Oświetlenie - prośba o pomoc

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: tatar »

@ pumexior. Brzęczenie po włączeniu lampki 12V może pochodzić w zasadzie tylko z przetwornicy
W lampce dużej natomiast spaleniu mógł ulec driver.Masz aku 72V/20S/,naładowane osiąga napięcie 84V,a to jest
graniczne napięcie tej lampki/teoretycznie 85V/
pumexior
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: 22 maja 2018, 0:04
Lokalizacja: Pod Krakowem

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: pumexior »

Walcze i walcze i niestety potrzebuje pomocy. Mam dwie przetwornice, takie jak w przepisie tasa, czyli stepup z regulacją napięcia i prądu. Ustawiam napięcie na około 14v, podpinam lampkę przez amperomierz, podłączam do źródła zasilania i lampa świeci na full, miernik pokazuje 16 Amper. Kręce potencjometrem od prądu i nie ma żadnej reakcji, cały czas pełna moc. Po kilkunastu sekundach przetwornica jest gorąca. Gdzie jest haczyk, coś pominąłem? Pomyślał bym że to przetwornica walnięta, ale mam dwie i na obu to samo. Ma ktoś jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
zero79
Forumowicz
Posty: 151
Rejestracja: 19 mar 2018, 21:45
Lokalizacja: Stargard

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: zero79 »

Razem z kolega kopiliśmy sobie te właśnie lampki - ja mam pakiet 16S, a kolega 13S . Moja lampka wytrzymała ok 2miesięcy i spaliła się przetwornica. Koledze działa do tej pory tj ok 6 miesięcy. Myślę ze te lampki mogą pracować z pakietem 13-14S, a z większym napięciem jest problem - i to że chińczyk napisał 84V to niestety nie jest prawdą.
pumexior
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: 22 maja 2018, 0:04
Lokalizacja: Pod Krakowem

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: pumexior »

zero79 - racja, to by tłumaczyło, dlaczego lampka podpięta pod przetwornice 12v działa bez problemu, a druga się spaliła.
zeeltom - też racja, jak połączyłem tą przetwornice pod 12v w rowerze to watomierz pokazywał ponad 200w. Tylko co teraz? Przy kręceniu potencjometrem nie ma żadnej reakcji, cały czas idzie pełna moc, i co tu można zrobić? To dokładnie ta przetwornica:
https://allegro.pl/oferta/przetwornica- ... 7594889296
Edit: zmierzyłem opór na obu potencjometrach w obu przetwornicach i wygląda na to, że działają. Podczas kręcenia można regulować opór od 0 do około 4.8kR. Ustawiłem maks opór na potencjometrze od amperów ale nic się nie zmieniło, nadal jakieś 16A :/
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: tatar »

tatar pisze:
24 sty 2019, 22:16
@ pumexior. Brzęczenie po włączeniu lampki 12V może pochodzić w zasadzie tylko z przetwornicy
W lampce dużej natomiast spaleniu mógł ulec driver.Masz aku 72V/20S/,naładowane osiąga napięcie 84V,a to jest
graniczne napięcie tej lampki/teoretycznie 85V/
Stawiałem na taką sytuację,chińczyk często przekłamuje w danych technicznych tanich wyrobów
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: WojtekErnest »

Cyt "y. Mam dwie przetwornice, takie jak w przepisie tasa, czyli stepup z regulacją napięcia i prądu. Ustawiam napięcie na około 14v, podpinam lampkę przez amperomierz, podłączam do źródła zasilania i lampa świeci na full, miernik pokazuje 16 Amper. "
Zamiast lampki podłącz rezystor np 15 ohm. Sprawdz prąd a nastepnie czy dziala regulacja prądu. Chyha obie przetwornice padly lub 'glupieja' np gdy są bez ekranu i pomiary pradu oraz napiecia nie sa poprawne bo wychodza impulsy.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
KrzysiekEV
Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:33
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: KrzysiekEV »

Trzeba zmierzyć jakie naprawdę jest napięcie na diodach lampki jak słabo świeci. Jak mniejsze od napięcia zasilania Step-Up to niema szans na regulację , wtedy zasilanie step-up trzeba zmniejszyć poniżej V LED lampki. Albo dać STEP-Down ale dobry .
Tak miałem przy ładowaniu 16S zasilaczem 53V 30A i step up , na pustym akku poszło 25A pomimo że step-up miał max 10A.
Riczord
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 12 lut 2019, 9:41

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: Riczord »

Witam, mam tą przetwornice i też mam problem krece potencjometrem od ustawień prądu(a) i nic, ktoś wie w czym przyczyna?
https://abc-rc.pl/product-pol-7871-Prze ... torow.html
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: WojtekErnest »

One b.latwo padają. Objawem jest napiecie wyjsciowe mniejsze o ok 1V od napiecia wejsciowego. Proponuję uważać przy podlaczaniu aku o napieciu nieco wyzszym niz podaje wyjscie z przetwornicy. To samo gdy bedzie kondensator naladowany do wyzszego napiecia. Strzal i po przetwornicy. A naprawiac raczej nie warto.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: Witt »

Ja mam ich kilka najprawdopodobniej przekręciłeś ja w drugą stronę a teraz kilkanaście / dziesiąt obrotów w drugą stronę, spróbuj. U mnie chodzą tylko na 42V do 7 V a w innych do 12V i działają lux. Jedna chodzi pół roku inna 3 miesiące żadnych niepożądanych. tylko jej włączenie przez przełącznik póściłęm przez rezystor 3W 3ohm.
Mateusz78721
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 03 maja 2018, 23:51
Lokalizacja: Wloszczowa

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: Mateusz78721 »

Też mam ten sam problem
Regulator prądu normalnie działa, natomiast regulator Amperow już nie, jedynie jak zmieniam napięcie automatycznie zwiększasza się amperarz.
Dede
Forumowicz
Posty: 2088
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: Dede »

Jesli ma być przetwornica osobno kupiona step Up lub step Down nalezy wiedzieć jaki przetwornicy użyć napięcia.
Ilość lampek do wyboru duża, podłączone diody moga byc szeregowe i równolegle lub mieszane więc zakresy prądu różne.

