Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
Przemek30
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 09 cze 2018, 13:01

Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Przemek30 »

Witam serdecznie.
Jestem nieco fizycznie niepełnosprawnym od chwili urodzenia człowiekiem( rozszczep kręgosłupa, przepuklina oponowa, niedowład kończyn dolnych, wewnątrz pomieszczeń poruszam się na własnych nogach bez trudu, na zewnątrz potrzebuję skutera lub wózka, brak równowagi) i na skutek sytuacji w której mój dotychczasowy skuter inwalidzki Meyra Cityliner 415 gubi zasięg, dziś osiąga zasięg tylko 12km na jednym ładowaniu, obmyśliłem ideę oddolną ,stworzenia trójkołowego zadaszonego( z możliwością rozsuwania dachu) , nieźle wyposażonego pojazdu inwalidzkiego opartego jeśli chodzi o bryłę o pojazd ZEV T3-1 popularny w Azji, jak i skuter Breeze S4:

http://allegro.pl/samochod-elektryczny- ... ml#thumb/2
http://www.flytheroad.com/technology.html


Z tego co słyszałem ,ZEV ma liche akumulatory, więc domyślnie chciałbym je wymienić na inne, żelowe lub litowe o identycznej mocy.

Kolejna kwestia, o którą chciałbym zapytać to drobny tuning, któremu chciałbym poddąć zakupiony potencjalnie pojazd. Obejmowałby m.in.:
- dodanie tylnego spojlera a'la lotka sportowa w górnej części pojazdu,ponad portem ładowania , lecz w sposób ,który nie zasłania tylnego okna

https://www.vmaxzone.pl/index.php?cat_i ... d=2148&p=2


i przedniego a la quad

- dodanie szerokiego, b.pojemnego airbaga z tyłu na zakupy, gdyż zauważyłem ,iż bagażnik jest raczej cząstkowo symboliczny( airbag mógłby być zamontowany na stelażu, którego rysunek przesyłam, lecz w mym przypadku wchodziłby bardzo kompaktowy rozmiar
- dodanie do wyposażenia stacji multimedialnej w pakiecie z kamerą cofania, wideorejestratorem, modułem samo diagnostyki ,tegoż typu:

http://allegro.pl/radio-stacja-multimed ... 15255.html

http://allegro.pl/radio-stacja-multimed ... 29643.html


wykorzystując do podłączenia którąś z kieszeni schowka, ale w sposób, który nie OBCIĄŻAŁBY AKUMULATORA NAPĘDOWEGO, bowiem to przekładałoby się na skrócenie zasiegu przejechanych km na jednym ładowaniu( ktoś powie nieznacznie, ale w sprawie nieznacznie otrzymałem już w mej Meyrze bolesna lekcję;zamontowanie radia motocyklowego miało tylko nieznacznie skracać zasięg skutera, praktyka pokazała coś dramatycznego...)

I mam dwa dosc ekscentryczne pomysły;
a) jako żródło zasilania stacji multimedialnej wykorzystać poteżny power bank z gniazdami 12V i pod niego podpiąć cała tę stację, z tym, iż nie mam pojęcia czy to wystarczy by wszystko zadziałało i jaki powerbank ad napięcia i natężenia wybrać by wszystko zagrało jak w zegarku bez zakłóceń i jak podłączyć
http://allegro.pl/boost-jump-starter-kl ... 99503.html

Ponadto w ramach tuningu, chciałbym rozprowadzić w kątach dachu i na jego srodku plus nad lusterkiem przednim oświetlenie lamp LED, by doswietlić wnętrze w warunkach jazdy wieczorem( bo nie wiem, jak pojazd stoi z fabrycznym oświetleniem wnętrza):

http://www.autoswiatla.pl/product-pol-6 ... k-SMD.html

Mój projekt jest zupełnie oddolny, pionierski, tworzony od zera ,z niczego.

