Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
MarcinLbn
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 21 cze 2022, 18:11

Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: MarcinLbn »

Witam wszystkim, mam pytanie odnośnie prędkości silników przekładniowych.
Na jakie realne prędkości można liczyć w takich silnikach przy baterii 48V i kole 26" i 28". Mam zamiar zbudować dwa rowery właśnie z takimi silnikami.
Chciałbym pompować w silnik ok 800W-850W, więc pewnie będą to silniki 500W. Oczywiście rozważam MXUSy i Bafangi tylko nie wiem który wybrać.
Zaznaczę że nie przemieszczam się po górach a teren w którym będą wykorzystywane rowery ma niewielkie wzniesienia choć płasko tu do końca nie jest(Lubelszczyzna).
Może macie jakiś pomysł? Chciałbym żeby prędkość max oscylowała w okolicy 38-40km/h, bo nie zależy mi na biciu rekordów prędkości, ale nie chciałbym też żeby silnik przy 30km/h pracował blisko max rmp.
Podzielcie się własnymi doświadczeniami w tym remacie - najlepiej jakby to nie była teoria a potwierdzone info, może są jakieś inne marki na które warto zwrócić uwagę?
Z góry wielkie dzięki.
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: Rychu »

Mxus 500W przy kołach 26 cali rozpędził się do jakiś 43km/h z pedałowaniem.
Na manetce przekracza 30km/h. Ile dokładnie nie pamiętam, bo dawno nie jeździłem tak szybko ;)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: tkoko »

Poniżej masz prędkości "na luzie" osiągane przy napięciu 48 V dla różnych sterowników.
Pod obciążeniem prędkość maksymalna przy wspomaganiu korbą spadnie o ~10 - 20% (zależy od Ciebie i wagi), a na samej manetce o ~20 - 30%
Załączniki
xf15.JPG
MarcinLbn
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 21 cze 2022, 18:11

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: MarcinLbn »

Dzięki wielkie, rozumiem że okolice bliskie 40km/h na manetce są raczej nie osiągalne dla tego typu przekladniowek, a przynajmniej mxusa xf15. Chyba że są jakieś szybsze i wolniejsze odmiany tych silników? Jelsi tak to jakie one maja oznaczenia ? Bo wiem że są tam końcówki "C" i "R" , jaka jest realna różnica między nimi? Co do mojej wagi to ok 95kg i to bedzie na rowerze 26". Moja dziewczyna będzie latała na 28 więc tam raczej waga jest pomijalna.
No i pytanie czy bafangi tez maja problem z osiagnieciem tych 40km/h na manetce ?
Zależy mi na przekładni bo uważam że bardziej wpisze się w styl mojej jazdy. Tylko jednak obawiam się właśnie za małej prędkości max. W zasadzie nie zamierzam jezdzic na samej manetce, ale chciałbym zachować jej sensowne zastosowanie w razie co.

Wiem że sa jeszcze silnik xf19r ale to już ciężki temat do kupienia w rozsadnej kasie no i niewiadoma z tym czy sterownik będzie z nim współpracował. Także ta opcja raczej odpada jak na razie.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: tkoko »

Problemem nie jest RPM silnika, bo tę można "podkręcić" napięciem. Problemem jest moc silnika. Aby komfortowo jeździć 40 km/godz na manetce, nominalna moc silnika musi być 0.7 - 1 kW (max 1.5 - 2kW)
Załączniki
1a.JPG
MarcinLbn
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 21 cze 2022, 18:11

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: MarcinLbn »

No domyślam się że do utrzymania takiej prędkości jest potrzebna moc, więc pytanie. Czy są dostępne przekladniowki 750w ? W przypadku przekładniowki dochodzi temat redukcji obrotów przez przekładnię, także ona też ma bardzo duże znaczenie w przypadku prędkości max. Stąd właśnie pytanie odnośnie np xf15r czy xf15c, czym one faktycznie się różnią? A może macie jakieś inne propozycje zamiast xf15 które bardziej by się wpisały w może założenia? Czy raczej należy się pogodzić z tym że przy 48V jest to niewykonalne ?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: tkoko »

