Zmiana rozmiaru koła

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
czndl
Forumowicz
Posty: 91
Rejestracja: 23 lip 2019, 20:35

Zmiana rozmiaru koła

Post autor: czndl »

Cześć, jakieś 2 miesiące tamu miałem okazję kupić takiego fatbike: https://e-cruiser.bike/shop-online/krapyl

Chciałem sprawdzić czy ma to sens, trochę zainwestowałem, kończę go powoli, jeszcze ale ale... Widzę pi tych 2 miesiącach problem: takie rowery w stylu Super73 są fajna jak ktoś chce jeździć na manetce a nie pedałować. Po prostu jest to niewygodne i bolą kolana.

Waham się co teraz zrobić bo bardzo podobał mi się ten typ roweru ale jednak minusy ma (dla mnie).

Na pomysł taki wpadłem żeby kupić jakiegoś fatbike 26", przełożyć graty, silnik przepleść na koło 26".

Pytanie moje brzmi: jak to się powinno zachowywać?

Sterownika nie chcę zmieniać, max daje około 22A, jasna sprawa że przy większej średnicy ten sam RPM koła da większą prędkość ale też większe zużycie energii będzie potrzebne żeby tę prędkość uzyskać i utrzymać.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zmiana rozmiaru koła

Post autor: tkoko »

czndl pisze:
26 sie 2023, 22:41
Na pomysł taki wpadłem żeby kupić jakiegoś fatbike 26", przełożyć graty, silnik przepleść na koło 26".

Pytanie moje brzmi: jak to się powinno zachowywać?

Sterownika nie chcę zmieniać, max daje około 22A, jasna sprawa że przy większej średnicy ten sam RPM koła da większą prędkość ale też większe zużycie energii będzie potrzebne żeby tę prędkość uzyskać i utrzymać.
Tak jak napisałeś, będzie większa prędkość przy 26" względem 20", mniejsze przyśpieszenie i mniejsza zdolność pokonywania trudnego terenu (piach, ostre wzniesienia). Nominalna moc zestawu to 500 wat (nie jak w opisie 250 wat), maksymalnie 1 kW, tak że średnia "maksymalna" prędkość roweru przy kole 26" bez wspomagania powinna być w okolicy 40 km/godz, ze wspomaganiem 45 km/godz. Jeżeli silnik to faktycznie model 250 wat musiałbyś kontrolować temperaturę, szczególnie w trudnym terenie.
Awatar użytkownika
czndl
Forumowicz
Posty: 91
Rejestracja: 23 lip 2019, 20:35

Re: Zmiana rozmiaru koła

Post autor: czndl »

Tak, ten silnik według naklejki na nim to 250W.
40 km/h bez wspomagania to on teraz jeździ przy kole 20" :D

Jeżdżąc na 20" i 26" tą samą prędkością zuzycie energii będzie podobne?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zmiana rozmiaru koła

Post autor: tkoko »

czndl pisze:
27 sie 2023, 9:23
Tak, ten silnik według naklejki na nim to 250W.
40 km/h bez wspomagania to on teraz jeździ przy kole 20" :D

Jeżdżąc na 20" i 26" tą samą prędkością zuzycie energii będzie podobne?
Matematycznie na luzie prędkość koła wzrośnie o ~20%. Pod obciążeniem (600 - 800 wat) zapewne będzie to 5 - 10%, i prędkość wzrośnie do 43 - 45 km/godz (jest to zależne od wielu dodatkowych czynników, w tym głównie od wzrostu oporu powietrza).

Przy TEJ SAMEJ PRĘDKOŚCI zużycie prądu będzie zbliżone, problem w tym że zapewne nie ograniczysz prędkości skoro sterownik/silnik umożliwia większą prędkość, i tym samym zużycie prądu wzrośnie do ~20% przy maksymalnym obciążeniu/prędkości (dwukrotny przyrost prędkości = czterokrotny wzrost prądu/mocy).

Masz Bafanga, są na nim jakieś dodatkowe oznaczenia/parametry?
zielony71
Forumowicz
Posty: 1335
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Zmiana rozmiaru koła

Post autor: zielony71 »

Trochę bawiłem się z montażem tego samego silnika w kołach o różnych rozmiarach i powiem Ci, że może się zdarzyć, że zwiększenie rozmiaru koła nie tylko nie zwiększy prędkości maksymalnej, ale ją wręcz zmniejszy. Niewiele ale jednak.
To wszystko jednak zależy od mocy silnika i nawoju dlatego trudno przewidzieć jak będzie akurat w Twoim przypadku.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
czndl
Forumowicz
Posty: 91
Rejestracja: 23 lip 2019, 20:35

Re: Zmiana rozmiaru koła

Post autor: czndl »

Dzięki za rady. Zdecydowałem się z tym nie bawić.
Wystawiłem rower na sprzedaż, zbuduje coś czym, da się pedałować i, nie ma co kombinować.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 775
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Zmiana rozmiaru koła

Post autor: lukk »

Dobrze to podsumowałeś w pierwszym poście, to raczej sprzęt dla kogoś, kto szuka motoroweru.
Ew. możesz też spróbować zmienic długość korby, ja zmieniłem z oryginalnych 170mm na 155 i dało to dość wyraźną poprawę wygody.
ODPOWIEDZ