Szukam osób kompetentnych, zainteresowanych w temacie, obecnych na tym forum,które zechcą mi ktoś pomóc w stworzeniu orientacyjnego rysunku i projektu 3D pojazdu dedykowanego "na własny użyte"k no i w "stworzeniu" poprawnie działajacego( tzn. normalnie, bez akcji typu " podwozie nagle samo odpada, blachy przy próbie otwarcia drzwi bocznych-padają- jak w "wybitnych dziełach chińskich" silnik gaśnie bez powodu itp kwiatki) ,skutecznego prototypu wg moich wskazówek z bezpiecznych, długożywotnych komponentów? Bo to mój finalny cel. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2018, 13:17 przez Przemek30, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Maran_hand
Forumowicz
Posty: 956
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:04
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów

Re: Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Maran_hand »

Witamy na forum.
Taki projekt pochłonie masę kasy, dodatkowo bez specjalistycznej wiedzy i świetnie wyposażonego warsztatu raczej jest nie do ruszenia. Choć z drugiej strony różne cuda koledzy w piwnicach robią ;)
Na Twoim miejscu raczej celował bym w jakiś mały elektryczny samochód, choć nie wiem czy on spełni Twoje oczekiwania? Myślę tu o Renault Twizy, bez aku można go nabyć w cenie kilku tysięcy złotych, z tego co się orientowałem (sam od jakiegoś czasu o nim myślę) da się go przerobić. Włożyć lepszy aku niż w oryginale, więcej wyciągnąć z silnika itd a wszystko to w dość akceptowalnych sumach.
Podsumowując: w mojej opinii lepiej kupić "gotowca" i go przerobić niż konstruować taki pojazd od zera. Czas, kasa, możliwości..
P.S. każdy prototyp z definicji nie jest bezawaryjny ;)
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Inc0 »

Zasieg twojego skutera a raczej jego pogłębiające się niedostatki wynikają ze zużycia baterii nie prościej i taniej dać mu nową jeśli to możliwe pojemniejszą baterie??? bo jak kolega wspomniał budowa takiego cuda jakie sobie wymarzyłeś będzie wymagała wyposażonego doskonale warsztatu a ponadto bedzie pracochłonna i kosztowna zwłaszcza jeśli sam nie będziesz w stanie wykonać wszystkich prac
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1327
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Yasiu77 »

Popieram przedmówców. Nawet mając fachową wiedzę i warsztat i gdybyś dokładnie znał temat to prawdopodobnie byś odpuścił budowę. Koszta i miliony roboczogodzin. Np. nasz admin Zeeltom też miał podobny zamysł i odpuścił http://pojazdyelektryczne.org/viewtopic.php?f=30&t=906 Jak interesujesz się pojazdami elektrycznymi i chciałbyś się w tej dziedzinie rozwijać to na początek postaraj się skonstruować nowy pakiet z ogniw li-ion 18650 do swojego wózka. Parę linków do pomocy przy budowie baterii. Jedno ogniwo miej więcej starcza erowerowi na przejechanie 1km z szybkościa 25km/h (raczej na normalnym erowerze 250w) . Gdybyś zbudował pakiet z 50 ogniw to być może miałbyś zasięg 50 km jadąc wolno ale o to byś musiał do Zeeltona zagadać
http://ebike.nexun.pl/liion-jak-zbudowac-akumulator/



I odpuść sobie powerbanki. Normalne pojazdy mają licznik energii a zamiast powerbanku który też jest najczęściej z ogniw 18650 zrób większa baterię i lepiej wyjdzie. Z niej będziesz zasilał wszystko, audio, ledy, itp. Wyjdzie taniej, lepiej ,lżej
Przemek30
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 09 cze 2018, 13:01

Re: Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Przemek30 »

Myślę jeszcze o opcji o wiele b.prostej i tańszej,nabyciu przedstawionego trójkołowca i wyposażeniu go w :lotkę-spojler tylny,w oświetlenie LED WEWNĘTRZNE,w stację multimedialną i w o wiele lepszy akumulator litowy lub żelowy potężnej mocy,bez żadnej przebudowy konstrukcyjnej.

