Retro bike.

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
Bzyk
Forumowicz
Posty: 71
Rejestracja: 17 kwie 2020, 13:30

Re: Retro bike.

Post autor: Bzyk »

Pavyan pisze:
21 lut 2022, 15:33
Jeszcze "tylko" jedna drobnostka ;) - wspomaganie ma działać do prędkości 25km/h, powyżej tego ma przestać pomagać.
I np. mój dziadzio tego nie ma, bo zmieniłem przełożenia i pomaga do 33km/h, co prawda niebiescy nigdy mnie nie kontrolowali
Najwyzej w uzasadnieniu "przestępstwa" dziadzio powie ze w pełni panował nad sprzętem przy tych oszałamiających 33km/h i może zostanie uniewinniony, podobnie jak niejaki frog co latał po 200 po miescie. Bosche co za swiat, prawo jest dla takich jak my
Awatar użytkownika
Enkil
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 09 mar 2019, 9:43
Lokalizacja: Łysa Góra
Kontakt:

Re: Retro bike.

Post autor: Enkil »

Pavyan pisze:
21 lut 2022, 15:33
Jeszcze "tylko" jedna drobnostka ;) - wspomaganie ma działać do prędkości 25km/h, powyżej tego ma przestać pomagać.
I np. mój dziadzio tego nie ma, bo zmieniłem przełożenia i pomaga do 33km/h, co prawda niebiescy nigdy mnie nie kontrolowali (wygląda "fabrycznie").
W kolejnym rowerze też zmienię koła zębate, bo to także mid-drive - więc PAS aż się prosi by go oszukać.

Enkil, gratulacje - mnóstwo pracy dało doskonały wynik: piękny, nietypowy sprzęt.

PS: Dobrze go chroń, nie zostawiaj bez zabezpieczenia (czyli np. solidny U-lock i może "przewleczka" w tylnym kole).
Dzięki :)
Co do prędkości, to nie jest to rower wyścigowy, nie jeździ zbyt szybko :) i na pewno nie po mieście.
Pavyan
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 19 lut 2018, 23:42

Re: Retro bike.

Post autor: Pavyan »

Bzyk, "dziadzio" nic nie powie, on będzie dowodem w sprawie - ale ja będę wytrwale mataczył na przesłuchaniach i podczas tortur.
Tak określiłem swój rower MERIDA PowerCycle - bo to chyba pierwszy na świecie firmowy e-rower (a z pewnością jeden z pierwszych).
Premierę miał w 1996, więc jak na elektryka to dziadzio :D
Niestety, oryginalny sterownik 24VDC dokonał żywota, i próbuję z tym coś zrobić (bo mechanika jest nie do zdarcia, szkoda mi jej).
Awatar użytkownika
Enkil
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 09 mar 2019, 9:43
Lokalizacja: Łysa Góra
Kontakt:

Re: Retro bike.

Post autor: Enkil »

Jeszcze mam pytanie jedno - w wielu projektach widzę że sterownik jest zabudowany w ramie /skrzynce itp. Czy to że jest gorący, w Czasie pracy jest w skrzynce zamiast na zewnątrz - owiewany powietrzem, nie stanowi problemu? Czy godzina w skrzynce bez jakiegoś strasznego katowania ale jednak z ograniczonym chłodzeniem nie stanowi problemu?
W lecie w czasie upałów wyjąłem sterownik ze skrzynki na zewnątrz aby się tak bardzo nie grzał, jednak poza tym, że był zauważalnie chłodniejszy, nie zauważyłem różnicy w osiągach.
Czy to, że jest gorący nie wpływa na użytkowanie?
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Retro bike.

Post autor: lukk »

No różnicy w osiągach na pewno nie zauważysz, bo sterownik nie ma mechanizmów typu ograniczanie mocy/prądu przy wzroście temperatury. Czyli pakuje to co ma ustawione do momentu aż coś się wydymi, chyba że sam sobie wkleiłeś jakiegoś termika. Więc zmniejszając temperaturę zwiększasz szansę na długą i bezawaryjną pracę. Ale przy takich mocach raczej nie powinno mu się nic stać nawet w skrzynce.
Pavyan
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 19 lut 2018, 23:42

Re: Retro bike.

Post autor: Pavyan »

Wstaw mały wentylatorek 5VDC w skrzynkę, 25x25 albo 30x30, niech dmucha na sterownik i bełta powietrze :)
Piszę to pół żartem, pół serio - kiedyś zrobiłem sobie "żarówki" LED 24VDC do maszyn, i tanie struktury COB 10W - mimo że na "poważnych" radiatorach - fajczyły się w upalne dni. Dołożyłem tam takie mikro-wentylatorki i problem się skończył. Trochę te "żarówki" hałasują :) , ale tyle co nic.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Retro bike.

