasilanie 20..100V poprzez przetwornicę izolowaną, zapewnia to lepszą odporność na zakłócenia pomiarów temperatury.
-Aktualizacja oprogramowania przez interfejs SWD (potrzebny jest programator kosztujący ok 20 zł).

W tej chwili termometr jest w fazie testów przez wybranych użytkowników, testy służą zebraniu doświadczeń i ulepszeniom oprogramowania.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Termometr składa się z trzech elementów:
-Przetwornica izolowana, zapewnia zasilanie 5V z izolacją galwaniczną. Przetwornicę należy podłączyć do stacyjki, dzięki temu stacyjka uruchomi sterownik oraz termometr. Uwaga! Nie należy zasilać niczego z napięcia 5V wytwarzanego przez tą przetwornicę, chodzi o zagrożenie wytworzenia pętli masy która jest niebezpieczna z punktu widzenia wytwarzania zakłóceń, które mogą zaburzyć pomiar temperatury. Może być tylko jeden punkt połączenia masy termometru i masy roweru a jest to przewód masy czujnika temperatury silnika (najczęściej wspólny z masą czujników halla) który można połączyć z przewodem masy od głównego modułu termometru.

-Główny moduł termometru, wyposażony w procesor STM32F103, obwody pomiarowe i złącza. Opis złącz:
board3_desc.jpg
* Złącze 12 pin, zasilanie, wyświetlacz OLED, wyjście klamki hamulcowej. To ostatnie jest izolowane optycznie, należy go podłączyć równolegle do klamki hamulcowej. Uwaga na polaryzację, odwrotne podłączenie nie będzie działać. Czerwony przewód (skrajny na dole) podłączamy do sygnału klamki, czarny przewód (drugi od dołu) do masy sygnału klamki hamulcowej.
* Złącze programatora. Trójprzewodowy interfejs SWD programatora, opis na zdjęciu.
* Złącze UART, Trójprzewodowy interfejs RS232 pracujący w logice 3.3V z szybkością 9600 BPS. Przeznaczone do komunikacji z wewnętrzną konsolą, do wstępnej kalibracji i konfiguracji i raczej bezużyteczne dla zwykłego użytkownika, w razie zapotrzebowania opis będzie rozszerzony.
* Złącze czujników. Dwa czerwone przewody podłącza się do czujników, dwa czarne przewody (wspólne) są masą czujników.

-Moduł wyświetlacza OLED do montażu na kierownicy roweru, wyposażony w jeden przycisk funkcyjny.
biketemp_onbar.jpg
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Podłączenie termometru do instalacji roweru.

* Wejście przetwornicy należy podłączyć równolegle do zasilania sterownika poprzez obwód stacyjki.
* Wejście czujników należy podłączyć do czujników temperatury: czarny przewód do masy czujnika, czerwony przewód do czujnika. W przypadku nie używania jednego z czujników należy go zewrzeć do masy tzn połączyć czerwony i czarny przewód czujnika.
* Wyjście klamki hamulcowej należy podłączyć równlegle do sygnału klamki hamulcowej pamiętając o polaryzacji: czarny przewód do masy klamki, czerwony przeówd do sygnału klamki ze sterownika. W przypadku nie używania tej funkcjonalności przewody należy pozostawić niepodłączone.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Główny ekran termometru.

Po podaniu zasilania termometr wyświetla główny ekran:
screen_main_descr.jpg
Ujemne temperatury jeśli się pojawią są prawidłowo wyświetlane z minusem, testowałem do ok -30 stopni, na tyle pozwalał zamrażacz.
Zakres 0 .. 99.9 wyświetla temperaturę z rozdzielczością dziesiątek stopni, zakres ponad 100 stopni wyświetla temperaturę z rozdzielczością całych stopni.

Uwaga: Zwarcie ze sobą przewodów jest interpretowane jako brak czujnika, temperatura nie będzie wyświetlana, alarm temperatury nie będzie sprawdzany, typ czujnika będzie wyświetlał się "none". Z pewnością nie jest to pożądana cecha z punktu bezpieczeństwa użytkowania, gdyż zwarcie przewodów czujnika w czasie jazdy wyłączy wskazania a powinno być interpretowane jako awaria. Będzie to poprawione w przyszłych wersjach, zwarcie będzie interpretowane jako brak czujnika tylko w procesie kalibracji czujników i zapisywane w ustawieniach a w czasie jazdy interpretowane jako awaria i sygnalizowane.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Nawigacja przyciskiem.

Przycisk przy wyświetlaczu OLED rozpoznaje krótkie i długie przyciśnięcie, definicja jest następująca:

Krótkie przyciśnięcie, przycisk należy przycisnąć i zwolnić, czas gdy przycisk pozostaje naciśnięty jest zakresie 0.02 .. 0.5 sekundy.
Długie przyciśnięcie, przycisk należy przycisnąć i zwolnić, czas gdy przycisk pozostaje naciśnięty jest w zakresie 1 .. 5 sekund.

Jeden przycisk czyni nawigację dość karkołomną ale w praktyce nie ma potrzeby przełączania czegokolwiek, gdyż główny ekran daje wszystkie niezbędne odczyty. Główna zasada: krótkie przyciśnięcie przełącza między ekranami, długie naciśnięcie przechodzi w tryb nawigacji po funkcjach danego ekranu. Na głównym ekranie długie przyciśnięcie powoduje zresetowanie ekranu, może to być przydatne gdy w czasie eksploatacji ekran "zamrze" albo zgaśnie, długie przyciśnięcie zresetuje cały moduł co powinno szybko przywrócić go do działania, coś takiego nie zdarzyło mi się jeszcze ani razu ale w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów jest to szybsza droga niż reset poprzez wyłączenie i załączenie stacyjki.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: Dede »

Jestem testerem :-)
Fajnie by było jak byś napisał jak programować i zmieniać próg zabezpieczenia pierwszego kanału i drugiego.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Ekran kalibracji
screen_calibrate_desc.jpg
Przechodzimy do niego z głównego ekranu poprzez krótkie przyciśnięcie przycisku.
Celem kalibracji jest:
-Wykrycie typów czujnika podłączonego do kanałów lub jego braków. Zwarcie ze sobą przewodów pomiarowych kanału interpretowane jest jako brak czujnika.
-Kompensacja błędów pomiaru temperatury.
Kalibracja wymaga spełnienia kilku warunków które są sprawdzane automatycznie ale nie można wykluczyć pomyłek dlatego opiszę szczegółowo ten proces.

