Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: Perszing1800 »

Witam wszystkich elektrycznie zakręconych :D
Jest plan zrobić taki wózek jak w temacie teoretycznie do 200kg na 4szt silników z hoverboarda powienien dać radę.
Jest sporo opisów w sieci jak wgrać alternatywne firmware do oryginalnych płyt z hoverboarda.
Przykłady:




Wszystko w miare zrozumiałe ale jedna rzecz nie daje mi spokoju.sterujemy potencjometrem do wejścia adc 0-3.3V,pytanie za 100pkt czy jeśli chcemy wykorzystać dwa sterowniki na 4 silniki to łączymy rownloegle wejścia obu sterowników po stronie adc?
Fajnie by było nie spalić sterowników na samym początku zabawy :D
No i niestety ale rozbiórka hoverboarda z kołami 10cali którego mam nie napawa optymizmem,nie znalazłem nigdzie opisu do tych płyt które są tam zamontowane,przesyłam fotki płyty master,może ktoś miał z nimi do czynienia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zastanawiające sa wejścia o oznaczeniu remote 5V i G(raczej to gnd),może tam można by się czymś wpiąć :)
Edit:
Już nie ważne,zamówiłem "prawilne" pojedyńcze sterowniki od hoverboarda,jak dojdą to będzie kombinowanie a tym czasem co taka cisza,nikt nic,zero krytyki itp?
Awatar użytkownika
moonkagliwicee
Forumowicz
Posty: 294
Rejestracja: 21 cze 2019, 9:42

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: moonkagliwicee »

Rowniez bawie sie silniczkami z hoverboarda i wzialem sie za przeprogramowanie plytki glownej. Jestem w trakcie budowy dwoch pojazdow. Jednego dla syna sterowanego rc (jezdzi i skreca) oraz przerabiam samochod na pedaly gdzie w miejsce pedalow wpadna dwa polaczone silniki
Załączniki
20221123_222829_compress99.jpg
20221118_194139_compress39.jpg
20221111_122613_compress45.jpg
Dark eCruiser - mxus xf08c, bidon 36v 13Ah, sterownik lishui 18A max
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: Perszing1800 »

Ciekawe jest te połączenie silnika ale to dalej są dwa osobne silniki,jak to się będzie synchronizowało itp
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: lukk »

Rozwiązanie z połączonymi silnikami ciekawe, ale czemu w ogóle coś takiego a nie wsadzenie po prostu tych silników zamiast kół z tyłu? Kwestia rozkładu masy, uzyskanego przełożenia, czy zrobienia czegoś nowego?

Widzę też, że udało się wepchnąć oponę w rozmiarze od taczki, były jakieś problemy? :)
Awatar użytkownika
moonkagliwicee
Forumowicz
Posty: 294
Rejestracja: 21 cze 2019, 9:42

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: moonkagliwicee »

lukk pisze:
30 lis 2022, 8:22
Rozwiązanie z połączonymi silnikami ciekawe, ale czemu w ogóle coś takiego a nie wsadzenie po prostu tych silników zamiast kół z tyłu? Kwestia rozkładu masy, uzyskanego przełożenia, czy zrobienia czegoś nowego?

Widzę też, że udało się wepchnąć oponę w rozmiarze od taczki, były jakieś problemy? :)
Polaczylem silniki bo chcialem jak najmniej ingerowac w konstrukcje wozidla ale... chyba zamontuje je osobno jako kola napedowe😅 Dzisiaj wpadlem na prosty sposob jak to zrobic i byc moze jutro bede z tym dzialal. Co do opony to byl problem bo opony sa na felge 4.5" a silnik ma 5". Musialem wyjac druty ze stopki opony i dopiero wtedy po podgrzaniu oplalarka udalo sie ie naciagnac. Obecnie szukam opon 4.10/3.50-5 ktore beda idealnie pasowaly i takie chyba zastosuje w zotlym pojezdzie
Dark eCruiser - mxus xf08c, bidon 36v 13Ah, sterownik lishui 18A max
Awatar użytkownika
moonkagliwicee
Forumowicz
Posty: 294
Rejestracja: 21 cze 2019, 9:42

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: moonkagliwicee »

Perszing1800 pisze:
30 lis 2022, 6:55
Ciekawe jest te połączenie silnika ale to dalej są dwa osobne silniki,jak to się będzie synchronizowało itp
I z tego powodu najprawdopodobniej wsadze osobno silniki zamiast tylnych kol. Chcialem zrobic naped przez lancuch aby zmniejszyc predkosc a zyskac troche na momencie obrotowym ale co wyjdzie to wyjdzie
Dark eCruiser - mxus xf08c, bidon 36v 13Ah, sterownik lishui 18A max
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: Perszing1800 »

