Kalkulator szprych .

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
wichur
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 lut 2018, 11:59

Kalkulator szprych .

Post autor: wichur »

Witam muszę obliczyć szprychy do bionxa 2 generacji na koło 26. Korzystam z kalkulatora https://ebikes.ca/tools/spoke-calc.html , mam pewien dylemat co do pomiaru ERD Tas pisze na blogu https://ebike.nexun.pl/szprychy-co-jak-gdzie/ że to rozmiar wewnętrzny obręczy , a na filmiku na yt ot bikel.pl ze to rozmiar na końcu nypli po przełożeniu przez obręcz , nie wiem która metoda mierzenia ERD jest prawidłowa , bikel.pl po zapleceniu koła mówi ze szprychy były trochę za długie może to wina że zmierzył na końcach nypli a nie wewnątrz obręczy , proszę o poradę jak to zmierzyć szkoda by było wywalać kasę na niepasujące szprychy , bikel.pl ma inna obręcz niż ja bo inaczej bym zamówił takie szprychy jak on tylko o 1mm krótsze . Proszę o pomoc .
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: zielony71 »

Zastrzegam, że zaplatałem silnik dopiero dwa razy, więc jest może jeszcze trochę za wcześnie na doradzanie innym, ale nikt inny się nie odzywa, więc może lepsze to niż nic.
No więc ja znalazłem w internecie wskazówki, które mówią, że trzeba w pomiarze uwzględnić to, że różne obręcze mogą mieć różną grubość ścianki, a i same nyple mogą inaczej siadać w otworze w zależności od tego czy otwory są kapslowane, czy nie. Dlatego należy mierzyć na końcach nypli. U mnie się to sprawdziło.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
sorreld
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 07 sty 2021, 23:00

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: sorreld »

Mi przy obliczaniu długości szprych najlepiej sprawdza się kalkulator Kahaki Tool.
wichur
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 lut 2018, 11:59

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: wichur »

Znalazłem filmik z obliczeniem z tego kalkulatora https://ebikes.ca/tools/spoke-calc.html , i wygląda na to ze pomiar ERD u niego to wewnętrzna średnica obręczy plus ścianka obręczy plus 2mm na stronę , 7;30 min , myślałem że ktoś z forum często korzysta z tego kalkulatora to ma jakiś spostrzeżenia .
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: zielony71 »

Ja właśnie korzystałem z tego kalkulatora i u mnie policzył OK. Te 2mm dodane na główkę nypla na ogół będzie OK.
Niestety doświadczeni użytkownicy forum najchętniej wypowiadają się w tematach dotyczących polityki :-D
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
wichur
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 lut 2018, 11:59

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: wichur »

Policzyłem z kalkulatorem Kahaki Tool i wyszły dłuższe ciekawa sprawa sorreld . Kiedyś liczyłem szprychy do koła 16 i dobre były ale nawet nie pamiętam jaki kalkulator używałem .
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: Dede »

Ja miałem inną metodę wyliczeń, używałem trzech kalkulatorów według instrukcji wyniki wyliczeń wybrałem średnią z trzech kalkulatorów i pasują idealnie.
Liczyłem razem z grubością felgi
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: tkoko »

Tu jest kalkulator uwzględniający grubość obręczy.
https://www.sapim.be/kalkulator-dlugosci-szprych
sorreld
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 07 sty 2021, 23:00

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: sorreld »

Zamówione szprychy z kalkulatora z Nexuna okazały się za krótkie, na szczęście nie zmarnowały się dałem je na przednie koło. Z kalkulatora Kahaki Tool i https://www.szprycharnia.pl/kalkulator- ... prych.html wyszła mi odpowiednia długość i zaplotłem tylnie koło.
Załączniki
271898299_1264473947372629_4140874553688173225_n.jpg
271702332_342098754190978_5299312846174969622_n.jpg
Ostatnio zmieniony 17 sty 2022, 10:14 przez sorreld, łącznie zmieniany 1 raz.
wichur
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 lut 2018, 11:59

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: wichur »

Problem mam dla tego że muszę dobrać szprychy do bionxa 2 generacji a on ma otwory w silniku nie symetrycznie czyli szprycha koło szprychy co 15 mm a potem większa przerwa , i niestety większość kalkulatorów tego nie uwzględniania .
wichur
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 lut 2018, 11:59

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: wichur »

Z tego kalkulatora co ty liczysz szprycharnia wyszło 164,7mm a z tego od Tasa co bikel pokazuje 163,4mm więc jakieś różnicy wielkiej nie ma 1,3 mm , zaryzykuje i kupie chyba 163mm , ale coś dziś w szprycharni nie działa nie mogę zamówić .
Tauron
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2021, 16:05
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: Tauron »

ja swojego bionxa 2 generacji zaplatałem według instrukcji z yt Bikel.pl podawal dokladnie co i jak , u mnie sie sprawdzilo mi wyszly szprychy dł.chyba cos 165mm na kolo 26 , czasem lepiej dodac te 2 mm. ale nalezy pamietac ze rafka rafce nie rowna , teraz zmienialem rafke na taka sama jak mam na przodzie i te same szprychy juz musialem skrecac na maxa aby cokolwiek ustawic , sadze ze po kilkudziesieciu kilimetrach bede musial pewnie je wymienic na ciut krotsze .
wichur
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 lut 2018, 11:59