Na płytce głównej modułu znajduje się termometr, mierzy on temperaturę płytki, ponieważ pobór prądu przez płytkę główną jest znikomy efekt nagrzewania się także więc założyłem że jest to dobry sposób pomiaru temperatury otoczenia. Empirycznie ustaliłem pewne niewielkie samo nagrzewanie się płytki i wpływ ten jest skompensowany więc wartość wyświetlana jako "Core T" powinna być temperaturą otoczenia.
Jest kilka źródeł błędów pomiaru temperatury przez czujniki:
-Rozrzut parametrów samych czujników, czujniki nie są w 100% jednakowe. Wg dokumentacji może to powodować błąd pomiaru w granicach 1 %.
-Samo nagrzewanie się czujników z powodu przepływu prądu pomiarowego. Nie jest to duży czynnik w granicach 1-2 stopni Celsjusza, żeby nie komplikować konstrukcji przez czujnik cały czas płynie prąd pomiarowy, inne systemy np. ANT BMS mierzą temperaturę przez wyłączanie przepływu prądu pomiarowego w czasie braku pomiaru.
-Opór przewodów pomiarowych, raczej znikomy efekt.

Ideą kalibracji jest aby doprowadzić do tej samej temperatury moduł pomiarowy oraz czujniki temperatury innym słowem zostawić rower z podłączonym termometrem na kilka godzin w stabilnie termicznym pomieszczeniu, najlepiej mieszkaniu. Zalecam co najmniej kilka godzin, przekonałem się że stojan silnika potrzebuje kilku godzin żeby ostygnąć z temperatury 40 stopni do temperatury otoczenia. Następnie należy wejść do ekranu kalibracji i zostawić go do czasu pojawienia się w dolnej linii statusu "Core Y Ch0 Y Ch1 Y", dla pewności odczekać jeszcze kilka minut
upewnić się że wykryte typy czujników są zgodne z rzeczywistością, temperatura modułu "Core T" jest zgodna z temperaturą otoczenia i nacisnąć przycisk, wymagane jest długie naciśnięcie. Spowoduje to zapisanie w pamięci typów czujników oraz wyliczonej kompensacji temperatury czujników a potwierdzeniem udanej kalibracji jest jej reset tzn licznik cyklów kalibracji będzie szedł od zera.
Proces kalibracji można a w zasadzie należy powtarzać jeśli dokona się zmiany czujników, można też dokonywać tego okresowo, kompensując efekt starzenia się czujników.
Uwaga dotycząca czujników NTC10K. Tylko jeden (pierwszy) kanał pomiarowy wspiera ten typ, jeśli zostanie podłączony do drugiego kanału to nie będzie działać prawidłowo, temperatura nie będzie prawidłowa a proces kalibracji się nie uda. Będzie to też widoczne jako nieprawidłowa (zawyżona) temperatura. Druga uwaga, pomiar temperatury z tego czujnika działa prawidłowo do ok 10 stopni celsjusza, poniżej tej temperatury, wyświetlana temperatura zatrzyma się na tych około 10 stopniach. Jest to szczególnie istotne dla kalibracji, którą należy wykonywać w temperaturę powyżej 10
stopni, najlepiej mieszkaniowe 20 stopni.

W następnym odcinku alarmy, ustawianie alarmów i progów temperatury alarmów
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Alarmy, ekran alarmów
screen_alarm_desc.jpg
Ekran alarmu pozwala skonfigurować alarmy temperaturowe oraz ich progi zadziałania.
Każdy kanał termometru posiada swój własny alarm. Alarm składa się z dwóch parametrów:
* Typ alarmu. Możliwe wartości:
- "none" Brak alarmu, temperatura nie jest w żaden sposób monitorowana.
- ">" Alarm aktywny gdy temperatura jest większa niż próg.
- "<" Alarm aktywny gdy temperatura jest mniejsza niż próg.(przydatność dyskusyjna, być może do usunięcia).
* Próg alarmu. Wartość w stopniach celsjusza, wartość konfigurowalna z zakresu 0 .. 160 (możliwość rozszerzenia zakresu jeśli zajdzie taka potrzeba).

Przykład, alarm ustawiony jako Ch0 ">" 130 oznacza, że jeśli temperatura na pierwszym kanale przekroczy 130 stopni to alarm zostanie aktywowany. Alarm dezaktywuje się gdy temperatura spadnie poniżej 130 stopni.
Aktywacja alarmu ma dwojaki skutek:
-Temperatura wyświetlana na głównym ekranie miga, tzn przez pół sekundy jest wyświetlana normalne (białe litery na czarnym tle), przez drugie pół sekundy w inwersji (czarne litery na białym tle).
-Transoptorowe wyjście klamki hamulcowej zostaje załączone, co przy prawidłowym podłączeniu do instalacji spowoduje efekt równoznaczny z zadziałaniem czujnika na klamce hamulcowej i zatrzymanie silnika.