MarcinLbn pisze:
22 cze 2022, 14:30
No domyślam się że do utrzymania takiej prędkości jest potrzebna moc, więc pytanie. Czy są dostępne przekladniowki 750w ? W przypadku przekładniowki dochodzi temat redukcji obrotów przez przekładnię, także ona też ma bardzo duże znaczenie w przypadku prędkości max. Stąd właśnie pytanie odnośnie np xf15r czy xf15c, czym one faktycznie się różnią? A może macie jakieś inne propozycje zamiast xf15 które bardziej by się wpisały w może założenia?
Są dostępne; np MXUS19, przy 390 RPM i kole 26" masz 47 km/godz i moc 1 kW. Oznaczenia "R", "C", "F" to silnik na tył, centralny, przód.
http://pl.aliexpress.com/item/328251364 ... 9494%21sea
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: slow »

C to raczej pod kasetę
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: tkoko »

slow pisze:
23 cze 2022, 15:00
C to raczej pod kasetę
Jak już to "C" jest pod wolnobieg, "R" jest na kasetę.
MarcinLbn
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 21 cze 2022, 18:11

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: MarcinLbn »

Ok, to już mniej więcej wszytsko wiem. Teraz tylko ostatnie dwa pytania.
1.Te prędkości obrotowe są podawane dla napięcia nominalnego czy maksymalnego?
2. Co oznacza np w specyfikacja Bafanga określenie" nT(RMP)" i " n0(RMP)" ?

Wstępnie wychodzi na to, że bedzie trzeba rozważyć xf19 tylko że są słabo dostępne i bardzo drogie. Więc jak nie znajdę rozsądnej cenowo alternatywy lub czegoś wpisującego się choć trochę w moje oczekiwania, to będzie trzeba iść w tą 19nastkę. Wygląda na to, że bafangi są wokniejsze od np xf15, przynajmniej jeśli chodzi o rmp.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: tkoko »

MarcinLbn pisze:
24 cze 2022, 23:37
.....
1.Te prędkości obrotowe są podawane dla napięcia nominalnego czy maksymalnego?
2. Co oznacza np w specyfikacja Bafanga określenie" nT(RMP)" i " n0(RMP)" ?
......
1. Prędkości obrotowe podawane są zapewne dla napięcia nominalnego (36 V, 48 V), ale w praktyce np. Ananda u mnie ma 260 RPM zamiast 230 RPM ze specyfikacji (obroty na luzie)
2. n0 i nT to obroty "na luzie" i obroty "pod obciążeniem". Teoretycznie Bafang 500 wat 48 V z RPM 400/342 może/powinien jechać 40 km/godz, pytanie z jak dużym ciężarem i oporem powietrza.
MarcinLbn
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 21 cze 2022, 18:11

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: MarcinLbn »

No ok, wielkie dzięki za odpowiedź. Wygląda na to że trzeba będzie trochę zaryzykować lub inwestować troszkę więcej pieniędzy na xf19.
Nie mniej jednak chętnie poznam realne doświadczenia użytkowników którzy jeżdżą lub jeździły przekladniowkami. Może wtedy odpadnie lub zatwierdzi się jakiś model.

Wiem że dla co niektórych moje wymagania mogą być dziwne, ale miałem okazję jeździć na 3 elektrykach z silnikami bezposrednimi 1500W , om 2500W i jednym 9kW. Problem jest taki że nikt nie ma przekładniowki a ta wydaje się dla mnie najlepszym rozwiazaniem, to samo z max speed. Zwykły rower gorski przestaje być stabilny powyzej 50km/h i jazda na nim jest mało komfortowa. Dlatego wydaje mi się że te 40kmh jest optymalne jeśli mowa o i tak prewnie nie często wykorzystywanej prędkości maxymalnej.
SzczepanW2
Forumowicz
Posty: 118
Rejestracja: 21 wrz 2020, 22:03

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: SzczepanW2 »

Od ponad roku katuje wraz z domownikami 3 przekładniówki XF15 na pakietach 14S, sterowniki KT22A. Prędkości najczęściej 38-45km/h(średnio przy kole 27,5 bierze jakieś 550-700W) , tylko manetka. Łączny przebieg pewnie jakieś 10tyś km. 40km/h jedzie się komfortowo, nie czuć że ten silnik się męczy. Popsuć też nic się nie chce, a dostają ostro. Po doświadczeniach z 30H ten silnik dla mnie to złoto, na dojazdówkę do pracy, leśne szutrowe drogi. Nawet jak zmiele kiedyś tą przekładnie(która kosztuje grosze, a wymiana to 30min) to i tak jest to warte.
Awatar użytkownika
hetm4n
Forumowicz
Posty: 162
Rejestracja: 10 lip 2019, 16:20
Lokalizacja: BYTOM
Kontakt:

