TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Dział poświęcony mechanicznym aspektom montowania silnika poza kołem
lobo0
Forumowicz
Posty: 79
Rejestracja: 19 lut 2018, 9:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: lobo0 »

prozor pisze:
30 cze 2022, 23:42

Tak, baterię kalibrowalem i to z watomierzem, ale wg wskazań Wg i %SOC też można, a właściwie nawet należy, bo dla sterownika ważne jest jak on to mierzy. Czyli po naładowaniu wyjeździć do wyczerpania baterii, na ogień wystarczy dać baterii trochę odpocząć i jeszcze da się system uruchomić przynajmniej do sprawdzenia ile %soc zostało. Odjąć ta wartość od 100% i wynik wpisać jako wartość kalibracji baterii. Oczywiście należy uwzględnić temperatury otoczenia, jeśli kalibruje się przy temperaturach >10*C to pojemność będzie mniejsza, w lecie większa. Ewentualnie zmieniać współczynnik w zależności od temperatury zewnętrznej, w praktyce na zimę nieco w dół, jak ciepło to w górę...
Jaki jest cel takiej kalibracji bo osobiście nie widzę sensu? Do czego służy ten parametr?
prozor
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 21 lis 2021, 11:09

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: prozor »

lobo0 pisze:
01 lip 2022, 12:07
Jaki jest cel takiej kalibracji bo osobiście nie widzę sensu? Do czego służy ten parametr?
Proste - w teorii bateria akumulatorów 13s4p 3000 mAh to 4x3Ah = 12 Ah. To teoria. Nawet nowe nie zapewnią tyle energii - stąd ustawiając Battery capacity (Wh) na 12Ah*48v=576Wh na ogół prądu zabraknie przy np. 10% SOC. Kalibrując, czyli wpisując rzeczywistą wartość (czyli 100% - te 10% przy odcięciu = 90%) w Battery capacity calibration (%) otrzymujesz bardziej realne informacje na wyświetlaczu %SOC i wiesz, kiedy spodziewać się można braku energii, czy konieczności przełączenia w tryb eco bez zaskoczenia odcięciem prądu.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: pxl666 »

prozor pisze:
01 lip 2022, 13:20
lobo0 pisze:
01 lip 2022, 12:07
Jaki jest cel takiej kalibracji bo osobiście nie widzę sensu? Do czego służy ten parametr?
Proste - w teorii bateria akumulatorów 13s4p 3000 mAh to 4x3Ah = 12 Ah. To teoria. Nawet nowe nie zapewnią tyle energii - stąd ustawiając Battery capacity (Wh) na 12Ah*48v=576Wh na ogół prądu zabraknie przy np. 10% SOC. Kalibrując, czyli wpisując rzeczywistą wartość (czyli 100% - te 10% przy odcięciu = 90%) w Battery capacity calibration (%) otrzymujesz bardziej realne informacje na wyświetlaczu %SOC i wiesz, kiedy spodziewać się można braku energii, czy konieczności przełączenia w tryb eco bez zaskoczenia odcięciem prądu.
a jak naładujesz full , wyjeździsz do zera i spiszesz ilość wh które zliczył soft i wpiszesz te wartość i 100 efektywności to chyba będzie dokładnie ?
prozor
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 21 lis 2021, 11:09

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: prozor »

Zgadza się, tak też można - właściwie wtedy tą korektę pojemności można zastosować np. na zimę albo utrata pojemności podczas eksploatacji.
Tu z założeniem była teoretyczna pojemność akumulatora i korekta % do rzeczywistej pojemności. Ale oczywiście można zmierzyć ilość zużytych Wh i taką wartość wpisać jako 100%. Ważne, żeby mieć kontrolę nad pozostałą energią w akumulatorze, żeby nie okazało się, że nagle jej zabrakło. Ten silnik nie stwarza zbyt dużych oporów (dosłownie pojedyncze waty strat...), ale dla większości jazda bez wspomagania może być lekko uciążliwa ;)
prozor
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 21 lis 2021, 11:09

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: prozor »