Konfiguracja alarmów.
Alarm znajduje się na trzecim ekranie, aby do niego dojść z głównego ekranu należy dwukrotnie krótko przycisnąć przycisk. Następnie należy długo przycisnąć przycisk, co spowoduje wejście do trybu konfiguracji alarmów. Na dole ekranu pojawią się dwie dodatkowe opcje: "Exit" - wyjście z konfiguracji bez zapisu zmian, "Save&Exit" - zapis zmian i wyjście z konfiguracji. Pojawi się także znak "#" przy opcji "Exit". Znak "#" oznacza aktywną opcję, krótkie przyciśnięcia przycisku przesuwają go cyklicznie poprzez wszystkie dostępne opcje, tzn:
1 Kanał 0 typ alarmu (przykład na ekranie Ch0 Alarm #none at 110)
2 Kanał 0 próg alarmu (przykład na ekranie: Ch0 Alarm none at #110)
3 Kanał 1 typ alarmu (przykład na ekranie: Ch1 Alarm #none at 110)
4 Kanał 1 próg alarmu (przykład na ekranie: Ch1 Alarm none at #110)
5 Zapis i wyjście (przykład na ekranie: #Save&Exit)
6 Wyjście (przykład na ekranie: #Exit).
Powtórzę raz jeszcze, krótkie przyciśnięcia przycisku powodują przejście do następnej aktywnej opcji, zaczynając od 6 (domyślna aktywna opcja po wejściu w konfigurację), potem 1,2,3,4,5,6,1,2,3 itd.
Gdy kursor jest na opcji 5 (zapis i wyjście) lub 6 (wyjście) to długie naciśnięcie przycisku powoduje jej wykonanie i wyjście z trybu konfiguracji.
Gdy kursor jest na opcjach 1 do 4 to długie naciśnięcie przycisku powoduje wejście do trybu edycji tej opcji. Dla ilustracji tego znak "#" zmienia się na "=". W tym trybie krótkie naciśnięcia przycisku zmieniają cyklicznie wartość ocji w następujący sposób:
-Typ alarmu zmienia się w cyklu "none" (alarm nieaktywny), ">" (alarm gdy temperatura większa niż próg), "<" (alarm gdy temperatura mniejsza niż próg), potem znów "none" itd.
-Próg alarmu zwiększa się o 1 aż do osiągnięcia 160, wtedy spada do wartości 0. Przeklinanie się może być upierdliwe ale nie jest to coś co robi się każdego dnia. Z trybu edycji opcji wychodzi się przez długie naciśnięcie przycisku, wtedy znak "=" zmienia się znów na "#" a krótkie naciśnięcia przycisku przechodzą po kolejnych opcjach.
Przedstawię przykładową sekwencję kroków do konfiguracji alarmu dla drugiego kanału. Zaczynając z głównego (domyślnego) ekranu, dwukrotnie krótko naciskamy przycisk co powoduje wyświetlenie ekranu alarmów. Długie naciśnięcie przycisku, wejście do trybu edycji, ekran jak na zdjęciu z kursorem "#" ustawionym na pozycji 6: wyjście. Jest to stan jak na zdjęciu powyżej.
Trzy krótkie naciśnięcia przycisku przeniosą kursor na pozycję 3: kanał 1 typ alarmu. Długie naciśnięcie przycisku wejdzie w tryb edycji, kursor zmieni się na "=". Krótkie naciśnięcie przycisku zmieni typ alarmu na ">". Długie naciśnięcie przycisku spowoduje wyjście z trybu edycji, kursor zmieni się na "#". Krótkie naciśnięcie przycisku przeniesie kursor na pozycję 4: próg alarmu. Długie naciśnięcie przycisku spowoduje wejście w tryb edycji, kursor zmieni się na "=" obok wartości temperatury. Pożądana liczba krótkich przyciśnięć przycisku spowoduje zmianę wartości progu. Długie naciśnięcie przycisku spowoduje wyjście z trybu edycji, kursor zmieni się na "#". Jedno krótkie przyciśnięcie przycisku przeniesie kursor na pozycję 5: zapis i wyjście. Długie naciśnięcie przycisku spowoduje zapis ustawionych parametrów do pamięci nieulotnej i wyjście z trybu konfiguracji alarmów. Kolejne krótkie naciśnięcie przycisku przeniesie nas na główny ekran. W razie komplikacji, w dowolnym momencie można odciąć i przywrócić zasilanie, termometr po jego powrocie uruchomi się na głównym ekranie.

W następnym odcinku aktualizacja oprogramowania
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: zielony71 »

Dzięki uprzejmości Autora, jako jeden z testerów dzisiaj założyłem termometr do roweru i mam pierwsze spostrzeżenia.
Podłączenie jest bajecznie proste. Nawet nie można pomylić polaryzacji (+/-) bo jest to obojętne.
Chyba dostałem układ wstępnie skalibrowany, bo po podłączeniu czujnika NTC10 od razu wskazywał prawidłową temperaturę. Różnica pomiędzy wskazaniem termometru a pirometrem 0,1 stopnia C to dokładność o wiele większa niż wymagana.
Trochę zaskoczyło mnie to, że u mnie czujnik NTC jest na drugim kanale (tak były oznaczone kabelki i tak podłączyłem), a w powyższej instrukcji jest mowa o tym, że tylko pierwszy kanał wspiera ten czujnik.
Bardzo przyjazny jest sposób mocowania wyświetlacza na kierownicy.
Natomiast sam wyświetlacz jest stosunkowo mały, co sprawia, że w pełnym słońcu trudno dostrzec wskazania, pomimo użycia obiektywnie bardzo czytelnego modelu. Cyfry wskazujące temperaturę mają mniej niż 1 cm wysokości, a te poniżej są oczywiście jeszcze mniejsze.
W normalnym użytkowaniu zapewne nie będzie to miało większego znaczenia, bo przecież nikt nie będzie się wpatrywał we wskazania jak sroka w gnat, ale takie są pierwsze wrażenia, więc o tym piszę.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Dziękuję za pierwszy komentarz, kilka komentarzy:

