Ładowarka 36V 3A Magma mruga dioda na przemian zielona i czerwona

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Batory
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: 22 lut 2018, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Ładowarka 36V 3A Magma mruga dioda na przemian zielona i czerwona

Post autor: Batory »

Witam,
Mam ładowarkę Magma 36V 3A (taka czarna zwyczajna ładowarka) do ładowania baterii do roweru elektrycznego 250W 36V.

https://www.emag.pl/ladowarka-do-roweru ... 1560947271

Od trzech lat służyła bardzo dobrze, ale wczoraj podłączyłem ją do baterii i zauważyłem, że dioda świecąca raz świeci na zielono, a raz na czerwono tak mniej więcej co 1,5 sekundy.
Wie ktoś może co to może oznaczać? Może komuś coś takiego się już przydarzyło?
Zaznaczam, że nie doszło do żadnego zdarzenia, ani zwarcia, zwyczajnie po powrocie z wycieczki, załączyłem ładowarkę do ładowania i po powrocie po około dwóch godzinach zobaczyłem, że dioda mruga :-(
Pomożecie? :-)
Zestaw S1000 silnik przekładniowy od Glebora, bateria 48V 13S8P 23Ah Samsung, sterownik kwadrat 48V 25A, wyświetlacz C500B
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowarka 36V 3A Magma mruga dioda na przemian zielona i czerwona

Post autor: WojtekErnest »

A na WEJSCIU Aku (gniezdzie ładowania) jakie jest napięcie ?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Batory
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: 22 lut 2018, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Ładowarka 36V 3A Magma mruga dioda na przemian zielona i czerwona

Post autor: Batory »

Tak jest napięcie, około 40,2V
Czyli wnioskuję z tego, że trochę ładowarka podładowała baterię, bo byłem po dłuższej wycieczce i sądzę po diodach (bo niestety nie mam woltomierza) mogło być około 38-39V Ale to tylko moje przypuszczenia?
Ciekawe jest to, że nigdzie nie mogę znaleźć informacji o mruganiu diody w tych ładowarkach? :-(
Myślałem, że są jakieś kody ukryte w mruganiu tej diody?
Ostatnio nawaliła mi pralka i serwisant wszedł, policzył ile razy mrugnęła dioda i odrazu poszedł do samochodu po grzałkę.
Ja do niego skąd Pan wiedział, że grzałka, a on mi na to pralka sama mu o tym powiedziała ilością mrugnięć diody :-)
Poczekam, może komuś też coś takiego się przydarzyło i napisze coś?
Ostatnio zmieniony 23 cze 2019, 23:18 przez Batory, łącznie zmieniany 1 raz.
Zestaw S1000 silnik przekładniowy od Glebora, bateria 48V 13S8P 23Ah Samsung, sterownik kwadrat 48V 25A, wyświetlacz C500B
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowarka 36V 3A Magma mruga dioda na przemian zielona i czerwona

Post autor: WojtekErnest »

A ladowarka podłączona do prądu ale bez obciążenia ile ma nap. ? I jak rozumiem dioda nie miga ?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Batory
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: 22 lut 2018, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Ładowarka 36V 3A Magma mruga dioda na przemian zielona i czerwona

Post autor: Batory »

WojtekErnest pisze:
20 cze 2019, 14:34
A ladowarka podłączona do prądu ale bez obciążenia ile ma nap. ? I jak rozumiem dioda nie miga ?
Sama ładowarka podłączona bez obciążenia ma 41,7V
I oczywiście dioda świeci tylko na zielono :-(
Zestaw S1000 silnik przekładniowy od Glebora, bateria 48V 13S8P 23Ah Samsung, sterownik kwadrat 48V 25A, wyświetlacz C500B
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowarka 36V 3A Magma mruga dioda na przemian zielona i czerwona

Post autor: WojtekErnest »

Raz na zielono,raz na czerwono to moze byc tryb balansowania. Zauważyłeś bo byc moze ta faza yrwa dluzej niz kiedys i pakiet jest coraz bardziej nierowny.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4986
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ładowarka 36V 3A Magma mruga dioda na przemian zielona i czerwona

Post autor: tkoko »

