Koło z silnikiem Gazelle

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
B2rT
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwie 2022, 23:11

Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: B2rT »

Witam, dziś dostałem od znajomego rower Gazelle z silnikiem w przednim kole, pierwsze co zauważyłem że koło przednie całkowicie stoi, nie da się nim obrócić, po zdjęciu koła i rozebraniu silnika ukazał się problem, nieszczelna obudowa silnika, do którego dostała się woda i spowodowała uszkodzenia płytki oraz to że silnik całkowicie stanął. Niestety próby reanimacji się nie powiodły.
Teraz poszukuje nowego silnika, najlepiej z całym kołem, ale z racji tego że jest to mój pierwszy rower i nie mam zielonego pojęcia, to mam pytanie, czy silnik wraz z kołem ma być dokładnie taki sam, czy może mogę zastosować podobny ?

Nie wiem właściwie na co zwrócić uwagę opisując parametry silnika i roweru, ale z tego co się orientuje to jest to Gazelle innergy, dodałem zdjęcia w załączniku aby trochę objaśnić o czym mowa.

Dodam również że znalazłem podobne koła z silnikiem na olx za pare stówek, ale stan zazwyczaj nie znany, nie chce kupić takiego samego jak mam obecnie.
Stąd ten post i prośba o wskazówki. Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Załączniki
IMG_0216.jpg
IMG_0214.jpg
IMG_0213.jpg
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: zielony71 »

Problem zalanych i całkowicie zardzewiałych silników w Gazellach jest dosyć powszechny, dlatego jeśli kupisz drugie takie koło na Olx to jest duża szansa, że trafisz podobnie.
Ale co gorsza jeśli kupisz koło z innym silnikiem, to nie będzie on elektronicznie pasował do reszty roweru, bo w Gazellach sterownik, który jest umieszczony w środku koła komunikuje się z modułami w baterii oraz lampce.
Wrzuć zdjęcia tego rozebranego silnika, który masz. Może da się go jakoś odratować?
Jeśli nie to obawiam się, że roweru nie opłaca się naprawiać. Można przerobić na analoga.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: WojtekErnest »

J.w. Poza silnikiem, sprawdz czy akumulator podaje napięcie >30 V. Zapewne tez "trup" . Gazelle w takim stanie to tylko baza mechaniczna to budowy miejskiego elektryka de facto od zera.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: tkoko »

B2rT pisze:
30 kwie 2022, 23:24
.... Niestety próby reanimacji się nie powiodły.......
Opisz dokładniej co zrobiłeś, i dlaczego, Twoim zdaniem, silnik nie działa.
B2rT
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwie 2022, 23:11

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: B2rT »

WojtekErnest pisze:
01 maja 2022, 5:52
J.w. Poza silnikiem, sprawdz czy akumulator podaje napięcie >30 V. Zapewne tez "trup" . Gazelle w takim stanie to tylko baza mechaniczna to budowy miejskiego elektryka de facto od zera.
Bateria ok, mam oryginalną plus dodatkowo drugą nową.
Sterownik na kierownicy również działa.
Jedynie ten silnik, mam drugą podobną gazelle od tego samego znajomego która jeździ poprawnie, po przełożeniu koła do tej uszkodzonej wszystko działa poprawnie.

Sterownik ma popalone układy, oraz ścieżki. Zbyt poważne zalanie i mocno zaśniedziały sterownik.
Silnik sam w sobie stał całkowicie, nawet nie drgnął przy próbuje wyjęcia.

Właściciel tych rowerów miał je od nowości, gdy zatrzymało się to koło podjechał jedynie do serwisu gdzie stwierdzili uszkodzenie silnika i koszt nowego 300€, on stwierdził ze kupi nowe rowery elektryczne, a te dwa ja od niego dostałem.
Jeden sprawny, a drugi niestety problem z wspomnianym silnikiem. Chciałbym go uruchomić aby jeździł, posiadam do tego roweru 2 sprawne baterie, w tym jedna nową
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: zielony71 »

Jeśli koło z drugiego roweru działa poprawnie, to najlepszym wyjściem będzie kupno drugiego takiego samego silnika.
Ewentualnie samej płytki sterownika, jeżeli uzwojenia są OK.
Jesteś w o tyle dobrej sytuacji, że możesz niemal natychmiast sprawdzić czy zakupiony silnik jest OK, więc albo umów się na odbiór osobisty, albo na możliwości zwrotu w ciągu kilku dni.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
B2rT
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwie 2022, 23:11

