czy silnik haswing protruar (do pontonu) mozna puścić nali-ion 4s ?

Dział poświęcony fabrycznym samochodom elektrycznym
ODPOWIEDZ
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

czy silnik haswing protruar (do pontonu) mozna puścić nali-ion 4s ?

Post autor: wit »

jak w tytule -silniki "trolingowe" haswing protruar 1 lub jaxon 65xt -bliźniacze bezszczotkowe przeznaczone są pod 12V typowo żelowe. Sprzedawcy zakazują podłączać pod baterie litowe 4s.


pod lifepo4 sporo osób stosuje -napięcia odpowiadają kwasiakowi.

Natomiast li-pol 4s lub li-ion 4s dają trochę wyższe napięcie -nigdzie nie znalazłem żeby ktośstosował li-ionki 4s jako zasilanie tych silników do łódek...
może ktoś spotkał / stosował zasilanie 4s li-ion -jak to się sprawuje ? daje radę czy usmazy sterownik ?

prądowo się nie boję -silnik dopuszcza 50A a w lekkiej łódce pod li-ion 3s ciągnie tylko 30-35A
myślę, że mogłoby pływać szybciej na 4s -ale nie chciałbym spalić silnika...

ktoś coś wie -to tylko asekuracja sprzedawców czy rzeczywiście napięć chwilowo 16v a długotrwale 14V silnik (sterownik) nie wytrzyma?

i drugie pytanie -czy do haswing protruar 1 pasuje jakaś inna śruba z wiekszym skokiem niż oryginalna ?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: czy silnik haswing protruar (do pontonu) mozna puścić nali-ion 4s ?

Post autor: tas »

Może być, że 16.8V to zbyt wiele na sterownik albo to ograniczenie napięcia nie jest związane bezpośrednio ze sterownikiem tylko np z regulatorami napięcia np przetwornicami lub wbudowanym modułem ładowania kwasiaków aby nie ładować nim podłączonego liion.
Wydaje mi się, że sam sterownik i silnik powinny ruszyć, bo co, dali do sterownika kondensatory na 16V?
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: czy silnik haswing protruar (do pontonu) mozna puścić nali-ion 4s ?

Post autor: lukk »

możesz na próbę podłączyć pod zasilacz z ograniczeniem prądu wyjściowego i patrzyć czy przypadkiem przy wyższych napięciach nie zaczyna pobierać większego prądu, też bym obstawiał, że będzie działać.
Co do śruby to wątpię, żebyś znalazł gotowca. Ja szukałem do silnika DC 86lbs (24V, zasilam z 7s) i wybór jest praktycznie żaden. Też mam taki problem, że silnik ciągnie dużo poniżej mocy znamionowej, bo ponton lekki i chciałem go nieco dociążyć śrubą o wyzszym skoku. Znalazłem niedawno ciekawy model na Thingiverse, przeskalowałem tak, aby mieścił się na mojej drukarce i przerobiłem mocowanie, aby pasował do mojego silnika:


Jeszcze nie miałem okazji testować, bo nie zacząłem sezonu :mrgreen: Ale oczekiwania co do czegoś takiego trzeba mieć małe - w ślizg takim malutkim silniczkiem i tak nie wejdziesz, a płynąc wyporem zapotrzebowanie na moc gwałtownie rośnie z każdym km/h.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: czy silnik haswing protruar (do pontonu) mozna puścić nali-ion 4s ?

Post autor: wit »

za dużego prądu absolutnie się nie boję -jeśli na 3s silnik bierze poniżej 35A to na 4s raczej nie ma ryzyka przekroczenia nominalnych 50A -a silnik i sterownik są chłodzone wodą...
boję się, czy od napięcia nie padnie coś w sterowniku jakiś stablizator kondensator itp.
co do wejścia w ślizg... raczej nie wejdę ale... mój ponton z silnikiem jaxon 65xt turbo -czyli bezszczotkowym 12V haswing protruar 1 brandowanym dla jaxon na 3s li-ion z dwoma osobami płynie 7,5 -8km/h -a w ślizg podobno wchodzi przy 12tu km/h... napięcie mam około 11,3V prad 32A -35A -czyli na mniej niż 400W mocy dociągam do 8km/h....
na 4s miałbym około 14,5V i 50A... czyli ponad 700W powinno ciągnąc prawie 10km/h -chyba, że puści dym

kwestia czy podpięcie świeżo naładowanego pakietu 4s czyli o napięciu prawie 16,8V nie spowoduje padnięcia elektroniki. ?

czy ktoś użytkuje silnik haswing protruar 1 -12V lub jaxon 65xt turbo z akumulatorem litowo jonowym 4s ?
lub widział w necie na takie zestawienie ? link ?
ODPOWIEDZ