Electric Surf by Robson

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
Robert WM
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 22 gru 2019, 22:39
Lokalizacja: Giżycko

Electric Surf by Robson

Post autor: Robert WM »

Ja dla odmiany,aby świat nie był monotonny jestem w trakcie budowy elektrycznie napędzanego pojazdu,ale bez kół ;-)
Chodzi o deskę surfingową z napędem elektrycznym. Prototyp był w prawdzie z napędem spalinowym,ale aby iść z duchem czasu i nie zanieczyszczać Naszych Pięknych Mazur postanowiłem skupić się na napędzie elektrycznym.
Pierwszy napęd miał zaledwie 1000W i 48V na zwykłych AGM-ach 4x12V.
Okazało się że zupełnie inaczej rozpędzają się pojazdy na kołach niż na napędzie strugowodnym. 1000W wystarczyło tylko do rozpędzenia deski zaledwie do prędkości 6 km/h. Kombinowałem z różnymi śrubami napędowymi (projektuję i drukuję je sam na drukarce 3D) ale okazało się że silnik jest stanowczo za słaby. Oryginalne konstrukcje tego typu mają silniki po 8-10kW. ja mam zamiar wypróbować silniki Flipsky 8000W. https://flipsky.net/collections/e-skate ... otor-56115

Muszę jednak skonfigurować do tak mocnego silnika odpowiedni sterownik,jak i ogniwo,które to uciągnie. Myślę nad sterownikami RC,ale one są na 44,4V maksymalnie,więc ciężko będzie z natężeniem i grzaniem się układu. Na szczęście u mnie wchodzi jak najbardziej w grę chłodzenie wodne,więc może z temperaturą się uporam,mimo że cała elektronika jest hermetycznie zamknięta.

Dołączam kilka fotek mojej dechy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: tkoko »

Robert WM pisze:
23 gru 2019, 0:06
... Oryginalne konstrukcje tego typu mają silniki po 8-10kW. ja mam zamiar wypróbować silniki Flipsky 8000W. https://flipsky.net/collections/e-skate ... otor-56115

Muszę jednak skonfigurować do tak mocnego silnika odpowiedni sterownik,jak i ogniwo,które to uciągnie.....
To masz silnik DC, o ciągłej mocy 4.5kW (szczytowo 8kW). Poszukaj lepiej BLDC (bezszczotkowego), sprawniejszy mniej awaryjny. Ze sterownikiem i bateriami nie powinno być wówczas problemu.
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: AST034 »

tkoko pisze:
23 gru 2019, 8:49
Robert WM pisze:
23 gru 2019, 0:06
... Oryginalne konstrukcje tego typu mają silniki po 8-10kW. ja mam zamiar wypróbować silniki Flipsky 8000W. https://flipsky.net/collections/e-skate ... otor-56115

Muszę jednak skonfigurować do tak mocnego silnika odpowiedni sterownik,jak i ogniwo,które to uciągnie.....
To masz silnik DC, o ciągłej mocy 4.5kW (szczytowo 8kW). Poszukaj lepiej BLDC (bezszczotkowego), sprawniejszy mniej awaryjny. Ze sterownikiem nie powinno być wówczas problemu.
Przeciez ten Flipsky to jest brushless - bezszczotkowiec. Aczkolwiek dla mnie wyglada slabo, przy tych rozmiarach to nie sadze, zeby on takie moce oddawal dluzej niz kilka sekund.
TerryFox
Forumowicz
Posty: 162
Rejestracja: 05 gru 2019, 12:10

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: TerryFox »

Swietny projekt ! :) Pytanie laika - czy tam jest normalna pletwa sterowa czy steruje sie samym silnikiem ?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: tkoko »

AST034 pisze:
23 gru 2019, 8:51
.....Przeciez ten Flipsky to jest brushless - bezszczotkowiec....
Fakt :D sugestia dwóch przewodów i DC.
To "Barmal", "Sabek" i inne sterowniki powinny "przypasić", choć nie wiem jak jest przy braku hali.
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: AST034 »