-Każdy egzemplarz i każdy jego kanał jest indywidualnie kalibrowany krzywą 10 punktową która jest zapisana w pamięci, kupiłem rezystory precyzyjny 0.1 % i robię to z ich pomocą, zapewnia to że pomiar oporu jest precyzyjny, to że od ręki miałeś prawidłowy odczyt to Twoje szczęście ale nie zawsze musi tak być.
-Zastosowany wyświetlacz to OLED 0.96 cala, jest jego większa wersja 1.3 cala, opcja do rozważenia, kwestia zrobienia większej obudowy, druga możliwość to powiększenie fontów w pionie, te kilka linijek na dole chyba nie jest potrzebne na co dzień, przerzucę je do dodatkowego ekranu a na głównym litery o pełnej wysokości, pierwsza sprawa do poprawki w oprogramowaniu.
-Faktycznie, to drugi kanał jest uniwersalny (NTC lub KTY) a nie pierwszy jak opisałem. Dodatkowo jest niejednolite nazewnictwo: kanał pierwszy, kanał drugi i sposób ich wyświetlania gdzie numeracja jest od zera: Ch0, Ch1. To druga sprawa do poprawki, wyświetlanie będzie Ch1 i Ch2.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: zielony71 »

roland pisze:
30 maja 2023, 8:24
...
-Zastosowany wyświetlacz to OLED 0.96 cala, jest jego większa wersja 1.3 cala, opcja do rozważenia, kwestia zrobienia większej obudowy, druga możliwość to powiększenie fontów w pionie, te kilka linijek na dole chyba nie jest potrzebne na co dzień, przerzucę je do dodatkowego ekranu a na głównym litery o pełnej wysokości, pierwsza sprawa do poprawki w oprogramowaniu.
...
Wyświetlacz jest bardzo zgrabny - taki akurat. Ja bym go nie ruszał. Natomiast powiększenie fontów kosztem tych linijek na dole to moim zdaniem dobra opcja.

Dzisiaj przejechałem z termometrem ponad 30 km. Na razie żadnych problemów nie stwierdziłem.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: Dede »

Wyświetlacz jest mały ale nie przeszkadza bo nie zajmuje dużo miejsca na kierownicy.
I tak trakcie jazdy nie będę oglądał temperatury jedynie na postoju jak moduł odetnie prąd jeśli przekroczy temperaturę silniku.
Mój projekt (FAT BIKE 2x2 3K Turbo i XF19R) trochę kuleje oficjalnie testy modułu trochę później będę robił.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Narysowałem nowe fonty cyfr w rozmiarze 16x40, wygląda teraz dużo lepiej:
screeen_main2.jpg
Wiąże się to z aktualizacją oprogramowania co napiszę w następnej części.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Aktualizacja oprogramowania

Przygotowanie:

Do aktualizacji potrzebny jest STM32 ST-LINK Utility, do pobrania ze strony producenta (wymagana rejestracja)
https://www.st.com/en/development-tools ... t-software
alternatywnie proszę napisać do mnie PW, udostępnię link do ściągnięcia. Program trzeba zainstalować, instalator dodaje sterowniki do programatora tak że nie trzeba ich osobno doinstalowywać. Wszyscy testerzy otrzymali programator. Plik z oprogramowaniem wysyłam indywidualnie, nie chcę na tą chwilę udostępniać go publicznie.

Procedura aktualizacji:

0. Uwaga, program na procesorze przechowuje ustawienia konfiguracyjne oraz co najważniejsze, indywidualne współczynniki kalibracji w ostatnim sektorze pamięci FLASH procesora. Nieostrożne używanie ST-LINK Utility, inaczej niż tutaj opisałem (w szczególności "Full chip erase") bezpowrotnie skasuje te dane. Pal diabli konfigurację ale strata współczynników kalibracji będzie bolesna, termometr będzie działał na domyślnych współczynnikach kalibracji i będzie mierzył temperaturę z istotnym błędem. Odtworzenie tych współczynników będzie wymagało odesłania modułu do mnie bądź też podłączenie się do modułu przez port UART, podłączenie się terminalem i wpisanie jeszcze raz wszystkich parametrów, na tą awaryjną okoliczność posiadam zapisaną kopię tych parametrów dla każdego egzemplarza.

1. Programator należy podłączyć do głównego modułu termometru.

2. Podłączyć zasilanie do termometru, termometr musi działać.

3. Podłączyć programator do portu USB, przy pierwszym uruchomieniu Windows będzie instalował sterowniki co trochę potrwa. Kable od programatora do modułu są stosunkowo krótkie i nie należy ich przedłużać ponad te 20 cm, z pewnością potrzebny będzie przedłużacz USB żeby dało się przeprogramować moduł bez wyciągania go z roweru. Co do tych trzech kroków jest dowolność, można podłączać programator do modułu lub komputera w dowolnej kolejności, moduł może być zasilany bądź nie.

4. Uruchomić program ST-LINK Utility.

5. Kliknąć ikonę "Open file" i wybrać plik *.bin z oprogramowaniem.
program_1.png
6. Kliknąć ikonę "Connect to the target"
program_2.png
Udane podłączenie spowoduje wyświetlenie informacji o procesorze tak jak na załączonym obrazku:
program_2_5.png
Jeśli to nie nastąpiło to wracamy do kroku 1 sprawdzając wszystko jeszcze raz.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

7. Kliknąć ikonę "Program verify"
program_3.png
8. pojawi się okienko z opcjami, nic nie należy zmieniać ale dla pewności stan powinien wyglądać jak na załączonym obrazku:
program_4.png
9. Przyciskamy przycisk "Start" i po kilku sekundach programowanie zakończy się a moduł zresetuje i uruchomi z nowym oprogramowaniem, status udanego programowania wskazany jest komunikatem
program_5.png

10. Teraz można odłączyć programator od modułu i od portu USB w dowolnej kolejności.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Aktualizacja 20_06_2023 zmiany:
* Główny ekran:
fw_20_06_2023.jpg
fw_20_06_2023.jpg (16.2 KiB) Przejrzano 5044 razy
-Powiększona czcionka odczytów temperatury, usunięte ramki wokół temperatury
-Zmiana formatu Uptime z sekund na bardziej ludzki format godzina,minuta,sekunda (np. 2m35s)
* Pozostałe ekrany
-Zmiana nazewnictwa kanałów z Ch0 i Ch1 na Ch1 i Ch2
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Szybka aktualizacja do poprzedniej aktualizacji: dodatkowy ekran statystyk temperatur minimalnej i maksymalnej:
screen_minmax.jpg
W pierwszej linii temperatura w stopniach, rezystancja w omach
w drugiej linii minimalna zanotowana temperatura i czas który upłynął od jej zanotowania
w trzeciej linii maksymalna zanotowana temperatura i czas który upłynął od jej zanotowania

potem to samo dla drugiego kanału. Będąc w tym ekranie można te statystyki zresetować długim naciśnięciem klawisza.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: zielony71 »

