Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: miki »

Witam,

pisałem niedawno o moich kłopotach z "ożenieniem" chińskiego czujnika PAS z kontrolerem KT 36/48V Sinus 12A. W internecie jest trochę informacji o tych kłopotach, po prostu trzeba wiedzieć, który czujnik PAS będzie odpowiedni. W moim przypadku mimo obecności strzałek kierunkowych zarówno na tarczy z 12 magnesami, jak i na samym czujniku, miałem wspomaganie silnika przy obrocie korby supportu zarówno w przód jak i w tył. Pominę także kolory przewodów we wiązce tego czujnika, Chinole zaznaczyli masę kolorem... żółtym. Oczywiście zero dokumentacji.

Postanowiłem więc podłubać nieco i stworzyć własny, mały moduł czujnika PAS pracujący jak należy, czyli produkujący przebieg prostokąta tylko podczas obrotu korby supportu do przodu. Najpierw planowałem to zrobić na Attiny13, ale okazało się, że szybciej wyszła konstrukcja na klasycznych układach cyfrowych CMOS (do wersji na Attiny jeszcze kiedyś wrócę). W opisywanej konstrukcji użyłem dwóch identycznych czujników Hall'a TLE4905L, są to czujniki unipolarne, czyli reagują tylko na jeden biegun pola magnetycznego. Dodatkowo są to tzw. czujniki cyfrowe, zawierające m.in. zintegrowane bramki Szmitta (czyli produkują sygnały TTL). Łopatologicznie cała idea polega na wykrywaniu zbocza narastającego w przebiegach obu czujników oraz generowanie sygnału prostokąta tylko wtedy, kiedy zbocze narastające czujnika A następuje szybciej, niż w czujniku B. Aby to funkcjonowało poprawnie, należy odpowiednio oddalić od siebie oba czujniki Hall. Moje magnesy na kole są rozmieszone co 15mm, a czujniki Hall ustawiłem w odległości ok. 10mm od siebie. Praktyka pokaże, czy to jest dobry układ.

Mówmy jasno, to jest mini-projekt. Poniżej przedstawiam schemat układu przetestowanego na płytce stykowej oraz jeszcze ciepły wzór płytki o wymiarach identycznych z moim chińskim modułem, zgadzają się także otwory pod śruby montażowe. Moim zamiarem jest po prostu wkręcenie nowego modułu w miejsce oryginalnego.
PAS_CMOS_sch.jpg
Ta wersja została zaprojektowana w oparciu o klasyczny podwójny przerzutnik D, z czego wykorzystujemy tylko połowę układu. Na rynku są obecne mniejsze pojedyncze przerzutniki D w obudowach SC70-6, jednak w domowych warunkach trudno wykonać płytkę z tak drobnymi padami i ścieżkami. Tutaj mamy raster 1,27mm dla układu CMOS i 0603 dla elementów dyskretnych. Wszystkie elementy są lutowane powierzchniowo na stronie Bottom, jedynie czujniki Hall'a (miałem jedynie w wersji THT) są montowane od strony Top. Zasilanie jest realizowane z wiązki PAS kontrolera KT, jak w oryginale. Zmierzyłem napięcie stanu wysokiego na wyjściu, wynosi ono 4,3V.
PAS_CMOS_mount.jpg
W przyszłości chciałbym w celach poznawczych zrobić także wersję z Hall'ami w obudowie SOT-23, to pozwoli na dalszą miniaturyzację. Ale na razie o obecnym prototypie... W moim przypadku, poza prawidłowym działaniem od strony elektronicznej planuję uzyskać mniejszą grubość całego modułu (ok. 5-6mm przy 8,5mm w oryginalnym module). Jest to ważne dla rowerów z supportem Octalink (taki tutaj stoi), między tarczą, a mufą ramy jest naprawdę bardzo mało miejsca. Testowany na stole układ pracuje poprawnie przy różnej prędkości przesuwania magnesu, mam nadzieję, że tak samo będzie po ostatecznym montażu. Po testach praktycznych moduł zostanie zalany żywicę epoksydową w celu zabezpieczenia mechanicznego oraz przed czynnikami środowiskowymi.
PAS_CMOS_ele.jpg
Obiecałem udostępnić na forum komplet materiałów, czyli jeszcze płytka drukowana (strona Bottom, widok od strony Top).
PAS_CMOS_PCB.jpg
Oczywiście układ jest świeży, możliwe są jego modyfikacje, zobaczę co pokażą testy praktyczne. Rozważałem dodanie na wyjściu tranzystora MOSFET z kanałem N (open drain), ale na razie przetestuję układ bez niego. Katalogowe 10mA prądu wyjściowego powinno w zupełności wystarczyć do wysterowania wejścia kontrolera Kuteng. Jeżeli ktoś z Was użyje pojedynczego przerzutnika D w tej małej obudowie, będzie miał do dyspozycji prąd wyjściowy do 24mA.