Sprawdziłem nową wersję FW i Wh oczywiście pokazuje, jednak nie od razu, musi trochę czasu upłynąć.
Testowałem w konfiguracji ograniczonej, tj. moc na kole do ok. 250W, ale pobierana oczywiście więcej, czyli w konfiguratorze wpisane 340W i ograniczeniu prędkości do 25 km/h. Rower pod młodego, żeby mu w głowie się nie poprzewracało i na max mocy non stop nie dusił, tylko dawał też coś z siebie. Oczywiście odblokowanie możliwe, ale najpierw to trzeba włączyć, później wyłączyć tryb miejski, a jak to zrobić tego na razie nie jest świadomy i dobrze. Bez ogranicznika oczywiście śmiga pełną mocą, choć ograniczoną do 12A, co i tak jest wystarczająco dużo jak na wspomaganie. Przynajmniej jak dla mnie, zastanawiam się czy młodemu nie podnieść jednak nieco wspomagania w trybie momentu, bo patrząc na jego zużycie energii, to wspomaganie jest dość symboliczne - za słaby nacisk nóg.
Ale wracając do tematu - jazda ok. 2,5h 46km po terenie (ok 600m w pionie, raczej płasko, choć piaszczysto) i zużycie ok. 280Wh. Tam gdzie się dało jechać >25km/h (szutry głównie) silnik nie wspomagał. Większość na 2 stopniu wspomagania momentem, u mnie 70. Problem w tym, że jak młody za słabo wciska, to moc wyjściowa i tak będzie mała, muszę przetestować go na większych stopniach wspomagania i dopiero wtedy dobrać pod niego odpowiednie ustawienia parametrów.
Przełożenie w tym rowerze to 36 na silniku i 11/34 co jest w zupełności wystarczające nawet na strome podjazdy i to w trybie miejskim (czyli z ograniczeniem do 250W wspomagania na kole, przynajmniej przy mojej nodze), ograniczeniem tu było nie tyle brak mocy, co stromizna uniemożliwiająca jazdę pod górkę - dopóki nie przekręcało mnie do tyłu to byłem w stanie podjechać. Oczywiście jeśli ktoś oczekuje lekkiego kręcenia przy podjeździe pod dużą stromiznę, to raczej nie w trybie miejskim. No ale co kto lubi. Testowo odblokowałem i na 36/11 da się osiągnąć okolice 40km/h, aczkolwiek kadencja jest dość szalona, jednak chciałem sprawdzić jak się sprawuje silnik w tak wysokich obrotach korby. Nie mam zastrzeżeń, wspomaganie jest płynne w całym zakresie obrotów, teoretycznie przy wysokich kadencjach osłabienie pola zmniejsza moc, aczkolwiek po odblokowaniu to raczej większego znaczenia nie ma - moc i tak jest spora, zwłaszcza w stosunku do trybu miejskiego, a w trybie miejskim też raczej to jest nieodczuwalne, przynajmniej dla mnie.
Muszę trochę pozmieniać parametry akceleracji i deakceleracji. Pozostawiłem po staremu i jednak rampa startowa jest troszeczkę zbyt łagodna i tak samo po zaprzestaniu kręcenia silnik ciut długo zwleka z wyłączeniem. Tu akurat minus FW z wyświetlaczami fabrycznymi, że tego typu parametrów nie można zmienić w czasie jazdy. Trudno, trzeba będzie wgrywać nowe parametry, choć i tak będę musiał podciągnąć wspomaganie pod młodego to i to poprawię.
Reasumując, to nowa wersja FW wygląda dość korzystnie. Co prawda zmian wielkich w stosunku do poprzedniej wersji nie ma, ale przynajmniej nic się nie zepsuło.
szkuba
Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: 18 lis 2018, 20:22
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: szkuba »

nie wiem czy już było ale okazuje się że TSDZ2B jest obecnie pod marką Aikema :shock: :
https://www.aikema.com.cn/en/list-0-43.html
2022-10-30 15_37_31-Mozilla Firefox.png
przeróbki na rower elektryczny https://www.elektrorider.pl/
czujnik nacisku Sempu T4, Erider T9, ori Chińskie lub Open firmware Kuteng
także dla dzieci 8-12lat z czujnikiem nacisku. naprawy TSDZ2
prozor
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 21 lis 2021, 11:09

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: prozor »

Jak i reszta silników Tongshenga. Przejęli firmę? Czy tylko ich silniki? Sposób na obejście sądowego zakazu sprzedaży dla Tongshenga w Chinach? Bafang od nowa musiałby wytaczać powództwo, aczkolwiek jeśli coś by uzyskali, to znowu tylko na terenie Chin. Ponoć poprzedni pozew dotyczył mocowania silnika, ale może chodziło nie tyle o to, a o przeniesienie napędu, stąd wersja B ma zmienione sprzęgła jednokierunkowe - nie ma już go na "niebieskim kółku" które jest teraz "białe" i nie ma wbudowanego sprzęgła jednokierunkowego, a sprzęgło zostało przeniesione na duże koło napędowe. Teoretycznie może zmniejszyć to awarię nylonowego koła zębatego, aczkolwiek i tak będzie najsłabszym ogniwem, za to sama część podrożała w stosunku do niebieskiego koła zębatego (ze sprzęgłem).
Główna siedziba to chyba jest w Suzhou - to co prawda w Chinach kontynentalnych, ale oddziały na Tajwanie, w USA, Europie. Stąd pewno ponowna dostępność również w serwisach chińskich.
Chyba najważniejsze jednak jest to, że silniki w dalszym ciągu będą dostępne.
bont
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 20 gru 2022, 20:37

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: bont »

Witam,
wrzucacie tutaj screeny, zdjecia z konfiguratora, pozatym czytam i widze ze pisza tu ludzie ktorzy rozgryzli temat do kostki.
Zakupilem ST linka udalo mi sie znalezc i zainstalowac program, sterowniki a nawet wgrac OSF.
Mega problem mam z skonfigurowaniem parametrow poniewaz nie potrafie uruchomic konfiguratora.

