Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Dział z częściami rowerowymi - ramy, amortyzatory, hamulce itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: DoMaN »

Obrazek
Czy takie łożysko tylnego wahacza nie powinno być metalowe ? Guma wkoło spękana i cały wachacz ma luzy. Bez prasy chyba tego nie wymienię... ?
GrzegorzS
Forumowicz
Posty: 359
Rejestracja: 23 lut 2018, 0:14
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: GrzegorzS »

Tam nie ma łożyska, usuń to co tam jest i wstaw łożyska.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: tatar »

Masz tam wciśnięty na prasie tzw.simerblok/guma w tulei metalowej/Ciężko to usunąć bez prasy,ale poprzewiercaj długim wiertłem gumę pomiędzy metalowymi tulejami i postaraj się wybić wewnętrzną tuleję prętem,wybijakiem,a póżniej większą,zewnetrzną.Włóż łozyska kulkowe/koniecznie kryte/,nie muszą być dwa-jeżeli zmieści się może ich być trzy,cztery szt.,będzie mocniej.
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: GiantTrance3KW »

Potwierdzam słowa kolegi tatara, to popularne rozwiązanie szczególnie często stosowane w samochodach ale nie tylko, jednak warto uważać przy usuwaniu bez użycia prasy szczególnie o to, żeby nie uszkodzić powierzchni w której to siedzi, w tym przypadku wahacza, najlepiej spasować coś o bardzo zbliżonych wymiarach (np stare łożysko) i można próbować go wybić ostrożnie, nie zaszkodzi przed tym popsikać np wd-40 lub innym penetrującym preparatem, powinno nie stawiać większych problemów w takim rozmiarze, można również osłabić przed zabiegiem jak wspomniał kolega wyżej, tą gumę w środku nie zaszkodzi a może pomóc ;-)
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: DoMaN »

Mam zaledwie 200m do prasy to łożysko składa się z dwóch połówek mam nadzieję że mufa w którym jest łożysko to przelot bez jakiś oringow na środku i że znajdą czas i się zgodzą na dźwiganie połowy roweru z bateria i cała skrzynka ;) bo swoje waży. Najchętniej od razu wcisnol bym łożysko na tej prasie za jednym podejściem...
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: GiantTrance3KW »

DoMaN pisze:
16 lis 2018, 3:50
Mam zaledwie 200m do prasy to łożysko składa się z dwóch połówek mam nadzieję że mufa w którym jest łożysko to przelot bez jakiś oringow na środku i że znajdą czas i się zgodzą na dźwiganie połowy roweru z bateria i cała skrzynka ;) bo swoje waży. Najchętniej od razu wcisnol bym łożysko na tej prasie za jednym podejściem...
Dokładnie tak jak piszesz :) Przy takiej odległości do prasy zatachałbym rower nawet na własnych plecach sam :D
Takie rozwiązania że w środku pomiędzy mogłaby być stała "przeszkoda" w jakiejś trwałej i mocnej postaci, raczej bardzo rzadko się stosuje...może jak robi się bardziej "jednorazowe" produkty na określony czas, a potem klient ma kupić nowy..w tym przypadku gdyby coś takiego zastosowali to wprasować owszem - ale w drugą stronę to nie wiem jak :lol:
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: DoMaN »

Jak na złość brak prądu dzisiaj w tej części miasta ;) wymieniaja linię ... mierzyłem łożysko i wychodzi za każdym razem wymiar 12x29x650. Łożyska wystepuja 12x28x8 albo 12x30x8 więc może trzeba będzie rozwiercić delikatnie otwór ehhh ale wszystko okaże się po wyciągnięciu starego bo mierzenie po boku to mała dokładność. 8 łożysk wejdzie heh ale jeszcze będę konsultował to z mechanikiem samochodowym ;) rower zatacham bez tylnego koła i widelca... To będzie komiczny widok hehe
Awatar użytkownika
leszcz
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:39
Lokalizacja: Rumia

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: leszcz »

Jaka jest przewaga łożyska nad tą gumową tuleją? Mój ful nabiera luzu właśnie na łożysku wahacza w rurze podsiodłowej i zastanawiałem się nad wstawieniem tam właśnie takiej tulei nawet bez gumy zamiast łożyska...
Moja przygoda z ebike od 2017:
Damka 28" https://cutt.ly/7e8jyMJ
Dla syna 26" https://cutt.ly/Fe8juR3
Dla syna 24" https://cutt.ly/ue8ju03
Full 29" MXUS 30H 1500W https://cutt.ly/3e8jiaG

Od 2019 100% bezprąd :) https://cutt.ly/ge8jop2
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: DoMaN »

Taka że lekka praca na boki przekłada się na myszkowanie tylnego koła. Rower skręca tylnim kołem delikatnie na boki jak mu pasuje... mało bezpieczne
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: DoMaN »

