mover do przyczepy na hak

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Saku
Forumowicz
Posty: 72
Rejestracja: 13 lut 2018, 17:21

mover do przyczepy na hak

Post autor: Saku »

Cześć,
Potrzebuję pomocy w doborze silników do takiego cuda jak mover do przyczepy podpinany na hak. Jakie silniki byście zastosowało bo mam dylemat :? Myślałem o 1020 z przekładnią planetarną i jeszcze zębatki i łańcuchy by zmniejszyć prędkość na korzyść momentu obrotowego, ale boję się że mimo to będzie to za szybkie! Teraz myślę o silnikach od wózków inwalidzkich w których jest przekladnia slimakowa, ale silniki maja tylko po 320w.
Czy to będzie dobrze działało jak dołożę do nich jeszcze łańcuch by również zmniejszyć prędkość? :(
Załączniki
Screenshot_20230308-083729_Pinterest.jpg
Na starum forum mialem 400 postów :-(
c64club
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 29 sie 2023, 22:34

Re: mover do przyczepy na hak

Post autor: c64club »

Kiedyś rozbierałem podobny ciągniczek do przeciągania jakichś turbociężarów po hali. Aku ołowiowe, silnik max pół kilowata, wielkości rozrusznika od Seicento, zwolnica łańcuchowa (dwustopniowa) i prostacki przełącznik. Jeśli to miało jakąkolwiek "reguację prędkości" to musiałobyć rozwiązanie elektrotechniczne bo elektroniki tam nie było. Wiem że to pracowało na spawalni gdzie w jednotonową drobnicę się nawet nie bawili.
Nie mogłeś kupić fabrycznego zamiast rzeźbić? Nie mogłem.
heinrich12
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 04 sty 2024, 20:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: mover do przyczepy na hak

Post autor: heinrich12 »

Saku pisze:
07 sty 2024, 15:26
Cześć,
Potrzebuję pomocy w doborze silników do takiego cuda jak mover do przyczepy podpinany na hak. Jakie silniki byście zastosowało bo mam dylemat :? Myślałem o 1020 z przekładnią planetarną i jeszcze zębatki i łańcuchy by zmniejszyć prędkość na korzyść momentu obrotowego, ale boję się że mimo to będzie to za szybkie! Teraz myślę o silnikach od wózków inwalidzkich w których jest przekladnia slimakowa, ale silniki maja tylko po 320w.
Czy to będzie dobrze działało jak dołożę do nich jeszcze łańcuch by również zmniejszyć prędkość? :(
Projekt ciekawy - zwłaszcza, że ceny takich ,,gotowych" moverów są dość wysokie. Posiadam przyczepę kempingową i każde jej przestawienie w miejscu garażowania wymaga zaangażowania przynajmniej dwóch osób - a przecież można byłoby wykorzystać energię elektryczną. W moim przypadku, dla moich potrzeb mógłby być wykorzystany, zastosowany silnik zasilany napięciem z sieci 230V. Pozdrawiam.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: mover do przyczepy na hak

Post autor: wit »

2 identyczne silniki przekładniowe na tył, najlepiej z 500W, a jeśli tanie 250W (nawet używki) to preferowane na 24V -będziesz miął ewentualnie przewoltować i zwiększyć moc. jeśli to ma mieć bieg wsteczny to musisz w silnikach zablokować sprzęgła "wolne koło"
silniki dedykowane do kół 26-28" mają duzy moment i obroty około 240-300min. na silnik zwykła mała zębatka tylna od roweru (motoroweru, motocykla) na koła max duża zębatka (od roweru duża od korb/pedałów, motocyklowa z tylnego koła itp) zredukujesz obroty/zwiekszysz moment około 4-7x (lepiej 7). i małe kółka napędowe -10-12" -znowu masz zysk na sile uciągu. każdy silnik z oddzielnym sterownikiem, manetki sprzężone mechanicznie.
powinno mieć szybkość rzędu 2,5-3km/h i spory uciag. jesli za szybko i za słabo -to druga przekładnia łańcuchowa i kolejne 4-7x zwolnienie.
heinrich12
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 04 sty 2024, 20:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: mover do przyczepy na hak

Post autor: heinrich12 »

Ciekawa opcja:
VidaXL Aluminiowe koło podporowe/manewrowe do przyczepy 12 V 350 W https://allegro.pl/oferta/vidaxl-alumin ... 5088226569 Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