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: hetm4n »

SzczepanW2 też pakuje XF15 do sztywniaka zony, którym pomykam do pracy (był bbs02b którego przeniosłem do fula). Robię baterie z 13S5P na 14S5P. i czekam na sterownik KT22A z ali. Kupiłem przekładniówke z myślą aby rower był dalej lekki i zależy mi na tej prędkości w okolicy 35-40kmh na manetce. Niestety mało informacji w tym temacie Vmaxów XF15 i zaryzykowałem.
mongoose teocali 2014 TSDZ2 750W oraz Dartmoor primal 2017 BBS02 750W (od 22r hub XF15C)
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: scuda »

Do autora tematu: A czemu nie chcesz zamontować bafanga BBS02 750w ? Prędkość maksymalną to można i nawet 70 km/h osiągnąć, kwestia zębatki z przodu. Sam miałem taki dylemat czy brać huba czy mida i wyszło na to, że przy rozładowanej baterii coraz niższa prędkość, a ja lubie szybko po szosie lecieć. Więc wybrałem mida. Jeśli chodzi o cenę to za 1600 można z pswpower kupić, a jeśli policzysz wszystko do huba to wyjdzie tyle samo albo więcej.
Awatar użytkownika
hetm4n
Forumowicz
Posty: 162
Rejestracja: 10 lip 2019, 16:20
Lokalizacja: BYTOM
Kontakt:

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: hetm4n »

Jeżdżę na bbs02b aktualnie w fulu, no i ten silnik meczy sie na manetce po plaskim na przelozeniu 44/11 ,moc ograniczona na 800W, gdy wrzuce 9 gdzie mam ustawione max 1300W jakos to idzie, ale po 20 min silnika dotknąc sie nieda. Prędkość z manetki plus moja korba z nogi dochodzi max 58 i ledwo dyszę tak wiec niewiem jak to rozpedzasz do 70kmh . Na samej manetce na max mocy Vmax ok 55.
mongoose teocali 2014 TSDZ2 750W oraz Dartmoor primal 2017 BBS02 750W (od 22r hub XF15C)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: tkoko »

hetm4n pisze:
03 lip 2022, 1:56
Jeżdżę na bbs02b aktualnie w fulu, no i ten silnik meczy sie na manetce po plaskim na przelozeniu 44/11 ,moc ograniczona na 800W, gdy wrzuce 9 gdzie mam ustawione max 1300W jakos to idzie, ale po 20 min silnika dotknąc sie nieda. Prędkość z manetki plus moja korba z nogi dochodzi max 58 i ledwo dyszę tak wiec niewiem jak to rozpedzasz do 70kmh . Na samej manetce na max mocy Vmax ok 55.
I w ten właśnie sposób powstają "mity" na temat osiągów silników. :D
A wystarczy sprawdzić w kalkulatorze jaka moc jest potrzebna do osiągnięcia danej prędkości z dokładnością +/- 2-3 km/godz. 50 km/godz = 1.2 kW, 70 km/godz = 3 kW.
https://ebikes.ca/tools/simulator.html? ... 0&cont=C40
Załączniki
BBS 02 50km_godz.JPG
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: scuda »

Żadne mity.
Fullem tego nie osiągniesz ale trekkingiem/crossem szosówką i gravelem jak najbardziej. Ja właśnie mam zamiar zbudowac taki lekkiego gravela z bbs02.
Na innym filmie gość wyciąga 80km/h po płaskim.
Nie zauważyłem, że gość ma BBSHD. Co nie zmienia faktu, że bbs02 możliwe jest osiągnięcie 70km/h
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: tkoko »

scuda pisze:
06 lip 2022, 11:36
Żadne mity.
Fullem tego nie osiągniesz ale trekkingiem/crossem szosówką i gravelem jak najbardziej. Ja właśnie mam zamiar zbudowac taki lekkiego gravela z bbs02.
Na innym filmie gość wyciąga 80km/h po płaskim.
Nie zauważyłem, że gość ma BBSHD. Co nie zmienia faktu, że bbs02 możliwe jest osiągnięcie 70km/h
Przy odpowiedniej górce to i na składaku 250 wat osiągałem powyżej 60 km/godz. Mało tego mając 20 lat, to 50 km/godz osiągałem rowerem (ruską kolarzówką) bez silnika na dystansie 75 km i to w pagórkowatym terenie. Aktualnie z silnikiem 500 wat mam problem utrzymać 45 km/godz na dłuższym odcinku. Torowy rekord świata na 200 m to 77 km/godz BEZ SILNIKA , tak więc niecałe 76 km/godz z silnikiem 1.8 kW jest jak najbardziej do pobicia :D
https://natorze.pl/lista-rekordow-swiata/
A na poważnie MarcinLbn chce osiągać NA MANETCE przelotowe 40 km/godz, a nie rekord prędkości na zajechanie stąd chce wiedzieć jaką moc/silnik potrzebuje by tą prędkość utrzymać, najlepiej na całym dystansie/wyładowaniu baterii.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: scuda »