Post autor: tkoko »

Enkil pisze:
22 lut 2022, 11:00
Jeszcze mam pytanie jedno - w wielu projektach widzę że sterownik jest zabudowany w ramie /skrzynce itp. Czy to że jest gorący, w Czasie pracy jest w skrzynce zamiast na zewnątrz - owiewany powietrzem, nie stanowi problemu? .....
Jeżeli nie przewatowywałeś silnika/sterownika i masz nominalną moc 250 wat, to nie powinno być problemu.
Awatar użytkownika
Enkil
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 09 mar 2019, 9:43
Lokalizacja: Łysa Góra
Kontakt:

Re: Retro bike.

Post autor: Enkil »

Sterownik ma 250 wat, natomiast silnik jest pozbawiony wszystkiego co było dodatkowe, są gołe 3 fazy bez halli.
Awatar użytkownika
Enkil
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 09 mar 2019, 9:43
Lokalizacja: Łysa Góra
Kontakt:

Re: Retro bike.

Post autor: Enkil »

Rano gdy jechałem do pracy, wzdłuż drogi, prawie przez minutę leciały razem ze mną, kilka metrów na prawo ode mnie dwa łabędzie :) piękny widok. A potem jeszcze ścigałem się chwilę z zającem :)

Obrazek

Obrazek
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Retro bike.

Post autor: gość »

Kto wygrał 😋
Ja rano regularnie mijam dziki i sarny.
No i pięknie jest wiosną.
Awatar użytkownika
Enkil
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 09 mar 2019, 9:43
Lokalizacja: Łysa Góra
Kontakt:

Re: Retro bike.

Post autor: Enkil »

Oczywiście wygrał zajc.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Retro bike.

Post autor: pxl666 »

wszystko super dopóki nie poleje ...nawet z błotnikami jest ciulato . w kazdym razie ja nie lubię
Awatar użytkownika
Enkil
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 09 mar 2019, 9:43
Lokalizacja: Łysa Góra
Kontakt:

Re: Retro bike.

Post autor: Enkil »

Polnymi drogami mam tylko 2 km w dwóch kawałkach , pozostałe 16 to asfalt, ale zupełnie odludzie, są domy ale ruchu praktycznie nie ma.
Awatar użytkownika
Enkil
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 09 mar 2019, 9:43
Lokalizacja: Łysa Góra
Kontakt:

Re: Retro bike.

Post autor: Enkil »

Pojemnik na ładowarkę został doczepiony do bagażnika, pierwotnie - w latach siedemdziesiątych był ruską apteczką samochodową.
IMG_20220520_172735_copy_800x600.jpg
IMG_20220520_172708_copy_800x600.jpg
Awatar użytkownika
Enkil
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 09 mar 2019, 9:43
Lokalizacja: Łysa Góra
Kontakt:

Re: Retro bike.

Post autor: Enkil »

Chyba nie pokazywałem, że obniżyłem i cofnąłem siodło.
Załączniki
IMG_20220722_081532_copy_800x600.jpg
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Retro bike.

Post autor: pxl666 »

a nie walisz kolanami teraz ?
Awatar użytkownika
Enkil
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 09 mar 2019, 9:43
Lokalizacja: Łysa Góra
Kontakt:

Re: Retro bike.

Post autor: Enkil »

Nie, jest dobrze, to 28". Poza tym prawie wcale nie pedałuję :) a dzięki takiemu umiejscowieniu siodła mogę podeprzeć się na światłach na mieście.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Retro bike.

Post autor: pxl666 »

to jak nie pedalisz to aż się prosi o kanapę
Awatar użytkownika
Enkil
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 09 mar 2019, 9:43
Lokalizacja: Łysa Góra
Kontakt:

Re: Retro bike.

Post autor: Enkil »

Nie ma co kusić losu, kanapa może wzbudzić zainteresowanie milicjantów,, poza tym to psuło by koncepcję stylistyczną.. - rower ma się kojarzyć z czymś takim
Załączniki
FB_IMG_1674760610331.jpg
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Retro bike.

Post autor: lukk »

Wydaje mi się, że większe zainteresowanie wzbudzisz przejeżdżąjąc przed bagietami bez pedałowania niż jakbyś tam miał kanapę :) Ale pomysł z relokacją siodełka ciekawy. Jego tył się na bagażniku opiera/mocuje?
Awatar użytkownika
Enkil
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 09 mar 2019, 9:43
Lokalizacja: Łysa Góra
Kontakt:

Re: Retro bike.

Post autor: Enkil »

lukk pisze:
27 sty 2023, 10:21
Wydaje mi się, że większe zainteresowanie wzbudzisz przejeżdżąjąc przed bagietami bez pedałowania niż jakbyś tam miał kanapę :) Ale pomysł z relokacją siodełka ciekawy. Jego tył się na bagażniku opiera/mocuje?
Tak, na bagażniku zanitowałem płaskownik a do niego śrubami od sprężyn siodełka jest przykręcone siodełko.
ODPOWIEDZ