Niestety ani barmal ani sabek nie podejda, bo to sterowniki FOC ktore bez halli nie zadzialaja, a druga sprawa przy silnikach modelarskich to obroty - tutaj mamy 200kv czyli 200 obrotow/volt czyli nawet poczciwy GT-1500 na pracy bezczujnikowej bedzie mial problem go krecic tak wysoko ze wzgledu na bardzo wysokie obroty. Jedyne co kiedys rozwazalem to sterowniki Alien Power budowane wlasnie do desek surfingowych i mountainboardow. Duze prady to koniecznosc dobrego chlodzenia a te sterowniki mialy wlasnie chlodzenie wodne. Osobiscie chyba poszedlbym w wiekszy silnik niz ten ktory tutaj jest bo bedzie ciezko z utrzymaniem temperatury statora - bawilem sie kiedys w budowe bardzo mocnej hulajnogi i to kiedy silniki HUB nie byly tak popularne. Wiem, ze wszelakie silniki modelarskie maja ogromne moce tylko dlatego, ze albo sa chlodzone przeplywem powietrza zza śmigła, albo wodą w modelach łodzi i tylko wtedy potrafią podzialac troche dluzej bez przegrzewania.
Robert WM
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 22 gru 2019, 22:39
Lokalizacja: Giżycko

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: Robert WM »

TerryFox pisze:
23 gru 2019, 9:32
Swietny projekt ! :) Pytanie laika - czy tam jest normalna pletwa sterowa czy steruje sie samym silnikiem ?
W tego typu deskach steruje się balansem ciała. Są 3 kile, jeden większy i dwa mniejsze po bokach. Silnik ma uciąg tylko do przodu,bez możliwości skręcenia strumieniem wody.

Dodam zdjęcie spodu jak będę przy laptopie.

Macie jakieś konkretne propozycje silnika bldc dość sporej mocy i niewielkich rozmiarów? Będę wdzięczny za sugestię.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2064
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: Tooropek »

Tombe ma revolta na sprzedaż i to mocarny silnik, który pozwoli Ci odlecieć na tej desce pod chmury jak dobra fala się trafi 😁 zasilisz go sabvotonem, 72V i taki ogień, że śruba będzie powodować 20 metrowe wiry 😁

Czytam temat i podziwiam. P.S. wszystko na poważnie.
Pozdrawiam
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: wit »

jeśli tanio -to szukaj bezszczotkowego bldc na 24V i jak największej mocy.
albo direc i używasz całego dorabiając przekładnię albo przekładniowy -wyciągasz z obudowy sam silnik i dorabiasz łożyskowanie +ewentualnie nową przekładnię.
w każdym przypadku podnosisz napiecie do max bezpiecznego. silniki dobrze znoszą nawet kilka x wyższe napięcie -zadbać należy, żeby prąd był mały bo przegrzejesz i spalisz.

To samo będzie dotyczyć silników modelarskich. jakie max rozmiary i waga ? jakie obroty pasują pod Twój napęd ?

Polecany wcześniej Revolt może być optymalny -ale cena pewnie zaboli.
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: Mel48 »

o coś nowego na forum - jesli chodzi o napęd to tak jak pisze kolega wyżej
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2020, 11:08 przez Mel48, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
leszcz
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:39
Lokalizacja: Rumia

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: leszcz »

Super projekt. Ja w temacie wody czekam aż majdrendy sklonują https://eu.manta5.com/ za ludzkie pieniądze.
Moja przygoda z ebike od 2017:
Damka 28" https://cutt.ly/7e8jyMJ
Dla syna 26" https://cutt.ly/Fe8juR3
Dla syna 24" https://cutt.ly/ue8ju03
Full 29" MXUS 30H 1500W https://cutt.ly/3e8jiaG

Od 2019 100% bezprąd :) https://cutt.ly/ge8jop2
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: wit »

czy masz dostęp do tokarki ?
Robert WM
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 22 gru 2019, 22:39
Lokalizacja: Giżycko

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: Robert WM »

wit pisze:
26 gru 2019, 23:24
jeśli tanio -to szukaj bezszczotkowego bldc na 24V i jak największej mocy.
albo direc i używasz całego dorabiając przekładnię albo przekładniowy -wyciągasz z obudowy sam silnik i dorabiasz łożyskowanie +ewentualnie nową przekładnię.
w każdym przypadku podnosisz napiecie do max bezpiecznego. silniki dobrze znoszą nawet kilka x wyższe napięcie -zadbać należy, żeby prąd był mały bo przegrzejesz i spalisz.

To samo będzie dotyczyć silników modelarskich. jakie max rozmiary i waga ? jakie obroty pasują pod Twój napęd ?

Polecany wcześniej Revolt może być optymalny -ale cena pewnie zaboli.
Wymiary na silnik to około 22x40cm bez problemu. Długość nawet większa,ale to kwestia jak umiejscowię akumulator. Te silniki Revolt wyglądają na ciekawą propozycję. Napięcie jakie mogę zastosować na wodzie to maksymalnie 60V,bo wyższe mogło by być niebezpieczne dla użytkowników.
A sterownik do tego to może ten Sabvoton?

