Prowadnica łańcucha

Dział z częściami rowerowymi - ramy, amortyzatory, hamulce itp
ODPOWIEDZ
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Prowadnica łańcucha

Post autor: radex »

Po założeniu silnika Mxus 3k turbo napęd w moim rowerze zaczął zgrzytać na najmniejszych zębatkach wolnobiegu. Aby przywrócić prawidłową linię łańcucha wymieniłem suport 111 na 122mm szerokości. Napęd zaczął pracować cicho ale niestety musiałem odkręcić przednia przerzutke ponieważ nie dało się jej ustawić tak aby współpracowała z największą zębatką. Niestety bez przedniej przerzutki łańcuch często spada. Zamówiłem takie coś :
Obrazek

Czy stosujecie jakieś prowadnice do przednich zębatek?
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Prowadnica łańcucha

Post autor: Inc0 »

mając mxusa 3k turbo w kole i pewnie ze 3kW mocy ciągłej traci sens i racje bytu posiadanie duzej liczby przełożeń ,tył wolnobieg 5rz to juz zbytek wiec zrezygnowałbym z przedniej przerzutki co najwyzej zostawiajac korbe w dwoma blatami ten wiekszy do jazdy gdy jest "prónd" a ten mniejszy gdyby ..odpukac cos sie zj...o i trzeba by było wracać na analogu łańcuch wówczas mona przerzucic recznie
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Prowadnica łańcucha

Post autor: mr_x »

Ja stosuję napinacz zintegrowany z prowadnicą (Cloud Twister Taco) (też nie mam przedniej przerzutki).
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prowadnica łańcucha

Post autor: tatar »

Jeżeli już chcesz korzystać z przełożeń na tyle,zostawił bym przednia przerzutkę.Usuwając ją pozbawiłeś się tak naprawdę możliwości korzystania z tylnej bez precyzyjnego ustawienia linii łańcucha ..Jeżeli nie możesz korzystać z przedniej przerzutki na największym przełożeniu,po prostu zrezygnuj z niego.Prowadnica nie załatwi sprawy tak ,jak myślisz.Prowadnica z napinaczem tak jak zrobił to @m_x,tak,ale też nie do końca.

edit. Po to ,by jeżdzić na wszystkich przełożeniach na tyle,musisz zmieniać również przełożenia z przodu,a tego prowadnica nie załatwi.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Prowadnica łańcucha

Post autor: radex »

mr_x pisze:
03 maja 2019, 10:43
Ja stosuję napinacz zintegrowany z prowadnicą (Cloud Twister Taco) (też nie mam przedniej przerzutki).
Fajny ten napinacz ale trochę drogi. Używam tylko największej zębatki więc chyba taka prowadnica załatwi sprawę ze spadającym łańcuchem. Czy zębatki narrow wide nie potrzebują prowadnic/napinaczy? Zauważyłem, że napędy shimano steps też mają takie prowadnice:
Obrazek
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Prowadnica łańcucha

Post autor: mr_x »

Narrow wide z założenia nie. A co do w/w napinacza, to zwróć tylko uwagę, czy obejmie zębatkę (liczbę zębów, aby pasowało).
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prowadnica łańcucha

Post autor: tatar »

Przy wolnobiegu/kasecie/powyżej 4-5 rzedów z tyłu i jednym blacie z przodu,łańcuch zawsze bedzie tarł o prowadnicę w skrajnych przełożeniach.Mozna dobrzć dlugość osi suportu,ale nigdy nie bedzie poprawnie.Dla przykladu ,gdy jedziesz na najwiekszym przełożeniu z tyłu np,z kaseta 8-rzedową,sprubuj zakrecić pedalami do tyłu.Łńcuch zroluje się i mozna uszkodzić tylnią przerzutke.Tak jak pisze Inco--5 przełożeń z tyłu przy mocnym silniku,to aż nadto. ;)
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Prowadnica łańcucha

Post autor: mr_x »

Owszem, łańcuch lekko ociera na skrajnych przełożeniach o prowadnicę (u mnie 1 i 8), jednak nie ma problemu z kręceniem do tyłu, przynajmniej u mnie, nic nie blokuje się, ani nie roluje. Mam 8 przełożeń z tyłu. Być może u innych będzie inaczej, jednak nie zawsze musi tak być.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Prowadnica łańcucha

Post autor: radex »

tatar pisze:
03 maja 2019, 21:38
Przy wolnobiegu/kasecie/powyżej 4-5 rzedów z tyłu i jednym blacie z przodu,łańcuch zawsze bedzie tarł o prowadnicę w skrajnych przełożeniach.Mozna dobrzć dlugość osi suportu,ale nigdy nie bedzie poprawnie.Dla przykladu ,gdy jedziesz na najwiekszym przełożeniu z tyłu np,z kaseta 8-rzedową,sprubuj zakrecić pedalami do tyłu.Łńcuch zroluje się i mozna uszkodzić tylnią przerzutke.Tak jak pisze Inco--5 przełożeń z tyłu przy mocnym silniku,to aż nadto. ;)
Używam tylko trzech najmniejszych zębatek wolnobiegu i największej z przodu. Specjalnie wymieniłem suport na szerszy o 11mm aby linia łańcucha była poprawna na tych trzech zębatkach z tyłu. Szukałem na alledrogo narrow wide 42 zęby ale nie udało mi się znaleźć. Dam znać w przyszłym tygodniu czy prowadnica się sprawdziła.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prowadnica łańcucha

Post autor: tatar »

Pisałeś o trudnościach z najwieksza zebatką z tyłu,więc dlatego o tym pisałem.Jeżeli używasz tylko 2 sąsiednich/najmniejszych/ i nie szalejesz z pozostałymi,prowadnica powinna być ok.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Prowadnica łańcucha

Post autor: radex »

tatar pisze:
04 maja 2019, 8:19
Pisałeś o trudnościach z najwieksza zebatką z tyłu,więc dlatego o tym pisałem.Jeżeli używasz tylko 2 sąsiednich/najmniejszych/ i nie szalejesz z pozostałymi,prowadnica powinna być ok.
Chodziło mi o największą zębatke z przodu. Zdjąłem przerzutke przednią ponieważ po zmianie suportu na szerszy nie mogłem jej wyregulowac prawidłowo i łańcuch bardzo ocierał na największej zębatce. Gdybym wiedział który model przerzutki potrafi współpracować z suportem o tej szerokości to bym taką kupił zamiast prowadnicy. Nie mogę używać największej zębatki z tyłu bo przerzutka ociera o silnik. Nie przeszkadza mi to bo nie potrzebuje największej zębatki z tyłu dlatego nie założyłem dystansu pod wolnobieg. Takie uroki Mxus 3k.
ODPOWIEDZ