Muszę że wstydem przyznać, że jeszcze nie dokonałem aktualizacji, bo zawsze wypada coś bardziej pilnego.
Natknąłem się jednak ostatnio na pewien problem. Dotychczas silnik nie osiągał wysokich temperatur i wtedy wszystko było OK. Teraz testowałem inny silnik, który ma większe tendencje do przegrzewania i zaobserwowałem następujące zjawisko. Kiedy wskazania temperatury przekroczyły około 75 stopni, nagle wyświetlana temperatura zaczęła szybko spadać, co było fizycznie niemożliwe, bo cały czas manetka była do oporu. Ponadto wskazywana temperatura spadała bardzo szybko - około 1 stopień na 10s. No i tak sobie spadała, aż spadła do około 35 stopni. I wtedy ponownie zaczęła rosnąć, w podobnym tempie do poprzedniego spadku.
Ja w międzyczasie zdążyłem się zatrzymać z i zaciekawieniem obserwowałem co będzie dalej. A dalej do szła ponownie do około 75 stopni i tak się zatrzymała. Czyli wróciła do wartości prawdopodobnej. Później pomału spadała, ale silnik już nie pracował, więc miała prawo. Tempo też już było rozsądne.
Taka sytuacja zdarzyła mi się dwukrotnie.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Najprawdopodobniej obserwowałeś chwilowe przerwanie połączenia z czujnikiem albo chwilowe jego zwarcie, sprawdź jeśli możesz jego podłączenie czy nie ma tam jakiś kiepskich i niepewnych styków. Na pomiar jest nałożony filtr który tłumi zakłócenia ale też sprawia że reakcja na gwałtowną zmianę oporu nie jest natychmiastowa i dokładnie taka jak opisujesz. Ten filtr jak sądzę jest zbyt mocny i będę zmniejszał jego siłę.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: Dede »

Na pewno należy zmniejszyć pojemność kondesatora filtrującego na wejściu czujnika będzie szybsza reakcja na wahania temperatury.
Chwilowy zanik sygnału od czujnika ciężko zauważyć na wyświetlaczu chyba że jest duża przerwa czasowa to zmienia się temperatura.

Mój projekt roweru powoli sie buduje co chwilę niuanse fatbikowe się pojawiają co pochłania czas na skoczenia projektu i uruchomienia wyświetlacza temperatury i testowanie.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: zielony71 »

roland pisze:
14 lip 2023, 22:09
Najprawdopodobniej obserwowałeś chwilowe przerwanie połączenia z czujnikiem albo chwilowe jego zwarcie...
Nie mówię, że to niemożliwe, ale mało prawdopodobne. Sprawdziłem w tabeli, że w okolicach tej temperatury oporność czujnika spada poniżej 1 kOhm. Czy to może mieć wpływ?
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Kondensator filtrujący na wejściu ma wartość 100 nF, w zależności od bieżącej rezystancji czujnika stała czasowa filtru wejściowego zmienia się ale np dla NTC 10K dla 10K wynosi 1 sekunda, dla KTY 1K 0.1 sekundy. Dalsza filtracja jest programowa a więc łatwa do zmiany, filtr to prosty IIR działający wg wzoru x(n)=0.9x(n-1)*x Dzięki za opinię w tygodniu wrócę do prac, zasymuluję i wyjaśnię co się da.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Przemyślałem ten przypadek spadku temperatury, to że rezystancja jest mała w granicach 1K nie jest problemem, ten kanał pomiarowy będzie działał dobrze do 0 ohmów, sprawdziłem współczynniki kalibracji Twojego egzemplarza są w porządku, także w zakresie małych rezystancji. Na tym kanale masz czujnik NTC, skoro temperatura spadała to rezystancja rosła. Gdyby sytuacja się powtórzyła to proszę obserwuj także wartość rezystancji która jest wypisywana małymi literami na dole. Raportowałeś tempo spadku około 1 stopień na 10s, to dużo wolniej niż filtr programowy który ma tempo spadku/wzrostu kilka stopni na sekundę, świadczy to o tym że raczej nie było sytuacji rozłączenia się obwodu elektrycznego. Szkoda że drugi kanał masz nieaktywny bo jego zachowanie pozwoliłoby ustalić czy problem dotyczy jednego kanału czy też całości. Trudno mi coś wymyśleć, przypomina mi to trochę przypadek moich kolegów którzy robili napęd elektryczny do lotni, czujnik temperatury odkleił im się od uzwojeń i w zależności od pozycji, drgań itd odczyty były dobre albo spadały, ostatecznie spalili silnik no i oględziny wykazały że czujnik w ogóle już nie dotykał uzwojeń.
Przejrzałem jeszcze raz obwód pomiarowy, filtr analogowy na wejściu ma stałą czasową 0.1 ... 1 sekundę czyli w przybliżeniu czas reakcji, próbkowanie jest 12 razy na sekundę więc szybciej niż stała czasowa, nie ma więc zagrożenia aliasingiem a więc filtr cyfrowy wydaje się zbędny, zmieniłem to w oprogramowaniu, zastosowałem filtr medianowy 1 sekundowy, skutkiem tego wartość wyświetlana będzie słabiej filtrowana z gwarancją maksymalnego opóźnienia jednej sekundy, namiary na firmware wysyłam PM.
Pracuję nad kolejnym usprawnieniem wyświetlania, zdałem sobie sprawę że w większości przypadków (wyjąwszy dede), jeden czujnik jest główny od silnika a drugi poboczny, będzie możliwość ustawienia sobie aby ten główny czujnik wyświetlał się jeszcze większymi fontami kosztem pomniejszonych fontów drugiego pobocznego czujnika.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: zielony71 »

