Ebajk bardzo amatorsko - noname

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kubson
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 04 maja 2018, 11:22
Lokalizacja: Łódź

Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: Kubson »

Witajcie :)
Ostatnio po otrzymaniu zastrzyku gotówki przypomniałem sobie o porzuconym projekcie e-bajka. Zrobiłem zakupy, w międzyczasie kilka wersji pojazdu i zaliczyłem kilka porażek :cry:
Tak więc oto wersja "zerowa":
Obrazek
Sterownik: GT1500
Silnik: NINE CONTINENT RH2809 (7X9)
Akumulator 13s2p Li-Ion typu 18650... Od laptopa, tak wiem... Co prawda dość mocno się grzały i kopa nie dawały, ale przypominam - kompletnie amatorsko i "z niczego". Zasięg był bardzo słaby, można to uznać za "nitro" w grach wyścigowych :lol:
V2:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Konfiguracja ta sama, ale akumulator już inny.
Ni-MH w konfiguracji 50s3p. Teoretycznie 72,5V 9Ah, aczkolwiek ogniwa nie zostały w ogóle przetestowane. Tak więc zapewne parametry są dużo gorsze jeśli chodzi o pojemność, ale już jako-tako pojeździć się da :o

Każde wskazówki mile widziane, to moja pierwsza konstrukcja, więc jeszcze też nie do końca wiem jak wszystko połączyć, to jest prototyp. Kabelkologia niestety jeszcze nie jest ogarnięta, co widać :shock:
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: Goliath »

Zabezpiecz akumulator... bo aż strach zbliżyć się do połączeń mając zegarek z metalową bransoletą :D
Jak widzę ten akumulator :D to aż łezka w oku mi się kręci wspominając mój pierwszy aku z NiMh w konfiguracji 60S3P 8-)
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1325
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: Yasiu77 »

skąd tyle nimh nabrałeś?
Do gt1500 powinieneś zrobić pakiet o wydajności 45A czyli bierzesz wysokoprądowe 10A 18650 i dzielisz mniej więcej na pół co daje 5A na ogniwo czyli powinien być pakiet 13s9p jeśli chcesz tym pakietem dłużej pojeździć. Ogniwa z rozpakietowania nie są drogie. Musisz zaprojektować skrzynkę bo przy 18650 nie ma żartów. Co tam jeszcze ..blokady obrotu osi nie widzę a musi być bo jak już będzie prawdziwa moc szła do tego silnika to silnik się obróci w uszach i pourywasz jego przewody. Sterownik powinieneś przykręcić przewodami w dół by woda skapywała a generalnie to musisz przeczytać blog tasa bo dużo tego i niepotrzebnie będziesz ładował kasę w półśrodki i bez przerwy naprawiał.

P.S. Blog tasa http://ebike.nexun.pl/budujemy-elektryk ... ver-1500w/ był wcześniej pisany i niektóre rzeczy się zmieniły. Teraz np można kupić tańsze i pojemniejsze ogniwa
Awatar użytkownika
Kubson
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 04 maja 2018, 11:22
Lokalizacja: Łódź

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: Kubson »

Blokadę obrotu osi zrobię jeszcze w tym tygodniu, na szczęście jak na razie nic się nie stało, masz rację. Może faktycznie zacznę ze skrzynką od zera, jeszcze w tym tygodniu, czemu nie?

Te Ni-Mh maja po 30A prądu na ogniwo ;)

Co do sterownika... Ostatecznie mam zamiar go umieścić raczej z akumulatorami, w skrzynce
Awatar użytkownika
elektrotonus
Forumowicz
Posty: 1259
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: elektrotonus »

Kubson pisze:
16 paź 2018, 10:16

Te Ni-Mh maja po 30A prądu na ogniwo ;)
ROTFL ;-)

Jakie to ogniwa ?
- Wheller DD 250 W - w planowanej modernizacji :-) https://tiny.pl/tnmmg
- Rockrider MID 750 W - "Srebrna Strzała" ;-) https://tiny.pl/tnmmh
- Samurai DD 3500 W - prawie gotowy :) https://tiny.pl/tnmxv
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: Goliath »

elektrotonus pisze:
16 paź 2018, 22:04
Jakie to ogniwa ?
Pozwolę sobie odpowiedzieć... bo Kuba jakieś 3 lata temu dostał je ode mnie ;)

W pracy "złomowaliśmy" macierze dyskowe... w których znajdowały się battery box-y PPH700
Miały zasilać macierze przy zaniku napięcia :D

link do moich zdjęć

Zdemontowałem takich battery box-ów prawie 50 szt.
W każdym było 72 szt ogniw NiMh o pojemności ok. 3200mAh.
Nie widząc zbytnio potencjału posiadania takiej ilości ogniw /ale ja głupi byłem :? / odnalazłem karty katalogowe samych ogniw gdzie producent Hitachi podawał max bezpieczny prąd 30A na ogniwo.
Kilka box-sów dałem Kubie, kilka zostawiłem sobie, a resztę sprzedałem na OLX jakiemuś małolatowi za grosze... :oops:

Później przyszedł czas ebajka... i ogniwa NiMh okazały się idealne do eksperymentów i jako pakiet startowy.
W moim przypadku GT1500 latał na 60S3P /lekko 45A wręcz idealnie/... i za szybko ;)
o czym już napisałem w dziale http://pojazdyelektryczne.org/viewtopic.php?f=36&t=545 :?