Byl by ktos z kolegow tak mily wyjasnil mi co i jak? Pobralem juz dziesiatki plikow z Githuba ale dalej nic. Albo robie cos zle albo zwyczajnie nie czaje bazy.
"Configurator Programmer for TSDZ2" jest to samodzielny prgoram ktory trzeba zainstaslowac, jest to dodatek do programu Java czy o co w tym chodzi?
Przepraszam za glupie pytania ale dopiero wdrarzam sie w temat i nie do konca jest mi wszystko jasne.
Jesli by moza tutaj podlinkowac to co potrzebuje by uruchomic configurator by bym wdzieczyn.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: pxl666 »

u mnie na latopie tez nie startuje konfigurator z .jar tylko mam plik startowy z parametrem
start.bat

echo off
start "
java -jar JavaConfigurator.jar
"

spróbuj może to to
prozor
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 21 lis 2021, 11:09

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: prozor »

Wystarczy przypisać *.jar do java i po kliknięciu system będzie uruchamiał javę z parametrem konfiguratora, czyli uruchomi środowisko Java i uruchomi w nim program "Configurator Programmer for TSDZ2".
bont pisze:
22 gru 2022, 12:51
Jesli by moza tutaj podlinkowac to co potrzebuje by uruchomic configurator by bym wdzieczyn.
Wszystko masz szczegółowo opisane na wiki projektu, wystarczy przeczytać:
https://github.com/emmebrusa/TSDZ2-Smart-EBike-1/wiki

Zakładając, że masz zaprogramowany kontroler, to problem pewno jest albo z brakiem zainstalowanego środowiska Java, albo niewłaściwej jego konfiguracji. Albo po prostu nie uruchamiasz (kliknięcie lub uruchomienie z wiersza poleceń jak wyżej) pliku JavaConfigurator.jar będącego właśnie tym "Configurator Programmer for TSDZ2"
bont
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 20 gru 2022, 20:37

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: bont »

ohh panowe, po pierwsze dziekuje bardzo za zainteresowanie i próby pomocy. Ale jak do żółtodzioba sie mówi to on , patrz <ja> nie rozumi.
Na ile to było możliwe, słaba znajomość angielskiego przjrzałem wszsytko na githubie, nie rozumie do końca o co chodzi w stwierdzeniu <download or clone the Github repository and unpack in directly to C:\> o jakie repositorium chodzi?
A teraz co do javy, jak mam przypisac plik jar do jawy? jak klikam na plik i daje otwóż w java to nic sie nie dzieje.
Plik startowy brzmi dobrze ale jak sie do tego zabrać?
Awatar użytkownika
zyggi
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 11 sie 2022, 6:42

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: zyggi »

ja tez mialem problem z uruchomieniem bo sciagnalem sam plik jar
musisz sciagnac np. to
https://github.com/emmebrusa/TSDZ2-Smar ... master.zip
i w tym pliku jest wszystko by to poszlo, jesli nie pojdzie to problem z java ktory mozesz sprobowac ogarnac wg tej strony
https://javastart.pl/baza-wiedzy/wprowa ... alacja-jdk
bont
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 20 gru 2022, 20:37

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: bont »

dzieki zyggi, poszło. uklony dla Ciebie ale i rownież podziekowania dla wszystkich ktorzy probowali pomoc.

Teraz tylko ustawiam co mi sie tam podoba klikam compile i flesh i załatwione?
Może mi ktos jeszcze podesłać jakąś sprawdzoną wersje OSF? wcześniej miaeł 0.19 ale doczytałem miedzy czasie że sa już nowsze wersje. Pojawił sie też temat że po jednym z softów silnik konczył szybko żywot, prawdopodobnie jakiś bład, wolał bym na tej wersji nie trafić.
Nuke007
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2022, 17:36

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: Nuke007 »

witam ,jak w najprostszy sposób przeliczyć się z trybu power assist,do emtb przez wyświetlacz vlcd6?jakoś nie mogę tego rozkminic jak to ustawić, osf jaki zastosowałem to TSDZ2-Smart-EBike-1-20.1C.2-update-2
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: pxl666 »

wlaczasz display , na zero wspomy trzymasz 2s w dół raz - pojawia sie e02
zmieniasz wspome na 3 , znowu trzymasz w dół 2s pojawia się znowu e02
wracasz na 0 wspomy i 3 razy trzymasz w dół 2s display się podświetla i gaśnie - zapisujesz to ustawienie
dziekuje dobranoc

benju3
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 18 sie 2018, 20:26
Lokalizacja: Mysłowice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: benju3 »