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: B2rT »

Niestety sam silnik nie wchodzi w grę, mimo ze na olx znalazłem sprzedawcę, który ma w ofercie masę silników.
Raczej poszukuje całego koła wraz z silnikiem. Z tego co mi powiedział znajomy ten rower do końca jeździł dobrze, ale po zimie koło już nie drgnęło. Niestety takich sprawnych kół jest nie wiele na internecie. Dziękuje za wskazówki i pozdrawiam
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: tkoko »

B2rT pisze:
01 maja 2022, 10:54
Niestety sam silnik nie wchodzi w grę,......
Dlaczego, przecież masz gotowe koło, wystarczy wykręcić szprychy i felgę ze szprychami założyć do sprawnego silnika. W czym problem, trochę cierpliwości, klucz do szprych i gotowe.
https://allegro.pl/listing?string=klucz ... price_to=4
B2rT
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwie 2022, 23:11

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: B2rT »

tkoko pisze:
01 maja 2022, 11:09
B2rT pisze:
01 maja 2022, 10:54
Niestety sam silnik nie wchodzi w grę,......
Dlaczego, przecież masz gotowe koło, wystarczy wykręcić szprychy i felgę ze szprychami założyć do sprawnego silnika. W czym problem, trochę cierpliwości, klucz do szprych i gotowe.
https://allegro.pl/listing?string=klucz ... price_to=4

To żadnej problem, klucz taki mam.
Problem w tym ze nie mogę znaleźć takiego silnika z obudową gotowego do zamocowania w obręczy.
Znalazłem same wnętrza silników z elektroniką. A uważam ze takie rozwiązanie u mnie się nie sprawdzi. Najlepiej tak jak piszesz cała obudowa wraz z silnikiem lub koło z silnikiem
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: zielony71 »

A czemu się nie sprawdzi?
Przecież wymiana samego "wirnika" jest jeszcze łatwiejsza niż rozplatanie i ponowne zaplatanie całego koła.
Parę wkrętów, wybić oś, włożyć drugą i gotowe.
No ale skoro wolisz całe koło, to po prostu ustaw wyszukiwanie w aplikacji Olx i prędzej czy później coś znajdziesz. To popularny towar.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
B2rT
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwie 2022, 23:11

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: B2rT »

Witam ponownie, mam pytanie odnośnie koła oraz silnika, trafiło się koło z gazelle, ale są dwie różnice, pierwsza to hamulec, w moim modelu jest standardowy na dwa klocki do rantu felgi, a na tym z ogłoszenia jest rolkowy w piaście, to nie wydaje się być problemem dla mnie, ale druga nie zgodność to sterownik na kierownicy ja mam taki jak na zdjęciu 2 a z ogłoszenia jest jak na zdjęciu 1.
Pytanie czy to jest tylko kwestia różnicy w wyglądzie i technologii tych sterowników, czy raczej silniki już nie będą pasować z jednej wersji do drugiej? Może ktoś się orientuje? Pozdrawiam.
Załączniki
2.jpg
1.jpg
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: zielony71 »

W Toruniu jest autoryzowany serwis. Może spróbuj zapytać u nich.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
B2rT
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwie 2022, 23:11

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: B2rT »

Witam, nabyłem odpowiednie koło.
Jednak wersja z hamulcem rolkowym była nie odpowiednia.
Udało się znaleźć sprawne i pasujące koło, na holenderskiej stronie.

Pytanie tylko jak uniknąć powtórki problemu czyli jak zabezpieczyć / zakonserwować silnik tak aby znowu nie doszło do zatarcia?
Dodatkowo na co zwrócić uwagę przy rowerze Gazelle Innergy Orange ? Może ktoś ma jakieś wskazówki? Pozdrawiam.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: zielony71 »

Do "zatarcia" dochodzi z powodu rdzy. Zatem trzeba zabezpieczyć przed wilgocią (silikon itp).
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
krowkens
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 19 sie 2020, 20:49
Lokalizacja: Tychy

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: krowkens »

B2rT pisze:
12 maja 2022, 20:41
Udało się znaleźć sprawne i pasujące koło, na holenderskiej stronie.
Możesz zapodać linka do tej strony?
Awatar użytkownika
moonkagliwicee
Forumowicz
Posty: 294
Rejestracja: 21 cze 2019, 9:42

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: moonkagliwicee »

B2rT pisze:
12 maja 2022, 20:41
Witam, nabyłem odpowiednie koło.
Jednak wersja z hamulcem rolkowym była nie odpowiednia.
Udało się znaleźć sprawne i pasujące koło, na holenderskiej stronie.

