Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
bucekdroid
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 lis 2023, 19:53

Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: bucekdroid »

Witam, zbudowałem ebika z silnikiem hub bezprzekłądniowy o mocy nominalnej 3000W (4500 pik) sterownik blokowy 72v 60A, bateria 75,6V 2200Wh 30Ah zestaw sprowadzony z chin prócz akumulatora ( jest z auta elektrycznego). Ostatnim razem jeździłem rowerem w bardzo trudnym terenie poza szlakami i w trakcie podjazdu który trwał nieprzerwanie ponad 10min (moc nie spadała poniżej 4kw) usłyszałem z silnika dźwięk jakby zaczęła się obracać w środku zębatka której przecież nie posiada, nastąpił natychmiastowy spadek mocy o jakieś 80% pomimo dawanego 4kw, silnik był bardzo gorący i zabezpieczenie termiczne zawiodło, nie zadziałało (sterownik w skrzynce nie był zabezpieczony termicznie). po ostygnięciu silnika rower na manetce bądź przy użyciu pas jeździe normalnie o ile nie dostaje oporu w postaci choćby minimalnego wzniesienia, bądź dodaniu dużego gazu na manetce. Przy obciążeniu np kiedy siadam i dodam gazu do końca następuje dźwięk obracającej się zębatki i spadek mocy, kiedy robię to delikatnie rower normalnie startuje i rozpędzi się bez problemu nawet do 30km/h. izolacja dwóch kabli fazowych została częściowo stopiona ale nie dała zwarcia ( sprawdzone) silnik kręci się bez problemu, po zwarciu kabli ( zetknięciu ich z sobą występuje opór podczas kręcenia kołem czyli zwarcia między fazowego nie ma. czujniki halla pracują poprawnie i dają naprzemiennie 0-4V po zasileniu z dc 5v. nawój daje po sprawdzeniu 0,4 ohm ale koło się normalnie kręci dlatego wykluczam zwarcie bądz przegrzanie. magnesy sprawdzone nie została zmieniona biehunowość. Tranzystory w sterowniku sprawdzone są ok, reszta też się taka wydaje ale jednak przy dużej mocy silnik ma dziwny dźwięk i spadek mocy. na dniach sprawdzę oscyloskopem jak podaje prąd pod obciążeniem ale na tą chwile nie mam pojęcia co jest przyczyną, silnik uszkodzony ? tylko gdzie? sterownik? też nic nie wykazuje. Ktoś się spotkał z takim problemem i powie co jeszcze można sprawdzić ? nie mam drugiego sterownika do podpięcia :/ jestem z okolicy Suchej beskidzkiej/Kraków.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4996
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: tkoko »

Wygląda na odklejone magnesy.
bucekdroid
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 lis 2023, 19:53

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: bucekdroid »

nie są, magnesy zostały sprawdzone
tkoko
Forumowicz
Posty: 4996
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: tkoko »

Może praca sterownika bez hali (od 40 sekundy).
http://chomikuj.pl/Preview.ashx?e=qwYjT ... zhPI-&pv=2
bucekdroid
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 lis 2023, 19:53

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: bucekdroid »

nic z tych rzeczy co na filmie, znajdę chwilę to go poskłądam i nagram
zielony71
Forumowicz
Posty: 1335
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: zielony71 »

A jak w silniku zamocowana jest oś do stojana?
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
bucekdroid
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 lis 2023, 19:53

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: bucekdroid »

Obrazek
Screenshot_20231112_220608_Photos.jpg
Załączniki
Screenshot_20231112_220703_Photos.jpg
bucekdroid
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 lis 2023, 19:53

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: bucekdroid »

Segera nie ściągałem, więc czy tam jest jakiś wpust nie ma pojęcia. Jutro będę patrzył, ciekawy jestem czy tam coś mogło puścić
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: Tooropek »

100% odklejone magnesy. Prawdziwy warsztat ebajkowy to ogarnie. Skontaktuj się z Piotrem z Raptor-ebike on Ci naprawi silnik.

