Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
Remni
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 cze 2018, 4:10
Lokalizacja: Poznań

Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: Remni »

Witam wszystkich forumowiczów,

Od kliku tygodni myślałem o przerobieniu swojego roweru na elektryczny, zanurzając się coraz głębiej w ogrom informacji na ten temat, zdecydowałem się na zakup 350W zestawu od forumowicza glebora, uznałem że będzie to najlepszy przy moich zastosowaniach. Był jednak jeden problem, zestaw ten był przeznaczony na kasetę, a ja w swoim rowerze miałem wolnobieg. Popytałem się w wielu miejscach czy taka zamiana z wolnobiegu siedmiorzędowego na kasetę siedmiorzędową jest możliwa, i między innymi od glebora dowiedziałem się, że nawet już ktoś tak z tym zestawem zrobił i mu się udało. Dlatego zdecydowałem się na zakup. Cała przeróbka do momentu instalacji koła z silnikiem przechodziła bez problemu, jednak kiedy zainstalowałem koło zauważyłem dwa problemy. Po pierwsze bęben był za długi dla mojej nowej siedmiorzędowej kasety, co powodowało, iż miała ona pół centymetrowy luz. Uznałem, że no dobra, wygląda na to, że bębenek ten jest przeznaczony dla kasety ośmiorzędowej czy coś, wymienię w sklepie tą kasetę siedmiorzędową na ośmiorzędową, wymienię manetkę przerzutki i powinno być dobrze. Jednak potem zauważyłem coś gorszego, po zainstalowaniu koła nie jest ono wyśrodkowane i nie da się tego naprawić regulacją śrub dystansowych, nawet jak z (lewej) strony bębenka nie zastosuje rządnych śrub, nadal koło jest ustawione bardziej na prawą stronę niż na środek. Bębenek jest po prostu za długi dla ramy mojego roweru.

Problem widoczny na zdjęciu:

Obrazek

Nierówność nie jest duża, jakieś pół centymetra, ale trochę się obawiam tak jeździć.

Mam kilka pomysłów jak rozwiązać ten problem:

- Wymiana bębenka na krótszy (nie mam pojęcia jak, czy się da i czy są krótsze, bo najkrótsze jakie widzę to na 8/9/10 rzędową kasetę, nie ma na 7)
- Zwrócenie zestawu gleborowi, zwrócenie kasety do sklepu i kupienie zestawu na wolnobieg
- Siłą rozszerzyć ramę, aby pasowało, bo to tylko pół centymetra (to chyba nie jest dobry pomysł)
- W jakiś sposób skrócić długość bębenka, czy jakiegoś innego elementu aby pasowało

Możliwe, że któryś z forumowiczów spotkał się kiedyś z takim problemem, lub po prostu ma jakiś lepszy pomysł co z tym fantem zrobić. Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: Goliath »

Remni... spokojnie :roll: to nie jest żaden problem tylko normalny zabieg przy montażu koła.
Silnik dostałeś ze standardowym bębenkiem na który można założyć kasetę 8-10 rzędową ;) Jeżeli chcesz zastosować kasetę mniejszą /np. 7 rzędową/ to do kasety stosujesz dystanse. Zakładasz je między pokrywę silnika a kasetę. Jeżeli nie masz takich dystansów a masz starą kasetę... to możesz rozebrać ją /odcinasz nity trzymające blaty/ i z dwóch obojętnie jakich blatów robisz taki dystans :P

Jeżeli chodzi o nie osiowość koła względem ramy... :P to do tego celu dostałeś wraz z silnikiem podkładki dystansowe, a nie widzę byś je stosował - zwłaszcza od strony kasety :(
2 podkładki z wystającym wypustem zakładasz po obu stronach osi... między silnikiem a ramą - wypustka musi wejść w widełki tak jak oś silnika.
Jak koło "ucieka " na którąś ze stron... to stosujesz dodatkowo podkładki, czasami zajdzie potrzeba nagięcia widełek żeby silnik z podkładkami wszedł.
Dziś już jest późno... ale jutro mogę zrobić kilka fotek jak "uporałem się z tym problemem" w rowerze syna :D

