Ładowarka balansująca?

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Ładowarka balansująca?

Post autor: exmotech »

Mam krótkie pytanie. Czy ładowarka taka jak ze zdjęcia ładuje poprzez terminale JST czy tylko balansuje?

Bo zmyla mnie ten duży plus i minus z lewej strony. Szukam sprzętu, który będzie ładował prądem np 1A każdą z sekcji poprzez JST.
61FlZTFNRCL._SL1001_.jpg
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: WojtekErnest »

Tego typu ladowarki modelarskie zawsze potrzebuja zlaczy pradowych plus i minus dolaczonych do skraju pakietu, a rownoczesnie wlozony ma byc wtyk jst do gniazda balansera. Jesli chcesz ladowac jedynie 1 segment czyli 1S to tez uzywasz 4 kabli, bo 2 pradowe i 2 balansera pierwszej sekcji.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: EV-Maniak »

Tak jak mówi WojtekErnest. Ja np. za jego podpowiedzią zaopatrzyłem się w taki zestaw. Mogę nim ładować i wyrównywać od 1 do 5 cel jakby co. Wpinam się tylko i pach-pach zrobione 👍😉
W ładowarce poniżej ISDT wszystko można ustawić - prąd jaki chcesz możesz dawać :
Załączniki
IMG_20200208_082051-2080x1560.jpg
IMG_20200208_081446-2080x1560.jpg
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: AST034 »

Jedyne co mozesz zrobic to ustawic ladowarke na pakiet 1S i z do przewodow zasilajacych plus i minus dolutowac zlacze jst albo dwa cienkie druciki ktore mozesz wsunac w zlacze balansera i w ten sposob cela po celi to naladowac/wyrownac.
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: Mel48 »

z ładowarek ISDT tu dane do porównania https://www.sonarsklep.pl/ladowarka-isd ... -2031.html
model Q6 Lite 200 W Prąd balansowania -O,8A
NA bogato ISDT T8 100OW 8s / Prąd balansowania: 2.2A/cell cena- wysoka
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: exmotech »

Dzięki za informację. Trochę słabo bo ja właśnie szukałem ładowania kilku sekcji równocześnie poprzez złącze balansujące. Póki co używam trzech sztuk Liitokala ale na każdej z nich mogę podłączyć tylko jedną sekcję, bo ładowarka wyłącza się przy dwóch. Wykrywa chyba że minus jednej sekcji staje się plusem drugiej i stąd problem. Zobaczę czy da się wykorzystać kilka TP4056 w tym celu.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: WojtekErnest »

exmotech pisze:
10 lut 2020, 20:58
... Trochę słabo bo ja właśnie szukałem ładowania kilku sekcji równocześnie poprzez złącze balansujące. Póki co używam trzech sztuk Liitokala ale na każdej z nich mogę podłączyć tylko jedną sekcję, bo ładowarka wyłącza się przy dwóch. Wykrywa chyba że minus jednej sekcji staje się plusem drugiej i stąd problem. Zobaczę czy da się wykorzystać kilka TP4056 w tym celu.
Przecież ladowarki DO OGNIW (np Liitokala) NIE nadają sie do szeregowych pakietow, czyli zwierania minusa pierwszej sekcji z plusem następnej itp. Masz szczęście że jest tam zabezpieczenie a nie od razu 'dym'..
Kilka TP4056, podobna sprawa, bo one nie mają separacji galwanicznej, czyli każdy TP4056 musiałbyś zasilać z osobnego zasilacza 5V. A jesli to zasilanie zrownoleglisz i włączysz pakiet szeregowy, no to pojdzie dym, bo tam takiego zabezpieczenia już nie ma.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: roland »

Swojego czasu rozważałem ładowarkę na x * TP4056 każdy indywidualnie zasilany z małych izolowanych zasilaczy 230V->5V albo przetwornicy izolowanej np na ali: "Buck Converter Stabilizer DC-DC Step Down Module 12V 24V 36V 48V 72V to 5V 1A USB Galvanic Isolated Power Supply", wtedy zasilanie całości z posiadanej ładowarki.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: WojtekErnest »

Takie średniobezpieczne 'bajerki' sumarycznie nie będą tanie, będą zajmowaly duzo miejsca, będą niekonfigurowalne (chocby w postaci ustawienia pradu), wymagaja dodatkowych mierników
napiecia itp. Zatem raczej myśl o sprawdzonej kompaktowej ladowarce z balanserem.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: kinats »

exmotech pisze:
10 lut 2020, 20:58
Dzięki za informację. Trochę słabo bo ja właśnie szukałem ładowania kilku sekcji równocześnie poprzez złącze balansujące. Póki co używam trzech sztuk Liitokala ale na każdej z nich mogę podłączyć tylko jedną sekcję, bo ładowarka wyłącza się przy dwóch. Wykrywa chyba że minus jednej sekcji staje się plusem drugiej i stąd problem. Zobaczę czy da się wykorzystać kilka TP4056 w tym celu.
A tajemnicą jest po co Ci to? Może jak szerzej opiszesz po co, ktoś doradzi jakieś konkretne rozwiązanie
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: exmotech »

Tak. Mam pakiet, który mi się za bardzo rozjeżdża. Pakiet jest tak wkomponowany w rower i tak zbudowany, że nie chcę podejmować się jego rozbiórki i wymiany paru gorszych sekcji. Typowa ładowarka plus balanser potrzebuje sporo czasu na wyrównanie, więc chciałem sobie zrobić lepiej i ładować sekcje osobno a nie wszystkie sumarycznie plus balansowanie. Rozjazd mam około 0.15V przy rozładowanym aku i BMS nie daje sobie z tym rady.
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: kinats »

