Potrzebne info o sprzęcie

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
Podmiejski
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 29 sie 2021, 16:01

Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: Podmiejski »

Witam kolegów
Mam taki rower i nic o nim nie wiem.
Może ktoś pomoże mi cokolwiek technicznego poza tym co wiem?
Jaki silnik itp itd?
Nazwywa się to Koga Miyata.
Bateria do tego 24V 8Ah LiPO. Silnik podobno 250W. Na kierownicy tylko wskaźnik naładowania; wyłączniki na klamkach. "Centrum zarządzania" za suportem.
Dział kręci. Jest jeden wyłącznik na baterii pod siodłem: on - off.
Silnik w tylnym kole - na obudowach sygnowany logiem Shimanol przerzutka też Shimano 6b
Hamulec bębnowy (!)
Czy mozn do tego załozyć jakiś bardziej współczesny sterownik? Jest sens?
Może ktoś coś wie o taim sprzęcie - zetknął się z podobnymi rzeczami?
Na górę
IMG_1856.jpg
IMG_1857.jpg
IMG_1858.jpg
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: Tooropek »

Z tego silnika z tym napięciem nie osiągniesz nic więcej jak 5 do 10km/h więcej niż 25km/h. Montując gt350 i ustawienie 3 speed na max prędkość, manetka, pas, klamki, czego chcieć więcej od tego roweru?
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Podmiejski
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 29 sie 2021, 16:01

Re: Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: Podmiejski »

Ooooo!!!
Ty jesteś tu "operator dyżurny"?
SUPER - bardzo ci dziękuję!
Powiem tak: mam inne pojazdy tu nawet 20 mi wystarczy.
Ja mam 68 lat :-) :-) :-)
Bardzo cę proszę: rozwiń to co napisałeś co można by zrobić bo choć wciąż czytam forum daleko mi do tego co tobie
Co to te GT 350?
Manetka? Da się taką pod kciuk? bo mam manetkę już do biegów - do przerzutki
Pas? Wiem niby co to ale - da się zastosowac ten co jest oryginalny czy trzeba kombinować jakiś zgodny z sterownikiem?
Właściwie najbardziej by mi zależało żeby mieć możliwość wyboru trybów wspomagania.
A może jakiś nowoczesny wyświetlacz na kierownice?
Dziś przyjdą baterie to będę robił próby trakcyjne i powiem więcej co jest i jak działa.
Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: Tooropek »

Gt350 to sterownik silnika, możesz zakupić ten sterownik z prostym nastawnikiem trybów wspomagania typu LED, czujnik pas o ile nie posiada ten rower, należałoby zamontować na jedną ze stron korby, manetkę gazu kciukową oczywiście można zastosować. Z drugiej strony, jak rower się uruchomi po podaniu zasilania to ja bym nic nie kombinował i nie zmieniał.
Sam mam składaczka 25km/h i więcej nie potrzebuję tak naprawdę, więc jeśli instalacja w rowerze jest sprawna to nie zmieniaj nic i ciesz się jazdą bez dodatkowych kosztów.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Podmiejski
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 29 sie 2021, 16:01

Re: Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: Podmiejski »

Jasne!
Biorę sobie twoje rady do serca i jesli tak stwierdzę - tak będzie.
Powiedz mi czy twoim zdaniem to wszystko wymaga jakiegoś przeglądu? smarowania? kontroli łożysk?
Mam obsesję "chemii technicznej" i mam takie wymyślne smary ..i paluszki mnie swędzą żeby ich używac (podobnie jak kleje :-)
Jest sens wyciągac próbować rozbierać?
Czy dobrze myśle ze tam jest silnik DC z przekładnią planetarną? Rower nie jest bezszmerowy jak brusslesy..
Coś tam trzeba/można robić?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: pxl666 »

Podmiejski pisze:
31 sie 2021, 12:24
Jasne!
Biorę sobie twoje rady do serca i jesli tak stwierdzę - tak będzie.
Powiedz mi czy twoim zdaniem to wszystko wymaga jakiegoś przeglądu? smarowania? kontroli łożysk?
Mam obsesję "chemii technicznej" i mam takie wymyślne smary ..i paluszki mnie swędzą żeby ich używac (podobnie jak kleje :-)
Jest sens wyciągac próbować rozbierać?
Czy dobrze myśle ze tam jest silnik DC z przekładnią planetarną? Rower nie jest bezszmerowy jak brusslesy..
Coś tam trzeba/można robić?
potrzebujemy jednego takiego smaru molykote EM-50L
masz może dojście ?
Awatar użytkownika
khuuhkrr
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 05 wrz 2019, 11:47

Re: Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: khuuhkrr »

Podmiejski pisze:
31 sie 2021, 12:24
Mam obsesję "chemii technicznej" i mam takie wymyślne smary ..i paluszki mnie swędzą żeby ich używac (podobnie jak kleje :-)
Jest sens wyciągac próbować rozbierać?
Masz ochotę wszystko wyczyścić i przesmarować? Masz czas? Nikt Cię nie powstrzyma!