Drodzy koledzy męczę się z odpaleniem tego Java tsdz2 configurator. Podczas poprawnego podłączenia st-linka v2 zaktualizowanego mam problem :"device is protected" flashowałem tego ostatniego open soucrce wersję, która jest okresolna TSDZ2-Smart-EBike-1-20.1C-VLCD5-VLCD6-XH18(2) oraz z master. Próbując uruchomić ten programator java przedtem się sflashowało w bat ok ale configurator się nie uruchamia w , chciałbym zostawić wyświetlacz vlcd5 lub vlcd6. Silnik nie reaguje mimo ze wyświetlały sie tryby ale zkręcenie silnikiem nie wspomaga pomimo wymiany na nowy. Po ostatnim sflashowniu na lcd wyskakuje error 08 na vlcd. Próba wgrania prze st-link visual pliku w hex też wskazuje TSDZ2-v20.1C.4-860C-1.hex device is protected . Czy wynika to z błędu sterownika czy oprogromowania? Jak uruchomic skutecznie tego java configurator. Sterownik nowy idzie ale chyba zostanę przy firmowym firmware i vlcd5
Załączniki
błąd.jpg
Ostatnio zmieniony 05 mar 2023, 20:23 przez benju3, łącznie zmieniany 1 raz.
benju3
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 18 sie 2018, 20:26
Lokalizacja: Mysłowice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: benju3 »

Dobrze nalezy postapić według takich zaleceń gdyby ktos miał problem uruchomić to Oto kroki, które powinieneś wykonać w wierszu poleceń (cmd) Windows, aby uruchomić plik JavaConfigurator.jar:

Otwórz wiersz poleceń Windows, naciskając klawisz Win + R i wpisując "cmd" w polu uruchamiania, a następnie klikając "OK".

Przejdź do katalogu, w którym znajduje się plik JavaConfigurator.jar, używając polecenia "cd". Na przykład:

bash

cd C:\Users\user PC\Downloads\TSDZ2-Smart-EBike-1-20.1C-VLCD5-VLCD6-XH18(2)\TSDZ2-Smart-EBike-1-20.1C-VLCD5-VLCD6-XH18

Uruchom plik JavaConfigurator.jar, wpisując następującą komendę:

java -jar JavaConfigurator.jar

Jeśli powyższe kroki są poprawne, powinieneś zobaczyć okno programu Java Configurator. Upewnij się, że masz zainstalowaną odpowiednią wersję Javy i że ścieżka do instalacji Javy jest dodana do zmiennej środowiskowej PATH. Po tym uruchamia się spróuję sflashować, ale wyskakuje po źle wgranym programie error 08, więc coś z kablem albo w środku kontrolera albo błąd sflashowania. Szkoda że silnik nie reaguje.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: pxl666 »

Masz e08 po flaszu jak chcesz na rowerze jechać? to chyba błąd czujnika prędkości. możesz go zignorować w sofcie ale da się to zrobić tylko z displaya
benju3
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 18 sie 2018, 20:26
Lokalizacja: Mysłowice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: benju3 »

pxl666 pisze:
05 mar 2023, 20:53
Masz e08 po flaszu jak chcesz na rowerze jechać? to chyba błąd czujnika prędkości. możesz go zignorować w sofcie ale da się to zrobić tylko z displaya
Z poziomu displaya nie da się po nieważne co wpiszesz to to nie da się wejść w konfigurację. Żle się coś flashowało . Error w vlcd 08 jest tłumaczony jak błąd niskiej baterii . Jeszcze raz spróbuję sflashować uzywając teraz java konfiguratora, używając gnd, swim i rst i podłączę baterię bez wyświetlacza. Przedtem wyrzucało device is protected ale idzie to zresetować i odblokować kontroler. Przedtem mimo że było ok że szło w tryby wchodzić to po wymianie silnika , nie wspomagało , jeszcze może byc uszkodzony czujnik nacisku i inne rzeczy. Silnik nie mój, a widać że kontroler był po zwarciu lub przegrzaniu bo zwęglone wszystko było. Oczywiście brak zabezpieczenia termicznego. Wymieniłęm na kontroler swój i nowy silnik wewnętrzny.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: pxl666 »

aha takie klocki. to taniej nowy silnik. bo bez roboty i na pewno działa...
benju3
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 18 sie 2018, 20:26
Lokalizacja: Mysłowice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: benju3 »

