Nieregularne szarpanie podczas przyśpieszania

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
KrzyGeek
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 16 maja 2021, 17:51

Nieregularne szarpanie podczas przyśpieszania

Post autor: KrzyGeek »

Cześć wszystkim.
Mam mały problem z ebike praktycznie od złożenia. Opiszę w punktach co zauważyłem żeby wszystko było jak najmniej chaotyczne.

1. Podczas wyłącznie przyśpieszenia zarówno pedałami jak i manetką czuć szarpnięcie i przyśpiesza normalnie (prędkość utrzymuje normalnie, nie szarpie podczas jazdy ze stałą prędkością)
2. Podczas testów zauważyłem na wyświetlaczu że moc silnika spada chwilowo do 0W a napięcie baterii delikatnie rośnie (jeśli jest aktualnie 47V to rośnie do tych 47,5V)
3. Zawsze jest to jedno przerwanie (jakby odcięcie prądu i potem przyspiesza normalnie), przerwania są nie regularne, ale dość często się pojawiają.

Podzespoły:
Silnik jest 1000W, ale jaki nie mam pojęcia. Na obudowie silnika pisze tylko CSC i W01-2009 5808 lecz po tych numerach nic nie znajduje.
Sterownik to KT48ZWSRLT-SJT02
Bateria była kupiona używana, pakiet 13S5P na ogniwach Sanyo - miała końcówkę XT90, sterownik XT60 - mam przejściówkę z 90 na 60
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Nieregularne szarpanie podczas przyśpieszania

Post autor: Eryk »

Temat rzeka. Powodów może być bardzo dużo. Najlepiej przeglądać instalacje czy wszystko dobrze łączy, jeżeli to nie pomoże to najszybciej podmienić każda z części zaczynając od sterownika później silnik.... Gdyby był problem z baterią to pewnie by się wszystko całkowicie wyłączyło ewentualnie widział byś duże przysiady napięcia.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Nieregularne szarpanie podczas przyśpieszania

Post autor: lukk »

Skoro tak się dzieje i na PASie i na manetce to raczej mała szansa, żeby obydwa z nich były problematyczne.
Masz do tego wyświetlacz? Może szwankują czujniki hamulca i powodują odcięcie? Wtedy na wyświetlaczu zobaczyłbyś aktywację hamulca.
Awatar użytkownika
Majster
Forumowicz
Posty: 78
Rejestracja: 07 maja 2017, 16:42
Lokalizacja: Tychy

Re: Nieregularne szarpanie podczas przyśpieszania

Post autor: Majster »

Do sprawdzenia:

Sprawdzenie połączenia przewodów na linii silnik - sterownik, przewodów manetki.

To że napięcie rośnie to normalne - gdy silnik pobiera prąd następuje lekki spadek napięcia na aku.

Może masz jakieś zabezpiecznie na BMS przed nadmiernum prądem?
Buduję lekkie pojazdy elektryczne dla czystej zabawy.

Mój świat rowerów elektrycznych - zdjęcia, budowa, ciekawostki:
http://facebook.com/RoweryElektryczneDiscovery
KrzyGeek
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 16 maja 2021, 17:51

Re: Nieregularne szarpanie podczas przyśpieszania

Post autor: KrzyGeek »

lukk - nie posiadam klamek hamowania z zestawu, mam klamkonametki, więc nie podmieniałem nic, zostawiłem oryginalne, nie przerabiałem. Na wyświetlaczu nic się nie pokazuje więcej.

Majster - Przewody wyglądają ok, możliwe że gdzieś nie łączy. Zastanawia mnie głównie wtyczka od czujników halla, musiałem ją rozebrać żeby zamontować blokadę obrotu osi. Ale wszystko po złożeniu wygląda tak jak powinno. Miałem zrobione zdjęcia w jakiej kolejności były ułożone kable więc to też odpada. Co do zabezpieczenia przed nadmiernym prądem przyznam że nie mam pojęcia, baterię kupiłem używaną. Na aukcji pisało:

Konfiguracja pakietu: 13S5P
Napięcie znamionowe akumulatora: 48V
Napięcie maksymalne: 54,6V (bateria w pełni naładowana)
Znamionowa pojemność pakietu: 17,5Ah
Wbudowany: BMS 30A
Zbudowany z ogniw: GA Sanyo
Ilość energii magazynowanej: ~840 Wh
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Nieregularne szarpanie podczas przyśpieszania

Post autor: lukk »

Gdyby BMS odcinał baterię to cała elektrownia by gasła. Ty masz takie zachowanie jakby sterownik z jakiegoś powodu uznał, że ma przestać napędzać.
Np. taki sam objaw miałem gdy przerwał się kabel sygnałowy od manetki.
Proponowałbym unieść tylne koło (odwrócić rower, dać na jakiś stojak albo niech ktoś pomoże), manetkę pociągnąć na full i szukać wzdłuż wiązki przewodów, delikatnie przeginać i patrzeć czy w pewnym momencie problem wystąpi. Jeżeli to przerwany kabel to zazwyczaj udaje się w końcu znaleźć takie miejsce, gdzie przeginając w jedną stronę łączy a w drugą przestaje łączyć.
KrzyGeek
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 16 maja 2021, 17:51

Re: Nieregularne szarpanie podczas przyśpieszania

Post autor: KrzyGeek »

A więc tak, wziąłem się za radę @lukk i sprawdziłem wszystkie wtyczki testując czy jest jakiś problem. Po odłączeniu wtyczki od czujników halla jak ręką odjął. Wszystko zaczęło działać jak powinno jeździ normalnie, nie ma szarpnięć.
Silnik wydaje mi się minimalnie mniej zrywny (może mam tylko takie wrażenie)

Pytanie tylko czy mogę tak jeździć?
ODPOWIEDZ