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: wichur »

Bikel.pl miał inna średnice rafki trochę większą o jakieś 4mm , zobaczymy szprychy zamówiłem 163mm , dopiero przy zaplataniu się okaże , najwyżej 70zł w plecy , jak mogłem tak sprawdziłem .
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: zielony71 »

Ja nie wiem czy to tak musi co do mm być dokładnie. Kupiłem o 4 czy 5 mm za długie (fakt, że musiałem dać podkładki), zmontowałem i jeżdżę. Nic się nie dzieje. Nie namawiam żeby specjalnie kupować za długie, ale jak się zdarzy 2 mm to nie ma co robić dramatu.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Tauron
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2021, 16:05
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: Tauron »

A gdzie zamawiales szprychy ? jak w maxEV to nawet gdyby byly zbyt dlugie to nie ma problemu zawsze skroca , ja u nich zamawialem dla znajomego, tez tak strzelilem i o 5 mm za dlugie ale nie bylo problemu wyslalem skrocili i jest git , noo gorzej gdyby byly zbyt krotkie . ale mysle ze te 163mm styknie .
Ostatnio zmieniony 22 sty 2022, 18:59 przez Tauron, łącznie zmieniany 3 razy.
wichur
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 lut 2018, 11:59

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: wichur »

Zamawiałem w maxEV , u mnie to bardziej się boje ze za krótkie będą , choć ny pel ma 1cm gwintu wiec jak złapie nawet 7mm to i tak wystarczy , mierzyłem ERD środek obręczy plus ścianki 4mm na dwie strony do kalkulatora maxEV .
wichur
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 lut 2018, 11:59

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: wichur »

Szprychy dotarły jak by inaczej mogło być , nieco za długie o jakiś 2mm , znalazłem jakieś stare ny ple z wiekszym dłuższym łebkiem , może pójdzie naciągnąć , ogólnie widzę często się zdarza ze wychodzą za długie , ERD mierzyłem od wewnętrznej strony obręczy do kalkulatora od bikel.pl z filmiku na yt .
Tauron
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2021, 16:05
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: Tauron »

dobrze ze za dlugie a nie za krotkie , napisz do nich na bank ci skroca bez problemu . do wiosny jeszcze czasu sporo , nie kombinuj czasem z podkladkami .
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: zielony71 »

Tak z ciekawości zapytam czemu odradzasz podkładki?
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Tauron
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2021, 16:05
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: Tauron »

No w moim przypadku przez podkladki mialem problemy z luzowaniem sie szprych pomimo niby odpowiedniego naciagania wiecznie malem problem, wygladaly jakby nyple nie siedzialy w gniazdach tylko mialy tendencje do obluzowania sie w otworach , moze to i specyfika rafki ale osobiscie wole juz jak jest rafka szprycha i nic po za .
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: zielony71 »

Ja z kolei czytałem, że podkładki rozkładają obciążenie nypla na większą powierzchnię i mogą uchronić przed takimi pęknięciami obręczy jak w tym temacie:
https://forum.szajbajk.pl/topic/14171-p ... rzy-nyplu/
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
wichur
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 lut 2018, 11:59

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: wichur »

Szprychy po naciągnięciu okazały się takie akurat , długie równo z zewnętrzna średnica rafki , ale musiałem rozpołowić bionxa i przestawić o 1,5 cm połówki silnika względem siebie , inaczej jedne szprychy były za długie a drugie za krótkie , stara rafka 28 miała jakoś dziwnie rozmieszczone otwory , nowa rafka 26 ma normalnie rozmieszczone otwory .
Załączniki
IMG-20220130-WA0000.jpg
IMG-20220130-WA0001.jpg
Tauron
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2021, 16:05
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: Tauron »

no i teraz tylko smigac , a z jakim sterownikiem bedziesz uzytkowal ten silniczek ?
wichur
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 lut 2018, 11:59

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: wichur »

Sterownik 800W 36v niestety mam pakiet tylko 10s 10p wiec szybki nie będzie , ale za to rama będzie robiona od zera , zawias przedni motocyklowy tylni amorek centralny od motocykla , jeszcze chwila i będę się brał za prace to wstawię zdjęcia . Rowerek ma być na szuterki i polne drogi .
Tauron
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2021, 16:05
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Kalkulator szprych .

Post autor: Tauron »

moj bionx smiga na 48v i sterownik 30A , jazda glownie sciezka rowerowa do pracy i troche polnej drogi i jestem z niego zadowolony , w tamtym sezonie nie zrobilem duzo km bo pozno go zlozylem ale i tak wyszlo ok 1800. nic z nim sie nie dzieje , nawet nie udalo mi sie go zagrzac a lekko nie ma moja waga 😁102kg. na jazde rekreacyjna jest spoko . pewnie dawaj fotki kazdy z nas chetnie zobaczy jak ida postepy .
ODPOWIEDZ