Ja nie umiem jezdzić bez pedałowania :) Ale generalnie jeśli porównam się do przekładniówki żony, gdzie na początku jedzie 36-38 km/h a na rozładowanej 28-29 km/h to słabo to wygląda. Wolę mida. I zawsze mogę zmienić zębatkę z przodu i mięć większy moment obrotowy jeśli będę potrzebował w górach pośmigać. A z hubem dupa.
roman
Forumowicz
Posty: 38
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:51

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: roman »

No to mniej więcej tak samo u mnie.

na ok. 500W rower sam pojedzie coś lekko powyżej 30km/h, a jak dodaje od siebie (zapewne coś poniżej 100w bo to nie na chwilę, ale na dłuższy dystans) to pojade jeszcze więcej, ale tylko parę km/h więcej. A jeśli to ma być stałe 40 km/h (bez mojej pomocy) no to te +900W jest potrzebnych.

Jak chcę 45km/h na 500W to musiałbym się sporo wysilić i to tylko na chwilę by się tak dało.

Potrzena energia jest proporcjonalna do kwadratu prędkości jaką chcesz utrzymać (a z wykresów powyżej wynika, że jeszcze bardziej) i to by się zgadzało.

Wattów (energii potrzebnej) nie oszukasz ;)
Cord
Forumowicz
Posty: 140
Rejestracja: 04 lip 2021, 13:48

Re: Na jaką prędkość max mogę liczyć?[przekładniówka]

Post autor: Cord »

Mam XF19R od niedawna.
To na ustawionej mocy 1250 W jedzie na płaskim 55 km/h w moim hartailu na 2,25 kostce. V max z góry to jakies 58 ale nie smugam tak szybko bo specjalnie ograniczyłem. Generalnie przy tej mocy i kole 29 pedałowanie ma sens tylko pod górkę. Ten silnik kosi. W miescie tak naprawdę jade jak motocyklem ze świateł. Oczywiscie tylko z raz mi sie zdarzyło :) ale.. mieszkam na prowincji .. tu ludzie nie wiedza co to ja dosiadam.

Na poczatku ustawilem mniejsza moc okolo 800 W zeby testować czy cos sie nie grzeje - pedałowanie wciaz mialo maly sens ale np do rozpedzenia sie przydawało się zakręcic
Blaty mam 48/13

oprócz tego jeżdzę na PASIE po lesie i długie dystanse na mocy 430 W. Ogromna rożnica. Co prawda nie wiem jak sprawność tego mxusa 19 w stosunku do mxus 15 na takiej mocy ale od 1200W to zaczyna być emoto a nie ebike nie mowiac o rowerze.

Nie wiem czy kupiłbym jakikolwiek inny silnik. Ten jest super uniwersalny.
Jak chce mam moto do 40 km - dzieciaki we wsi wybiegaja na podjazdy i krzycza "jedzie elektronik!"
jak chce mam ebike ktory zrobi 100 km i troche mniej w lesie. Podjazdy w gorach 20km/h i wysiłek jak na rowerze.
jak chce mam rower bo przekladnia nie stawia oporów.
Zyć nie umierać.

Kiedy czytam ze ludzie pomykają np na 30h i V maks mają 37 km na pelnej baterii i nie moga bez jechac ... to nie dla mnie. Uniwersalnosc sobie cenię.

Polecam.

Kupiłbym inny silnik. Mxus 3k turbo do Falcona na górski las..ale nie wiem po co. Z choroby chyba tylko. Innego mi chyba nie trzeba.

Ah, trasa z dzisiaj. 14 km w 20 minut. Srednia 42 km/h troche miasto i szosa. Z mojej budowy na wies jechałem. Dzisiaj nie chcialo mi sie pedałować nigdzie oprocz podjazdu pod góre.
Jesli nie jeżdziłeś wczesniej motocyklami to rozważ inne opcje na początek.
ODPOWIEDZ