Potrzebowałbym więcej info o tym pojeździe ,jeśli miał z nim ktoś do czynienia,ustaliłem dotąd,iż ten ZT 95 to po prostu spolszczona nazwa popularnego w Azji trójkołowca ZEV T3-1 i słyszałem,że ma lichy ten akumulator ołowiowy,że bywa ,iż nagle mu "pada"układ kierowniczy.
Jednak potrzeba mi solidnych,obiektywnych danych o tej trajce,czy ma solidne blachy,układy elektroniczne,jednostkę napędową,jak wrażenia z jazdy i czy warto nań stawiać?Szukam pojazdu na prowadzenie którego,nie trzeba prawa jazdy.Nie,nie o to chodzi,że straciłem,nigdy go nie potrzebowałem,poruszając na skuterach inwalidzkich.Słyszałem ,że trajki o mocy do 5KM,do prędkości 45km/h,nie wymagają posiadania uprawnień do ich prowadzenia,tym bardziej,że nie obejmuje ich kryterium pojemności silnika,za to jest wymóg posiadania kasku i dokumentu tożsamości przy sobie?Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Umbur »

Coś się tak uparł na tą lotkę? :D To mi się tak trochę kojarzy z:

Obrazek

Jeżeli ma to być tylko efekt wizualny, to bym odpuścił. ;) Jeszcze kogoś zahaczysz. :D
Koledzy dobrze radzą. Najlepiej oprzeć się na czymś gotowym i ewentualnie doprowadzić do stanu używalności.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1327
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Yasiu77 »

Ale lotkę żeby Ci tył dobrze dociskało? :P Ten trójkołowiec ma moc jak mój rowerek. Jeśli aku potężny to tylko litowy nie żelowy. Oświetlenie led ito najmniejszy z problemów.
Awatar użytkownika
Maran_hand
Forumowicz
Posty: 956
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:04
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów

Re: Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Maran_hand »

To może warto zrobić prawko i pójść w większą moc? Po co się ograniczać? O watowicy złośliwej słyszałeś? Jednostka chorobowa opisana przez Tasa (chyba?) Polega na tym, że przy wszelkich elektrykach po pierwszej jeździe stwierdzasz ..kurde, no przecież mogłem wrzucić mocniejsze graty, byłoby mocniej, szybciej LEPIEJ! ;)
5KM to stanowczo za mało, rób odrazu tak by tylny spojler miał uzasadnienie. Pamiętaj, że idealny elektryk powinien zapieprzać jak gepard po amfie, użytkownik powinien trzymać się kierownicy jak uchodźca tratwy, a problemy z zatwardzeniem powinny znikać po pierwszej jeździe. I w taki ideał celuj :)
Przemek30
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 09 cze 2018, 13:01

Re: Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Przemek30 »

Dzięki Wam Drodzy Koledzy za ciekawe posty:-)Na podstawie foto wydaje mi się ,że to Warczyburg z tylnym sport-spojlerkiem jak podnośnik:-) ?Ja planuję dużo niżej,efektowniej go osadzić , a choćby dla docisku"kupra".Właśnie pisałem o zamiarze nabyciu "gotowca"w postaci tego Z TECHA 95,by potem przy nim rzeźbić to,co chce w niego wsadzić. Moc i osiągi jakie oferuje,w zupełności mi wystarczyłyby na stałe , nawet na dalekobieżne trasy,bez szpanu i popisu na drodze,bo nie o to kaman,a o większą autonomię i mobilność niż daje typowy skuter inwalidzki,lepsze wyposażenie i uniezależnienie od warunków pogody:-) .Obawiam się tylko jakości tego pojazdu, nie ukrywajmy,Made in China byłby pewnie i wsiadajac,wolałbym uniknać myśli,że klamka lub ster złapane ,zostaną mi w ręku i zaczną żyć własnym życiem,odpadną boczne blachy lub nawali jakiś układ a części polskich speców-będą niekompatybilne, właśnie wolałbym mieć pełne przekonanie,że mechanicznie i elektrycznie z nim w porządku.Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za Wasze cenne wypowiedzi:-)
Przemek30
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 09 cze 2018, 13:01

Re: Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Przemek30 »

