Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Post autor: Yin »

Jak w temacie, szukam sprawdzonego termometru w postaci osobnego urządzenia do monitorowania temperatury silnika. Obecnie mam zamontowany termometr z ali który miał być do 150c działający na 12v i służył mi do tej pory bezproblemowo jednak po dzisiejszej jeździe i nagrzaniu silnika powyżej 100c okazało się że to max tego urządzenia pomimo twierdzeń chińczyka o 150c. Powyżej 100c urządzenie się po porostu wyłącza i załącza poniżej 100c. Macie jakieś sprawdzone termometry cyfrowe które faktycznie działają do 150c?
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
sky
Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 19 lut 2018, 16:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Post autor: sky »

Mam teraz taki osobny ale jest do 110C, kupiłem w tamtym tygodniu takie cudo https://allegro.pl/termometr-panelowy-t ... 51947.html
Póki co czekam na dostawę i napiszę czy się sprawdzi ;)
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Post autor: Yin »

Ten ST- 9281C jest też na ali, ktoś sprawdzał czy faktycznie działa w zakresie do 150c?
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Post autor: Yasiu77 »

A jak to jest z tymi sondami przy nich zeeltom? Można je obciąć i podmienić na inny kompatybilny ale mniejszy? I jak jest z samym ntc10k bo wg noty jest on do 125 st C. Chyba że nie obcinać i taki długi wsadzić w silnik?
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Post autor: Inc0 »

Zastanawia mnie jedna kwestia może ktoś siedzący w temacie profesjonalnie , wytłumaczyc w sposób zrozumiały dla amatorów . Otóz spotkałem sie z dwoma rodzajami sond do termometrów elektronicznych rezystencyjne i termopara . Pytanie które lepsze do naszych zastosowań ( wnetrze silnika bldc )czy te czujniki podlegają zakłóceniom wywoływanym przez zmienne i silne pola elektromagnetyczne jakie maja miejsce w silnikach BLDC ?
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Post autor: gienek333 »

Rezystancyjne zmieniają rezystancję ze zmianami temperatury. Są NTC (temperatura rośnie-rezystancja maleje) i PTC (wzrost T powoduje wzrost R). Popularne też są platynowe np PT 100, PT 1000. Dobrze jest dać przewód koncentryczny (żyła w ekranie). Termopara wytwarza napięcie i je się mierzy, nie zaleca się łączenia przewodów. Termopara to stopiona końcówka dwóch różnych drutów (od materiału drutów zależy jakie napięcie wytwarza i do jakich temperatur się nadaje).
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Post autor: Inc0 »

Podejmie się ktoś odpowiedzieć czy środowisko wnętrza silnika ( silne i zmienne pola elektromagnetyczne) wpływają na wyniki pomiarów poszczególnych rodzajów sond?
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Post autor: gienek333 »

Wpływają, ale nie aż tak, aby to miało znaczenie.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Post autor: WojtekErnest »

Rodzaj sond to jedno a odbiornik tych zmian rezystancji wraz z kablami to drugie. Dlatego słusznie pisze @gienek333 ze na wszelki wypadek dobrze by był to kabel ekranowany.
Odbiornik jest sprawdzany na reakcję okreslonej sondy i po pierwsze sondy mają nie tylko temp max ale mogą mieć inną charakterystykę temperatura/rezystancja niż zalecany oryginał.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
KrzysiekEV
Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:33
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Post autor: KrzysiekEV »

Ja też kombinowałem co dać do pomiaru temp. i dałem do swojego nowego QS205 LM35.
Zastąpiłem jeden z kompletów tym czujnikiem i jest dobrze, pomiar skacze podczas jazdy o 2-4 stopnie ale to wina
panelu LCD bo wrażliwy na zasilanie bardzo jest (blokowałem kondensatorkami). Albo zasilanie hallotronów po masie coś zakłóca, przy okazji dam osobno drugą masę z drugiego kompletu hali.
Panel LCD to panel na zakres 2V , zwykły woltomierz ale trzeba zasilanie dać osobne izolowane od masy LM35 bo się gryzie.
Zasilam to z 60V płytką 12V zasilacza do pasków LED najtańszym.
LM35 daje liniowy sygnał 0-150 stopni na 0-1.5V .
Jak do tej pory zagrzałem swojego QS do 66 stopni max ale szybko na 62 spada (60V/50A).
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Post autor: Yasiu77 »

sky pisze:
19 sie 2018, 17:58
Mam teraz taki osobny ale jest do 110C, kupiłem w tamtym tygodniu takie cudo https://allegro.pl/termometr-panelowy-t ... 51947.html
Póki co czekam na dostawę i napiszę czy się sprawdzi ;)

napisz jak działa. Obciąłeś tą sondę i dałeś inną czy chodzi na oryginalnej?

czyli reasumując mogę zakupić któryś termometr który wskazuje do przynajmniej 150c i sprawdzić czy jest do NTC, wywalić długą sondę fabryczną i podłączyć przewodem koncentrycznym czujnik NTC10k i będzie działać? Albo może niech ktoś rzuci linka który działa z tym konkretnym czujnikiem. W opisach tego czujnika piszą że działa np do 100c, 110c,125c, 150c czyli to zależy tylko od obudowy?
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 930
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Post autor: TomaS »

Yasiu77 pisze:
04 wrz 2018, 8:52
sky pisze:
19 sie 2018, 17:58
Mam teraz taki osobny ale jest do 110C, kupiłem w tamtym tygodniu takie cudo https://allegro.pl/termometr-panelowy-t ... 51947.html
Póki co czekam na dostawę i napiszę czy się sprawdzi ;)

napisz jak działa. Obciąłeś tą sondę i dałeś inną czy chodzi na oryginalnej?

czyli reasumując mogę zakupić któryś termometr który wskazuje do przynajmniej 150c i sprawdzić czy jest do NTC, wywalić długą sondę fabryczną i podłączyć przewodem koncentrycznym czujnik NTC10k i będzie działać? Albo może niech ktoś rzuci linka który działa z tym konkretnym czujnikiem. W opisach tego czujnika piszą że działa np do 100c, 110c,125c, 150c czyli to zależy tylko od obudowy?
Kiedyś tak zrobiłem i nie działało już.
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Post autor: Witt »

Choć zima przed nami, mnie podwyżona temperatura dopadła właśnie teraz bo leżą mi silniki na blacie.
Powiedzcie co byście zamontowali. NTC, LM35. Artur zarekomendował ten czujnik temperatury: SR PASSIVES NTCM-HP-10K-1%. Powiedzcie mi jak przykleję go do stojana. To maksymalnie na ile mam kupić czujnik, czy do 125 stopni wystarczy? Bo jak go przykleję wysokotemperaturowym klejem to czy stojan nie nagrzewa się bardziej? Jaka jest graniczna temperatura małego silnika 150 stopni? Czy macie jakiś sprawdzony?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Cyfrowy termometr do 150c do monitorowania temperatury silnika

Post autor: tas »

Oczywiście nie "przyklejenie do stojana" to przejęzyczenie i masz na myśli "przykleję do uzwojeń"? ;)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
ODPOWIEDZ