Manetka z płynną regulacją

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asolek
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 01 maja 2018, 9:14
Lokalizacja: TUREK

Manetka z płynną regulacją

Post autor: asolek »

Witam wszystkich szukam manetki przyśpieszenia z płynną regulacją .Proszę o sugestie najlepiej całkowita.
Dede
Forumowicz
Posty: 2082
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Manetka z płynną regulacją

Post autor: Dede »

Wszytkie sa z płynną regulacją bo posiadają czujnik halla.
Awatar użytkownika
Majster
Forumowicz
Posty: 78
Rejestracja: 07 maja 2017, 16:42
Lokalizacja: Tychy

Re: Manetka z płynną regulacją

Post autor: Majster »

@Dede nie zgodzę się. Krzywa napięcia nie jest liniowa i następuję bardzo szybki skok.
@asolek
Robiłem kiedyś układ na arduino, który linearyzował napięcie z manetki. Działało całkiem nieźle.
Wydaje mi się także że MPe (komputerek od bajkel) może to potrafić.
Buduję lekkie pojazdy elektryczne dla czystej zabawy.

Mój świat rowerów elektrycznych - zdjęcia, budowa, ciekawostki:
http://facebook.com/RoweryElektryczneDiscovery
Awatar użytkownika
Sławek
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 08 mar 2020, 9:47

Re: Manetka z płynną regulacją

Post autor: Sławek »

Ponieważ kończę moduł kompleksowego zarządzania e-bikiem, jestem po pomiarach wielu peryferiów, i między innymi standardowej manetki kciukowej opartej na Hall.
Jak wiadomo, napięciowy zakres pracy manetki przy zasilaniu referencyjnym 5V to około ~0.8V do ~4.2V.

Zrobiłem pomiar napięcia w funkcji kąta wychylenia dźwigni. Na potrzeby pomiaru, sporządziłem sobie szablon do pomiarów który wygląda następująco :
szablon.png
Jak widać zakres pracy to kąt 65st.

Następnie podpiąłem manetkę pod arduino, i dokonałem pomiarów na wejściu ADC. Jak wiać powyżej, jest 8 punktów pomiarowych co daje w miarę użyteczny obraz jak kształtuje się charakterystyka napięciowa w funkcji wychylenia.
Wartości oznaczone ADC to surowe odczyty z ADC bez przeliczenia na napięcie, bo to nie ma znaczenia. Drugie wartości to mapowanie wartości odczytu na wartość PWM, czyli zakres [0.8 - 4.2] => [0.0 - 5.0] V

W jednym i drugim przypadku widać, że wykres jest bliski liniowemu, ale tylko w środkowym zakresie kąta wychylenia (wykres czerwony i fioletowy), praktycznie od 12,5% do 75%, poza tym zakresem, praca jest mało efektywna. Jeżeli w przypadku 0-12,5% to jest ok z uwagi na to, aby przy lekkim wychyleniu rower od razu nie startował, natomiast szkoda, że zakres 75% - 100% jest praktycznie bezużyteczny z uwagi na praktycznie płasko-poziomą charakterystykę.
Manetka - wykres.png
W swoim kontrolerze, mam do wyboru opcję :
- bez ingerencji
- zmiana charakterystyki za pomocą wielomianu 6 stopnia, sprowadzam wartości do linii trendu, jednak maks do 87,5%
- zmiana charakterystyki na krzywą gazu w postaci paraboli o zmiennym nachyleniu

W ostatniej opcji, napięcie wyjściowe z manetki jest niskie w sporym przedziale kąta wychylenia manetki a pod koniec wychylenia napięcie narasta szybko. To powoduje dużą precyzję regulacji mocy roweru przy wolniejszej jeździe i płynne ruszanie. Krzywą można zmieniać w ustawieniach.
expo.png
Pozdr
Sławek
Awatar użytkownika
noel841106
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2019, 12:16
Lokalizacja: Białystok

Re: Manetka z płynną regulacją

Post autor: noel841106 »

Majster pisze:
06 sty 2020, 19:16
Robiłem kiedyś układ na arduino, który linearyzował napięcie z manetki. Działało całkiem nieźle.
Niedawno kupiłem na alli manetkę, taką najtańszą za jakieś 15zł i ta dopiero jest nieliniowa. Środek to praktycznie brak zmian, a dwa skoki są na początku i na końcu.
Mógłbyś podrzucić ten kod na arduino, ciekaw jestem jak to zrobiłeś. Wiem, że muszę zrobić coś ale mapę do swojej manetki, ale bardziej interesuje mnie algorytm. Zastanawiam się też czy nie wystarczyłoby oddalić magnes od czujnika halla w manetce. Albo raczej przyciąć go w odpowiedni kształt, tak by miał mniejszy strumień na brzegach.
Pozdrawiam Łukasz
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Manetka z płynną regulacją

Post autor: WojtekErnest »

Mam takie dwa spostrzeżenia ze rozpatrywanie charakterystyki pracy manetki bez powiazania z charakterystyka sterownika, moze wprowadzac w błąd, co do oceny przydatnosci manetki.
Bo założenie że idealna manetka to ta z idealnie liniowym wzrostem napięcia w funkcji wychylenia to założenie wylacznie teoretyczne.
A poza tym proponuję aby sprawdzac napiecia końcowe manetek gdy przewod sygnalowy jest odlaczony od sterownika i gdy jest podłączony. Bo wcale tam nie musi byz zawsze 4,2 V.
A tak dla porownania z potencjometrem sily glosu we wzmacniaczach, tez nie stosuje sie tych o liniowej charakterystyce,
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Manetka z płynną regulacją

Post autor: miki »

No właśnie, tutaj może być potrzebna inna krzywa charakterystyki, może nie koniecznie logarytmiczna, ale inna. Najlepiej kształtowana programowo po próbach w terenie. Zastanawiałem się nad własną manetką wykorzystującą kilka czujników Hall'a, one niewiele kosztują, najtrudniej zrobić mechanikę.
Awatar użytkownika
noel841106
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2019, 12:16
Lokalizacja: Białystok

Re: Manetka z płynną regulacją

Post autor: noel841106 »

Najpierw ja bym szukał odpowiedniego magnesu, który chyba powinien być wycinkiem cylindra, ale może jakiś zwykły wystarczy.
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Manetka z płynną regulacją

Post autor: miki »

noel841106 pisze:
29 kwie 2020, 10:20
Najpierw ja bym szukał odpowiedniego magnesu, który chyba powinien być wycinkiem cylindra, ale może jakiś zwykły wystarczy.
E tam, takiego trudno znaleźć. A kilka czujników można zamontować. W końcu my nie mamy takich możliwości technologicznych, jak fabryki, trzeba sobie radzić inaczej. Jeżeli przyjmiemy, że robimy powiedzmy 5 Hall'i i mamy momenty, kiedy np. włączają się także po dwa naraz, to mamy conajmniej 9 stanów. Reszta to Attiny13.
ODPOWIEDZ