Łap jego nr telefonu:

514 370 118

Pozdro
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
bucekdroid
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 lis 2023, 19:53

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: bucekdroid »

Nie mam problemów z takimi rzeczami ale sprawdzałem je i nie idzie ich oderwać a poza tym przecież gdyby nie trzymały to wyszły by że stojanem
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: Tooropek »

Więc skoro nie magnesy i jesteś w 100% pewny ich osadzenia to rozbierz sterownik i piknij mosfety jeszcze raz.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
bucekdroid
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 lis 2023, 19:53

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: bucekdroid »

Dzięki za pomoc, magnesy się odkleiły aczkolwiek aby to sprawdzić musiałem wziąć do ręki porządny śrubokręt i na zasadzie dźwigni wieszając się na nim wysuwać. Poszły również czujniki Halla, przewody fazowe, płytka drukowana do której przylutowane czujniki Halla, płytkę wyrzuciłem i lutowałem na "krotko" i cała resztę powymieniałem. Silnik z ciekawości zalałem olejem i założyłem wylacznik termiczny na 110* wszystko działa i śmiga jak dawniej. Jedyny problem yo że między nowymi kablami wylatuje olej pomimo zrobienia odpowietrzenia. Ktoś ma coś sprawdzonego do wypełnienia? Próbowałem silikonem, posipolem, silikonem neutralnym ale to wszystko nic nie daje :/ i jeszcze raz dziękuję koledze za nakierowanie że muszą być uszkodzone magnesy :)
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: Tooropek »

Ano widzisz. Objawy to mi właśnie wskazywały.
Olej zawsze będzie Ci wywalać bo robi się ciśnienie. Potrzebujesz zrobić odpowietrznik jednokierunkowy gdzieś po środku pokrywy... Temat dość skomplikowany i nie warty drążenia.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2999
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: tas »

jeśli masz olej to nie wolno przekraczać 120st
Olej i szczelność to problem z jakim od 10 lat walczyło cała masa ludzi i nie udało się tego rozwiązać więc raczej nie ma na to sposobu
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1008
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: Przemek »

Zgadza sie olej to problem z którym sam walczyłem ze 7 lat bo od dwóch nie walczę , poza wymianą uszczelnień w silniku na corteco wlałem olej z oliwek extra vergin , ten olej ma całkowicie inna charakterystykę niżeli np olej transformatorowy / przekładniowy/ czy tam do skrzyń , wyrzsza temperatura zapłonu , nie sieciuje, nie śmierdzi ,,, wszyscy pukają sie w głowę ole z oliwek do silnika :shock: nikt poza mną chyba nie spróbował a jak jeżdżę bez wycieków ,, rower nie mytyt od lata skurzony a silnik suchy ,, ot tyle + konkretne uszczelniacze z warga kierunkową ( to ważne ) jak wspominałem ,,
Obrazek

źródło

https://motofocus.pl/producenci-czesci- ... to-partner
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 775
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: lukk »

A ile takiego oleju wlewacie?
Ja po pierwszym roku używania huba wlałem trochę oleju używanego do przekładni silników w łodziach (mieszalny z wodą), ale dosłownie kilka ml, żeby zrobić taki film olejowy i zabezpieczyć silnik przed korozją - bo po jeździe cały rok było jej trochę. W kolejnym roku dodałem do silnika ferro, a po jakimś pół roku dodałem jeszcze ok 10ml tego oleju przekładniowego. I mam wrażenie, że taka kombinacja rozrzedza to ferro, więc efekt chłodzenia jest długotrwały, a do tego brak pocenia się i zabezpieczenie przed korozją.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: Tooropek »

Lukk otwierałeś już silnik po zabezpieczeniu swoją metodą już po dodaniu ferro? Nie robi się bagno? Pokrywy zabezpieczyłeś silikonem?
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 775
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z dziwnym dzwiekiem i spadkiem mocy

Post autor: lukk »

Tooropek pisze:
27 lis 2023, 11:40
Lukk otwierałeś już silnik po zabezpieczeniu swoją metodą już po dodaniu ferro? Nie robi się bagno? Pokrywy zabezpieczyłeś silikonem?
Tak, bagno się nie robi, może dlatego, że oleju nie ma za dużo, tylko na tyle żeby zrobić taki "film olejowy" wewnątrz i rozrzedzić ferro. Dekle zabezpieczone sylikonem.
Takie zabiegi + moje DIY hubsinki ( viewtopic.php?f=10&t=9911&p=120440&hili ... nk#p120440 ) i pakując w silnik z magnesami 35h 50A dopiero przy dłuższych podjazdach trzeba robić przerwy na ostudzenie.
ODPOWIEDZ