Głośna kaseta

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
xyz2a
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 12 mar 2018, 19:43
Lokalizacja: Wrocław

Głośna kaseta

Post autor: xyz2a »

Hejka,
Wiele razy czytałem na forum że sterowniki blokowe powodują że silnik pracuje głośniej, a przy sinusach jest cisza.
Czytałem aby nie brać wolnobiegu bo będzie cykanie głośne.
No więc mając częściowo powyższe na uwadze złożyłem konstrukcję (parametry w stopce) - zrobiłem kilkaset km i stwierdzam że jest głośno - ale silnika nie słyszę tylko cykanie kasety. Np jadę 25km/h na tempomacie, nie kręcę - jest głośne cykanie, a gdy zaczynam pedałować leciutko to cykanie ustępuje i się robi cisza.
To tak powinno być? Posiadam kasetę Shimano CS-HG20-7, 12-32, 7r - czy mogę coś z tym zrobić?
GT-1500 16s3p LiPo 29er 7x9 NC
Awatar użytkownika
Mitar
Forumowicz
Posty: 679
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:43
Lokalizacja: Gliwice

Re: Głośna kaseta

Post autor: Mitar »

Ja miałem 9c pod wolnobieg i teraz QS też pod wolnobieg i oba są cichutko, kumpel ma 9c na kasete i sam silnik (kaseta) "cyka" dość głośno, dla mnie denerwująco.
xyz2a
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 12 mar 2018, 19:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Głośna kaseta

Post autor: xyz2a »

W trakcie konwersji postanowiłem wymienić już starą wysłużoną kasetę, rozciągnięty łańcuch - z tego co pamiętam to stara kaseta aż tak głośno nie cykała. Nagrałbym filmik ale wystarczy posłuchać dowolny z yt z głośną kasetą i to samo będzie ;-)
GT-1500 16s3p LiPo 29er 7x9 NC
djmarcin56
Forumowicz
Posty: 256
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Głośna kaseta

Post autor: djmarcin56 »

chłopaki jak wam cyka kaseta za głośno a dużo ludzi to lubi dla lansu w nie e-lektrykach to posmarujcie bembenek troche smarem i sie wyciszy, bembenek jest mocowany do silnika na osi trzeba go zdjąć i na smarować troche te zapadki które przeskakuja na ząbkach w silniku przy osiale tylko troche bo inaczej się zaklei i będzie klops będzie się ślizgać.
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Głośna kaseta

Post autor: wwojciech »

Najlepiej usunąć napęd, problem zniknie. Czy kaseta, czy wolnobiegu, zasada działania jest ta sama. Zapadki skaczą po zebach i muszą cykac. Jeśli ma byc dobra kaseta, czyli reakcja na pedalowanie natychmiastowe to musi cykac. Można wrzucić tam smaru, to wyciszy ją, ale może byc tak że nie zdarzy odbić zapadka i będą problemy. Każda droga kaseta jest głośna.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Głośna kaseta

Post autor: tatar »

Bo w sumie to nie kaseta cyka ,tylko zapadki bębenka.Tak jak- djmarcin56-nasmarować zapadki rzadkim smarem np.grafitowym.Gęsty smar latem owszem,ale przy niskich temp.klops,skleją się zapadki i wyjdą cuda-wianki.
xyz2a
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 12 mar 2018, 19:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Głośna kaseta

Post autor: xyz2a »

Nie oglądałem jak to wygląda od środka - ale chyba będę musiał zobaczyć. Załączam kilka linków gdzie zamiast silnika słychać kasetę.
https://www.youtube.com/watch?v=qZmi-Nw-Is0
https://www.youtube.com/watch?v=F4nUs6qM_8E
https://www.youtube.com/watch?v=bCjUoI8RwpI

Z góry przepraszam za jakość materiału i scenerię :)
GT-1500 16s3p LiPo 29er 7x9 NC
KrzysiekEV
Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:33
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Głośna kaseta

Post autor: KrzysiekEV »

Ja głośny-nowy wolno bieg 5-rzedowy wyciszyłem mieszanką smaru w sprayu Expand i gęstego Rohloffa .
Jeden wolno bieg padł (skleił się na stałe albo sprężynka poszła) a drugi zaczyna przepuszczać jak jest zimno.
Ciekawe czy są porządne bębenki uszczelnione bo wolno bieg w zimę łapie syf i trzeba czyścić z piachu.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Głośna kaseta

Post autor: tatar »

Są porządne bębenki uszczelniane,ale nie w chińskich silnikach.Występują w piastach profi i kosztują majątek.Poza tym występuje kilka systemów i nie są ze sobą kompatybilne.
xyz2a
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 12 mar 2018, 19:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Głośna kaseta

Post autor: xyz2a »

Otrzymałem zaplecione koło wraz z zamocowaną kasetą - i nie wiem jak to wyglądało przed montażem - w zasadzie nigdy takiego serwisu nie miałem okazji robić - ten bębenek to jest element silnika na który wchodzi kaseta czy jest to jeszcze element kasety który osadza się na osi silnika?
GT-1500 16s3p LiPo 29er 7x9 NC
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Głośna kaseta

Post autor: tatar »

