Ładowarka do pojedynczych ogniw.

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Ładowarka do pojedynczych ogniw.

Post autor: exmotech »

Mam pytanie o ładowarkę do pojedynczych ogniw, nie pakietów.

Póki co używam Liitokala na 4 ogniwa i wszystko mi odpowiada: każde sterowane osobno, na wyświetlaczu widać co trzeba itd.
Ale jak ma się do przerobienia np 200 ogniw to robi mi się słabo na samą myśl. W swoim poprzednim rowerze samo ładowanie i segregacja ogniw trwała tydzień (łącznie z wstawaniem w nocy aby przełożyć ogniwa i nie stracić czasu).

Jest coś sensownego, w sensownej cenie na 10-15-20 ogniw? Czy może kupić 4x Liitokala i zapomnieć o problemie (poza ceną, bo super tania też nie jest...)
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Ładowarka do pojedynczych ogniw.

Post autor: AST034 »

2 kawalki listwy drewnianej, na to paski z tasmy niklowej, sciski stolarskie, ladowarka modelarska i ladujesz 10 ogniw na raz.
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Ładowarka do pojedynczych ogniw.

Post autor: exmotech »

Dzięki, akurat mi o listwę nie chodziło, gdyż chcę naładowywać akumulatory w różnym stadium rozładowania, ale w sumie te układy TP4056 plus koszyki zrobią dla mnie to samo co LiitoKala tyle, że o wiele taniej.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2068
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Ładowarka do pojedynczych ogniw.

Post autor: Tooropek »

exmotech pisze:
23 paź 2019, 9:16
Dzięki, akurat mi o listwę nie chodziło, gdyż chcę naładowywać akumulatory w różnym stadium rozładowania, ale w sumie te układy TP4056 plus koszyki zrobią dla mnie to samo co LiitoKala tyle, że o wiele taniej.
Ale tp4056 ma dokładność balansowania 5% co w przeliczeniu na napięcie końcowe daje nawet do 0,4V rozbieżności pomiędzy najbardziej naładowanym a najmniej. Tp4056 moim zdaniem są do latarek czy innych pierdółek dobre, a nie do budowy pakietów. Nie licząc tego, że to małe badziewie grzeje się do 60+ °C przy ładowaniu 1A to zostawia przeładowane ogniwa jako "wybalansowane".

Listwa z rezystorami byłaby o niebo lepsza jak te moduły. Obejrzyj na YT jak ruscy ładują po 20/30 ogniw na raz z takiej listwy, nie posiadam linka ale to nie problem znaleźć. Pozdrawiam
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Wojtek
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: 02 maja 2019, 9:48

Re: Ładowarka do pojedynczych ogniw.

Post autor: Wojtek »

I przy odrobinie wiedzy o procesach ładowania taki zasilacz: https://www.gotronik.pl/rxn-1505d-zasil ... p-216.html, albo taki: https://www.gotronik.pl/rxn-305d-zasila ... p-213.html zamiast ładowarki modelarskiej. Można sobie ustawić dowolny, potrzebny w danej chwili prąd i napięcie ładowania. Z tego co widać na wyświetlaczach od razu można wywnioskować jak przebiega ładowanie, w jakiej jest fazie, kiedy zakończyć. Dysponując woltomierzem z trzema cyframi po przecinku można ładować nawet NiMH i bez problemu "wyłapać" –∆V. A jak by się zaopatrzyć w najprostszy termometr z alarmem, to mamy pełen wypas potrzebny do naładowania każdego akumulatora.
ODPOWIEDZ