W międzyczasie sytuacja powtórzyła się poraz trzeci. Znowu w sytuacji gdy temperatura wzrosła powyżej (około) 70 stopni.
Być może winny jest czujnik - nie wiem nie znam się na tym.
Teraz będę już wiedział i spojrzę na te odczyty małymi literami na dole, bo wcześniej jakoś się nimi nie zainteresowałem:-D
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: WojtekErnest »

Temperatura lub zakłócenia impulsowe z masy/przetwornic itp. ?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: Dede »

Albo nie stabilna przetwornica która raz daje większe napięcie lub mniejsze i dzielnik napięcia dla czujnika skacze napięcie.
Jakim napięciem akumulatora jest zasilana przetwornica do czujnika temperatury?
I jaki zakres napiecia ma ta przetwornica izolowana chodzi czy działa prawidłowo napięcie dolnej granicy akumulatora i czy ma filtry wejściowe na zakłócenia DC od sterownika gdzie pracuje impulsowo sterownik od silnika.
Przetwornica izolowana to jest AC przerobiona na DC czy to jest wersja typowo na DC?
Przetwornica chyba daje 12V lub 5V nie mam aktualnie przed sobą ale czy układ będzie zasilany trochę większym lub mniejszym może takie objawy wskazywać wąchania temperatury czy układ jest odporny na skoki napięcia szczególnie chodzi o dzielnik napięcia dla czujnika?
Jaki zakres można zasilać płytę główną bez wahania temperatury lub spalenia elektroniki?
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Przetwornica jest taka: https://pl.aliexpress.com/item/4001009101490.html
Ma dość specyficzne działanie bo wydajność prądowa zależy od napięcia na wejściu, sprawdziłem na moim testowym egzemplarzu i daje poprawne 5V do zasilania modułu już od 9V napięcia wejściowego. Dodatkowo wyjście przetwornicy zabezpieczyłem transilem 5V w razie jej uszkodzenia.
Sam moduł jest zasilany napięciem 5V z przetwornicy ale to napięcie może się wahać bez wpływu na pomiary bo czujniki są zasilane ze źródeł prądowych które eliminują wpływ napięcia zasilania zaś procesor pracuje na napięciu 3.3V z dodatkowego stabilizatora. Generalnie moduł można zasilić z napięcia ponad 5V co może być korzystne bo poszerzy zakres pomiarowy. Prawdopodobnie kolejna wersja będzie pracowała na napięciu 9V z przetwornicy.
Co do samego problemu który raportuje zielony71, proponuję abyś wolny i nieużywany obecnie kanał (zwarte przewody pomiarowe) uruchomił w taki sposób aby podłączyć do tych przewodów pomiarowych rezystor 1K. Będzie to powodować wyświetlenie temperatury 25 stopni ale chodzi tutaj o monitoring samego termometru: jeśli zauważysz spadki temperatury na silniku to obserwuj ten drugi kanał, czy spadek/wzrost będzie także jego dotyczył. A najlepiej będzie jak odeślesz mi swój egzemplarz a ja przyślę Ci mój roboczy ale to się w tej sprawie odezwę za dwa tygodnie, przez ten czas będę nieuchwytny.

pozdrawiam

roland
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: Dede »


Mam taki problem jeden silnik pokazuje dobrze temperaturę a drugi silnik pokazuje zawyżoną temperaturę.
Nie jest to problem modułu ale czujników bo jednym silniku jest trochę inna rezytacja i należało by zrobić korekty dla tego czujnika.
Tylko na płycie mogło być jakiś potencjometr co minimalną korektę kilka stopni zrobić bo nie wszystkie czujniki prawidło mają tą samą rezytacje i mimo że moduł jest dobry i precyzyjnie pokazuje.

O czas temperatura core też sporo zawyżoną ma.
Pokoju było 22C°



Na zasilaniu z regulacją napięcia ciekawa sytuacja robi się jeśli napięcie spadnie poniżej 4,2V to temperatura rośnie i przy zasilaniu 3V to już prawie 90C° ale temperatura core pokazuje -145C°.
Zakres zasilania powyżej 4,2V temperatury się nie zmieniają więc jeśli mamy dobrą i sprawną przetwornice 5V to nie powinno być problemu z odczytem temperatury.
Zrobiłem testy na orginalnym przetwornicy na razie stabilnie pracuje i przy zmiennych napięciu wejściowym jest stabilnie 5V wejściowym.

Jeśli temperatura jest za wysoka to aktywuje hamowanie I wyłącza sterowniki podoba mi się że jest to wykonany przez izolator więc nie ma obawy że coś się spali.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: Dede »

Testy urządzenia EBOT terenie przebiegły pomyślnie żadnych usterek i problemów trakcie użytkowania.
Będę jechał na urlop to dwa tygodnie testów będzie urządzenia.
Tak wygląda zamontowane na kierownicy
Załączniki
Screenshot_20230810-235656_Gallery.jpg
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: zielony71 »

W międzyczasie udało mi się ustalić dokładną temperaturę kiedy następuje przerwa w odczycie temperatury. Dzieje się to zawsze dokładnie przy 76 stopniach. Kiedy silnik ostygnie poniżej 76 stopni odczyty wracają.
Co ciekawe na wyświetlaczu brak wtedy wskazania (tego małym fontem) dla czujnika NTC (który posiadam) a pojawia się wskazanie dla czujnika KTY (którego nie posiadam). Czy to możliwe, żeby czujnik NTC był tylko do 76 stopni?
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

