Przekaźnik MOSFET

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
ODPOWIEDZ
mosfet
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:50

Przekaźnik MOSFET

Post autor: mosfet »

Panowie mam taki temat.
Mam baterię bidonową 36V 12Ah
W baterii jest wyłącznik którym mogę odłączać zasilanie (masę) co robię gdy rower jest nie używany.
Problem polega na tym , że po dłuższym nie użytkowaniu gdy kondensatory w sterowniku się rozładują gdy włączam baterię jest duży udar prądu (ładują się kondensatory) co skutkuje przypalaniem styków przełącznika w baterii.
Mam sterownik 500W ale w większości jeżdżę w okolicach 100-200W (miasto) więc z baterii nie ciągnę dużych prądów jednak te nadpalenia styków przełącznika powodują na pewno spadki prądu.

Teraz pytanie do was - jak myślicie czy takim jak poniżej przekaźnikiem na mosfet-ach mógłbym zastąpić wyłącznik w baterii ?

https://pl.aliexpress.com/item/33016884 ... ce=admitad
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: Dede »

Te wszytkie moduły załącza i wyłącza minus akumulatora.
Zasadnicze pytanie czy masz wyłącznik na minusie?
Jeśli masz na plusie akumulatora wyłącznik to nie będzie działać moduł.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: radasss »

Najsensowniejszym rozwiązaniem jest nie odłączać baterii jej wyłącznikiem. Jeśli jednak koniecznie chcesz to czynić to wystarczy zastosować dwa równoległe MOSFET'y 60...100 V włączone między biegun ujemny baterii a masę układu. Do tego będzie jeszcze potrzebny Zener 15 V i dwa rezystory. Wszystko zamontowane w obudowie baterii na niewielkim radiatorze. Układ prościutki. Przeszukanie NET'u wystarczy.
warsztatmotocykli.pl
mosfet
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:50

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: mosfet »

Dede pisze:
03 lut 2021, 21:09
Te wszytkie moduły załącza i wyłącza minus akumulatora.
Zasadnicze pytanie czy masz wyłącznik na minusie?
Jeśli masz na plusie akumulatora wyłącznik to nie będzie działać moduł.
Tak jak pisałem wyłącznik jest na masie (minusie) aku

radasss pisze:
04 lut 2021, 10:08
Najsensowniejszym rozwiązaniem jest nie odłączać baterii jej wyłącznikiem. Jeśli jednak koniecznie chcesz to czynić to wystarczy zastosować dwa równoległe MOSFET'y 60...100 V włączone między biegun ujemny baterii a masę układu. Do tego będzie jeszcze potrzebny Zener 15 V i dwa rezystory. Wszystko zamontowane w obudowie baterii na niewielkim radiatorze. Układ prościutki. Przeszukanie NET'u wystarczy.
Jeśli będę wkładał aku z włączonym wyłącznikiem to udar przeniesie się na styki między obudową a szyną co w efekcie da mi to , że nie będzie się upalić wyłącznik a zaczną upalać się styki.

Czy taki układ wyłącznika na mosfetach daje jakieś znaczące starty (spadki) na napięciu wyjściowym tj. czy jego przepustowość jest taka sama jak np. zwykłego PK?

Przykładowo można zastosować równolegle takie dwa układy na FN120N on ma przebicie 100V i prąd max. 9.4A ?
https://pl.aliexpress.com/item/40011526 ... 5612%23388
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: slow »

JA używam czegoś takiego

Obrazek

Obrazek
mosfet
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:50

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: mosfet »

slow pisze:
04 lut 2021, 16:40
JA używam czegoś takiego
Obrazek
Obrazek

w końcu ktoś konkretny ;)
Możesz powiedzieć czy zauważyłeś jakieś wady takiego rozwiązania ?
Na jakich prądach u ciebie to chodzi , bardzo się grzeją tranzystory ?
Na zdjęciu jeśli dobrze widzę , to chyba są IRFS7530 tak ?
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: slow »

Wad raczej nie ma. Jest kondensator więc załacanie jest spowolnione.
Ten układ często stosują goście do deskorolek na VESC który to nie ma wyłącznika.
JA zrobiłem synowi hulajnogę w wlutowałem tylko jeden IRFS. NA 400W śmiga non stop a i czasami jak się odblokuje to i 600-700W idzie i nie ma problemów. temp nie mierzyłem.
mosfet
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:50

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: mosfet »

Czy mierzyłeś czy są jakieś znaczące spadki napięcia na tranzystorach ?
ten kondensator na schemacie to rozumiem "stały" jest , że nie elektrolit ?
Zastosowałeś ten IRFS7530 ?
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: slow »

Tak dałem 1xIRFS7530 ale z aliexpress a nie oryginał z pewnego sklepu.
Nie mierzyłem spadków ale zakładając że ma on 1,15mOma to przy 15A to śladowa wartość. Moc wychodzi 0,2W.
Kolega miał silnik 2Kw, włożył 3 tranzystory i bez problemu jeździ.