Osobiście siedzę przy rowerze nawet gdy specjalnie nie ma tam nic do roboty i regulacji. To się łańcuch naoliwi, śrubką od przerzutki pokręci, od niechcenia olej w lagach wymieni, chwyty ściągnie, wyczyści, założy. Takie hobby 😁
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: Tooropek »

Co do części elektrycznej roweru, czyli silnika nie ruszał bym nic póki nie czuć wyraźnych luzów na łożyskach, silnik jest bezszczotkowy lecz z przekładnią planetarną dlatego go będzie delikatnie słychać, ale z czasem stanie się to bardzo przyjemny i nie męczący ucha dźwięk. 😉 Załóż aku, przejedź się i wtedy oceń sam czy wymaga coś poprawy mechanicznej. Co do samego silnika nie trzeba bez potrzeby zaglądać, bo jeśli działa to po co.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Podmiejski
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 29 sie 2021, 16:01

Re: Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: Podmiejski »

no..to zaliczyłem pierwszą wtopę :-)
Dwie kupione baterie z różnych źródeł - pomimo że w y g l ą d aj ą praktycznie identycznie..nie pasują :-)
wszystko jest inne łącznie umieszczeniem styku na dole przy suprcie .
Porażka na maxa :-)
Ale się nie poddam...
Pytanie: czy ładowarką do LiJON można ładowac LIpO?
Drugie: kto zgrzewa pakiety wg formatu wg waszego fachowego rozeznania rzetelnie?
Trzecie: czy popularny na Alegro BMS za 107 zł 24v jest do zastosowań cz raczej mniej?

W temacie smaru: nie mam - ja uzyłbym silikonowego. Ale jest dostępny do kupienia w necie tyle że drogi... Czego dotyczy pytanie o smar? Szukasz taniej znacznie w ilości : troszkę?
Podmiejski
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 29 sie 2021, 16:01

Re: Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: Podmiejski »

skąd wiedza że jest bezszczotkowy?!
Aaaa..już wiem ocb z tym smarem. Poszukam. Popytam
Ostatnio zmieniony 31 sie 2021, 18:44 przez Podmiejski, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: tkoko »

Masz dwie możliwości "podrasowania" roweru.
Pierwsza; bez zmiany baterii i być może sterownika.
Zmierz maksymalną prędkość silnika pod obciążeniem i na luzie. Jeżeli obie prędkości są zbliżone do 25 km/godz, sprawdź czy przypadkiem na sterowniku nie ma pojedynczych przewodów połączonych z sobą. Jeżeli są to je rozłącz i sprawdź prędkość na luzie. Jeżeli prędkość maksymalna wzrosła, to dodatkowo możesz podwyższyć nieco moc sterownika, szczególnie gdy rower będzie używany w płaskim terenie. Jeżeli prędkość pod obciążeniem i na luzie jest taka sama i nie da się ją zwiększyć wcześniej opisanym sposobem, to być może wymiana sterownika zwiększy nieco prędkość.
Druga możliwość; zmiana napięcia/baterii i sterownika.
Po zmianie baterii na 36 V i zwiększeniu mocy na 300 - 350 wat rower powinien zwiększyć prędkość/moc o 20 - 30%.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: Tooropek »

Mogę Ci pomóc i wykonać taki aku, tylko muszę dorwać obudowę, sam mam takową ale wiem z doświadczenia, że są ich 3 rodzaje i każda oferuje inne pojemności i ma różne wymiary, różne gniazda do ładowania, jedne są ze wskaźnikami, drugie bez, kolejne mają konektory od spodu, inne nie, itd itd itp...
Dziś oddałem taki aku 24V 11,6Ah. Klient zadowolony, aku o połowę lżejszy niż oryginał i rower ma od razu więcej mocy.

Coś takiego jak poniżej.
Obrazek

A co do ładowarki to lipo i li-ion to jedno i to samo, tyczy się to także bmsa. Bmsy mam ze sprawdzonego źródła 60zł szt, 20A rozładowania.

Jestem dostępny na priv jak trzeba, pozdrawiam. 😉
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Podmiejski
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 29 sie 2021, 16:01

Re: Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: Podmiejski »

Jasne!
Zjem obiad bo żona ryczy i piszę.
Mam akumulator w kształcie tuby kwadratowej z aluminium
i co ważne i charakterystyczne: z kluczykiem (tylko do zapinania - nie jest elektryczny!) u dołu.Zaraz postaram się zrobić foty :-)
Fajnie że się aktywowaliście (y)
Podmiejski
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 29 sie 2021, 16:01

Re: Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: Podmiejski »

ok. Naciąłem się z tym smarem bo link zaprowadził do 30. Temat przeczytałem wiem ocb. :-)
Podmiejski
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 29 sie 2021, 16:01

Re: Potrzebne info o sprzęcie

Post autor: Podmiejski »

Jeździ :-)
Wycisnąłem z niego 23 km/h.
Na luziku jedzie 17-18.
Dwie rzeczy mnie irytują: wyłączanie wspomagania kluczkiem/srtacyjką przy baterii... ktoś ma jakiś pomysł?
I druga: źle dobrane przełożenie - patelnia i 6ci tryb są dobrane do bani.
Dzięki Bogu tu rozwiązanie jest prsote bo czujnik kadencji jest w bębnie z silnikiem z tyłu.
Poszukuję obudowy baterii jak ze zdjęcia
przekrój pojemnika zewnętrzny 78 mm x 86.5 mm
IMG_1869.JPG
IMG_1870.JPG
Załączniki
IMG_1868.JPG
ODPOWIEDZ