Zwiększenie prędkości

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
deejaye2rd
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 11 paź 2019, 20:36

Zwiększenie prędkości

Post autor: deejaye2rd »

Witam. Nazywam się Jacek, jestem osobą niepełnosprawną poruszającą się na wózku inwalidzkim i od kilku miesięcy posiadam przystawkę elektryczną do wózka. Jest to koło o rozmiarze 20 cali silnik w piaście 36V 500W bateria bidonowa 36V 10,4Ah, sterownik 36V 15A licznik LCD, prędkość jaką osiąga przystawka to około 20-22km/h i mam pytanie co musiał bym w tym zestawie zmienić by osiągnąć prędkość 30-35km/h? Na 36V kółko w powietrzu bez obciążenia wyciągało około 24,4km/h podłączyłem do tego sterownika 48V i kółko w powietrzu wyciągało około 26,6km/h więc raczej zmiana sterownika i baterii w tym przypadku nic nie zmieni.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: Tooropek »

Jedynie w grę wchodzi zmiana silnika na szybszy nawój oraz instalacja na 48V, czyli wszystko poza kilkoma rurkami - przyłączem do wózka. Glebor miał zestawy na 20" z szybkim nawojem, ale czy na przód to musiałbyś zapytać go. Odkop jego nr. telefonu z bazaru i zadzwoń
z zapytaniem. Tyle na chwilę obecną przyszło mi na myśl, jak ktoś ma lepszy pomysł to na pewno wypowie się w temacie. Pozdrawiam. Łukasz.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: AST034 »

Zmiana baterii na wyzsze napiecie, a co za tym idzie tez i kontrolera. Silnik powinien wytrzymac te 48V choc nie w jakis extremalnych warunkach obciazenia. Ewentualna wymiana silnika na taki ktory rozkreci sie do wyzszych obrotow.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: tkoko »

Sprawdź czy z kontrolera nie wychodzą dwa zwarte ze sobą przewody jednakowego koloru (np.. białego). Jeżeli tak spróbuj je rozłączyć i sprawdzić prędkość. Pokaż wyraźne zdjęcie przewodów wychodzących z kontrolera.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: Inc0 »

Jesteś pewien tego że jeżdżąc wózkiem inwalidzkim chcesz rozwijać prędkości rzędu 35kmh ? moim zdaniem to dość ryzykowne zagranie sam wożę się 3kołowa trajka w układzie 2 x20cali z przodu i 26cali z tyłu która ma pewnie masę zbliżona do twojej "trajki" i rozwija takie prędkości jakie chcesz rozwijać swoim woziłem i wiem z autopsji jak mocne heble trzeba by wyhamować taka masę z takiej prędkości a mając dwa koła z przodu mam dwa przednie hamulce hydrauliczne czyli jestem pod tym względem w dużo lepszej sytuacji niz ty z jednym kołem z przodu ,dlatego uważam ze lepiej to dokładnie przemyśleć ale to moje zdanie ty zrobisz i tak co zechcesz. przewoltowanie to jedna z metod zwiększenia prędkości maksymalnej, inna opcja jest zmiana silnika na "szybszy" lub zaplecenie go w większa obręcz . badałeś jak kreci się twój silnik na sterowniku 36v i na sterowniku 48v ale czy podłączyłeś 48V sterownik z 48v bateria? czy z bateria 36v? druga sprawa w wyświetlaczu może być ustawione ograniczenie prędkości maksymalnej. sam elektryfikując babci moich pociech rower z poziomu wyświetlacza ograniczyłem v-max do 20km/h normalnie osiąga 36km/h wiec u ciebie może to być ten sam myk lub sterownik jest zablokowany do legalnych 25km/h
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
deejaye2rd
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 11 paź 2019, 20:36

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: deejaye2rd »

AST034 pisze:
03 lis 2019, 8:01
Zmiana baterii na wyzsze napiecie, a co za tym idzie tez i kontrolera. Silnik powinien wytrzymac te 48V choc nie w jakis extremalnych warunkach obciazenia. Ewentualna wymiana silnika na taki ktory rozkreci sie do wyzszych obrotow.
podłączałem 48V do tego kontrolera co mam
deejaye2rd
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 11 paź 2019, 20:36