Kondensator może być elektrolit NP lub zwykły.
mosfet
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:50

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: mosfet »

A dawałeś jakiś radiator bo to dla mnie ważne bo nie mam za dużo miejsca w obudowie ?
Ten IRFS7530 to trudno u nas trafić bo już przestał być produkowany
Jeśli możesz to podeślij link do tego sklepu z ali gdzie kupowałeś bo znalazłem tego IRFS7530 na ali ale wiadomo jak to u kitajców jest z jakością i podróbami
w zastępstwie myślę co by wsadzić https://allegro.pl/oferta/irfs3207-75v- ... 9049722553
albo o tym bo mam to w okolicy https://allegro.pl/oferta/2-sztuki-tran ... 9864627931
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: Witt »

mosfet pisze:
05 lut 2021, 12:29
A dawałeś jakiś radiator bo to dla mnie ważne bo nie mam za dużo miejsca w obudowie ?
Nie pchaj tego do obudowy. wszystko co mam montuje w mikrohermetycznych obudowach na minusie na zewnątrz. Przetwornice bezpieczniki etc. Tak by nie rozkręcać obudowy obudowy baterii w poszukiwaniu przyczyn.
mosfet
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:50

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: mosfet »

Witt pisze:
05 lut 2021, 15:09
mosfet pisze:
05 lut 2021, 12:29
A dawałeś jakiś radiator bo to dla mnie ważne bo nie mam za dużo miejsca w obudowie ?
Nie pchaj tego do obudowy. wszystko co mam montuje w mikrohermetycznych obudowach na minusie na zewnątrz. Przetwornice bezpieczniki etc. Tak by nie rozkręcać obudowy obudowy baterii w poszukiwaniu przyczyn.
hmmm... a jak sobie wyobrażasz sens zamontowania tego na zewnątrz obudowy bidonowej
Obrazek
układ mi się do środka spokojnie zmieści ale jeśli miałoby się okazać , że jednak potrzebny jest radiator to będzie problem
nie mam doświadczenia z tego typu rozwiązaniem tzn. nigdy tego nie stosowałem i nie wiem jakie temperatury się mogą pojawiać
myślę , że jakby co mały radiatorek wejdzie ale jeśłi miałby być potrzebny kloc to nie ma szans
dlatego pytam kolegi slow czy u niego ten mosfet jest na czymś czy jest solo i jakie są temperatury i przy mniej więcej jakim obciążeniu ?
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: radasss »

Z prawa Ohma czyli rezystancji przewodzącego mosa i prądu przezeń płynącego wynika taka wartość wydzielanej mocy na tranzystorze, że ciężko będzie organoleptycznie zarejestrować wzrost temperatury.
warsztatmotocykli.pl
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: Dede »

Z prawa Ohma mozna policzyć.
Ma działać bez radiatora to moc wydzielona na mosfecie poniżej 1W.
Dla 25A pracy ciągłej bez radiatora rezystacja rds on powinna byc poniżej 1,6mΩ mosfeta.

Jesli mamy dwie sztuki mosfetów mogę byc po 3.6mΩ
Jesli mamy trzy sztuki mosfetów mogę byc po 4,8mΩ

Dla mosfeta IRFS7530 który ma 1,4mΩ to jedna sztuka powinna bez problemu działać bez radiatora 27A

Sklepie https://www.tme.eu/pl/ mozna dobrać mosfet wedlug parametrów napiecia i rds on poniżej 1.6mΩ

Co do modułów aliexpres to zazwyczaj podróbki mosfetów nazywa mosfetów sie zgadza ale rezystacja mosfetów odbiega od katalogowych producenta wiec z przymrużeniem oka to co tam piszą.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: Dede »

mosfet pisze:
04 lut 2021, 11:05


Przykładowo można zastosować równolegle takie dwa układy na FN120N on ma przebicie 100V i prąd max. 9.4A ?
https://pl.aliexpress.com/item/40011526 ... 5612%23388
FN120N nie mam do testów ale zrobiłem test na AOD8184 40V 50A według opisu aukcji.
AOD8184 test wyszedł na 8.56mΩ wiec bez radiatora max prąd 11A a sprzedawca oferuje na 50A wiec nie realne jedynie impulsowo na chwilę te 50A

Wkraczając do modułu FN120N pisze ze 9,4A znając życie bedzie ta wartość kilka razy mniejsza
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: slow »

Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: Witt »

mosfet pisze:
05 lut 2021, 16:02
hmmm... a jak sobie wyobrażasz sens zamontowania tego na zewnątrz obudowy bidonowej
XT 90 przeciwiskrowe też masz poza bidonem, w podstawce, peszlu, czymkolwiek, byle to wywlec ze środka baterii. Zrobisz jak uważasz.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Przekaźnik MOSFET

Post autor: Tooropek »

Dokładnie jak Witt zalecam xt90 anty spark i problem z głowy, nic nie trzeba rozbierać i dokładać, jedynie wtyczki zmienić.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
ODPOWIEDZ