maksymalna sprawnośc mxus 3kturbo

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
sentinel
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 14 kwie 2021, 2:04

maksymalna sprawnośc mxus 3kturbo

Post autor: sentinel »

Witam, jak sprawdzić, a może ktoś wie, lub wie gdzie sprawdzić przy jakiej prędkości silnik mxus 3kturbo v3 12x5 na baterii 16s i 45a ma największą sprawność. Chodzi mi o wykrzesanie maksymalnego zasięgu z baterii, jadąc w miarę przyzwoita prędkościa, tj ok 25-35 kmh.
Dede
Forumowicz
Posty: 2089
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: maksymalna sprawnośc mxus 3kturbo

Post autor: Dede »

Sprawność zawsze jest największa przy Vmax.
Ale przy Vmax nie pojedziesz dalego bo jazda przy Vmax są duże opory powietrza itp.
Więc należy jechać powoli ale nie za powoli średnia to najlepiej 20km/h ale w górach czym szybciej to lepiej.
Zbyt powolne jazda poniżej 10km/h to już strady i nie ekonomiczna jazda silnik przy małej prędkości ma małą sprawność.

Jeśli chcesz mieć duża sprawność i duży zasięg to najlepiej kupić wolny bardzo wolny silnik żeby przy 20km/h miał dobra sprawność i zasięg.
Silniki szybkie mają mniejsza sprawność i mniejszy zasięg i są mniej ekonomicznie.

Polecam kalkulator zasięgu od Tasa
https://nexun.home.pl/kalkulator2.php
będziesz mógł coś więcej dowiedzieć jak kalkulator obliczy zasięg zależności od prędkości.

Mam silnik QS273 zasięg miałem jadąc koło 30km/h
3T szybki silnik 60km
4T średni silnik 80km
5T wolny silnik 100km
Za nie długo będę dostawać 6T wersja na zimę bardzo powolny silnik liczę że zasięg będzie dwa razy tyle co miałem przy silniku 3T szybkim.
sentinel
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 14 kwie 2021, 2:04

Re: maksymalna sprawnośc mxus 3kturbo

Post autor: sentinel »

no to mnie zaskoczyles z tym, jak nawój wpływa na zasięg ja mam 5t wiec powinno być całkiem niezle z zasiegiem, kalkulator bardzo przydatny dzieki:)

ja planuje tym do turcji jechac takze przydałoby się dość szybko ok 30 kmh i dość daleko 150-200 km :) mam baterie 16 s 35 ah i licze na to ze sie uda:)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: maksymalna sprawnośc mxus 3kturbo

Post autor: tkoko »

Tu możesz graficznie sprawdzić jaka prędkość, moc wspomagania, wychylenie manetki da Ci zasięg który Cię satysfakcjonuje. Swoje dane koła, opony, pojemności aku, mocy wspomagania, wychylenia manetki musisz wpisać sam;
https://ebikes.ca/tools/simulator.html? ... gear_b=2.5
parametry wyjściowe, 3K, 12x5, 125 Nm, 26" w kalkulatorach Nexun i internetowym
http://nexun.home.pl/kalkulator.php?Nap ... Kolo=26%22
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: maksymalna sprawnośc mxus 3kturbo

Post autor: gość »

Oprócz nawoju ważna jest średnica koła.
Silnik w mniejszym kole zyska na sprawności.

Przy maksymalnych obrotach silnik ma wysoką sprawność, a problem stanowią opory powietrza.
Do 30~35km/h są małe powyżej opory bardzo rosną.

No i podziwianie okolicy na rowerze powyżej 35km/h dla mnie jest praktycznie niemożliwe.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: maksymalna sprawnośc mxus 3kturbo

Post autor: roland »

Sentinel, jeździłem półtorej roku na 3K Turbo 4T, zeszły rok zmieniłem stojan a 5T + hubsink + ferrofluid, z powodów osobistych nie jeździłem tyle ile bym chciał ale jeżdżąc w sposób zbliżony do tego jaki opisujesz tzn turystycznie 25-35 km/h to nie zauważyłem większego zasięgu po zmianie. Korzystam z watomierza i licznika energii ant-bms i zapamiętywaniu parametrów zużycia więc margines pomyłki mam pewnie spory powiedzmy 10%. Zrobiłem ciekawy test, na nawoju 5T zrobiłem testową trasę ok 1000 m w pionie dość wolno (jazda wraz z żoną) i drugi raz samemu szybko ile wlezie i w obydwu przypadkach zeszło mi tyle samo tzn 20% z baterii (z pełnego 100% do 80% na końcu trasy) Średnich prędkości z obudwu podjazdów nie podam w tym momencie, muszę je opracować mam je zapisane w mapy.cz. Podkreślam, jeżdżę spokojnie i mało w ekstremalnej górskiej jeździe offroad. Podjazdy zżerają ogromne ilości energii, proporcjonalne do wagi którą trzeba wtargać, dokonaj jakiś pomiarów i bierz to pod uwagę żeby nie było zaskoczeń. Mam sterownik z regenem dość kiepskim co prawda ale wlekąc się 20 km/h z jednostajnych asfaltowych podjazdów potrafię odzyskać do 1/3 energii którą potrzeba żeby pod niego wjechać. Na moim sprzęcie z masą całkowitą 170 kg i baterią 16s13p ogniwa 35E (teoretyczne 44Ah) szacuję zasięgi: równiny 300 km, pagórki 200 km, góry typu Sudety Kotlina Kłodzka 100 km.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: maksymalna sprawnośc mxus 3kturbo

Post autor: tkoko »

roland pisze:
25 lut 2023, 23:35
........ Podjazdy zżerają ogromne ilości energii, proporcjonalne do wagi którą trzeba wtargać, ...........
Bateria na której w płaskim terenie i trybie "HIGH" jeździłem 60 - 80 km, na podjeździe Olszówka, Dębowiec, Szyndzielnia (10%), starczyła na 4.5 - 5 km i to w trybie "MEDIUM".
Przykładowa różnica zasięgu przy górach 10%, dla 60% "wspomagania" i 125 watach z nóg.
Załączniki
test.jpg
ODPOWIEDZ