Biedatracker

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
ZaQ_1
Forumowicz
Posty: 35
Rejestracja: 25 wrz 2019, 21:27

Biedatracker

Post autor: ZaQ_1 »

Elementy zaczynają powoli spływać do mnie, także czas założyć temat z postępami prac.

Założenia:
silnik - bbs02 48v 750w, miał być zestaw 3kw od luny ale odstraszyły mnie koszty transportu
bateria - 13s10p
piasta - 3 biegowy sram
obręcze - na razie zostaną 26, zastanawiam się nad 18 lub 19 moto na tył
widelec - spróbuję wyrzeźbić jakiegoś springera, ale na razie zostanie ten co jest

Na razie największym wyzwaniem będzie wywalenie z piasty hamulca torpedo i przystosowanie jej do montażu tarczy.

Dumam też czy przerobić tył na amortyzowany, ale o tym zdecyduję jak już pojeżdżę na sztywniaku.

Foteczka z pierwszych przymiarek:

Obrazek

Tam gdzie są zielone kreski będą wspawane rurki.

Prace raczej będą szły powoli. Sporo gratów zamówiłem z Chin, a wiadomo, że trzeba się czasem długo naczekać.
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Biedatracker

Post autor: AST034 »

Do takiego roweru nie ma sensu zakladac obreczy moto, silnik bedzie mial ciezej a rowerowe spokojnie wytrzymają. Masz w ogole mocowanie do hamulca tarczowego? Moim zdaniem, przy obecnych cenach ram rowerowych... lepiej bedzie Ci kupic inny rower pod przerobke. Amortyzator z przodu to tylko atrapa, glowka ramy 1” wyklucza wymiane na nowszy, slaba rama stworzona z mysla o jezdzie po bulki do sklepu. Pod mida to nawet jakis tanszy rower pokroju krossa czy cos w tym stylu nawet HT, a wtedy zlozysz sobie juz na gotowo fajnego ebajka, ktory bedzie niezawodny, wygodny i bezpieczny. To co wrzuciles to bardziej pod jakis customowy projekt jakie robi equid typu rowery z motocykla czy inne takie. Kolejna rzecz to przerzutki - do mida bedziesz potrzebowal konkretnej kasety zeby wybrac odpowiednie przelozenie, obawiam sie, ze ten sram wbudowany w piaste tego nie wytrzyma...
Awatar użytkownika
Enkil
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 09 mar 2019, 9:43
Lokalizacja: Łysa Góra
Kontakt:

Re: Biedatracker

Post autor: Enkil »

Ja już tu widzę podstawę do fajnego retro bajka :) szczególnie gdy dolozysz planowane elementy ramy. Jeszcze niska, szeroka kierownicą i inwestycja w widelec z wahaczem na sprezynie :)
Obrazek
ZaQ_1
Forumowicz
Posty: 35
Rejestracja: 25 wrz 2019, 21:27

Re: Biedatracker

Post autor: ZaQ_1 »

AST034 pisze:
07 sty 2020, 6:48
Do takiego roweru nie ma sensu zakladac obreczy moto, silnik bedzie mial ciezej a rowerowe spokojnie wytrzymają. Masz w ogole mocowanie do hamulca tarczowego?
Obręcz moto chodzi mi po głowie raz, że ze względów estetycznych, dwa ceny fajnych szerokich opon.
Mocowanie tarczówki się przyspawa. Specjalnie po to wybrałem stalową ramę.
AST034 pisze:
07 sty 2020, 6:48
Amortyzator z przodu to tylko atrapa, glowka ramy 1” wyklucza wymiane na nowszy, slaba rama stworzona z mysla o jezdzie po bulki do sklepu. Pod mida to nawet jakis tanszy rower pokroju krossa czy cos w tym stylu nawet HT, a wtedy zlozysz sobie juz na gotowo fajnego ebajka, ktory bedzie niezawodny, wygodny i bezpieczny.
Jak już pisałem będę prawdopodobnie robił jakiegoś springera, więc obecny widelec będzie tylko tymczasowo.
Jakbym chciał budować elektryka, który wygląda dokładnie tak samo jak wszystkie inne elektryki to bym kupił "krossa czy cos w tym stylu"
AST034 pisze:
07 sty 2020, 6:48
To co wrzuciles to bardziej pod jakis customowy projekt jakie robi equid typu rowery z motocykla czy inne takie.
A co potrzebna jakaś licencja na robienie customowych projektów? Z resztą to nie jest moje pierwsze rodeo :x (tylko drugie :lol: )
Obrazek
AST034 pisze:
07 sty 2020, 6:48
Kolejna rzecz to przerzutki - do mida bedziesz potrzebowal konkretnej kasety zeby wybrac odpowiednie przelozenie, obawiam sie, ze ten sram wbudowany w piaste tego nie wytrzyma...
No patrz, a na endless sphere sobie chwalą piasty planetarne i nie tylko wysokie modele. Do tego znów - estetyka projektu. Kaseta w takim rowerzy wyglądałaby koszmarnie. A jeszcze łańcuchy 1-rzędowe są mocniejsze od wielorzędowych. Przyznasz chyba, że to przydatna cecha w midach.

