Rower forumowy-Widzimisie 2/feniks?/

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
Przemek
Forumowicz

Re: Rower forumowy-Widzimisie 2/feniks?/

Post autor: Przemek »

Toporek , zgodzę sie jaki nie zgodzę sie ;)
Nie da sie porównać sabka do GT , to są inne charakterystyki
Gt jest narowisty jak byk a podlany pod 80a niszczył mi silniki np w magicpie 30A który dostawał 80A rozerwało stator na łączeniu z osią :(
Co do aku ja mam +-300 ogniw i moce szczytowe z rzędu 10-12KW czy to dużo czy mało? dla jednego aż nadto dla drugiego ledwo
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz

Post autor: equid »

Zasadniczo przedstawię swoje obawy co do zrobienia samego feniksa.
Jako ze jedyna opcja jakiegokolwiek w miarę normalnego poruszania sie jest przypisanie mu kategorii roweru to na pewno korby musza zostać.

Wariant 1
I teraz jak zostanie aktualny napęd i żeby móc go wykorzystać w pełni to na pewno trzeba wymienić cały przód, wsadzić amor dwu półke, zmienić kat główki ramy i ogarnąć inne kwestie co sie z tą czynnością wiążą. Do tego odpowiednio spory pakiet wydajny pradowo.
Ogarnięcie tylnego zawieszenia trzeba i tak i tak zrobic niezależnie od reszty. W tym momencie tez pozostaje niewiadoma czy oryginalna rama nie pęknie w trakcie użytkowania itp
Przy takim stanie rzeczy uzyskamy maszynę która waży około 80kg, udaje rower z moca 11kw i v-max rzędu 70km/h. Co za tym idzie jesli się popsuje z udawana legalnością takiego czegoś to może sie skończyć tak ze będzie to mogło jeździć tylko po lesie. W najgorszym przypadku w razie wystąpienia wypadku czy jakiegoś problemu z policja może sie okazać ze służby zarekwirować maszynę i tyle będzie z pamiątki po Leszku.
Z drugiej strony jak Torporek napisał to jest oryginalna koncepcja tatara i dobrze było by jej nie zmieniać.

Wariant 2
W drugim wariancie jesli zrobimy z feniksa w miarę lekki rower, oczywiście dalej będzie średnio legalny, ale jednak będzie o polowe lżejszy i wyglądał bardziej jak rower z mniejsza mocą i prędkością maksymalna co będzie zdecydowanie bezpieczniejsze dla potencjalnych użytkowników.
Wtedy jednak mniej będzie narażony na konflikt z prawem ale za to będzie nadawał sie głównie do wycieczek krajoznawczych i przysłowiowego jeżdżenia po bułki do biedry.
Natomiast przerzucenie napędu do małego moto pozwoli w pełni na bezpieczną zabawę z mocą jaka daje ten zestaw napędowy, lecz z drugiej strony jeździmy na całkowitym przypale po lesie

Podsumowując:
Wariant 1 sprowadza sie głównie do jeżdżenia poza cywilizacja i orania w terenie i czasami jeżdżeniu i udawaniem roweru na drodze.
Wariant 2 daje mozliwosc spokojnych krajoznawczych wycieczek na czymś co bez większego przypału przejedzie po ścieżce rowerowej i lesie i z drugiej strony jest mozliwosc wybawienia sie z większa mocą bezpiecznie na drogach ale także poza nimi

To sa takie moje przemyślenia, powiedzcie co o tym myślicie.
Tez chciałbym zauważyć ze największe znaczenie ma zdani osób które jednak wsparły ten projekt finansowo