No i zaczęły się schody...
Nie mogę się podłączyć z programatorem do tej płyty albo to raczej programator mam do kitu.
Programator mam ten:
https://allegro.pl/oferta/programator-s ... 7887235600
Program stm32 Cube Programer
Ale w miejscu gdzie powinien być numer seryjny jest tylko *(gwiazdka).
Coś czuję że porywam się z motyką na słońce z moja znajomością mikrokontrolerów i ich obsługą.
Skłaniam się ku 4szt niezależnych sterowników tylko czy robić skrętną oś w takim wózku czy dwie manetki żeby można było skręcać(po jednej manetce na 2szt silników z jednej ze stron).
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: sirgregs »

A jak ma być wykorzystywany ten wózek który planujesz? Jakie ma mieć wymiary? Jaką prędkość użytkową?
Ma wozić tylko towar czy człowieka/kierowcę również?
Z kołami od hoverboard to takie coś na razie uruchomiłem:
20220724_132013.jpg
Jedno koło służy do napędu a drugie do hamowania. Manetka gazu i mikrowyłączniki załączające hamowanie znajdują się na kierownicy.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: lukk »

Perszing1800 pisze:
04 gru 2022, 14:54
Coś czuję że porywam się z motyką na słońce z moja znajomością mikrokontrolerów i ich obsługą.
Skłaniam się ku 4szt niezależnych sterowników tylko czy robić skrętną oś w takim wózku czy dwie manetki żeby można było skręcać(po jednej manetce na 2szt silników z jednej ze stron).
Wydaje mi się, że sterowanie "czołgowe" w takim wózku to kiepski pomysł. Nie wiem do końca jak i po jakim terenie ma to jeździć u Ciebie, ale pewnie będzie to spore obciążenie i niewielka prędkość, czyli dokładnie odwrotna sytuacja niż ta, do której silniki z hoverboarda są przeznaczone. A sterowanie nimi "czogłowo" to jeszcze dowalanie im obciążenia przy niskich prędkościach.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: Perszing1800 »

Też doszedłem do takich samych wniosków po przemyśleniach więc jeśli chodzi o sterowanie to będzie prosto,jedna manetka na 4 koła +bieg wsteczny.
Zrobię albo skrętne koła przednie z drążkiem albo cała belka skrętna, jeszcze się zastanawiam co mi będzie prościej wyk@onać.
@sirgregs
Wózek typowo towarowy,ma wozić wszystko co będzie potrzebne ale pewnie się nim przejadę też a co :D
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: lukk »

Akurat dla Twojego zastosowania mógłby się sprawdzić napęd pośredni, z jakąś zębatką i łańcuchem i dopasowaniem przełożenia, bo przy jeździe po trawie i z dużym obciążeniem to się to będzie się to gotować.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: Perszing1800 »

Myślałem o napędzie na dwie osie poprzez przekładnie ale robi się coraz bardziej skomplikowane, im więcej elementów tym drożej i ciężej też będzie.
Jak się okaże faktycznie że się to gotuje to zawsze taki silnik od hoverboarda można dać obok koła napędowego i wtedy zrobić na przekładni np:3:1,najpierw prosto,jak nie będzie spełniało zadania to ew. zmiany.
Jak ktoś ma pomysł na obrotnicę low cost do przedniej osi takiego wózka to może coś podrzucić,na teraz jedyne co mi przychodzi do głowy to piasta koła z jakiegoś samochodu, przykręcona pionowo do środka dołu ramy przedniej części,do tego profil zamknięty i na końcach koła z silnikami.
Leopold
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 19 lut 2018, 21:52
Lokalizacja: Zamość

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: Leopold »

Może to zrobić jak jest w paleciaku. W dyszlu wygodne sterowanie a ostatecznie przy jeździe "luzem" jeździć na wózku, nie precyzujesz dokładnie szybkości bo wszystko od tego zależy. A zresztą w ogródku czy na podwórku jakie tam będziesz rozwijał szybkości.
Leopold
Leopold
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: Perszing1800 »