dede: korekta temperatury jest, drugi screen gdzie jest detekcja czujników oraz obliczenie korekty bazując na temperaturze pcb ale patrząc na Twoje odczyty gdzie core=28 stopni to widzę że jest to zawyżone i nie można na tym bazować. Skłaniam się ku temu żeby wybór typu czujnika oraz ustalenie offsetu dokonać ręcznie, klikanie jednym przyciskiem nie będzie przyjemne ale to operacja do wykonania w zasadzie raz przy instalacji.
EDIT: korekta temperatury czyli przesunięcie w stopniach dodawane/odejmowane od obliczonej temperatury to takie połowiczne rozwiązanie ale lepsze niż jego brak. Dużo lepiej byłoby korygować w dwóch punktach ale ciężko to zrobić, trzeba by np. wjechać ebajkiem do sauny żeby nagrzać go do np. 60 stopni i złapać drugi punkt kalibracji temperatury. W przypadku czujnika NTC który ma charakterystykę wykładniczą oporu względem temperatury dochodzi problem prawidłowej implementacji tej korekty ale nie będę zanudzał tym teraz, muszę to sprawdzić w przyszłości.
zielony71: to bardzo istotna wskazówka, przy wysokiej temperaturze a więc niskim oporze spada napięcie zasilające co propaguje się na drugi czujnik, wygląda na uszkodzenie modułu, w przyszłym tygodniu wyślę Ci nowy egzemplarz.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: Dede »

zielony71 pisze:
11 sie 2023, 18:16
W międzyczasie udało mi się ustalić dokładną temperaturę kiedy następuje przerwa w odczycie temperatury. Dzieje się to zawsze dokładnie przy 76 stopniach. Kiedy silnik ostygnie poniżej 76 stopni odczyty wracają
U siebie KTY83 uzyskałem max 60°C ale to dla tego że jechałem na dwóch silnikach i nie miałem gdzie ich zagrzać. Muszę zrobić test na jednym silniku i zobaczyć czy pomiary są prawidłowo na większych temperaturach.
O moim zdziwieniu po plaży suchym pisaku mój fatbike nie ma oporów na pisaku takich żeby zagrzać dwóch silników bo nie zapada pod piasek.

Prezentacja jak jedzie się po plaży po piasku na dwóch silnikach.




roland pisze:
16 sie 2023, 12:34

Skłaniam się ku temu żeby wybór typu czujnika oraz ustalenie offsetu dokonać ręcznie,
Co do działania temperatury to działa bez zarzutu ale testy trwają.
Korekty zrobię ręcznie najpierw muszę zobaczyć instrukcje jak to się robi tym przyciskiem.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: Dede »

roland pisze:
16 sie 2023, 12:34
dede: korekta temperatury jest, drugi screen gdzie jest detekcja czujników oraz obliczenie korekty bazując na temperaturze pcb ale patrząc na Twoje odczyty gdzie core=28 stopni to widzę że jest to zawyżone i nie można na tym bazować.
Uruchomiłem ekran kalibracji i zrobiłem auto kalibracje ta funkcja jest rewelacja nie wiedziałem że to takie proste. Aktualnie powoli uczę się obsługi więc pierwszy raz robię kalibracje przyciskiem.

Auto kalibracje zrobiłem do temperatury core T tu jest problem ze core T czujnik jest na płycie PCB mam podejrzenia że temperatura procesora lub okolicy procesora wzrasta po uruchomieniu zasilania dla tego po czasie mam błąd pomiaru o 4,5°C na plusie zamiast 24°C to mam 28,5°C

Pokoju jest ~23°C i temperatura maleje bo zbliża się wieczór


Po uruchomieniu zasilania jest 24,17°C core T



Po 3 min mamy już 2°C core T więcej od załączenia zasilania



Po 40 min mamy już 4°C core T więcej od załączenia zasilania



Po 80 min mamy już 4,5°C więcej od momentu załączenia zasilania na czujniku core na płycie PCB i jakieś ~1,5°C więcej na czujnikach silnikach.

Też po czasie widać że temperatura czujnika kanałów 1 i 2 też wrasta temperatura ale tylko o mimo że pomieszczeniu temperatura bez zmian wręcz trochę spadła bo już zbliżał się wieczór i temperatura pokoju spadała a nie wrasta.

Po wyłączeniu urządzenia na godzinę i ponownie załączenia modułu temperatury znowu były jak na początku i zaczynało wrastać tak samo jak powyżej na fotkach.

Masz jakiś pomysł dla czego zmienia się temperatura po uruchomieniu?
Może procesor się trochę grzeje od pracy albo stabilizator napięcia 3,3v grzeje płytę PCB i przy okazji procesor?
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Pierwsza sprawa, wzrost temperatury Core. Pomiar tej temperatury jest 'za darmo' tzn wykorzystuję czujnik wbudowany w procesor. Wiadomo, procesor i płytka się nagrzewa z czasem, procesor pracuje na 8 MHz (max możliwa prędkość 72 MHz) i przy tej szybkości pobiera ok 1.5 mA więc nagrzewanie jakieś jest. To nagrzewanie uwzględniłem w taki sposób, że na stole obok płytki pcb leżał klasyczny termometr rtęciowy i po kilkudziesięciu minutach porównałem pomiar i wprowadziłem poprawkę która wynosi 29.7 - 27.0= 2.7 stopnia. Sprawdziłem na drugim egzemplarzu i było podobnie. Ale to były gołe płytki PCB leżące na stole a ja wysłałem wam płytki zapakowane w termokurcz co na pewno pogorszyło rozpraszanie ciepła i stąd jeszcze większy wzrost o którym piszesz. Dodatkowo kto wie gdzie ten moduł leży, może ktoś go położy obok sterownika i będzie nabierał od niego ciepła. Wniosek: ta temperatura Core nie jest wiarygodna aby używać ją jako referencyjną i skłaniam się ku temu żeby przerobić kalibrację gdzie ręcznie tzn przyciskami trzeba będzie wprowadzić temperaturę referencyjną i do niej będzie wyliczana poprawka.
Druga sprawa, wzrost temperatury odczytów, z tego co widzę to na początku miałeś 26.5 i 27.0 po 80 minutach 28.3 i 28.4 czyli +1.8 i +1.4 stopnia. Muszę to jeszcze przemyśleć ale wygląda mi to na efekt samo nagrzewania się czujników od przepływu prądu pomiarowego. Spodziewałem się tego, zresztą na stole przy gołych czujnikach było to wyraźnie widoczne, dodatkowo Twój egzemplarz ma na pierwszym kanale prąd pomiarowy 1 mA a na drugim 0.25 mA. Z tym fantem niewiele można zrobić, dlatego do kalibracji warto odczekać kilka minut aby to samo nagrzewanie się ustabilizowało się. Myślę też żeby przerobić tor pomiarowy aby załączać prąd pomiarowy tylko na czas przetwarzania co ograniczy ten efekt, fizycznie to tylko jeden mosfet, do rozważenia na następną wersję.