Udało się jeszcze raz sflashować. Wszystko ok w sumie faktycznie daje się to zignorować i 2 razy wciśnę działa normalnie silnik. chyba faktycznie sflashował się ten silnik działa ok . tryb mtb jest bardzo fajny. Dzisiaj testowa przejażdżka i wszystko działa. Zapomniałem że tesując silnik trzeba oburącz przytrzymać oś suportu aby zasymulować nacisk na pedały. Spisuje się zacnie silnikczek. Przy włączeniu pojawia się E08 ale jak wcisnę raz na power przechodzi w kolejne tryby, aż w koncu mój ulubiony 4.
SławekG
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 09 sty 2023, 11:59

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: SławekG »

Koledzy potrzebuję podpowiedzi: przy próbie wgrania flasha poprzez JavaConfogurator wyskakuje mi błąd jak niżej. Połączenie komputera poprzez st-link ze sterownikiem silnika w ST Visual Programer działa i idzie ściągnąć i wgrać dane w formacie *.hex. A przez JavaConfigurator już nie. Proszę o "łopatologiczne" wytłumaczenie co robię nie tak ;)
Załączniki
Błąd przy wgrywaniu Jawa.jpg
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: pxl666 »

katalog injectora znajduje się na dysku c: ?
SławekG
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 09 sty 2023, 11:59

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: SławekG »

Kolego pxl666 dzięki za podpowiedź. Faktycznie miałem ściągnięty ale nie zainstalowany SDCC Compiler. Teraz po zainstalowaniu go na C: program skompiowało i jutro będę go wgrywał do sterownika silnika. Pozdrawiam :-)
Piwek
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2022, 22:12

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: Piwek »

Witam, wgrałem do swojego silnika soft od emmebrusy i mam z nim dwa problemy. Pierwszy to nie działa manetka a drugi to nie mogę wyłączyć Street mode. Ktoś wie co może być przyczyną. Dodatkowo jak wróciłem do fabrycznego softu to silnik zaczął bardzo dziwnie działać, tak jakby przeskakiwał...
Bolej1
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 08 mar 2020, 21:47

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: Bolej1 »

Ten czujnik można ustawić szczelinomierzem? Jak daleko ma być od magnesów. W poradniku piszą o ADC co to za wartość ? Da się wymierzyć miernikiem?

delikatnie przesuń czujnik (od prawej do lewej i trzymaj go z dala od małych magnesów), aż odczytasz wartość ADC od 100 do 120 (zauważ, że wartość poniżej 100 oznacza, że ​​prawdopodobnie czujnik nie wykrywa małych magnesów, a następnie musisz go przenieść na lewą stronęMoja żona TSDZ2t)

Z innej beczki. Potrzebuję pilnie adapter 130mm może ktoś ma do sprzedania lub wie gdzie można szybko zamówić?
Załączniki
Screenshot_20230604_115633.jpg
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: pxl666 »

jaki adapter ? czujnik ustawiasz do odczytu wartości na displayu
Awatar użytkownika
oblivion
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 23 kwie 2018, 11:38
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: oblivion »

Hej, pytanko mam - wgrywa ktoś na podkarpaciu?
Mam vlcd5.
bitmaps
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 26 lip 2023, 22:07

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: bitmaps »

Witam wszystkich,
Od znajomego chce odkupić używanego TSDZ2 36V z VLCD6 bez manetki hamulców czy świateł i oryginalnym softem, dostałem go na testy i chcę go uruchomić na OSF z baterią 48V. Silnik działa poprawnie na baterii 36V, na 48V nie rusza ale nie wyświetla errorów. Kupiłem programator i wgrywam mu najnowszy soft od emmebrusa i skonfigurowałem jak na screenach poniżej. Programowanie zakończyło się sukcesem ALE … jedyne co mam na ekranie to E02, nie mogę nic z tym zrobić.E02 nie mruga tylko świeci się ciągle a silnik nie wspomaga.
Czy ja o czymś oczywistym nie wiem? Konfiguracja z VLCD6 jest mega pokręcona, więc może ktoś mi powie zaraz że jest to super proste a ja jestem lamusem (na to trochę liczę ;) )
Sam czytam fora, instrukcje, filmiki oglądam od tygodnia i nie ogarnąłem.
Jako że E02 to teoretycznie błąd Torque sensor to próbowałem:
Ustawiać pedały równo, bez oporów w pionie, poziomie
Wciskać kilkukrotnie po 2sec przycisk (-) odpowiadający za światła i przełączania trybów jak w postach powyżej
Rower mieć na trenażerze a nie na stojaku i kręcić siedząc normalnie na nim
Zmieniać rożne konfiguracje oprogramowania i wgrywać je na silnik używając różnych opcji Hybrid/Power Assist i kombinować z walk asystami czy opcjami wyświetlania.
Nic nie pomogło więc może ktoś z Was wie co to może być?
Może nie warto się bawić i lepiej kupić TSDZ2b? Co sądzicie?
Załączniki
tsdz2firstconfig.png
rob208
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 18 sie 2023, 17:01