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: deejaye2rd »

tkoko pisze:
03 lis 2019, 8:38
Sprawdź czy z kontrolera nie wychodzą dwa zwarte ze sobą przewody jednakowego koloru (np.. białego). Jeżeli tak spróbuj je rozłączyć i sprawdzić prędkość. Pokaż wyraźne zdjęcie przewodów wychodzących z kontrolera.
brak niepodłączonych i zwartych przewodów
deejaye2rd
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 11 paź 2019, 20:36

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: deejaye2rd »

Inc0 pisze:
03 lis 2019, 10:27
Jesteś pewien tego że jeżdżąc wózkiem inwalidzkim chcesz rozwijać prędkości rzędu 35kmh ? moim zdaniem to dość ryzykowne zagranie sam wożę się 3kołowa trajka w układzie 2 x20cali z przodu i 26cali z tyłu która ma pewnie masę zbliżona do twojej "trajki" i rozwija takie prędkości jakie chcesz rozwijać swoim woziłem i wiem z autopsji jak mocne heble trzeba by wyhamować taka masę z takiej prędkości a mając dwa koła z przodu mam dwa przednie hamulce hydrauliczne czyli jestem pod tym względem w dużo lepszej sytuacji niz ty z jednym kołem z przodu ,dlatego uważam ze lepiej to dokładnie przemyśleć ale to moje zdanie ty zrobisz i tak co zechcesz. przewoltowanie to jedna z metod zwiększenia prędkości maksymalnej, inna opcja jest zmiana silnika na "szybszy" lub zaplecenie go w większa obręcz . badałeś jak kreci się twój silnik na sterowniku 36v i na sterowniku 48v ale czy podłączyłeś 48V sterownik z 48v bateria? czy z bateria 36v? druga sprawa w wyświetlaczu może być ustawione ograniczenie prędkości maksymalnej. sam elektryfikując babci moich pociech rower z poziomu wyświetlacza ograniczyłem v-max do 20km/h normalnie osiąga 36km/h wiec u ciebie może to być ten sam myk lub sterownik jest zablokowany do legalnych 25km/h
pisałem z tobą na arbiter
deejaye2rd
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 11 paź 2019, 20:36

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: deejaye2rd »

deejaye2rd pisze:
03 lis 2019, 16:42
Inc0 pisze:
03 lis 2019, 10:27
Jesteś pewien tego że jeżdżąc wózkiem inwalidzkim chcesz rozwijać prędkości rzędu 35kmh ? moim zdaniem to dość ryzykowne zagranie sam wożę się 3kołowa trajka w układzie 2 x20cali z przodu i 26cali z tyłu która ma pewnie masę zbliżona do twojej "trajki" i rozwija takie prędkości jakie chcesz rozwijać swoim woziłem i wiem z autopsji jak mocne heble trzeba by wyhamować taka masę z takiej prędkości a mając dwa koła z przodu mam dwa przednie hamulce hydrauliczne czyli jestem pod tym względem w dużo lepszej sytuacji niz ty z jednym kołem z przodu ,dlatego uważam ze lepiej to dokładnie przemyśleć ale to moje zdanie ty zrobisz i tak co zechcesz. przewoltowanie to jedna z metod zwiększenia prędkości maksymalnej, inna opcja jest zmiana silnika na "szybszy" lub zaplecenie go w większa obręcz . badałeś jak kreci się twój silnik na sterowniku 36v i na sterowniku 48v ale czy podłączyłeś 48V sterownik z 48v bateria? czy z bateria 36v? druga sprawa w wyświetlaczu może być ustawione ograniczenie prędkości maksymalnej. sam elektryfikując babci moich pociech rower z poziomu wyświetlacza ograniczyłem v-max do 20km/h normalnie osiąga 36km/h wiec u ciebie może to być ten sam myk lub sterownik jest zablokowany do legalnych 25km/h
pisałem z tobą na arbiter
Jestem pewien że chcę jeździć szybciej niż teraz oczywiście po drogach i w warunkach które na to pozwalają. Przy kółku mam dwa hamulce i nie ma problemu z hamowaniem tym bardziej że mój cały zestaw razem ze mną waży jakieś 70kg jestem szczupły. Przewoltowałem cały zestaw tzn. do sterownika dałem 48V i prędkość podniosła się o całe 2km/h. W liczniku LCD max prędkość ustawiona na 100, w sterowniku brak blokady XS z GND, przeplecenie silnika nie wchodzi w grę brak miejsca na większe koło. Chyba tylko pozostaje wymiana silnika na szybszy tylko pytanie jaki?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: Tooropek »