1. Kwota uzbierana przez Zeeltoma na przyszły zlot
2. TSPORT
3. MARIUSZ_P
4. Yasiu77
5. UMBUR
6. HURCZAK
7. Wojtas
8. TomaS
9. Jan_Westfalia
10. Mr_X
11. zero79
12. Goliath
13. Daniel76
14.BluesWings
15. avanzip
16. FOFIKO
17. MAREK
18. YIN
19. JERZYZ
20. MARCINW
21. grafffik
22. WojtekErnest
23. INCO
24. MACIEK72
25. Leopold
26. MITAR
27. LESZZR
28. verre
29. KrzysiekEV
30. Darki
31. Barmal
32. ICEMAN
33. ximad
34. BUBY22
35. plipa
36. MARKKAR
37. EPAWEL
38. wojtek9300
39. LuckyWookie
40. nxtbike
41. PUMEXIOR
42. ASOLEK
43. POULN
44. genjusz
45. kinats
46. phanatic1590
47. sietas
Leopold
Forumowicz

Post autor: Leopold »

Wiecie co? Ja bym ten rower zachował w wersji jak planował Tatar z tym, że przystosowałbym go dla osób, które mają pierwszy styk z elektrykami. Sami wiemy, że na zlotach żyrardowskich było zawsze dużo widzów niejednokrotnie pierwszy raz widzących rower elektryczny - z możliwością przejechania się na nim. Sam wiem jak serce drży jak daje się swój rower komuś obcemu, nie znanemu nam z jego obyciem na rowerze, z ewentualną odpowiedzialnością za ewentualny wypadek - zresztą sami wiecie, że stłuczki się zdarzały. A więc do rzeczy - byłaby to taka maskotka zlotowa, nawet symbolicznie odpłatna a i ludziska miały by frajdę. A mniemam, że jak znacie serdeczność Tatara to byłby zadowolony z takiej decyzji. Co o tym myślicie?
Leopold
Leopold
Forumowicz

I byłaby to taka przechodnia pałeczka dla organizatorów Zlotu!
Leopold
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz

Post autor: WojtekErnest »

Leopold pisze:
18 lut 2021, 19:57
Wiecie co? Ja bym ten rower zachował w wersji jak planował Tatar z tym, że przystosowałbym go dla osób, które mają pierwszy styk z elektrykami. Sami wiemy, że na zlotach żyrardowskich było zawsze dużo widzów niejednokrotnie pierwszy raz widzących rower elektryczny - z możliwością przejechania się na nim. ,,,,
Też jestem za takim podejściem, czyli wariantem 2. To ma być maskotka w rękach wielu osób a nie motor do zadań specjalnych. Motorami niech się chwalą na zlocie ich właściciele.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz

Nie wiem czy dobrze rozumie, Macie na mysli w feniksie zostawić ten napęd co jest z tym ze go ograniczyć i nie wykorzystać go w pełni, czy wymienić ten napęd na lżejszy i mniejszy ?
Awatar użytkownika
zeeltom
Forumowicz

Post autor: zeeltom »

Tatar miał jakiś zamysł robiąc tą konstrukcję. Jeśli to ma być pamiątka po Nim, to doprowadził bym to uruchomienia bez przeróbek. Trzeba tylko poprawić skok zawieszenia tylnego koła, dołożyć baterię i uruchomić. Zawsze można ograniczyć moc silnika dla początkujących, to nie zmieni konstrukcji pomysłu Tatara. Przynajmniej ja tak planowałem uruchomić ten pojazd. Przerabianie całości na zupełnie inny pojazd, jak dla mnie, nie wchodzi w grę.
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz

Ok, czyli z tego co rozumie, feniks zostaje jak był.
Z tym, że poza przerobieniem skoku tylnego zawieszenia trzeba niestety zmienić jeszcze kat główki ramy (aktualnie bedzie bliski 90*) i przedni amor bo przy tej wadze pakietu i mocy ta biedna jedno-półka sr-sunturna sie najpewniej po prostu złamie w pewnym momencie...
Taka jest moja opinia, żeby na tym można było normalnie jeździć i potem nie było problemu ze ktos zbierał zęby z asfaltu
Oryginalna koncepcja niestety ma takie wady i trzeba je poprawić mim zdaniem, zgadzacie sie ze mną?
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz

Post autor: verre »

nie zmieniaj koncepcji tatara i zrób żeby było bezpiecznie :)
..........
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz

Post autor: pxl666 »

Ale wcześniej pisałeś że masz zawias z mz i widelec z moto? Bardzo byłem ciekaw wyniku jak to będzie chodzić...pod zawias z mz chyba i tak byś musiał wahacz mocno zmodować ?
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz

Tak bym to planował teraz dalej zrobić, dałbym ten przedni wideł z moto razem z główka, a amory na tył z mz bo jest to jedyne sensowne wyjście.