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: rob208 »

Czy pomoże mi ktoś w okolicach Bydgoszczy wgrać firmware w TSDZ2B i 680C ???
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: pxl666 »

bitmaps pisze:
31 lip 2023, 10:01
Witam wszystkich,
Od znajomego chce odkupić używanego TSDZ2 36V z VLCD6 bez manetki hamulców czy świateł i oryginalnym softem, dostałem go na testy i chcę go uruchomić na OSF z baterią 48V. Silnik działa poprawnie na baterii 36V, na 48V nie rusza ale nie wyświetla errorów. Kupiłem programator i wgrywam mu najnowszy soft od emmebrusa i skonfigurowałem jak na screenach poniżej. Programowanie zakończyło się sukcesem ALE … jedyne co mam na ekranie to E02, nie mogę nic z tym zrobić.E02 nie mruga tylko świeci się ciągle a silnik nie wspomaga.
Czy ja o czymś oczywistym nie wiem? Konfiguracja z VLCD6 jest mega pokręcona, więc może ktoś mi powie zaraz że jest to super proste a ja jestem lamusem (na to trochę liczę ;) )
Sam czytam fora, instrukcje, filmiki oglądam od tygodnia i nie ogarnąłem.
Jako że E02 to teoretycznie błąd Torque sensor to próbowałem:
Ustawiać pedały równo, bez oporów w pionie, poziomie
Wciskać kilkukrotnie po 2sec przycisk (-) odpowiadający za światła i przełączania trybów jak w postach powyżej
Rower mieć na trenażerze a nie na stojaku i kręcić siedząc normalnie na nim
Zmieniać rożne konfiguracje oprogramowania i wgrywać je na silnik używając różnych opcji Hybrid/Power Assist i kombinować z walk asystami czy opcjami wyświetlania.
Nic nie pomogło więc może ktoś z Was wie co to może być?
Może nie warto się bawić i lepiej kupić TSDZ2b? Co sądzicie?
masz 13s ustawione ale silnik 36v ? wylacz street mode enabled on startup
rob208
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 18 sie 2023, 17:01

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: rob208 »

Instaluje oprogramowanie sam :) nie wyglada to skomplikowanie ale…
Mam problem z instalacją ST Development - instrukcja wskazuje na instalację na c:\
download and install ST Visual Development. Install it directly to C:\ , not to the default folder.
i to wydaje się proste ale jest niemożliwe ponieważ na każdym nawet świeżo zainstalowanym windowsie lecą komunikaty błędów dotyczące zmiany właściwości kolejnych plików - tak jest z najnowszą wersją.
St Develpment za to bez problemu instaluje się w domyślnym katalogu na c:\ProgramFiles… i autor instrukcji to przewidział pisząc:
Alternatively you can set the correct path in the file _TSDZ2-Smart-EBike/src/controller/compile_and_flash.bat
Ale jak ?????
W tym pliku nie ma wskazania ścieżki plików :(
A może wystarczy zainstalować defaultowo w programfiles a potem przenieść katalog z St development by spełnić wymaganie
The file STVP_CmdLine.exe must be located in C:\STMicroelectronics\st_toolset\stvp.
Ratunku
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: pxl666 »

rob208 pisze:
23 sie 2023, 21:06
Instaluje oprogramowanie sam :) nie wyglada to skomplikowanie ale…
Mam problem z instalacją ST Development - instrukcja wskazuje na instalację na c:\
download and install ST Visual Development. Install it directly to C:\ , not to the default folder.
i to wydaje się proste ale jest niemożliwe ponieważ na każdym nawet świeżo zainstalowanym windowsie lecą komunikaty błędów dotyczące zmiany właściwości kolejnych plików - tak jest z najnowszą wersją.
St Develpment za to bez problemu instaluje się w domyślnym katalogu na c:\ProgramFiles… i autor instrukcji to przewidział pisząc:
Alternatively you can set the correct path in the file _TSDZ2-Smart-EBike/src/controller/compile_and_flash.bat
Ale jak ?????
W tym pliku nie ma wskazania ścieżki plików :(
A może wystarczy zainstalować defaultowo w programfiles a potem przenieść katalog z St development by spełnić wymaganie
The file STVP_CmdLine.exe must be located in C:\STMicroelectronics\st_toolset\stvp.
Ratunku
można w zmiennych środowiskowych dodać ścieżkę , nie pamiętam ale chyba tak zrobiłem u siebie na w10 (tfu...0
rob208
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 18 sie 2023, 17:01

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: rob208 »

Znalazłem na sieci info, żeby zwyczajnie przenieść po instalacji cały katalog na c: :) sprawdzę bo to by było rozwiązanie najprostsze
rob208
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 18 sie 2023, 17:01

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: rob208 »

ok brnę dalej :) czy mogę prosić o bezpieczny dla silnika setup ustawień ?
  • silnik 48V 500W
  • zainstalowany czujnik temperatury
  • podstawowe chłodzenie" od kolegi z forum
  • bateria 48V 17.5 840Wh
  • wyświetlacz podstawowy VLCD5
Ustawienia podstawowe na start:Obrazek
i tu pytania
- nie robiłem jeszcze żadnej kalibracji - czy zatem prawidłowe jest zaznaczenie Calibrated ??? czy rączej to właśnie trzeba odznaczyć ?
- czy startup boost enabled on startup czy raczej startup assist enabled ?