To bez dostępu do do pakietu (dolutowanie dodatkowych przewodów) to raczej ciężko będzie. Ja mam modelarską toolkitRC m8, max 15A i S8 jest w stanie obsłużyć, jak bym miał taką opcję, i chciał zrobić takie coś jak Ty, to bym drugą dokupił, i zrobił wyjście 2x8S, ona balansuje zdaje się 0,4A prądem, i zaczyna balansowanie od razu na starcie przy ładowaniu. Można by niby zrobić to niby na wtyczce od balansowania bms'owego, no ale to raczej pod balansowanie na końcu czy coś, a nie ładowanie całego pakietu, bo te przewody od balansowania to się raczej nie nadają.
Normalnie w pakiecie 16s to bym sobie wyciągnął -/+ między 1-8 9-16 i przewody do balansowania, i by było, i na dwie ładowarki to ładował, tak żeby nie było sytuacji, że jedna część naładowana, druga nie, a cza jechać czy coś.
radeko
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 08 lis 2019, 0:43

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: radeko »

WojtekErnest pisze:
11 lut 2020, 2:56

A jesli to zasilanie zrownoleglisz i włączysz pakiet szeregowy, no to pojdzie dym, bo tam takiego zabezpieczenia już nie ma.
Jaki dym? Pełno jest filmów na internecie z równoległym zasilaniem tp-4056 i nikomu dym nie idzie. Normalnie to działa
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: zielony71 »

Przeczytaj temat powoli od początku. Ten film ma się nijak do poruszanego problemu.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: WojtekErnest »

radeko pisze:
22 paź 2022, 2:14
WojtekErnest pisze:
11 lut 2020, 2:56

A jesli to zasilanie zrownoleglisz i włączysz pakiet szeregowy, no to pojdzie dym, bo tam takiego zabezpieczenia już nie ma.
Jaki dym? Pełno jest filmów na internecie z równoległym zasilaniem tp-4056 i nikomu dym nie idzie. Normalnie to działa
Zrównoleglenia zasilania WEJSCIA 5v do 4 szt TP-4056 służy do jednoczesnego ładowania 4 NIEZALEZNYCH ogniw 18650. I o tym są te filmy. Ale nie jest to pakiet 4S1P. Widzisz różnicę między 4 x 1P a 4S1P.?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Pawel.1000w
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 11 wrz 2018, 19:10

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: Pawel.1000w »

Ja również rozglądam się za podobna ladowarka jak kolega exmotech.
Ja potrzebuje ja do baterii wkrętarki, jest to pakiet 4s1p bez bms.
Dotychczas ładuje Litokala każde ogniwo pojedynczo co jest upierdliwe przy 2 bateriach.

Może ktoś polecić jakiś sprawdzony zestaw ładowarki ISDT z pewnego źródła, czytałem że na rynku krąży wiele podróbek.
PrzemekBydg
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 05 cze 2022, 11:33

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: PrzemekBydg »

WojtekErnest pisze:
08 lut 2020, 6:59
Tego typu ladowarki modelarskie zawsze potrzebuja zlaczy pradowych plus i minus dolaczonych do skraju pakietu, a rownoczesnie wlozony ma byc wtyk jst do gniazda balansera. Jesli chcesz ladowac jedynie 1 segment czyli 1S to tez uzywasz 4 kabli, bo 2 pradowe i 2 balansera pierwszej sekcji.
A że tak powiem w czym problem??? ładowarki modelarskie mają funkcję programowania nie wiem czy wszystkie bo nie jestem alfą i omegą ale moja np ma pakiet 4s1p walę w koszyk do tego złącze balansera plus i minus główny do wtyczek i jedzie z koksem .Balansuje tak samo jak lipo w charakterystyce ładowania li ion do tego czujnik temperatury w razie w i z głowy,Wcześniej była mowa o pakiecie 1s a do czego tutaj balansujemy ? bo balansowanie pakietu 1s to chyba coś nie tak ładowanie a i owszem dodatkowo pakiet 1s podłącza się pod złącza prądowe do takiej ładowarki a nie jeszcze do złącza balasnsera .Ładowarka jest wyposażona w mikro kontroler i znajduje sobie co jest podłączony za pakiecik tak samo ustawiasz pojemność która ma być w pakiecie.
Reasumując
Tego typu ladowarki modelarskie zawsze potrzebuja zlaczy pradowych plus i minus dolaczonych do skraju pakietu, a rownoczesnie wlozony ma byc wtyk jst do gniazda balansera
niewiele ma to wspólnego z prawdą
balansowanie tak ale ładowanie 1s obywa się przez złącze prądowe
Załączniki
20230302_151707.jpg
Pittu0903
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwie 2022, 7:16

Re: Ładowarka balansująca?

Post autor: Pittu0903 »

Jedno ogniwo "1S" to nie pakiet to po prostu jedno ogniwo i tam nie ma co balansować :) Balans napięć odbywa się dopiero powyżej jednego ogniwa. Dowolną ładowarką nawet "modelarską" jedno ogniwo ładujemy za pomocą głównego zasilania (+ i -) natomiast przewody do balansu są niewykorzystane. Można zrobić sobie za pomocą takiej ładowarki która ma np. 6s ładowanie sześciu ogniw 1s jednocześnie pod warunkiem że są takie same wtedy owszem wykorzystamy wyjścia do balansu.
ODPOWIEDZ