Może wystarczy zmiana sterownika i aku na 48V, silnik wolnobieżny ale jak przevoltuje się i da blokowca gt500 to prędkość wzrośnie po włączeniu 3 speed, o ile silnik ma Halle.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
deejaye2rd
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 11 paź 2019, 20:36

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: deejaye2rd »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
deejaye2rd
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 11 paź 2019, 20:36

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: deejaye2rd »

Tooropek pisze:
03 lis 2019, 16:57
Może wystarczy zmiana sterownika i aku na 48V, silnik wolnobieżny ale jak przevoltuje się i da blokowca gt500 to prędkość wzrośnie po włączeniu 3 speed, o ile silnik ma Halle.
silnik ma halle, sterownik jest na 48V przynajmniej tak pisze na płytce i podłączałem 48V i działa nie bardzo jest miejsce na inny sterownik tym bardziej że sterownik musiał by być z biegiem wstecznym i światłem oraz klaksonem, bez klaksonu jakoś przeżyję ale światło musi być i podstawa to wsteczny
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: Inc0 »

swiatła wszelakie , klaksony, kierunkowskazy i inne wodotryski do tego nie musi byc sterownik wystarczy bateria da sie to zrobic z pominieciem sterownika
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: Tooropek »

Wszystkie te funkcje (poza klaksonem) ma gt500 greenway, ale to można zrealizować lampką z klaksonem. Sterownik ma małe rozmiary, a mocy ma dość dużo bo 30A max. Twój sterownik ma jakieś ograniczenie, bo nie sądzę, że przekładnia w silniku ma taki wpływ na ograniczenie prędkości obrotowej.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
deejaye2rd
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 11 paź 2019, 20:36

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: deejaye2rd »

Obrazek
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: AST034 »

A ciekawe czy jakbyś mu odpiął ten czujnik prędkości na hallach, pojechałby może szybciej, według mnie musi być jakieś ograniczenie na sterowniku skoro bateria 48V podniosła prędkość tak nieznacznie.
deejaye2rd
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 11 paź 2019, 20:36

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: deejaye2rd »

Zlutowałem punkt XS do masy i na 36V ograniczenie zadziałało do 14,4km/h nie miałem pod ręką 48V więc próby na tym napięciu nie było. AST034 ale jak odłączę czujnik to sąd będę wiedział ile pojedzie?
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: Inc0 »

licznik rowerowy na kierownicy załatwi te niedogodnosć skutecznie
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
deejaye2rd
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 11 paź 2019, 20:36

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: deejaye2rd »

Inc0 pisze:
03 lis 2019, 20:21
licznik rowerowy na kierownicy załatwi te niedogodnosć skutecznie
na dzień dzisiejszy nie posiadam takiego licznika ale zaraz odłączę ten przewód i zobaczę czy widać że się coś zmieniło
deejaye2rd
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 11 paź 2019, 20:36

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: deejaye2rd »

AST034 pisze:
03 lis 2019, 19:28
A ciekawe czy jakbyś mu odpiął ten czujnik prędkości na hallach, pojechałby może szybciej, według mnie musi być jakieś ograniczenie na sterowniku skoro bateria 48V podniosła prędkość tak nieznacznie.
odpiąłem ten czujnik licznik pokazuje 0 ale na oko i słuch koło kręci się tak sama jak z czujnikiem
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: wit »

praktycznie ZAWSZE 2x wyższe napięcie to prawie 2x większe obroty i szybkość. to po prostu wynika z zasady pracy silnika.
przy danym napięciu silnik osiąga konkretne obroty. Przy większym napięciu większe -też konkretne odpowiadające stałej kv silnika x napięcie.