pozdrawiam
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: Dede »

roland pisze:
31 sie 2023, 15:06
Pierwsza sprawa, wzrost temperatury Core. Pomiar tej temperatury jest 'za darmo' tzn wykorzystuję czujnik wbudowany w procesor. Wiadomo, procesor i płytka się nagrzewa z czasem, procesor pracuje na 8 MHz (max możliwa prędkość 72 MHz)
Jeśli czujnik temperatury jest z procesora to może zastosować czujnik zewnętrzny?
Taki zewnętrzny czujnik będzie lepszy bo aktualnym stanie urządzenie nie może być blisko sterownika lub bateri skrzynce bo będzie odczytywać temperaturę środku skrzynce a nie zewnętrzną temperaturę prawidłową.
Ja mam zamontowane urządzenie EBOT z dala od sterownika i bateri bo jest osobno więc temperatury od sterownika ani bateri nie odbiera.
Masz możliwość zrobić czujnik osobno z możliwością korekty temperatury przyciskiem który jest przy LCD?

Przy moim wersji modelu zastanawiam czy nie dołożyć radiatora do procesora powinien nie grzać tak procesor zamiast 4,5C° na plusie może będzie różnica 0,5C° z radiatorem?
roland pisze:
31 sie 2023, 15:06
Druga sprawa, wzrost temperatury odczytów, z tego co widzę to na początku miałeś 26.5 i 27.0 po 80 minutach 28.3 i 28.4 czyli +1.8 i +1.4 stopnia. Muszę to jeszcze przemyśleć ale wygląda mi to na efekt samo nagrzewania się czujników od przepływu prądu pomiarowego.
Zastanawiam czy to może być też różnica nie dla tego że czujnik się nagrzewa tylko ze płyta PCB się nagrzewa i zmienia się odczyty na półprzewodnikach.
Należy spróbować podłączyć rezystor pomiarowy zamiast czujnika i schodzić płytę PCB i podgrzać i zobaczyć czy temperatury się zmieniają oczywiście rezystor powinien być stałej temperaturę tylko płytę PCB zmieniać temperatury.
Jeśli temperatury będę się zmieniać na LCD należało by zrobić korekty temperatury zależności od temperatury PCB
Ale moja teoria należało by sprawdzić i testy zrobić.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

Witam wracam po dłuższej nieobecności.
Złożyłem kolejny egzemplarz i skalibrowałem celem wysłania do zielony71 (sorry że jeszcze nie wysłałem), przy okazji przetestowałem go pod kątem wpływu temperatury. No i niestety potwierdziło się co Dede pisał, że pomiar temperatury jest wrażliwy na temperaturę PCB, dokładnie to na temperaturę źródła prądowego LM334. Nawet doczytałem się o tym w datashecie. Wygląda że przy czujniku KTY, wpływ jest w granicach 0.3 stopnia na 1 stopień wzrostu temperatury PCB, to zbadałem nagrzewając równomiernie całą płytkę suszarką. Używałem zmrażacza tzn zwykłego sprężonego powietrza wydmuchiwanego do góry nogami żeby selektywnie wychładzać poszczególne elementy, CPU a więc przetwornik C/A jest niewrażliwy na temperaturę, tak samo wzmacniacz operacyjny. Źródła prądowe wyraźnie reagują.
Teraz pracuję nad programową kompensacją tego wpływu, skoro pomiar temperatur pcb poprzez pomiar temperatury CPU jest to da to się zrobić. Z drugiej strony zastanawiam się czy zastosowanie źródeł prądowych nie jest błędem. Mając pewność stabilności napięcia zasilania ze stabilizatora 3V3 użycie zwykłego rezystora byłoby odporne na temperaturę.
Na koniec deklaracja, zdecydowałem się na otwarcie tego projektu, z wyjątkiem kodów źródłowych które na tą chwilę chcę pozostawić zamknięte. Jeśli ktoś chce zrobić sobie ten termometr to proszę bardzo, nawet w celach sprzedaży. Udostępnię schemat pcb czy też cały pakiet gerber do zlecenia np na jlcpcb.com (5 pcb kosztowało mnie ok 50 zł z czego ok połowa to koszty przesyłki). Także pliki STL do wydrukowania obudowy wyświetlacza.
Może znalazł by się jakiś programista, do rozpracowania jest temat usb i aktualizacji firmware przez usb, ja na to nie mam siły ani czasu, taki sposób znakomicie uprościł by aktualizacje.
Dyskusje i wszelkie zapytania, preferuję tutaj w tym poście żeby dotarło do jak największej liczby osób.

pozdrawiam
c64club
Forumowicz
Posty: 70
Rejestracja: 29 sie 2023, 22:34

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: c64club »

Takie gupie pytanie - czemu nie Dallas 18B20? Nie trzeba dziada kalibrować, nie różnicuje wskazań w zależnosści od napięcia zasilania, może ich wisieć cała banda na jednej linii danych, kosztuje "pińć złoty" i spowiada się procesorowi cyfrowo.
Nie mogłeś kupić fabrycznego zamiast rzeźbić? Nie mogłem.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: roland »

W silnikach są już zamontowane czujniki temperatury, spotyka się KTY83 albo NTC10K stąd wsparcie dla tych dwóch.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: EBOT Termometr dwukanałowy, testy i rozwój

Post autor: Dede »

Wątpię żeby ktoś chciał kupić moduł bez wsparcia czujników KTY83 albo NTC10K bo takie są silnikach i raczej nikt nie będzie specjalnie przerabiać silnik dla innego czujnika temperatury.
ODPOWIEDZ