Obrazek
Wydaje mi się, że dla osoby, która mało jeździła do tej pory na rowerze tryb hybryd będzie ok ?
Czy warto ruszać te 250W w street mode ?

Obrazek
Wyświetlanie w miarę ogarniam :), tylko dodałem termometr
rob208
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 18 sie 2023, 17:01

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: rob208 »

Poomocy z podłączeniem :( zrobiłem naprawdę krótki kabel - sprawdziłem go kilka razy z różnymi stronami… i niestety nie mogę się podłączyć do silnika :(. Komputer wykrywa prawidłowo st linka, wybieram zgodnie z informacjami STM8S105x6. Dioda pali się na niebiesko, podłączam do silnika (silnik jest podłączony tylko do programatora i z niego jest 5V) uruchamiam READ i dostaje komunikat

Cannot communicate with device
Check the SWIM cable connection and check all pin connections on the SWIM
If the application code uses Swim Disable and Reset pin as output or has disabled swin clock divider.

Następnie dioda pali sie na czerwono.
Kabel jest bardzo krótki ma 4cm.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: pxl666 »

protip- kup sobie za parę groszy przedłużacz USB to bardzo ułatwia sprawę.
czasem zadziała z baterią i oddlaczonym zasilaniem z stlinka . czasem bez bayerii i podłączonym zasilaniem stlinka . czasem z 5v czasem z 3.3v ... czasem z podłączonym rst a czasem bez... taka sytuacja
rob208
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 18 sie 2023, 17:01

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: rob208 »

Mam przedłużacz i próbowałem już wszystkich możliwych układów, no może bez zmiany na 3,3V, ale sprawdziłem daje 5vot
Do tego już zamontowałem czujnik temperatury, co jak rozumiem, gdy podłączam wszystko normalnie wyrzuca błąd e04 na vlcd5… co mogę zrobić ???
Astrolux
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 10 lut 2021, 12:12

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: Astrolux »

rob208 pisze:
29 sie 2023, 22:57
no może bez zmiany na 3,3V, ale sprawdziłem daje 5vot
Ja ten sam sterownik jak programuję, to raz pójdzie na 5V, a innym razem muszę przełączyć na 3,3V.
rob208
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 18 sie 2023, 17:01

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: rob208 »

IMG_0812.jpeg
wylatuje Wam ten właśnie błąd „check the SWIM cable…” ?
Mam przełączyć ot tak kabel z nóżki 5V na 3V na programatorze ? Tak zrobiłem bez rezultatu.. wciąż ten sam komunikat.
Nigdzie nie znalazłem takiej rady i sugestii stad tak dopytuje
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: pxl666 »

możesz jeszcze miec niekompatybilny stlink
rob208
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 18 sie 2023, 17:01

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: rob208 »

Zrobiłem bez problemu update firmwaru do najnowszego ze strony st linka, wiec powinien być Ok.
Zwróćcie proszę uwagę, ze to nie jest komunikat „cannot connect the tool” tylko wskazujący na jakis problem z podłączeniem swim :(
Silnik jest z popularnego sklepu pswpower
medyk81
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 04 sty 2022, 15:19
Lokalizacja: Łódź

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: medyk81 »

rob208 pisze:
30 sie 2023, 0:55
Zrobiłem bez problemu update firmwaru do najnowszego ze strony st linka, wiec powinien być Ok.
Zwróćcie proszę uwagę, ze to nie jest komunikat „cannot connect the tool” tylko wskazujący na jakis problem z podłączeniem swim :(
Silnik jest z popularnego sklepu pswpower
Dokładnie taki błąd wystawia w momencie gdy nie ma połączenia st-link -> sterownik silnika. Zamień swim z gnd, może masz źle opisane na st-linku. Kilkakrotnie omyłkowo odwrotnie podpiąłem i oprócz błędu nic się nie dzieje. Ale mowa tylko o swim->gnd. Nigdy nie pomyliłem 5v😄 Jeśli nie pomoże to warto u kogoś innego podpiąć.
Łożyska do tsdz2 (Stieber/NSK/SKF).
Wgrywam osf
rob208
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 18 sie 2023, 17:01