Obrazek

Łożyska udało się ściągnąć okazuje się że wystarczyła zwykła śruba i nasadki od kluczy. Ładnie wyszły rozmiar to 12x30x30.. jako że takich nie ma zalorze 4 szt 12x30x8 a na środek jakiś dystans 28mm może że starego łożyska ;).
Pytanie jakiej firmy kupić na allegro najtańsze.. MGK czy jakieś inne ? A może rolka roczna ? Nie wiem jaka różnica ?
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: GiantTrance3KW »

No to łatwo poszło i bez męki ;-) Co do łożysk, według mnie jeśli dasz cokolwiek z tzw marek premium to będzie to o niebo lepsze od chińczyków i innego badziewia ;-) Wybór ostateczny firmy zależy od Ciebie ;-)
http://lozyskatocznie.blogspot.com/2016 ... ewnie.html
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: DoMaN »

Chyba kupię najtańsze opcje 5szt o 8mm resztę podkładkami zniweluje i baja. bo prawda jest taka że te minimalne obroty to i tak występują na śrubie ;) bo jest 1 mm luzu. .. między śruba a otworem łożyska.. no chyba że dam dotoczyć taka śrubę ale czy warto...
Ostatnio zmieniony 16 lis 2018, 17:46 przez DoMaN, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: GiantTrance3KW »

DoMaN pisze:
16 lis 2018, 17:43
Chyba kupię najtańsze bo prawda jest taka że te minimalne obroty to i tak występują na śrubie ;) bo jest 1 mm luzu. .. między śruba a otworem łożyska.. no chyba że dam dotoczyć taka śrubę i wtedy luzu nie będzie...
Lepiej skasuj ten luz, nie powinno być luzów w takich sprawach - to pewne ;)
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: DoMaN »

Ok czyli łożyska tanie ale 5 szt ;) będzie pancerne.. śrube nowa dam wytoczyć i to będzie kompromis
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: DoMaN »

Co kupić lepiej łożysko 12x30x8 czy rolkę toczna 12x30x12 ? W tylna oś wachacza.. obrotów tam nie ma bardziej siły boczne mogą szkodzić... Co wybrać ?

Zadzwoniłem do pierwszego z brzegu sklepu z łożyskami google ;) różnica jest taka że rolka toczna ma wzmacniane pierścienie które mogą jeździć po jakiś nierównych powierzchniach
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: Yin »

Swoją drogą co to za rama? Vector? Od nowości ma takie rozwiązanie czy ktoś wymienił fabryczne łożyska na to?
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: DoMaN »

Rama to jakis produkt fabryki swiata ;) taki jak ten...
Chodź widzę że tu są normalne łożyska juz .. być może wcześniej stosowali tańsze rozwiązanie.
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 83283.html
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: DoMaN »

Tulejki jakie były zalorzone to tulejka która występuje na wachacza silnika nie polecam.. powoduje że cały wachacz na boki pracuje..Obrazek
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: DoMaN »

Zamówiłem już 4 szt. ŁOŻYSKO 16101 ZZ TIMKEN 12x30x8
Pomiędzy dam tulejkę 30x30 jako dystans między łożyskami. Nowa śruba Mocująca12 bo stara oczywiście źle dobrana... Gwint powinien zaczynać się za łożyskiem... A nie jeszcze w środku powodując loz od strony nakrętki. Co oczywiście widać po gwincie bo uszkodzony.
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: GiantTrance3KW »

Taka "tuleja" będzie zachowywać - pracować się inaczej b taka jej charakterystyka, ale żeby takie coś sprzedawać za 4,5zł (?) to za ile i z czego to wyprodukowane...nie wsadzałbym takich części nawet gdybym oszczędzał, to się po prostu nie opłaca :-D poza samym zakupem takie tanizny oczywiście ;-)
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: DoMaN »

Jak się okazuje śruba m12 ma trochę mniej jak 12mm nawet na tej części bez gwintu... Ślusarz przerobi mi m14 na właściwy wymiar... I koszta idą w górę... ;)
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: Goliath »

DoMaN pisze:
20 lis 2018, 22:44
I koszta idą w górę... ;)
:lol: nie płacz... i tak tanio "wyrwałeś" sprzęta ;) Swoją drogą... na biednego nie trafiło :lol:
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tylny wahacz na gumowym łożysku ?!

Post autor: tatar »

DoMaN pisze:
20 lis 2018, 22:44
Jak się okazuje śruba m12 ma trochę mniej jak 12mm nawet na tej części bez gwintu... Ślusarz przerobi mi m14 na właściwy wymiar... I koszta idą w górę... ;)
Tylko kup tę M 14 w klasie wytrzymałości 10.9-12,9 i najlepiej z nierdzewki ;)
ODPOWIEDZ