Szczerze to widzę że im dalej w las,tym więcej drzew :-) Ale spokojnie-już ja te "drzewa" powycinam ;-)

Ps A ta strona z silnikami Revolt jest pewna? I czy brać z czujnikami halla,czy bez?
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: wit »

Hale lepiej mieć i nie używać niż potrzebować i nie mieć... z czujnikami hala.

możesz wtedy użyć sterowników które wymagają czujników (czyli większość rowerowych) lub niewymagających czujników.

jeśli masz silnik bez czujników -to tylko bezczujnikowe sterowniki -więc ogranicza cie to w wyborze elektroniki.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: wit »

co do wymiarów -ja bawił bym się w rozbiórkę używanego silnika rowerowego -dotoczenie łożyskowań, wymianę wału itp -i ewentualnie przewinięcie.
masz miejsce na użycie dość dużego silnika -wiec można poszaleć i tanio zbudować samemu. Sprawdzić -i jeśli wykorzystasz typowy łatwy w zakupie -to można to potem powielać....
Robert WM
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 22 gru 2019, 22:39
Lokalizacja: Giżycko

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: Robert WM »

Więc reasumując można by zaryzykować zakup któregoś z silników revolt i do tego sabvotona? A jak dobrać amperaż sterownika do silnika? Sądzę że aku dał bym około 15S aby nie przekraczać wartości napięcia 60V.
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: AST034 »

Robert WM pisze:
27 gru 2019, 17:40
Więc reasumując można by zaryzykować zakup któregoś z silników revolt i do tego sabvotona? A jak dobrać amperaż sterownika do silnika? Sądzę że aku dał bym około 15S aby nie przekraczać wartości napięcia 60V.
Revolt to kiepska firma. Mialem jednego, slabe wykonanie aczkolwiek testowalem tylko RV-120. Jesli chcesz sabvotona to roznie reaguje na nizsze napiecia niz 20S i oczywiscie bez czujnikow halla nie ruszy jak i kazdy inny FOC. Chyba szukalbym takich silnikow jak Golden Motor. Sa w wersji z chlodzeniem wodnym, do tego sabvoton 72150, bateria na vtc4 najlepiej 20S - nie wiem czym sie kierujesz przy wyborze tak nietypowego pakietu, czy 60 czy 72V to niewielka roznica a jak wiadomo - wyzsze napiecie to mniejszy prad do osiagniecia takiej samej mocy.

https://www.goldenmotor.com/

Tam w zakladce BLDC motor masz taki o mocy 5kW. Przy chlodzeniu wodą spokojnie bedzie wytrzymywal prad z sabka. No i wtedy poczujesz jak ta deska zacznie sie podnosic nad wode przy dodaniu gazu :D
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: wit »

Kolega się kieruje tym, że to napęd wodny a w wodzie napięcie jest bardziej niebezpieczne. to nie rower a decha do pływania.

W warunkach silnie zawilgoconych jako całkowicie bezpieczne przyjmuje się 24V. potem -jest coraz gorzej.
72 już mocno trzepie... może samo nie zabije -ale w wodzie to skurcz i utopi...
Robert WM
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 22 gru 2019, 22:39
Lokalizacja: Giżycko

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: Robert WM »

Przy napięciu stałym w kontakcie z wodą 60V uważa się jeszcze za bezpieczne i dopuszczalne. Ale powyżej tego napięcia występuje ryzyko porażenia,lub przynajmniej niemiłego skurczu mięśni.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1324
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: Yasiu77 »

Zdobyłem kiedyś aku lampuga https://lampuga.com/en/electric-surfboards/technology i tam jest 14s
Robert WM
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 22 gru 2019, 22:39
Lokalizacja: Giżycko

Re: Electric Surf by Robson

Post autor: Robert WM »

Yasiu77 pisze:
27 gru 2019, 19:13
Zdobyłem kiedyś aku lampuga https://lampuga.com/en/electric-surfboards/technology i tam jest 14s
Wiem. Sprawdziłem już wszystkie konstrukcje tego typu. mam spisane zasilania,pojemności aku i moce silników. Ale w polsce jeszcze nie widziałem żeby ktoś to robił. Jak wyjdzie napęd....yyyy to znaczy kiedy już wyjdzie,bo w to nie wątpię,wtedy wypożyczania dla turystów na jeziorze. Coś na miarę onean Manta. Plan ambitny,to podstawa sukcesu ;-)
ODPOWIEDZ