Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz

Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: exmotech »

Nadszedł czas gdy powiedziałem dość...

Czujniki PAS z założenia to wielkie gówno bo nie robią tego co trzeba: nie sprawdzają jak mocno naciskamy na pedały. Jak stoimy na pedałach to silnik wywala do przodu jak głupi. Jak kręcimy pedałami jednym palcem w powietrzu to.... silnik też wywala do przodu jak głupi. Próbowałem pierdyliona ustawień w sterownikach i zawsze tak samo, czyli czujemy szarpnięcie jak pedałujemy, potem jak nie pedałujemy to silnik wyłącza się z opóźnieniem. Zero kontroli. Albo stoisz albo nawalasz jak rakietą gdy tylko dotkniesz pedałów.

Szukam sensownego połączenia: czujnik nacisku w suporcie plus sterownik aby to jakoś sensownie działało. Do swoich rowerów tego nie potrzebuję, ale żona miała przez jakiś czas Specialized Vado Turbo i czuło się go po prostu jak rower, pedałowało się jak rowerem ale zawsze lżej. Totalnie naturalnie. No i ona chciałaby taki mieć system.

Co możecie polecić?
Awatar użytkownika
zeeltom
Forumowicz

Re: Czujnik nacisku. Jaki? Do jakiego sterownika?

Post autor: zeeltom »

Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz

Post autor: exmotech »

Dzięki. Od razu pomyślałem o stworzeniu czegoś takiego ale odrzuciłem pomysł z paru powodów.

1. Upierdliwy montaż w porównaniu ze zwykłą wymianą suportu.
2. Obawiam się małej precyzji działania. Przy delikatnym muśnięciu pedałów to zadziała ale jak ktoś zacznie mocniej naciskać to od razu napinacz się napnie na full. Czyli działanie lepsze niż PAS ale nadal prawie zero-jedynkowe.
Awatar użytkownika
zeeltom
Forumowicz

Post autor: zeeltom »

Tu bym się nie zgodził. Zamocowanie tego w okolicach górnej części łańcucha nie jest jakimś nierealnym wyzwaniem. Zauważyłem, że zaczyna działać dopiero gdzieś od 1/4 skoku dźwigni, więc lekkie naciskanie tego nie uruchomi a wspomaganie zależy od naprężenia łańcucha, więc od siły nacisku na pedały. Nie jest to zero jedynkowe.
Dede
Forumowicz

Post autor: Dede »

Nie miałem okazji testować ale to tez zależy jaki sterownik jest do silnika, jeśli mamy blokowy bez soft startem to obojętnie co bys nie robił zawsze bedzie z kopyta ruszać.
tkoko
Forumowicz

Post autor: tkoko »

O tym jak działa wspomaganie, nie decyduje "mityczny PAS obrotowy", tylko sterownik i jego oprogramowanie. Poniżej możesz obejrzeć działanie "PAS'a" aktualnie składanego roweru wnuczki, na sterowniku GT - 100 z PAS'em obrotowym z pięcioma magnesami "działanie PAS", i wcześniejszej konstrukcji na sterowniku Trotter TDK-2W, gdzie jest porównawcze działanie PAS'a do manetki "PAS Trotter TDK-2W".

http://chomikuj.pl/tkoko

Jak widać, bez problemu da się dostosować poziom wspomagania do prędkości jazdy. Testy są bez obciążenia, w realu jest to porównywalne ze wspomaganiem z manetki.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz

Post autor: pxl666 »

Czujnik nacisku w korbie ? Tonszeng? Soft start w sterowniku?
Miałem gt500 i Soft start tam całkiem dobrze działał z q128h
madmax67
Forumowicz

Post autor: madmax67 »

SEMPU T4 lub Erider T9 na alternatywnym sofcie, sterownik KT.
Działa fajnie.
szkuba
Forumowicz
Kontakt:

Post autor: szkuba »

exmotech pisze:
15 mar 2021, 1:58
Nadszedł czas gdy powiedziałem dość...

Czujniki PAS z założenia to wielkie gówno bo nie robią tego co trzeba: nie sprawdzają jak mocno naciskamy na pedały. Jak stoimy na pedałach to silnik wywala do przodu jak głupi. Jak kręcimy pedałami jednym palcem w powietrzu to.... silnik też wywala do przodu jak głupi. Próbowałem pierdyliona ustawień w sterownikach i zawsze tak samo, czyli czujemy szarpnięcie jak pedałujemy, potem jak nie pedałujemy to silnik wyłącza się z opóźnieniem. Zero kontroli. Albo stoisz albo nawalasz jak rakietą gdy tylko dotkniesz pedałów.

Szukam sensownego połączenia: czujnik nacisku w suporcie plus sterownik aby to jakoś sensownie działało. Do swoich rowerów tego nie potrzebuję, ale żona miała przez jakiś czas Specialized Vado Turbo i czuło się go po prostu jak rower, pedałowało się jak rowerem ale zawsze lżej. Totalnie naturalnie. No i ona chciałaby taki mieć system.

Co możecie polecić?
Możesz zdradzić jaki to ma być setup? tzn jaka moc, silnik itp? MTb w ciężkie góry czy po płaskim? Pytam dlatego że:

1.Dwa lata temu złożyłem rower na sterowniku Barmal X2 52V/40A z czujnikiem Sempu T4, układ analogowy :D
2.Ja mam fabryczny zestaw z ALiexpress 48V/13A
3. ale też zrobiłem dwa rowerki na Oprogramowaniu Open Kuteng 36V/7A (tak dla dzieci :))
4. do tego Marek z Bikel.pl ma swoje rozwiązanie ze swoim komputerem MPe
przeróbki na rower elektryczny https://www.facebook.com/elektrorider
https://www.elektrorider.pl/
czujnik nacisku Sempu T4, Erider T9
ori Chińskie lub Open firmware Kuteng
także dla dzieci 8-12lat z czujnikiem nacisku
Awatar użytkownika
Majster
Forumowicz

Post autor: Majster »

Myślę że MPe + erider T9 to najlepsza opcja w tej chwili.

Sam zamówiłem taki zestaw, jednak w moim rowerze mam BB92/Pressfit41 , a czujnik jest na gwint BSA... Czeka mnie projektowanie i wykonywanie adaptera :D
Mój świat rowerów elektrycznych - zdjęcia, budowa, ciekawostki
http://facebook.com/RoweryElektryczneDiscovery
ODPOWIEDZ