Oczywiście wyrażam zgodę na użycie wszystkich powyższych materiałów do celów prywatnych, natomiast nie wyrażam zgody do wykorzystywania ich bez mojej zgody w celach komercyjnych. Sam traktuję ten temat czysto hobbystycznie i nie planuję zarobić na nim miliona dolarów :-)

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2020, 22:23 przez miki, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: Goliath »

miki pisze:
17 kwie 2020, 23:01
... nie planuję zarobić na nim miliona dolarów :-)
...a powinieneś :mrgreen:
Śledzę wątek i trzymam kciuki :D :lol:
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: tkoko »

Czy na wyjściu możesz zmieniać impuls na "narastający" (niski > wysoki > niski), lub "opadający" (wysoki > niski > wysoki), bo w "typowym" PAS'ie, z tego co pamiętam, sygnał jest "wysoki > niski > wysoki", ale głowy za to nie dam.
I druga "wątpliwość", to odległość między halami 12mm, podczas kiedy tarcza ma magnesy 15mm. Ta odległość, w mojej ocenie, musiała by być maksymalnie 7mm (mniej niż połowa odległości między magnesami)
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: slow »

Niektóre PAS'y mają maja długi stan L i krótki H, Inne długi H krótki L.
Sterowniki KT obsługują oba (programuje się to w parametrach).
Ale niektóre sterowniki obsługują tylko jeden rodzaj sygnału.
MIKI jaki twój układzik robi sygnał?

Sam jestem elektronikiem, lubię robić i podoba mi się bardzo twój układzik ale dawno wyrosłem już z tego żeby projektować układy, trawić płytki, lutować coś co kosztuje 20-30zł.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: miki »

tkoko pisze:
18 kwie 2020, 7:34
Czy na wyjściu możesz zmieniać impuls na "narastający" (niski > wysoki > niski), lub "opadający" (wysoki > niski > wysoki), bo w "typowym" PAS'ie, z tego co pamiętam, sygnał jest "wysoki > niski > wysoki", ale głowy za to nie dam.
I druga "wątpliwość", to odległość między halami 12mm, podczas kiedy tarcza ma magnesy 15mm. Ta odległość, w mojej ocenie, musiała by być maksymalnie 7mm (mniej niż połowa odległości między magnesami)
Pierwszy temat załatwia bramka NOT (np. małe g...no AHC1G14S, jak ktoś oszczędza miejsce), którą trzeba dodać do układu. Dobrym miejscem jest kostka PAS w kontrolerze, robisz małą płytkę z CD4093 (taki "przelotowy" inwerter sygnału na bramkach Szmitta), używasz jednej bramki i gotowe. Ale... na początku sprawdziłbym, czy to jednak nie zadziała. Pamiętajmy, że Hall po przyłożeniu pola magnetycznego daje stan niski na wyjściu.

Co do odległości między Hall'ami... nigdzie nie pisałem 12mm, tylko 10mm. Na płytce prototypowej miałem nawet 15mm, ale tam był 1 magnes. Tą odległość muszę wyregulować, liczę się z tym. Jednak może być tak, że to nie będzie konieczne w tej aplikacji.

Ogólnie jeśli na samym czujniku mamy mało miejsca na rozbudowany schemat (lub klasyczne, "duże" scalaki w SOIC-14), można w samym czujniku zostawić jedynie dwa Hall'e z rezystorami 1k2, wypuścić 4-przewodowy kabelek i już przy kontrolerze zrobić małą pośrednią płytkę "logiki". Tam jest miejsce.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2020, 12:30 przez miki, łącznie zmieniany 2 razy.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: miki »

slow pisze:
18 kwie 2020, 11:13
Niektóre PAS'y mają maja długi stan L i krótki H, Inne długi H krótki L.
Sterowniki KT obsługują oba (programuje się to w parametrach).
Ale niektóre sterowniki obsługują tylko jeden rodzaj sygnału.
MIKI jaki twój układzik robi sygnał?

Sam jestem elektronikiem, lubię robić i podoba mi się bardzo twój układzik ale dawno wyrosłem już z tego żeby projektować układy, trawić płytki, lutować coś co kosztuje 20-30zł.
Dokładnie tak, ustawiasz parametr C1 na właściwą wartość. Oczywiście ideałem jest układ czujnika, który możemy elegancko skonfigurować i tutaj niewątpliwie najlepszy będzie taki z Attiny4/6/8 na pokładzie. Gdyby ktoś potrzebował czegoś takiego w wersji klasycznej, można te funkcjonalności dodać, ale trzeba wtedy to jakoś przełączać. Używanie mechanicznych styków w tak wilgotnym i brudnym środowisku nie jest moim głównym celem. Wtedy rzeczywiście lepiej "wyrzucić" logikę na drugą, małą płytkę wpinaną szeregowo między wiązkę kontrolera, a przewód modułu czujnika.