Bębenek jest elementem na którym osadzasz kasetę.Odkręcasz śrubę kontrującą/z podkładką/na osi przy bębenku i po prostu ręką ściągasz tenże.Od strony silnika na na bębenku są zapadki/2,3 lub 4-w chinolu 2/ czyścisz,przemywasz np.benzyną,smarujesz i zakładasz.Czynność wykonujesz przy zdjętej kasecie/nie zapomnij o bieżni z ząbkami w silniku/
xyz2a
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 12 mar 2018, 19:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Głośna kaseta

Post autor: xyz2a »

Może wrzuci ktoś swój filmik jak grało przed smarowaniem a jak po smarowaniu.
GT-1500 16s3p LiPo 29er 7x9 NC
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Głośna kaseta

Post autor: tatar »

Co się tak zachwycasz tym bębenkiem?Meloman e-bikowy?Już dawno bym przez ten czas pisadła nasmarował pięć razy. :D
xyz2a
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 12 mar 2018, 19:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Głośna kaseta

Post autor: xyz2a »

Nie mam jeszcze dorobionego klucza do kaset więc nie ma pośpiechu. Jakiś tutorial na yt zobaczę aby nie wyszła jakaś niespodzianka.
GT-1500 16s3p LiPo 29er 7x9 NC
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Głośna kaseta

Post autor: tatar »

Kasetę najtańszym odkręcisz,gorzej z suportem
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Głośna kaseta

Post autor: Goliath »

Jak jeździłem z braciakiem na dłuższe wycieczki :) i przy około 25 km/h on usłyszał "cykanie" mojej "kasety".... :? to mnie opierdzielał że oszukuję i lecę na napędzie :D :P - dlatego pomyślałem że założę pas ;)
Dziś sam planuje wsadzić do swojego roweru niewielki napęd... :P a na zlocie zapadła decyzja że będzie to jeden z zestawów od Michała /glebor-a/
Czerwona przekładniówka 500W ;)

Mi tam "cykanie" nie przeszkadza... to znak że jeszcze mam koło :D
xyz2a
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 12 mar 2018, 19:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Głośna kaseta

Post autor: xyz2a »

djmarcin56 pisze:
09 maja 2018, 16:16
chłopaki jak wam cyka kaseta za głośno a dużo ludzi to lubi dla lansu w nie e-lektrykach to posmarujcie bembenek troche smarem i sie wyciszy, bembenek jest mocowany do silnika na osi trzeba go zdjąć i na smarować troche te zapadki które przeskakuja na ząbkach w silniku przy osiale tylko troche bo inaczej się zaklei i będzie klops będzie się ślizgać.
Dobra - muszę sobie godzinkę zaplanować na ten zabieg. Czy oprócz klucza do odkręcania kasety coś będę potrzebować? Mam smar ŁT43 zielony - dobry będzie? Sorry za lakoniczne pytania ale nie chcę odkręcać koła aby się przekonać że jeszcze nie mam takiego i takiego klucza i bez tego niewiele zrobię. Jak się nie ma konkretnego warsztatu to tak jest - najpierw planowanie a później robota :D
Czy po zdjęciu kasety będzie już dostęp na rozkręcenie/smarowanie bębenka? Wolę zapytać zawczasu niż później się głowić co w środku piszczy :)
GT-1500 16s3p LiPo 29er 7x9 NC
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Głośna kaseta

Post autor: scuda »

Smar będzie dobry, klucz do kaset masz ale nie masz nic do przytrzymania kasety. Możesz użyć starego łańcucha i odpowiedniej dźwignnie, potocznie się to "bacik" nazywa albo kluczem udarowym odkręcić samymm kluczem do kaset.
xyz2a
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 12 mar 2018, 19:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Głośna kaseta

Post autor: xyz2a »

scuda pisze:
10 maja 2018, 9:20
Smar będzie dobry, klucz do kaset masz ale nie masz nic do przytrzymania kasety. Możesz użyć starego łańcucha i odpowiedniej dźwignnie, potocznie się to "bacik" nazywa albo kluczem udarowym odkręcić samymm kluczem do kaset.
Kasetę odkręcę/zdejmę, widziałem co i jak - ale nie wiem co tam dalej pod spodem jest.
GT-1500 16s3p LiPo 29er 7x9 NC
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Głośna kaseta

Post autor: tas »

W 9C są bębenki systemu Novatec, odkręcasz z osi taką nierdzewną tulejkę i zdejmujesz z silnika bębenek (nie trzeba odkręcać kasety).
W sumie dlatego jest głośny bo ma duże pieski więc jest dość wytrzymały, słyszeliście aby w kaseciaku się bębenek zepsuł? No nie, potrafi przeżyć kilka dobrych wolnobiegów :)
Dać więcej smaru litowego i będzie cichszy.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
2wheels
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 02 mar 2018, 19:32

Re: Głośna kaseta

Post autor: 2wheels »

Ja u siebie w 9c kaseciaku rowniez kiedys wyciszylem system zapadkowy. Napchalem tam smaru łt43 i bylo idealnie, cichutko ... przez ok 100 km. Potem glosnosc wrocila mniejwiecej do stanu pierwotnego.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Głośna kaseta

Post autor: tatar »

I tak będzie.Smar wycisza na pewien okres.Ja daję grafitowy.,nie ŁT-43.System zapadkowy bywa nawet b.głośny-dużo zależy od sprężyny-im mocniejsza,tym głośniej.Shimano w pewnych modelach stosowało system wałeczkowy tzw. silent clutch i ten był bezgłośny.
ODPOWIEDZ