Jedna dioda działa od 2,6V do 3,5V (max 4V pobiera 2,5A sztuka).
Ja mam lampkę na 16 sztuk led a sa połączenia 8 led szeregowo i dwa takie połoczenia równolegle co daje 16sztuk led
Wiec jak jest 8 sztuk led szeregowo zakres pracy od 20v do 28V
Jesli bedzie inne połoczenie np 3 sztuk led szeregowo to zakresy pracy będzie 7,5V do 10,5V tym przypadku przetwornica step Down leżeli mamy zasilanie 12V.
A kto z wasz sprawdził jakie macie połączenia przed kupnem przetwornicy?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: WojtekErnest »

Dede pisze:
21 lut 2019, 0:41

Jedna dioda działa od 2,6V do 3,5V (max 4V pobiera 2,5A sztuka).
Zdarzaja sie rowniez podwojne struktury i wtedy napiecia przewodzenia są od 5,5 -6,5 V. Trzeba sprawdzic.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Dede
Forumowicz
Posty: 2088
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: Dede »

WojtekErnest pisze:
21 lut 2019, 6:41
Dede pisze:
21 lut 2019, 0:41

Jedna dioda działa od 2,6V do 3,5V (max 4V pobiera 2,5A sztuka).
Zdarzaja sie rowniez podwojne struktury i wtedy napiecia przewodzenia są od 5,5 -6,5 V. Trzeba sprawdzic.
Zapomniałem dodać ze chodziło mi o led XML standardowe led co sa montowane ale sa inne modele led to należy sprawdzić.
Dede
Forumowicz
Posty: 2088
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: Dede »

A tak ciekawości regulacja natężenia prądu przetwornicy step up, nie działa jeśli napiecie wyjściowy jest blisko napięcia wejściowego. Żeby regulacja natężenia działała należy ustawic napiecie większą różnicę między wejściową a wejściową przetwornicy step up.
siejeje
Forumowicz
Posty: 74
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:23

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: siejeje »

@pumexior mógłbyś wypowiedzieć się jak świeci ta lampka z 8 diodami? Chcę ją kupić i zastanawiam się ile diod wziąć. Przy 10 diodach myślisz będzie ok w nocy? Nie chodzi mi o szperanie leśne tylko o zwykłą jazdę. No i nie chciałbym oślepiać innych uczestników ruchu. Wołam również @zero79 bo pisał że ma tą lampę.
stuk83
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 21 mar 2018, 1:41
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: stuk83 »

@pumexior też mam takie lampki (te duże) dwie podłączone ze sobą szeregowo, zostały wypatroszone z wszelkiej elektroniki i podłączone pod zasilacz (https://pl.aliexpress.com/item/Wodoodpo ... 5c0ffj6NXE) który daje 7.5V 3A i wydaje mi sie ze to jest max ile możesz dać na te lampki, jeżdżę na nich już 3-ci miesiąc i jest zajebiście jasno w ch... :twisted: :twisted: ,po za tym lampki się nie grzeją (za bardzo)
pumexior
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: 22 maja 2018, 0:04
Lokalizacja: Pod Krakowem

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: pumexior »

Sorki, ale nie dostałem powiadomienia o odpowiedziach i dopiero teraz przez przypadek przeczytałem, poza tym Falcon leżał zepsuty i z oświetleniem nic nie grzebałem.
Tą z 8 diodami założyłem właśnie do jazdy po drodze. Jeśli chodzi o moc to jest ok, jeśli to nie ma być oświetlenie robocze do lasu to wystarczy. Problemem jest niestety oślepianie, jeśli ustawimy tak jak nam pasuje do jazdy to kierowców z przeciwka na pewno będziemy drażnić, a jak się ustawi w ziemie to jest trochę lepiej, ale znowu widoczność 3-4m do przodu, a to nie jest na prędkości ebikowe :) Ja na razie ustawiłem mocno w dół i dodatkowo zalepiłem górę taśmą żeby nie świeciło aż tak wysoko, zobaczymy jak się będzie jeździło.
Co do przeróbki dużej lampki - tas na blogu pisze - "zero teorii, sama praktyka" i przez to niestety poległem ;) Sposobem z bloga chciałem przerobić inną lampkę na tej samej przetwornicy, ale to tak nie działa. Duża lampka ma inaczej podłączone diody, i tak jak wyżej koledzy pisali, potrzeba przetwornicy nie step-up a step-down.
Dzieki @stuk83 za odpowiedź, teraz z grubsza wiem jaką przetwornicę potrzebuję i muszę to w końcu u siebie ogarnąć, bo lampka leży w częściach :)
ODPOWIEDZ