Oscyloskopu jeszcze nie pożyczyłem, wszystko jednak wskazuje na sygnał prostokątny. Wytrawię PCB, wykonam montaż i testy, wtedy większość pytań się rozjaśni.

Właśnie dlatego lubię robić takie układy, ponieważ nie jestem zawodowym elektronikiem :-) To wyłącznie moje hobby, które daje mi full radości od czasów podstawówki :-) Skoro jesteś elektronikiem, może podpowiesz, dać ten N-MOS na wyjściu, czy on nie jest tu potrzebny? Minimalizuję ten układ, nie rysowałem tantala na zasilaniu modułu (przy 4013), wywaliłem cztery ceramiki 4n7 z nóg Hall'i (bez nich układ też działa, a jak nawet wypadnie czasem jakiś pojedynczy impuls, to niewiele zmieni w pracy całego układu).
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: tkoko »

miki pisze:
18 kwie 2020, 11:37
..... wszystko jednak wskazuje na sygnał prostokątny. Wytrawię PCB, wykonam montaż i testy, wtedy większość pytań się rozjaśni......
Czujnik daje sygnał prostokątny, ale sterownik zadziała zapewne tylko na "wzrost", lub "spadek" sygnału. Gdyby reagował na "prostokąt", wówczas przy stałej pozycji magnesu względem halla, silnik by się "kręcił" bez pedałowania.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: miki »

tkoko pisze:
18 kwie 2020, 12:33
miki pisze:
18 kwie 2020, 11:37
..... wszystko jednak wskazuje na sygnał prostokątny. Wytrawię PCB, wykonam montaż i testy, wtedy większość pytań się rozjaśni......
Czujnik daje sygnał prostokątny, ale sterownik zadziała zapewne tylko na "wzrost", lub "spadek" sygnału. Gdyby reagował na "prostokąt", wówczas przy stałej pozycji magnesu względem halla, silnik by się "kręcił" bez pedałowania.
Zacytuję początek swojego pierwszego postu: "...Łopatologicznie cała idea polega na wykrywaniu zbocza narastającego w przebiegach obu czujników oraz generowanie sygnału prostokąta...".

Przy stałej pozycji magnesu względem czujnika Hall nie mamy sygnału prostokąta, tylko poziomą linię prostą na oscyloskopie. Stan Low lub High. I wtedy kontroler nie ma prawa działać.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2020, 15:08 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: miki »

Ponieważ obecność zworek nie jest nigdy powodem do dumy projektanta PCB, posiedziałem jeszcze nad płytką. Zmiany to:
  • zmniejszenie odstępu między czujnikami Hall do 5mm, zgodnie z sugestią Kolegi Tkoko, to jest rozsądna rada,
  • użycie płytki dwustronnej, przy czym na stronie Top rozlana jest jedynie masa (poza sześcioma izolowanymi otworami na Hall'e), pozwoliło to na użycie kilku prostych zworek w celu łatwiejszej dystrybucji masy na płytce, poza tym rozlana masa na obu stronach oznacza mniej potencjalnych zakłóceń,
  • wyjście sygnału jest teraz zakończone pad'em SMD,
  • teraz dwa rezystory mają rozmiar 1206,
  • niech nikogo nie martwi dwustronna płytka, tak naprawdę trawimy stronę Bottom (strona Top na okres trawienia musi być zabezpieczona np. taśmą bezbarwną), potem wiercimy 6 otworów (np. fi 0,7mm) pod Hall'e i otwory te ręcznie "frezujemy" wiertłem np. 3mm od strony Top - to zapewnia izolację miedzi warstwy Top od nóżek czujników Hall,
  • obowiązkowe są tylko dwie większe przelotki, reszta jest wyrazem dobrych manier projektowych :-)
Schemat jest ten sam, oto krótkie materiały:
PASS_v4_Signals.jpg
PASS_v4_mon.jpg
PASS_v4_PCB_Bottom.jpg
Wszystkie ścieżki mają szerokość 16 milsów, czyli spokojnie można je wykonać termotransferem w domu. Nie forsowałem także odstępów między sygnałami.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2020, 15:10 przez miki, łącznie zmieniany 4 razy.
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: mr_x »

miki pisze:
18 kwie 2020, 14:38
  • teraz dwa rezystory mają rozmiar 1206,
Pod elementami 0603 da się bez trudu przeprowadzić ścieżkę 8...10 milsów.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: miki »

