MK5 rower miejsko/nieco leśny

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
Kiwago
Forumowicz
Posty: 67
Rejestracja: 22 gru 2019, 13:19

MK5 rower miejsko/nieco leśny

Post autor: Kiwago »

Zacząłem chyba inaczej niż wszyscy po jako pierwszy elektryk powstał u mnie Falcon V2 z Mxus 3k turbo v3. Zabawa super szczególnie w lesie, wspaniale sprawdził się jako transport mnie i sprzętu foto. W między czasie mój miejski rower BMW cruise po konwersji zestawem 1kw zabrał starszy syn i tyle sobie na nim pojeździłem - nie ma jak zabawy studentów na Politechnice. Pojawiło się zapotrzebowanie na rower do pracy. W pudłach w domu miałem koła 26" z piastami Shimano przednia z dynamem 6V, tylna Nexus 8 z tym że pod hamulec rolkowy. Hamulce Shimano Nexus BR-C6000 przód i tył, jakąś kierownice i siodełko. Brakowało mi ramy i przedniego widelca. Wpadłem na pomysł zrobienia roweru w oparciu o ramę Koba Sentiero 19" z widelcem amortyzowanym Koga Feather Shock. Silnik to TSDZ2 bateria w bidonie 48V 17,5Ah. Pomału zabieram się za składanie. To będzie nieco dziwny rower ale jestem ciekaw co z niego wyjdzie. Na razie musiałem rozwiązać zamocowanie tylnego hamulca bo nie mogę go zamocować do dolnego ramienia wahacza gdyż jest ruchome w stosunku do osi koła. W zestawie z silnikiem przyszły klamki, które wykorzystam, VLCD5 zamieniam na KT-LCD3 po wgraniu open FW. Dalsze raporty z budowy dodam w miarę wolnego czasu. Zdjęcie z przymiarki części.
92583004_539722203615666_4580348463861989376_n.jpg
Kiwago
Forumowicz
Posty: 67
Rejestracja: 22 gru 2019, 13:19

Re: MK5 rower miejsko/nieco leśny

Post autor: Kiwago »

Raportów z budowy nie było ale w końcu rower powstał. Przedni widelco/amortyzator Koga Feather Shock jest nieco sztywny i śmieszny ale w mieście daje radę. Zrobił się taki trochę blue bike. Po pierwszych jazdach do piasty Nexus 8 dołożyłem napinacz Shimano Alfine. Największy problem miałem z programowaniem silnika TSDZ2. Uruchomiłem STVP ale za każdym razem wychodził błąd programowania. Wyjęcie i włożenie STlinka nie pomagało. Dopiero przez przypadek jeszcze raz w górnej zakładce wybrałem : STM8S105x6 wtedy zadziałało od ręki. Potem sobie przypomniałem że przy programowaniu KT-LCD3 też tak musiałem zrobić. W sumie jeżeli komuś ciągle wyskakuje błąd "Programming failed" to u mnie właśnie tak dało się to obejść (nawet na dwóch komputerach próbowałem i zawsze był błąd).Mój wyświetlacz KT-LCD3 przyszedł z zieloną złączką Bafanga. To podsunęło mi pomysł żeby zamiast ciąć oryginalny kabel zrobić nowy. Kupiłem za 35zł wtyczkę hermetyczną HIGO 8pin żeńska Bafang z kablem 1mb i zrobiłem własny przewód z końcówkami jak u Bafanga. Dołożyłem też czujnik zmiany biegów oraz podłączyłem klamki z czujnikami hamowania które były w zestawie. Te klamki przychodzą z wtyczką KST na 3 pin ale tylko dwa piny są podłączone i po prostu czujnik zwiera sygnał (niebieski) z masą (brązowy). Próbowałem zastosować klamki od Bafanga ale pomimo podania napięcia 5V i podłączenia jak czujnik zmiany biegów nie zadziałały. W sumie nie wiem dlaczego, nie miałem czasu się tym zająć. Jest spora różnica w pracy TSDZ2 na Open source FW w porównaniu do oryginalnego oprogramowania, silnik mniej szarpie i bardziej płynnie wspomaga. Muszę jeszcze tylko czujnik prędkości lepiej ustawić bo zdarza się że pokazuje 80 km/h co odłącza wspomaganie.
Załączniki
Clipboard05.jpg
Clipboard04.jpg
Clipboard03.jpg
Clipboard02.jpg
Clipboard01.jpg
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5855
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: MK5 rower miejsko/nieco leśny

Post autor: pxl666 »

Noi fajno, jak się spisuje nexus i hamulce rolkowe ? będziesz tym w jakieś górki jechał?
Kiwago
Forumowicz
Posty: 67
Rejestracja: 22 gru 2019, 13:19

Re: MK5 rower miejsko/nieco leśny

Post autor: Kiwago »

U mnie górek nie ma, chyba że na sanki ;-) Co do hamulców to te BR-C6000 łapią bardzo mocno, muszę uważać szczególnie z przednim. Znacznie lepsze są od rolkowych BR Im. Nexus działa ok, muszę go tylko ładnie wyregulować, z czujnikiem zmiany biegów współpracuje świetnie.
ODPOWIEDZ