Więc... nie załamuj się i nie wpadaj w dodatkowe koszta :D
Swoją drogą Glebor ma fajne zestawy ;) a Ty który wybrałeś ??
Załączniki
podkładki z blatów.jpg
luz na kasecie.jpg
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: verre »

u mnie jest tak samo, tyle, że ja tak jeżdżę :? nie wiem czy to dobrze...
😁😁😁😁😁...😁😁😁
djmarcin56
Forumowicz
Posty: 256
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: djmarcin56 »

Ja też tak miałem ale dużo więcej i dawałem kolo do przeplecenia ale mi obręcz nie pasowała pod vbrake i chciałem porządniejszą czarną.
Daj tam podkładki od strony gdzie jest bliżej widełek opona tak kilka podkladek, normalnie widełki rozegniesz i będzie ok i załóż jeszcze przede wszystkim tarcze bo jej nie widzę i zobacz czy ci zacisk pasuje bo tam też trzeba dać podkładki właśnie żeby nie tarł o obudowe itd.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: tas »

Po prostu takie na 7s mają inną długość niż takie na 8-10s i dlatego nie pasuje
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Remni
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 cze 2018, 4:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: Remni »

Dziękuje za pomoc wszystkim, rzeczywiście byłem wczoraj nieco zdenerwowany tą sytuacją, robiłem cały przegląd roweru (chodź jeżdżę na nim 6 lat, to nigdy tego nie robiłem i wiele musiałem się nauczyć) i przeróbkę przez 7 godzin i już nie myślałem logicznie, rzeczywiście można zastosować dystanse do bębenka i powinno być ok, co do nie osiowości, nie zastosowałem żadnych dystansów na początek, gdyż pomyślałem, że jak z jednej strony jest za długo z samego bębenka, to dystancje nic nie dadzą, ale jak teraz patrze, to mam jeszcze jakieś 3 mm dystansu z strony bębenka, a pozostałe 2 mm to po prostu rozciągnę widełki minimalnie, nic się nie powiano stać chyba.

Jak przyjdzie mi ten dystans do bębenka to napisze, czy udało mi się rozwiązać problem, dziękuje wszystkim za pomoc raz jeszcze.

PS: Zestaw jaki kupiłem to S350W, ale chyba glebor już ich nie ma.
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: verre »

Goliath pisze:
17 cze 2018, 1:30
Jeżeli chodzi o nie osiowość koła względem ramy... :P to do tego celu dostałeś wraz z silnikiem podkładki dystansowe, a nie widzę byś je stosował - zwłaszcza od strony kasety :(
2 podkładki z wystającym wypustem zakładasz po obu stronach osi... między silnikiem a ramą - wypustka musi wejść w widełki tak jak oś silnika.
Jak koło "ucieka " na którąś ze stron... to stosujesz dodatkowo podkładki, czasami zajdzie potrzeba nagięcia widełek żeby silnik z podkładkami wszedł.
niestety po założeniu blokady osi nie ma już miejsca na podkładki (po lewej stronie na zdjęciu)
zeeltom pisze:
17 cze 2018, 9:47
To masz dwuślad.
czy nie poniszczę przez to koła z silnikiem?
tas pisze:
17 cze 2018, 11:18
Po prostu takie na 7s mają inną długość niż takie na 8-10s i dlatego nie pasuje
czyli co zrobić w takim wypadku?

zobaczcie u mnie - brak miejsca na podkładki:

oś równo ze śrubą
Załączniki
20180617_153605.jpg
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Remni
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 cze 2018, 4:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: Remni »

verre pisze:
17 cze 2018, 15:40
tas pisze:
17 cze 2018, 11:18
Po prostu takie na 7s mają inną długość niż takie na 8-10s i dlatego nie pasuje
czyli co zrobić w takim wypadku?
Jeśli dobrze zrozumiałem, to wystarczy zaopatrzyć się w takiego typu nakładki: http://allegro.pl/podkladka-dystansowa- ... 66792.html i powinno być ok
djpawelo
Forumowicz
Posty: 148
Rejestracja: 05 maja 2018, 22:42
Lokalizacja: Myszków

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: djpawelo »

Remni tak dokładnie o taki dystans chodziło. Im więcej kaseta ma rzędów to jest mniejszy prześwit pomiędzy koronkami i łańcuch też musi być węższy to przy kasetach 8-11.
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: verre »

zmieniłem jednak umieszczenie blokady osi, wcisnąłem ją od środka ramy, pomogło :D
może komuś się przyda:
popr.jpg
dwa posty wyżej mam blokadę na zewnątrz a tutaj już w środku
zeeltom, znowu posiadam jednoślad ;)
chlapnę sobie zatem piwko :D
😁😁😁😁😁...😁😁😁
djpawelo
Forumowicz
Posty: 148
Rejestracja: 05 maja 2018, 22:42
Lokalizacja: Myszków