Jeśli po zwiększeniu napięcia baterii obroty nie rosną -to znaczy, że jest ograniczenie w sterowniku -i sterownik po osiągnięciu jakiś tam obrotów (zazwyczaj odpowiadających "ustawowej" prędkości 25km/h) po prostu ogranicza moc i napięcie podawane do silnika.

sterownik czymś mierzy obroty -albo dodatkowy czujnik -albo bierze sygnał z któregoś z hali silnika, albo liczy sobie częstotliwość z jaką przełącza itp.
Rozwiązania -jeśli możliwe znaleźć w sterowniku coś co wyłącza ograniczenie albo zmienić sterownik na taki który nie ma ograniczenia.
Zakładam, że sterownik masz zewnętrzny. Bo może być opcja, że sterownik z ograniczeniem siedzi wewnątrz silnika a to co nazywasz "sterownikiem" to tylko panel kontrolny do tego sterownika.

No i oczywiście dać baterię o wyższym napięciu. Tyle, że silnik będzie się grzał -będzie pracował na sporo większej mocy (zmieniony sterownik tez musi odpowiadać nowemu napięciu -i raczej troszkę wyższemu prądowi niż stary)

Z założenia i bardziej prymitywny dasz sterownik tym mniejsza szansa, że ma na pokładzie ograniczenie. daj jakiś blokowy chiński.
Praktycznie większość tzw firmowych sterowników ograniczenie prędkości ma -bo firmowy rower nie może wspomagać powyżej 25km/h
janek
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 31 lip 2018, 15:07

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: janek »

Też jestem zainteresowany zmianą prędkości ebika (silnik przekładniowy 36V 250W) i pomyślałem o zmianie ustawień na wyświetlaczu. Zamiast koła 28, które mam w ebiku, wprowadzić np. 14 co powinno poskutkować przy tych samych obrotach zwiększeniem prędkości x2 - jeśli dobrze myślę. Chyba że nie pozwoli na to sterownik. Co o tym sądzą specjaliści
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: pxl666 »

deejaye2rd pisze:
03 lis 2019, 20:27
Inc0 pisze:
03 lis 2019, 20:21
licznik rowerowy na kierownicy załatwi te niedogodnosć skutecznie
na dzień dzisiejszy nie posiadam takiego licznika ale zaraz odłączę ten przewód i zobaczę czy widać że się coś zmieniło
masz tel z gpsem ? google play >> ulysse speedometer
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: tkoko »

janek pisze:
05 lis 2020, 17:06
Też jestem zainteresowany zmianą prędkości ebika (silnik przekładniowy 36V 250W) i pomyślałem o zmianie ustawień na wyświetlaczu. Zamiast koła 28, które mam w ebiku, wprowadzić np. 14 co powinno poskutkować przy tych samych obrotach zwiększeniem prędkości x2 - jeśli dobrze myślę. Chyba że nie pozwoli na to sterownik. Co o tym sądzą specjaliści
Wskazania prędkości na wyświetlaczu na pewno wzrosną, prędkość realna roweru niekoniecznie
janek
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 31 lip 2018, 15:07

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: janek »

tkoko pisze:
05 lis 2020, 17:33
janek pisze:
05 lis 2020, 17:06
Też jestem zainteresowany zmianą prędkości ebika (silnik przekładniowy 36V 250W) i pomyślałem o zmianie ustawień na wyświetlaczu. Zamiast koła 28, które mam w ebiku, wprowadzić np. 14 co powinno poskutkować przy tych samych obrotach zwiększeniem prędkości x2 - jeśli dobrze myślę. Chyba że nie pozwoli na to sterownik. Co o tym sądzą specjaliści
Wskazania prędkości na wyświetlaczu na pewno wzrosną, prędkość realna roweru niekoniecznie
a sadziłem że prędkość jest obliczana z obrotów koła ...
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: tkoko »

janek pisze:
05 lis 2020, 17:50
..... a sadziłem że prędkość jest obliczana z obrotów koła ...
Na wyświetlaczu oczywiście, w silniku/kole prędkość jest zależna od mocy podawanej na silnik. W uproszczeniu, więcej watów = większa prędkość. :D
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Zwiększenie prędkości

Post autor: cyklista »

Jakbyś zamiast koła 28 wsadził koło 56 to by zadziałało i prędkość by wzrosła 2razy ( a
moze i więcej razy)
ODPOWIEDZ