Enkil pisze:
07 sty 2020, 9:09
Ja już tu widzę podstawę do fajnego retro bajka :) szczególnie gdy dolozysz planowane elementy ramy. Jeszcze niska, szeroka kierownicą i inwestycja w widelec z wahaczem na sprezynie :)
Właśnie w tego typu estetykę celuję.
ZaQ_1
Forumowicz
Posty: 35
Rejestracja: 25 wrz 2019, 21:27

Re: Biedatracker

Post autor: ZaQ_1 »

Okazuje się, że zbudowanie baterii pod wymiar skrzynki nie jest takie proste jak mi się wydawało :lol:
Kupa mozolnej niepotrzebnej nikomu roboty, bo w mojej wyobraźni dobrze to wyglądało:
Obrazek

Okazało się, że szyny między celami za bardzo wystają. Może i bym zmieścił to do skrzynki ale przez to, że jest stalowa, byłoby duże ryzyko przetarcia izolacji i zwarcia 8-)
Także teraz zdemontuję wszystko i zrobię zygzak linką 0,5mm2, a grubiej polecę na głównym + i -.
Zawsze to jakieś doświadczenie na przyszłość ;)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Biedatracker

Post autor: WojtekErnest »

Jakie tu prądy miały plynąć ? 30-35A ?
Te cienkie druciki do wyrzucenia i układ modułów równoległych (P) też słaby. Nie rób długich ale bardziej zwarte w okręgu/prostokącie/trójkącie.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ZaQ_1
Forumowicz
Posty: 35
Rejestracja: 25 wrz 2019, 21:27

Re: Biedatracker

Post autor: ZaQ_1 »

Pakiet ma pogonić bafanga bbs02 750W, także 30A to absolutny max. Raczej przewiduję okolice 20A.
Widziałem, że w temacie viewtopic.php?f=19&t=424 (Bateria zabezpieczona jak Tesla. Pierwsza w Polsce?)
chwalisz sobie połączenie cienkim drucikiem do szyny prądowej. Coś się zmieniło przez ten czas? W temacie o lutowaniu pakietów też ludzie są zadowoleni z tego sposobu łączenia ogniw.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Biedatracker

Post autor: tas »

Takie łączenie ma więcej wad niż zalet, ale manualna praca też daje przyjemność wiec w sumie czemu nie :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Biedatracker

Post autor: AST034 »

ZaQ_1 pisze:
26 lut 2020, 13:40
Pakiet ma pogonić bafanga bbs02 750W, także 30A to absolutny max. Raczej przewiduję okolice 20A.
Widziałem, że w temacie viewtopic.php?f=19&t=424 (Bateria zabezpieczona jak Tesla. Pierwsza w Polsce?)
chwalisz sobie połączenie cienkim drucikiem do szyny prądowej. Coś się zmieniło przez ten czas? W temacie o lutowaniu pakietów też ludzie są zadowoleni z tego sposobu łączenia ogniw.
Czy ja to dobrze widze, ze te cienkie druciki to polaczenia to szeregowe? Bo zrobiles dlugie szyny rownolegle, gdzie plyna raczej niewielkie prady, a szeregowo sa tylko cienkie druciki. Kiepsko to wyglada.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5836
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Biedatracker