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: djpawelo »

I bardzo fajnie to zrobiłeś :) Nie masz tarczówek to tak może być założona blokada bo inaczej by przeszkadzała.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: Goliath »

Goliath pisze:
17 cze 2018, 1:30
Dziś już jest późno... ale jutro mogę zrobić kilka fotek jak "uporałem się z tym problemem" w rowerze syna :D
Obiecałem... więc wrzucam kilka fotek.
Jak widać... od strony tarczy musiałem wsadzić sporo podkładek by wypośrodkować koło w ramie.
Nie obyło się też bez podkładek pod mocowanie zacisku hamulcowego ;)
Załączniki
widełki tarczy.jpg
podkładka zacisku.jpg
podkładka tarczy.jpg
podkładka kasety.jpg
dystans kasety.jpg
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: tatar »

No i po co ta ,,podkładkologia",nie lepiej ścisnąć widelec o te parę milimetrów z każdej strony? Podkładki pod oś,podkładki pod zacisk-istne wariactwo :lol:
djpawelo
Forumowicz
Posty: 148
Rejestracja: 05 maja 2018, 22:42
Lokalizacja: Myszków

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: djpawelo »

Podkładkologia musi być :) Goliath a nie ma blokady obrotu osi silnika. Mała moc silniczka i dlatego nie dałeś ?
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: Goliath »

djpawelo pisze:
17 cze 2018, 23:32
Goliath a nie ma blokady obrotu osi silnika. Mała moc silniczka i dlatego nie dałeś ?
zgadza się :D zestaw przekładniowy od Michała - małej mocy, rower mały, syn lekki... nie widzę potrzeby żeby w tym przypadku stosować "wymyślne" blokady :D
Podkładki z uchem wchodzące w widełki są wystarczające. :D
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: tatar »

Stosowanie tylu podkładek w konstrukcji,to droga na skróty,albo zwykłe niedbalstwo o poprawne działanie podzespołów.Jak zachowuje się zacisk hamulcowy na ,,nóżce''?Wygina sie podczas hamowania/pracuje/Tak trudno położyć rower na boku i delikatnie docisnąć jedną stronę tylnego widelca,przekręcić na drugą stronę i powtórzyć czynność?Latwo,ale to wymaga wysiłku,kilku poprawek,a podkładkologia uwalnia i od pracy i od myślenia.Piszę nie bez przyczyny,gdyż tytuł postu brzmi ,,zbyt długi bębenek'',a tam ramę rozginamy?W drugą stronę nie łaska?
Remni
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 cze 2018, 4:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: Remni »

tatar pisze:
17 cze 2018, 23:58
Stosowanie tylu podkładek w konstrukcji,to droga na skróty,albo zwykłe niedbalstwo o poprawne działanie podzespołów.Jak zachowuje się zacisk hamulcowy na ,,nóżce''?Wygina sie podczas hamowania/pracuje/Tak trudno położyć rower na boku i delikatnie docisnąć jedną stronę tylnego widelca,przekręcić na drugą stronę i powtórzyć czynność?Latwo,ale to wymaga wysiłku,kilku poprawek,a podkładkologia uwalnia i od pracy i od myślenia.Piszę nie bez przyczyny,gdyż tytuł postu brzmi ,,zbyt długi bębenek'',a tam ramę rozginamy?W drugą stronę nie łaska?
Nie wiem czy to do mnie skierowany ten post, ale ja mam zamiar użyć podkładek jedynie na samym bębenku, aby zainstalować kasetę 7 rządową. Nie wiedziałem, czy rozginanie widelca jest bezpieczne, słyszałem że osłabia konstrukcje która może się rozerwać w zespawanych miejscach, ale ~3 mm nie powinny być problemem wydaje mi się.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zbyt długi bębenek na kasetę w silniku - nie da się wycentrować koła?

Post autor: tatar »

Podkładki dystansowe na bębenku to konieczność i norma-tak robią wszyscy ;)Nie wymagają ingerencji w ramę.
ODPOWIEDZ