Coś tam się rodzi w bólach :D
Obrazekhttps://zapodaj.net/plik-TjKTtodFtv
Tak na szybko:
Dół profil 40x40x1.5 albo 2 już nie pamiętam, części złomowe które mi leżały w większości.
Łożysko do obrotu przedniej osi to piasta koła z opla astry :D
Wymiary samego załadunku 130cmx80cm.
Zamiar jest wykorzystać 4 sterowniki z ali z biegiem wstecznym pod jedną manetkę.
Obudowy będą pomalowane na czarno oczywiście.
Można krytykować :D
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: Perszing1800 »

Kto widzi błąd konstrukcyjny w tym wozidełku? :D
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: tkoko »

Perszing1800 pisze:
10 wrz 2023, 23:14
Kto widzi błąd konstrukcyjny w tym wozidełku? :D
Pewnie problem jest przy pokonywaniu przeszkód terenowych przez przednią oś i jej skręty. Myślę że lepszym rozwiązaniem byłoby przenieść tylne silniki na 1/3 długości skrzynki (zrobić wywrotkę), a przednią oś skrócić maksymalnie tak by oba silniki były jak najbliżej siebie.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1299
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: zielony71 »

Tylko jeden? :-D
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: Perszing1800 »

Może i by to pomogło ale najgorsze jest że wszystko jest na sztywno i często jeden silnik jest w powietrzu. Powoduje to stratę 1/4 mocy to raz a dwa jeśli któryś z przednich silników się uniesie to automatycznie wózek chce skręcać w tę stronę na której silnik mam kontakt z podłożem.
Rozwiązaniem powinna być wahliwa przednia oś co spowoduje dopasowanie się do nierówności terenu.Akuart nie zbyt trudne do zrobienia bo wystarczy wstawić zawias(tuleja ze śrubą) między łożysko a oś i już się będzie "gibać".
zielony71
Forumowicz
Posty: 1299
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: zielony71 »

Wtedy przy skręcie któreś koło zacznie szorować o podwozie.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: Perszing1800 »

Skok będzie ograniczony żeby tak się nie stało.
Teraz jest tam koło 5cm miejsca,po dodaniu zawiasu będzie około 10cm to ogranicznik na 9cm i wszystkie nierówności do 9cm będzie wybierać.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2023, 9:25 przez Perszing1800, łącznie zmieniany 1 raz.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1299
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: zielony71 »

A powyżej 9 cm będzie tak jak teraz?
Ciekawe jak mocowanie tej piasty to wytrzyma. Spora dźwignia i obciążenia dynamiczne.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: Perszing1800 »

Sama obrotnica jest z piasty z opla astry czyli musi wytrzymać kilkaset kg,o to się nie martwię.Zawias zrobię z tulejki grubościenniej i śruby powiedzmy M20.Raczej nie powinno się nic złego z tym stać.
Z założenia to nie jest wózek do off-roadu ale też nie może być tylko na hale prostą jak stół.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Wózek ogrodniczy z napędem hoverboard 4x4

Post autor: Perszing1800 »

A więc został dodany zawias:
Obrazekhttps://zapodaj.net/plik-4YuVcqxddZ
Teraz przednia oś jest wahliwa i dostosowuje się do nierówności terenu.
Skoku jest 11cm i to jest wystarczająco do tego wózka.
Obrazekhttps://zapodaj.net/plik-C04cmhw7Hy
Całość oczywiście musiała iść do góry.
Spokojnie może wozić 200kg po trawie czy podobnym terenie.
Teraz szukam opon delikatnie większych i szerszych.Felga (silnik) jest 6 cali i takich poszukiwałem ale żadnych nie znalazłem w przedziale 270-280mm średnicy i szerokości 80-100mm.
Są jeszcze opony do pocket bike ale one są na felgę 6,5 cala i nie wiem czy by to nie wyskoczyło później.
Jak ktoś ma jakiś pomysł na taką opone to fajnie jak by dał znać.
Na końcu dyszla jest zamontowany zaczep który umożliwia podpięcie tego tworu do e-bike.
Są wyprowadzenia higo na czujnik hamulca i dodatkową manetke i można sobie nim sterować z kierownicy jak jest podpięty pod rower.
Te 4 silniczki rewelacyjnie hamują pod obciążeniem :D Ale tak gdzieś do ~7-8km/h.
Edit:
Najmniejszej średnicy która znalazłem jest:
https://allegro.pl/oferta/opona-journey ... gJgX_D_BwE
JOURNEY P520 4.1/3.50-6 4PR TT NHS
319mm średnicy zew x 101 szerx6 cali felga,kto jest za :D
ODPOWIEDZ