Wibracje silnika

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
sky
Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 19 lut 2018, 16:28
Lokalizacja: Kraków

Wibracje silnika

Post autor: sky »

W poprzednim sezonie zauważyłem pewną przypadłość. Przy ustawieniu 3speed na max, w momencie gdy zbliżam się do max prędkości czyli ok 60km/h silnik czasami wpada w wibracje, drży cały rower. Nie występuje to zawsze, ale dość często. Wystarczy puścić manetkę i przy ponownym wychyleniu po pewnym czasie dzieje się to samo. Co ciekawe tylko w pozycji 3speed na max, jeśli jest w połowie, mimo podobnej prędkości problem nie występuje. Po ograniczeniu mocy gdzie prędkość jest ok 35k/h w położeniu max na 3speed nie ma problemu.
Rower nigdy nie widział wody, nawet myłem go tylko wilgotną szmatką.
Jakieś sugestie co może być nie tak? Od czego i w jaki sposób sprawdzić czy wszystko jest ok?

Silnik mxus XF40 8x8, sterownik sinus 30A, bateria 16s8p na SanyoGA
Link do mojego roweru viewtopic.php?f=30&t=768&p=14184&hilit=fox#p14184
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wibracje silnika

Post autor: tatar »

Podejrzewam problem z synchonizacją fazową silnika, w przypadku gwałtownej zmiany obciążenia silnik może stracić synchronizację, ponieważ układ kontrolera nie nadąża za szybkimi zmianami.
sky
Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 19 lut 2018, 16:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Wibracje silnika

Post autor: sky »

A coś konkretniej? Jestem w stanie to naprawić czy trzeba komuś odesłać?
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Wibracje silnika

Post autor: glebor »

Jak objawy przy niższej prędkości? bez aktywowania 3speed?
Są 2 możliwości wyjaśnienia:
- sterownik nie nadąża z przełączaniem FAZ, steruje uzwojeniami z opóźnieniem, któraś faza przeskakuje bez zasilania, dla tego drży.
- nie ma dobrego styku z halami, sprawdź połączenie
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
sky
Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 19 lut 2018, 16:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Wibracje silnika

Post autor: sky »

Dostałem odpowiedź na pw ale tu odpiszę, niech się wątek rozwinie, zostanie dla potomnych.
Jak pisałem przy innym ustawieniu 3speed niż max, pałowanie do oporu manetką nie powoduje żadnych problemów.
Jeśli trzeba to zamiast kostki przy sterowniku polutuje kableki od halli, a jak to nie pomoże to chętnie skorzystam z oferty w postaci drugiego sterownika do testów ;)
-pd-
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 14 sie 2018, 14:26

Re: Wibracje silnika

Post autor: -pd- »

Mam podobny problem z wibracjami i z hałasem. Jak pozbyles sie tego problemu? Moj zestaw to bionx z duza iloscia magnesow GT500 10s9p.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wibracje silnika

Post autor: tatar »

Ponieważ jestem w fazie testów/plus inne problemy/ Bionxa D-500/duża ilość magnesów :D /mogę na chwilę obecną zasugerować zmianę sterownika na sinusoidalny.Jeżeli troche poczekacie,sprawdzę jak Bionx sprawuje się na sinusie,bo,, efekt tramwaju'' nie jest zbyt miły dla ucha. ;)
-pd-
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 14 sie 2018, 14:26

Re: Wibracje silnika

Post autor: -pd- »

tatar pisze:
21 maja 2019, 22:46
,, efekt tramwaju''
dokladnie taki mam efekt ;)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wibracje silnika

Post autor: tatar »

Domyśliłem się,bo sam to słyszę .Silnik pracuje poprawnie,ma moc,a słychać.
Awatar użytkownika
Mitar
Forumowicz
Posty: 679
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:43
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wibracje silnika

Post autor: Mitar »

Tylko efekt tramwaju występuje przy małych prędkościach ~10-20km/h przynajmniej tak do tej pory raportowali ludzie i sam tak miałem.
Wibracje przy max to chyba inny problem.
Awatar użytkownika
Gizmo79
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 01 sty 2020, 18:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wibracje silnika

Post autor: Gizmo79 »

Mitar pisze:
22 maja 2019, 8:46
Tylko efekt tramwaju występuje przy małych prędkościach ~10-20km/h przynajmniej tak do tej pory raportowali ludzie i sam tak miałem.
Wibracje przy max to chyba inny problem.
Możesz opisać bliżej ten "efekt tramwaju" od czego to zależy ja na początku tego nie miałem teraz sie pojawiło występuje przy ruszaniu do prędkosci ok 14 km/h potem zanika. Taki rezonans rozchodzi sie po calym rowerze wyraźnie wyczuwalny nawet na kierownicy! Coś nie tak ze sterownikiem? Co sie mogło popsuć? Próbowałem zmieniać parametry na sterowniku sinus KT próbkowanie faz silnika i po zmianach były jeszcze wieksze wibracje w całym zakresie prędkości? Czy to oznacza uszkodzony sterownik czy coś z silnikiem?
Kross Hexagon R8 ,Rapid M1100
Awatar użytkownika
RafalEmc2
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 22 kwie 2020, 23:48
Kontakt:

Re: Wibracje silnika

Post autor: RafalEmc2 »

Rezonans tego typu jest z silnika a dokladniej z sposobu jego uzwojenia. Co bardzien zaawansowane sterowniki lepiej sobie radza z takimi dolegliwosciami.

Jesli na starcie "gasnie" to tez problem z uzwojniem
ODPOWIEDZ