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: rob208 »

Raczej nie :(, jak zsunę obudowę to opis na płytce jest taki jak na obudowie i raczej gnd jest tam gdzie jest.
lukaszNArowerze
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 19 lip 2023, 8:43
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: lukaszNArowerze »

A takie pytanie kontrolne: czy przed dodawaniem czujnika temperatury (czyli rozkręcaniem sterownika) wszystko działało? W sensie rower jeździł / silnik uruchamiał się? Bo, że teraz wypluwa błąd manetki to logiczne (bo ma tam napięcie z termometru).
rob208
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 18 sie 2023, 17:01

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: rob208 »

lukaszNArowerze pisze:
30 sie 2023, 11:28
A takie pytanie kontrolne: czy przed dodawaniem czujnika temperatury (czyli rozkręcaniem sterownika) wszystko działało? W sensie rower jeździł / silnik uruchamiał się? Bo, że teraz wypluwa błąd manetki to logiczne (bo ma tam napięcie z termometru).
Dokładnie E04 to wynik czujnika. No i widzisz tu jest mały zonk, bo uznałem, że jest sprawny i nie podłączyłem wcześniej - moja wina wiem, ale cóż...
Pomysł który mam na tą chwilę jest dość prosty i ma dwa etapy:
1. zainstalowałem czujnik na złączu więc mogę go wypiąć, na przewody biały i pomarańczowy od strony manetki założę taki sam wtyk ja mam na czujniku tym samym mogę wypiąć czujnik, wpiąć manetkę i sprawdzić co się wydarzy czy wszystko ruszy na oryginale.
2. Najchętniej znalazłbym kogoś tu lokalnie w miarę (okolice Bydgoszczy) żeby spróbować zaprogramować czyimś STLinkiem na czyimś kompie... ratunku :) - może ktoś pomoże ??? To by wykluczyło problemy ST Linka, kabla, komputera

Jeszcze mi się nasuwają takie pytania jak:
=> czy silnik w momencie gdy podłączam kompa musi mieć podpiętą manetkę czy może nie podpięty do niczego.
zakładając oczywiście, że prąd ma z ST linka -
=> rozumiem też, że może mieć prąd z baterii i jak rozumiem, wtedy podpięta jest bateria, włączony wyświetlacz i podłączam do kompa korzystając tylko ze SWIM i GND tak ?

Jeśli nie to trochę tracę pomysł... mogę tylko spróbować kupić jeszcze jeden STLink i zobaczyć (choć w to nie wierzę... ale)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: pxl666 »

możesz mi posłać to spróbuje ale jedynie java do stokowych displayów
rob208
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 18 sie 2023, 17:01

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: rob208 »

No wiec wypialem ze sterownika sensor temperatury i podłączyłem przewody biały i pomarańczowy tak jak były.
Wszystko uruchomiło się normalnie, bez błędów. Czyli bez manetki, ale przy podpiętych jak w oryginale przewodach wszystko ok. Następnie podpiąłem manetkę gazu… włączyłem i znów wyleciał błąd E04, pod odpieciu znów zniknął… oszaleć można :)
no chyba ze manetki nie wpina się w centralne złącze vlcd5, bo już sam nie wiem i teraz mnie naszło,ze mam klamki hamulcowe wiec one może musza być podpięte ?
lukaszNArowerze
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 19 lip 2023, 8:43
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: lukaszNArowerze »

rob208 pisze:
30 sie 2023, 20:18
No wiec wypialem ze sterownika sensor temperatury i podłączyłem przewody biały i pomarańczowy tak jak były.
Wszystko uruchomiło się normalnie, bez błędów. Czyli bez manetki, ale przy podpiętych jak w oryginale przewodach wszystko ok.
A jakbyś mając taki stan podłączeń jak powyżej podpiął programator i spróbował zaprogramować sterownik?

rob208 pisze:
30 sie 2023, 20:18
Następnie podpiąłem manetkę gazu… włączyłem i znów wyleciał błąd E04, pod odpieciu znów zniknął… oszaleć można :)
Czy mając to otwarte sprawdziłeś (pewnie po raz setny;) ) czy napewno wszystko jest dobrze podłączone? Mam na myśli te odcięte przewody które idą do czujnika temp?
rob208
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 18 sie 2023, 17:01

Re: TSDZ2 open source firmware z VLCD5

Post autor: rob208 »

Próbowałem oczywiście i wciąż to samo.
Jak się domyśliłeś :) sprawdzałem ze sto razy. Co ciekawe w momencie gdy podłączam manetkę przy włączonym wyświetlaczu.. nie pojawia się błąd ale silnik nagle rusza i kręci się bez naciskania na manetkę.po wyłączeniu znów E04 a po odpieciu znów OK
ODPOWIEDZ