Moment obrotowy a moc silnika ? (przyśpieszenie)

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
volepe1179
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 13 kwie 2021, 16:17

Moment obrotowy a moc silnika ? (przyśpieszenie)

Post autor: volepe1179 »

Witam

Mam pytanie odnośnie mocy silnika elektrycznego, czy moment obrotowy zależy pd mocy silnika ? Czy silnik o mocy 1500 W będzie przyśpieszał szybciej niż ten 1000 W czy jedynie będzie w stanie rozpędzić się do większej szybkości ?
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Moment obrotowy a moc silnika ? (przyśpieszenie)

Post autor: miki »

Proponuję obejrzeć jazdę figurową na lodzie, tancerka obraca się w normalnym tempie, a po złożeniu rąk w łokciach nagle obroty przyśpieszają. To jest efekt działania momentu obrotowego. Warto zajrzeć do jakiejś prostej książki od fizyki.
volepe1179
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 13 kwie 2021, 16:17

Re: Moment obrotowy a moc silnika ? (przyśpieszenie)

Post autor: volepe1179 »

Od niedawna się interesuje rowerami elektrycznymi i właśnie nie byłem pewien czy biorąc silnik np o mocy 2000 W będzie przyśpieszał tak samo jak ten 1000 W w tych niższych prędkościach tyle że będzie się rozpędzał do większych wartości. Myślałem że od przyśpieszenia jest napięcie podawane na silnik
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Moment obrotowy a moc silnika ? (przyśpieszenie)

Post autor: miki »

Generalnie mocniejszy silnik przyśpiesza lepiej, ale z tymi momentami jest różnie. Wystarczy poczytać o różnych wariantach nawojowych w silnikach bezpośrednich, albo o przełożeniach na zębatkach w silnikach przekładniowych. Dwa silniki, moc ta sama, a przyśpieszenie różne...
volepe1179
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 13 kwie 2021, 16:17

Re: Moment obrotowy a moc silnika ? (przyśpieszenie)

Post autor: volepe1179 »

A czy możesz coś podpowiedzieć odnośnie baterii , tzn mam obecnie 16 Ah i zastanawiam się nad kupnem 20 Ah , tylko jak to wyliczyć na ile dłużej czasu / mocy starczy mi każdy dodatkowy amper. Nie wiem czy dobrze skonstruowałem pytanie.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Moment obrotowy a moc silnika ? (przyśpieszenie)

Post autor: tkoko »

volepe1179 pisze:
13 kwie 2021, 18:55
A czy możesz coś podpowiedzieć odnośnie baterii , tzn mam obecnie 16 Ah i zastanawiam się nad kupnem 20 Ah , tylko jak to wyliczyć na ile dłużej czasu / mocy starczy mi każdy dodatkowy amper. Nie wiem czy dobrze skonstruowałem pytanie.
Dokładnie 20% więcej czasu/mocy będzie między baterią 16 a 20 Ah, oczywiście przy założeniu że są to realne a nie "przypuszczalne" AH.
volepe1179
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 13 kwie 2021, 16:17

Re: Moment obrotowy a moc silnika ? (przyśpieszenie)

Post autor: volepe1179 »

I tu nasunęło mi się kolejne pytanie, które baterie polecasz i jak zweryfikować czy min wymieniana przemienię 20 Ah rzeczywiście tyle ma ........
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Moment obrotowy a moc silnika ? (przyśpieszenie)

Post autor: tkoko »

Nie ma czegoś takiego jak "polecane" baterie/akumulatory. To co sprawdzi się (może być polecone) w rowerze o poborze 13A, będzie "badziewiem" w rowerze o prądzie np. 100A. Każdy NOWY aku ma określone parametry które możesz mierzyć, i porównać. Aby ocenić używki, pozostaje Ci tylko pomiar aby ocenić ich stan.
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Moment obrotowy a moc silnika ? (przyśpieszenie)

Post autor: miki »

Najlepiej kupić akumulator z wiarygodnego źródła. Bez sprzętu nie za bardzo zmierzysz realną pojemność. Masz chociażby jakikolwiek watomierz?
Awatar użytkownika
BeneQ
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 10 kwie 2021, 18:45
Lokalizacja: Milówka

Re: Moment obrotowy a moc silnika ? (przyśpieszenie)

Post autor: BeneQ »

Nawiązując do tematu czy gdy mamy baterię 20s20p z antBMSem to czy taki zestaw może poprzez aplikację VBMS pokazywać , albo czy może być ustawiony na pokazywanie innych parametrów baterii ? np 22s20p ?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2027
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Moment obrotowy a moc silnika ? (przyśpieszenie)

Post autor: Tooropek »

Jedna apka jeden bms jedna bateria. Taka zasada niepisana, ale jeśli masz taką funkcję jak klonowanie aplikacji w smartfonie to możesz mieć dwie apki te same do dwóch baterii.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
ODPOWIEDZ