Pytanie tylko jak uniknąć powtórki problemu czyli jak zabezpieczyć / zakonserwować silnik tak aby znowu nie doszło do zatarcia?
Dodatkowo na co zwrócić uwagę przy rowerze Gazelle Innergy Orange ? Może ktoś ma jakieś wskazówki? Pozdrawiam.
Pilnuj aby uszczelka wchodzaca z przewodem do silnika byla na swoim miejscu. Mieszkam w nl i kilka lat temu mialem identyczna sytuacje z gazelle. Woda po przewodzie dostala sie do silnika i po weekendzie nie chcial dzialac. Po otwarciu silnika w srodku byla conajmniej szklanka wody😅 nowy silnik od gazelle kosztowal wtedy cos kolo 500€... po jakims czasie padla bateria i kolejne 600€... w miedzy czasie "kontroler" na kierownicy dostal wody i 60€. Ogolnie Gazelle to studnie bez dna jak sie zaczna sypac a wiekszosc czesci do starszych modeli jest dostepna tylko u producenta to generuje chore koszta wzgledem tego co oferuje nam rower🙂
Dark eCruiser - mxus xf08c, bidon 36v 13Ah, sterownik lishui 18A max
B2rT
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwie 2022, 23:11

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: B2rT »

moonkagliwicee pisze:
13 maja 2022, 20:21
B2rT pisze:
12 maja 2022, 20:41
Witam, nabyłem odpowiednie koło.
Jednak wersja z hamulcem rolkowym była nie odpowiednia.
Udało się znaleźć sprawne i pasujące koło, na holenderskiej stronie.

Pytanie tylko jak uniknąć powtórki problemu czyli jak zabezpieczyć / zakonserwować silnik tak aby znowu nie doszło do zatarcia?
Dodatkowo na co zwrócić uwagę przy rowerze Gazelle Innergy Orange ? Może ktoś ma jakieś wskazówki? Pozdrawiam.
Pilnuj aby uszczelka wchodzaca z przewodem do silnika byla na swoim miejscu. Mieszkam w nl i kilka lat temu mialem identyczna sytuacje z gazelle. Woda po przewodzie dostala sie do silnika i po weekendzie nie chcial dzialac. Po otwarciu silnika w srodku byla conajmniej szklanka wody😅 nowy silnik od gazelle kosztowal wtedy cos kolo 500€... po jakims czasie padla bateria i kolejne 600€... w miedzy czasie "kontroler" na kierownicy dostal wody i 60€. Ogolnie Gazelle to studnie bez dna jak sie zaczna sypac a wiekszosc czesci do starszych modeli jest dostepna tylko u producenta to generuje chore koszta wzgledem tego co oferuje nam rower🙂
Super, dziękuje za wskazówki.
Pytanie jeszcze jedno szybkie do Ciebie, jak śmigałeś Gazelle to też może zauwazyłeś podobne odczucia jak ja mam?
Dziś jeździliśmy z moją Lubą rowerami, ona ma również Gazelle Innergy tak jak ja, różnica jedynie że damka, ale do rzeczy.. Zauważyliśmy że na prostej drodze wspomaganie jest znacząco odczuwalne, ale jadąc pod wzniesienie lub pod silniejszy wiatr , tak jakby silnik pracuje słabiej... Nie wiem czy to tylko nasze takie wrażenie, czy po prostu ten typ tak ma. Dodam że w obydwu rowerach ta sama sytuacja.

krowkens pisze:
13 maja 2022, 18:20
B2rT pisze:
12 maja 2022, 20:41
Udało się znaleźć sprawne i pasujące koło, na holenderskiej stronie.
Możesz zapodać linka do tej strony?
https://www.marktplaats.nl
Awatar użytkownika
moonkagliwicee
Forumowicz
Posty: 294
Rejestracja: 21 cze 2019, 9:42

Re: Koło z silnikiem Gazelle

Post autor: moonkagliwicee »

Ciezko jest mi powiedziec czy rowniez tak mialem bo minelo juz kilka lat odkad sprzedalem Gazelle. Moja Pani ma identyczna do dzisiaj i okazjonalnie przejade sie do sklepu jednak to tylko 3km przez miasto
Dark eCruiser - mxus xf08c, bidon 36v 13Ah, sterownik lishui 18A max
ODPOWIEDZ