Przerzutki do kaset z dużymi trybami (40-50z)

Dział poświęcony mechanicznym aspektom montowania silnika poza kołem
ODPOWIEDZ
TOFT
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 20 lut 2018, 21:39

Przerzutki do kaset z dużymi trybami (40-50z)

Post autor: TOFT »

Witam.
Zakładam temat z powodu nieszczęścia. Wczoraj zmieliłem na szlaku swoją przerzutkę. Tak nieszczęśliwie wpadła gałąź, że z przerzutka połamana (wózek, pantograf, wszystko). Był to stary lx z przed kilkunastu lat. Obsługiwał kasetę 11-40z ośmiu-rzędową. Ledwo bo ledwo ale działało:).
No i teraz pytanie jaką przerzutkę polecacie do rozpiętości typu 11-42z? Niestety wypałem z rynku nowych części. I dość trudno mi się przebić teraz na nowo przez te wszystkie przerzutki ze sprzęgłami itp.
Co polecacie:)? Myślałem o slx rd m670 sgs LUB SLX RD-M7000 (ta pierwsza jest 50 zł tańsza ale nie ma owego dodatkowego blokowanego sprzęgła przy koniku) Pytanie czy w rozstaw konika i prowadnic przerzutki wejdzie łańcuch typu 8rz?
Pozdrawiam.
darol
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:20

Re: Przerzutki do kaset z dużymi trybami (40-50z)

Post autor: darol »

Przerzutki które wytypowałeś pracują w systemie dyna sys czyli 1:1, a manetki 8 czy 9cio rzędowe to 1:2. To oznacza, że nie ma najmniejszej szansy na prawidłowe wyregulowanie. Problem z szerokością łańcucha idzie na plan dalszy :) Jeżeli chcesz nadal używać 8 rzędów powinieneś szukać czegoś starszego, albo kupić niższą grupę i zastosować przedłużacz haka przerzutki. Ja tak zrobiłem w moim 9cio rzędowym sramie x7 i wszystko działa doskonale.
TOFT
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 20 lut 2018, 21:39

Re: Przerzutki do kaset z dużymi trybami (40-50z)

Post autor: TOFT »

A to takie buty... Dzięki za podpowiedź. A w takim razie dopytam. Ów sram X7 też chyba jest 1:1? Czy pracuje z normalną manetka shimanowsa?
TOFT
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 20 lut 2018, 21:39

Re: Przerzutki do kaset z dużymi trybami (40-50z)

Post autor: TOFT »

A w takim razie, nowa przerzutka ALIVIO RD-M4000 SGS 9RZ powinna działać z moją manetką (też Alivio tylko starsze na 8 zębów)? Pytanie tylko czy da radę z 40zębami (niby jest do 36z).
GrzegorzS
Forumowicz
Posty: 359
Rejestracja: 23 lut 2018, 0:14
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Przerzutki do kaset z dużymi trybami (40-50z)

Post autor: GrzegorzS »

Te 36z to optymalna maksymalna zębatka jaką rekomenduje Shimano, ale powinno też jakoś działać na minimalnie większej.
Ja będę łączył RD-M6000 10s z kasetą 50z.
darol
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:20

Re: Przerzutki do kaset z dużymi trybami (40-50z)

Post autor: darol »

TOFT pisze:
30 wrz 2018, 10:01
A to takie buty... Dzięki za podpowiedź. A w takim razie dopytam. Ów sram X7 też chyba jest 1:1? Czy pracuje z normalną manetka shimanowsa?
To zależy co rozumiemy przez normalną manetkę. Z 8 czy 9cio biegowymi manetkami shimano nie pracuje, bo tam jest 1:2. X7 ponieważ jest 1:1 pracować powinna z 10cio rzędową manetką shimano dyna sys, bo tu mamy też 1:1. Oszukać w Twoim przypadku można to w drugą stronę, czyli kupujesz nowego slxa dyna sys 1:1, a manetki starsze od srama 8, albo 9cio biegowe bo one też są 1:1.
darol
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:20

Re: Przerzutki do kaset z dużymi trybami (40-50z)

Post autor: darol »

TOFT pisze:
30 wrz 2018, 11:31
A w takim razie, nowa przerzutka ALIVIO RD-M4000 SGS 9RZ powinna działać z moją manetką (też Alivio tylko starsze na 8 zębów)? Pytanie tylko czy da radę z 40zębami (niby jest do 36z).
Tak pracować jeśli chodzi o sam index będzie. Czy przerzutka ma odpowiednią pojemność zębową i obsłuży zębatki powyżej 40t to inna historia. Jeśli nie da rady można dokupić przedłużacz haka przerzutki, one są właśnie po to, by zwiększyć pojemność przerzutki.
TOFT
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 20 lut 2018, 21:39

Re: Przerzutki do kaset z dużymi trybami (40-50z)

Post autor: TOFT »

Ok, dzięki za porady:). W końcu kupiłem przerzutkę taką jaką miałem:). Czyli shimano rd-m591 deore. Żle popatrzyłem i wydawało mi się, że to był LX. Założyłem, że skoro stara sobie radziła to nowa powtórzy ten wyczyn. Ewentualnie dokupię ten przedłużać na hak.A obecnie założyłem jakiegoś TY30 czy coś takiego. Jest z długim wózkiem. Ustawiłem tak aby wchodził max na 36z. Puki co jako tako działa. WIęc mogę jeździć.
Pozdrawiam:).
ODPOWIEDZ