Post autor: pxl666 »

zasadniczo taśma nie jest droga a imho dość wygodnie się nią lutuje bo jest płasko co ma znaczenie w hailongu . obecnie żałuje ze nie kupiłem skośnej drabinki bo to wogóle ułatwia sprawę . to w temacie lutowania z dziwnych rzeczy w dziwne sposoby
ZaQ_1
Forumowicz
Posty: 35
Rejestracja: 25 wrz 2019, 21:27

Re: Biedatracker

Post autor: ZaQ_1 »

pxl666 pisze:
26 lut 2020, 16:19
zasadniczo taśma nie jest droga a imho dość wygodnie się nią lutuje bo jest płasko co ma znaczenie w hailongu .
W sensie taśma miedziana, plecionka miedziana czy taśma niklowa?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Biedatracker

Post autor: WojtekErnest »

No właśnie wygląda że zrobiłeś odwrotnie. Mają być silne szyny prądowe i mogą być cienkie odczepy do pojedynczych styków ogniw.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ZaQ_1
Forumowicz
Posty: 35
Rejestracja: 25 wrz 2019, 21:27

Re: Biedatracker

Post autor: ZaQ_1 »

Czyli przylutować szyny bezpośrednio na minusy, a do plusów zrobić odnogi, tak?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5836
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Biedatracker

Post autor: pxl666 »

Miałem na myśli taśmę niklową
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Biedatracker

Post autor: WojtekErnest »

ZaQ_1 pisze:
26 lut 2020, 17:08
Czyli przylutować szyny bezpośrednio na minusy, a do plusów zrobić odnogi, tak?
Posłużę się zdjęciami aby 'złapał' zasadę szyna prądowa - odnogi.
Jeden przykład dotyczy zgrzewanej konstrukcji fabrycznej, drugi lutowanej silnej konstrukcji DIY.
Załączniki
EM3EV-4.JPG
EM3EV-3.JPG
dobry-lut-zbliz.JPG
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ZaQ_1
Forumowicz
Posty: 35
Rejestracja: 25 wrz 2019, 21:27

Re: Biedatracker

Post autor: ZaQ_1 »

Nie miałem za bardzo miejsca na wydziwianie, więc zrobiłem po prostu zygzak linką 1mm2. To i tak overkill jak na planowany prąd. Na plus i minus całości poszły szyny wycięte z blachy miedzianej 0,5mm.

Obrazek

Na wszystko kilka warstw taśmy kaptonowej, potem izolacyjna i osłona z wykładziny. Mało profesjonalnie ale widziałem gorzej zabezpieczone pakiety.
Pasuje do skrzynki idealnie. Zero luzu, zero wciskania na siłę.
Mimo to gniazdo ładowania nie wejdzie bez wciskania na chama. Przewidziałem taki obrót wydarzeń i zamówiłem też złącze xt30.
Trochę jeszcze pokombinuję i zobaczę czy będę szlifował gniazdo din po bokach czy wydrukuję uchwyt do montażu xt30.
Najpierw muszę wyspawać kosz na skrzynkę, żeby wiedzieć jak nisko mogę umieścić gniazda.
Do poboru prądu xt60, także tu bez wydziwiania.

Na zdjęciu porównanie din3 z xt30 i wolnego miejsca.
Obrazek
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Biedatracker

Post autor: WojtekErnest »

Jeśli do plusów jest miękka linka, to trochę niebezpiecznie jeśli nie dałeś tam podkladek/izolatorow z preszpanu.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ZaQ_1
Forumowicz
Posty: 35
Rejestracja: 25 wrz 2019, 21:27

Re: Biedatracker

Post autor: ZaQ_1 »

Są paski kaptonu między wszystkimi ogniwami. Sprawdziłem wcześniej na sucho i spokojnie wytrzymuje temperaturę lutowania. Jedyny ruch jaki tam będzie występować to wydłużenie termiczne miedzi, więc przetarcie też raczej nie wystąpi.
ODPOWIEDZ