WojtekErnest pisze:
20 cze 2019, 16:04
Raz na zielono,raz na czerwono to moze byc tryb balansowania. Zauważyłeś bo byc moze ta faza yrwa dluzej niz kiedys i pakiet jest coraz bardziej nierowny.
To nie jest tryb balansowania.
Skoro ładowarka ma "na luzie" ~41.7V, i świeci na zielono, to wygląda że jest sprawna. Dla pewności rozładuj trochę baterię, czy ładowarka po podłączeniu przestała mrugać. Jeżeli ładowarka, na lekko rozładowanej baterii przestanie mrugać, to obstawiam że któreś "P" masz walnięte, i ono włącza i wyłącza ładowarkę "na przeładowanie". Dobrze by było podpiąć miernik na pomiar prądu, wówczas gwałtowne przerwanie ładowania CV będzie tego objawem (ładowarka nie wyłącza CV, zbija go cały czas aż do ~"zera"). Sama ładowarka włącza zieloną diodę, w zależności od pojemności baterii, przy prądzie 0.2 do 07A.
Awatar użytkownika
Batory
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: 22 lut 2018, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Ładowarka 36V 3A Magma mruga dioda na przemian zielona i czerwona

Post autor: Batory »

To mnie zmartwiłeś :-(
Muszę zrobić ten pomiar, a później może spróbuje dostać się do BMS z baterii i pomierzyć napięcia.
Dzięki Wielkie za pomoc, postaram się po weekendzie opisać jak to wyszło.
Zestaw S1000 silnik przekładniowy od Glebora, bateria 48V 13S8P 23Ah Samsung, sterownik kwadrat 48V 25A, wyświetlacz C500B
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowarka 36V 3A Magma mruga dioda na przemian zielona i czerwona

Post autor: WojtekErnest »

Pisałem o długim balansowaniu z powodu nierównego pakietu. Wtedy włączany i wyłączany jest tryb ładowania, a balansowanie trwa długo. Może to być zbyt duże rozbalansowanie, może być już trwałe fizyczne uszkodzenie któregoś P.
Zauważ jednak, że ten stan jest gdy (nieładowany aku) ma 40,2 V. I w takim stanie podłączony do ładowarki wpada w ten stan.
Oczywiście trzeba zrobić przynajmniej pomiar napięc kazdego segmentu S, w stanie rozładowanym i w stanie 'prawie naładowanym' czyli gdy migają diody.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4986
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ładowarka 36V 3A Magma mruga dioda na przemian zielona i czerwona

Post autor: tkoko »

WojtekErnest pisze:
20 cze 2019, 22:40
Pisałem o długim balansowaniu z powodu nierównego pakietu. Wtedy włączany i wyłączany jest tryb ładowania, a balansowanie trwa długo. Może to być zbyt duże rozbalansowanie, może być już trwałe fizyczne uszkodzenie któregoś P.
Zauważ jednak, że ten stan jest gdy (nieładowany aku) ma 40,2 V. I w takim stanie podłączony do ładowarki wpada w ten stan.
Oczywiście trzeba zrobić przynajmniej pomiar napięc kazdego segmentu S, w stanie rozładowanym i w stanie 'prawie naładowanym' czyli gdy migają diody.
Przy napięciu 40.2V ta ładowarka ma 3A. Skoro zapala się zielona dioda znaczy że prąd spada poniżej 0.2-0.7A, a to wskazuje że któreś "P" jest przeładowywane" powyżej napięcia działania BMS'a. BMS odłącza ładowarkę, napięcie na walnietym "P" po chwili spada, tak że ładowarka wznawia ładowanie, i tak w kółko. Mogę to zademonstrować na akumulatorze z różnym RW (nakręcić filmik) :D .
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowarka 36V 3A Magma mruga dioda na przemian zielona i czerwona

Post autor: WojtekErnest »

B.prawdopodobne, to przeciez 3-letni pakiet. I tak trzeba otworzyć pakiet, bo nierównych, lub fizycznie slabszych segmentow moze byc wiecej niz jeden.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Batory
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: 22 lut 2018, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Ładowarka 36V 3A Magma mruga dioda na przemian zielona i czerwona

Post autor: Batory »

zeeltom pisze:
21 cze 2019, 8:46
Mam dużo ładowarek z Magmy, ale jeszcze się nie spotkałem z takim działaniem.
Teraz żałuje, że nie zrobiłem filmiku telefonem, ale tak się wystraszyłem, że coś jest nie tak, że wyłączyłem ładowarkę i napisałem tego posta :-(

Narazie zabrałem tą ładowarkę do roweru ojca i tam przez cały dzień ładowała jego baterię i nie mrugała dioda, także myślę, że macie racje i będę musiał rozebrać moją baterie i dokładnie ją zbadać, może jakieś połączenia na ogniwach się poluźniły, sprawdzę :-(
Zestaw S1000 silnik przekładniowy od Glebora, bateria 48V 13S8P 23Ah Samsung, sterownik kwadrat 48V 25A, wyświetlacz C500B
ODPOWIEDZ