Przerabiałem to już w kotlecie, wspawanie centralnego amora z sztywnym łożyskowaniem nie wchodzi w ogóle w gre bo porostu graniczy z cudem wspawanie w domowych warunkach takiego amora osiowo z punktem obrotu wahacza. Brak osiowości skutkuje tym, ze kwestia miesiąca i amor zaczyna cieknąc, wyrabia sie w nim tuleja ślizgowa i za chwile jest do wywalenia, Amory z MZ sa na gumowych tulejach dzieki czemu sie dopasują i nie sa przekoszane podczas pracy.
Cała modyfikacja wahacza (jesli bym go nie odchudzał) to przyspawanie uszu po obu stronach i tyle
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz

Jakaś masa minimalna jest podana dla tych amorów z mz ?
Leopold
Forumowicz

Jak ma to być pamiątka po Tatarze to zrobić tak jak pisze Zeeltom a wykorzystywać po mojemu i WojtekErnest i Verre. Oczywiście, że błędy należałoby usunąc i przystosować ten rower do jego głównego wykorzystania jako w pełni sprawny motorycznie symbol zlotowy, łatwy do wykorzystania przez początkujących.
Leopold
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz

pxl666 pisze:
21 lut 2021, 17:31
Jakaś masa minimalna jest podana dla tych amorów z mz ?
Wszytko zależy jak sie je zamontuje
Leopold pisze:
21 lut 2021, 20:42
Jak ma to być pamiątka po Tatarze to zrobić tak jak pisze Zeeltom a wykorzystywać po mojemu i WojtekErnest i Verre. Oczywiście, że błędy należałoby usunąc i przystosować ten rower do jego głównego wykorzystania jako w pełni sprawny motorycznie symbol zlotowy, łatwy do wykorzystania przez początkujących.
Czyli mogę przez to zrozumieć ze mam zielone światło na zrobienie tylnego i przedniego zawieszenia według tego co wcześniej napisałem?
Z moca no to juz jest ustalone ze ma to byc przyjazne dla nowych użytkowników, z możliwością odblokowania dla kogoś ogarniętego w temacie
Leopold
Forumowicz

Wg. mnie tak, bo to zapewnia bezpieczeństwo jak zrozumiałem.
Leopold
Przemek
Forumowicz

Post autor: Przemek »

equid pisze:
21 lut 2021, 17:18
... amora z sztywnym łożyskowaniem ...
o są takie amory ?\
trochę złomu przerzuciłem i wszystkie które miałem w łapkach były na tulejach gumowych
w czym są montowane amory łożyskowane?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz

Przemek pisze:
23 lut 2021, 8:15
equid pisze:
o są takie amory ?\
trochę złomu przerzuciłem i wszystkie które miałem w łapkach były na tulejach gumowych
Te z mz mają właśnie gumę. Zwykłe rowerowe nie mają. Oto mu chodzi
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz

Leopold pisze:
22 lut 2021, 21:56
Wg. mnie tak, bo to zapewnia bezpieczeństwo jak zrozumiałem.
W takim razie jeśli inni tez nie maja nic przeciwko to zrealizuje taki plan
Przemek pisze:
23 lut 2021, 8:15
equid pisze:
o są takie amory ?\
Zasadniczo sztywne łożyskowanie jest w większości amortyzatorów centralnych w motocyklach, głównie tych nowszych gdzie wysapując łozyska ślizgowe, a w lepszych łożyska igiełkowe. Rowerowe amory chyba wszystkie maja sztywne łożyskowanie na łożyskach ślizgowych
Głównie to wynika z faktu ze na amory centralne działają większe siły jak na taka podwójna amortyzacje na końcu wahacza, kwestia dźwigni.
ODPOWIEDZ