Teraz kiedy sam przechodzę na Li-Iony... mój stary aku NiMh dostał nowe życie i po ponownej selekcji ogniw został przerobiony na akumulator 42S2P który napędza rower syna :D
Załączniki
stos.jpg
ogniwa2.jpg
dane.jpg
cały.jpg
bez elektronik.jpg
Awatar użytkownika
Kubson
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 04 maja 2018, 11:22
Lokalizacja: Łódź

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: Kubson »

Mała aktualizacja projektu po długiej przerwie:
Jestem w trakcie sprawdzania ogniw Li-Po Turnigy z pakietów hardcase 5000mAh.
Niestety sprawdzam je najprostszą ładowarką "modelarską", o prądzie wyładowania... 1A :D
Macie może jakieś sposoby na szybsze sprawdzanie ogniw?
Co ze spuchniętymi Lipolami? Użyć także tych lekko wybrzuszonych?
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: Eryk »

Z lipo nie ma żartów, jeżeli widać jakiekolwiek uszkodzenia itp dziwne sprawy( między innymi spuchnięcia) to od razu utylizacja
Awatar użytkownika
Kubson
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 04 maja 2018, 11:22
Lokalizacja: Łódź

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: Kubson »

Widziałem kiedyś gościa na YouTube... Nakłuwał lekko akumulator, jak zeszło powietrze to zaklejał :D
Awatar użytkownika
Tsport
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: 19 lut 2018, 13:53
Lokalizacja: Warszawa-Ursus

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: Tsport »

Kubson pisze:
07 mar 2019, 8:55
Widziałem kiedyś gościa na YouTube... Nakłuwał lekko akumulator, jak zeszło powietrze to zaklejał :D
akupunktura??? :):)
Awatar użytkownika
Kubson
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 04 maja 2018, 11:22
Lokalizacja: Łódź

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: Kubson »

Haha tak :D "sztuka" w tym, żeby przebić zewnętrzną membranę i tylko zewnętrzną. Ale po przeczytaniu paru stron anglojęzycznych forów stwierdziłem, że nie ma co, lepiej dać sobie siana - w celach wydziela się bodajże wodór czy tam propan, nie wiem dokładnie który z tych I dlatego lipole mają tendencję do zapłonu... Więc lepiej nie ruszać I wyrzucić ;) a akurat leży mi kilka napuchniętych... Używam ich jako poduszek w nocy :D
Awatar użytkownika
Kubson
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 04 maja 2018, 11:22
Lokalizacja: Łódź

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: Kubson »

Tutaj pytanie do obeznanych:
Jak umieścić w ramie te lipole? Zakładam, że zmontuje oakeit 13s4p z 52 ogniw, więc niewielki. Dlatego chcę to jakoś umieścić w ramie, żeby nie zabierać całego miejsca w trójkącie - nie chce poświęcać na skrzynkę nie wiadomo ile czasu, a chcę żeby była bezpieczna, bo lipole, jak wiadomo, nie należą do najbezpieczniejszych
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: Umbur »

Nie wiem które masz na myśli, bo raz piszesz o Turnigy Hardcase, a później o 52 ogniwach (może LiIon?).
Co do Hardcase, to masz tu moje stare foty: <ALBUM>
Link do forum: viewtopic.php?f=30&t=4
Awatar użytkownika
Kubson
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 04 maja 2018, 11:22
Lokalizacja: Łódź

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: Kubson »

Cały czas mówię o lipolach które są wyciągnięte z tych turnigy 5000mAh harcase (20-30C). Mówiąc ogniwa mam na myśli lipole, bo te w tym projekcie wykorzystam
granada
Forumowicz
Posty: 188
Rejestracja: 13 gru 2018, 13:57

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: granada »

Jak pójdzie coś nie tak to zawsze można z roweru zeskoczyć ;) Lipol to mi się od zwarcia zapalił raz, a takiego spuchnietego użytkuje do dziś w dronie ale do obudowy juz go trudno upchnąć, musze spróbować ten patent :D
Awatar użytkownika
Kubson
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 04 maja 2018, 11:22
Lokalizacja: Łódź

Re: Ebajk bardzo amatorsko - noname

Post autor: Kubson »

Wszystkie akumulatory sprawdzone :D
Udało się sklecić pakiet 12s4p 18Ah teoretycznie 800Wh :D
Naładowany i pozostawiony na około 8-9 dni na biurku. Aku trzymał na 11 celach 4.13-4.20V natomiast na jednej 4.00 (chyba, że zapomniałem ją doładować przed wyjazdem :P)
Obrazek
ODPOWIEDZ