Kolego Maran_hand-Twoja Maszyna robić potęgę wrażenia, czysty hardcore i piekielny żywioł z pazurem potencjału:-) Ja co prawda celuję w nieco inny target osiągów, ale i to potrafi mi dodawać w krew adrenalinkę.Gratuluję tego CUDEŃKA!!!
Przemek30
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 09 cze 2018, 13:01

Re: Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Przemek30 »

Bardzo dziękuję Ci Zeeltom, za Twą wypowiedź, hmm,zszokowałeś mnie,że cacko Chemaxa ZT 95,opisywany jako trójkołowiec wyciagajacy niby 45km/h ,bo o firmie Chemax i tym modelu mówimy( Mam nadziee,ze nie masz na myśli Breeze s 4 z niego tylko rozwiazanie na składanie dachu bym skradł bo osiągami jest cieniutki)?-ma realnie tak zredukowane osiągi na pułapie mego skutera obecnego.Jeśli tak,to nie miałbym o co walczyć,lipa i blef producenta tylko nie wiem,czemu tak kłamią:-( I mowa tam o zasięgu 90/100km :-(Coś tam nie tak,najlepiej sam obadaj tak sprzęt,jak i tę firmę,Mam prośbę -czy zapytałbyś o to,czy jest opcja doposażenia od razu u nich,o elementy,o jakich mówiłem(lotka,ledy wewnatrz,stacja multimedialna)nawet z dopłatą? No i czekam na opisy pracy silnika,zawieszenia,skrzyni biegów,układów elektr.hamulców,itp.Obiektywnie.Dziękuję i pozdrawiam.
Przemek30
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 09 cze 2018, 13:01

Re: Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Przemek30 »

Ten także wart grzechu,byle go kupić w Europie...

https://m.alibaba.com/product/607141614 ... redirect=1
Załączniki
Big-Size-two-Seat-4-Wheel-Electric.jpg
Przemek30
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 09 cze 2018, 13:01

Re: Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Przemek30 »

To wózek golfowy?Te,które widziałem w google, zupełnie nie przypominają pojazdu wyżej.
Być może to ich orientalne wydanie i te golfowe są szybsze. A tutaj prędkość standardowego skutera dla ON mamy-15km/h.
Co ciekawsze, azjatyccy producenci zapewniają,że to mobility scooter,czyli skuter dla niepełnosprawnych.
A podobieństwo do Meyry zauważam w linii kolumny kierownicy ,podnóżków w ukształtowaniu reflektorów, i wielu elementach, Chińczycy to mistrzowie kopiowania-dla porównania:




https://pl.meyra.com/typo3temp/_process ... f1ec27.png

W każdym razie jest b.fajny, u żadnego rodzimego producenta, nie widziałem podobnego wehikułu,gdyby zmienić na aku żelowy i dodać pare km prędkości,to byłby pojazd na wszelkie dystanse- w dodatku rodzinny.
Pozdrawiam serdecznie.t
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1327
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Yasiu77 »

Dalej chcesz żele co? A jak będzie lało?
Przemek30
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 09 cze 2018, 13:01

Re: Pomysł na projekt trójkołowego pojazdu inwalidzkiego opartego o kilka istniejących rozwiązań

Post autor: Przemek30 »

I owszem,na żelowych mój skuter przejechał kilkanaście lat bez jednej awarii,na kwasówkach-po jednym sezonie,akumulatory padły, sytuacja mówi sama za siebie. A jak będzie lało- to i tak nie mam kabiny na dziś dzień, i żadnej osłony na warunki atmosferyczne-albo mnie zaskoczy w drodze i odchoruję, albo zanim wyjadę i dzień stracony,bo kierowca"uziemiony" . Ten czarny lub taki na jego wzrór wykonany,jak ten wyżej,też byłby wspaniały dla mnie,ale to aż w Azji montują, koszta niesłychane,żaden PCPR ani PFRON nie dofinansują takiego pojazdu z importu, tym bardziej nie stać mnie,by zlecić wykonanie krajowe,aby popatrzeć,nacieszyć oko,podrażnić serducho swoje pozostaje. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