mr_x pisze:
18 kwie 2020, 14:43
miki pisze:
18 kwie 2020, 14:38
  • teraz dwa rezystory mają rozmiar 1206,
Pod elementami 0603 da się bez trudu przeprowadzić ścieżkę 8...10 milsów.
Oczywiście, że się da :-) Ale jak znam życie i tak ktoś to będzie chciał sobie złożyć w wersji THT (jak komuś będzie zależało, zrobię taką wersję na dwie płytki, żeby się czujnik zmieścił). Nie każdy lutuje mniejsze SMD, nie każdy ma naświetlarkę, laminator do płytek i takie tam duperele.

Przy okazji, jeżeli Kolega umie powtarzalnie wykonywać takie mikre połączenia, prosimy o instruktaż. Chętnie bym sobie zrobił termotransferem ładne płytki pod elementy SOT23-6 na przykład, albo pod TQFP.
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2020, 11:02 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: mr_x »

Moja metoda, to drukarka laserowa (toner musi być oryginalny, na podróbce mi nie poszło), papier kredowy i laminarka (Lervia zdaje się, bo nie każda pasuje). Laminarką przepuszczam 20...30 razy kanapkę z laminatem i papierem. 10 milsów udaje się praktycznie zawsze, trzeba tylko bardzo dokładnie przygotować laminat (oczyścić) i starannie odrywać papier po namoczeniu w letniej wodzie i niewielkiej ilości płynu do naczyń. To tak naprawdę jest kwestia wprawy, po kilku próbach samemu dojdzie się co i jak z czym, aby wyszło. Koledzy z pracy śmieją się ze mnie, że mi się chce w to bawić i sami wolą zlecić wykonanie PCB jakiejś firmie. Pewnie gdybym robił to masowo, też bym zlecił, ale dla jednej czy kilku sztuk można zrobić samemu.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: miki »

mr_x pisze:
18 kwie 2020, 15:08
Moja metoda, to drukarka laserowa (toner musi być oryginalny, na podróbce mi nie poszło), papier kredowy i laminarka (Lervia zdaje się, bo nie każda pasuje). Laminarką przepuszczam 20...30 razy kanapkę z laminatem i papierem. 10 milsów udaje się praktycznie zawsze, trzeba tylko bardzo dokładnie przygotować laminat (oczyścić) i starannie odrywać papier po namoczeniu w letniej wodzie i niewielkiej ilości płynu do naczyń. To tak naprawdę jest kwestia wprawy, po kilku próbach samemu dojdzie się co i jak z czym, aby wyszło. Koledzy z pracy śmieją się ze mnie, że mi się chce w to bawić i sami wolą zlecić wykonanie PCB jakiejś firmie. Pewnie gdybym robił to masowo, też bym zlecił, ale dla jednej czy kilku sztuk można zrobić samemu.
Przerabiałeś ten laminator jakoś? Chodzi mi o podniesienie temperatury pracy i większą szczelinę na wałkach. Jaki to dokładnie model laminatora? Ja już jeden z Lidla przerobiłem na wyższą temperaturę wg opisu z sieci, ale niestety konstrukcja nie lubi takiej ilości ciepła i straciła wdzięk. Mimo, ze był to model zalecany w tym opisie i że dostał cyfrowy termostat pilnujący temperatury.

Płytki fabryczne opłacałoby się zrobić przy pewnej ilości chętnych. I wtedy te małe pchełki... Jednak nie zakładam, że to jest urządzenie potrzebne każdemu, mnie akurat jest potrzebne :-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: tkoko »

mr_x pisze:
18 kwie 2020, 15:08
Moja metoda, to drukarka laserowa (toner musi być oryginalny, na podróbce mi nie poszło), papier kredowy i laminarka (Lervia zdaje się, bo nie każda pasuje). Laminarką przepuszczam 20...30 razy kanapkę z laminatem i papierem. 10 milsów udaje się praktycznie zawsze, trzeba tylko bardzo dokładnie przygotować laminat (oczyścić) i starannie odrywać papier po namoczeniu w letniej wodzie i niewielkiej ilości płynu do naczyń .....
A próbowałeś najpierw wydruk "wzmocnić" nad nitrem, i zgrzewać żelazkiem.
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: mr_x »

Model to Lerviva KH4410, kupowałem dawno temu (jakieś 7 lat temu). Teraz nie wiem, czy są jeszcze dostępne. Przerabiałem ją, zmieniając jeden z rezystorów, aby podnieść temperaturę. Poza tym nic w niej nie zmieniałem. Opis jak przerobić był gdzieś na elektrodzie (dawno to było i z głowy nie podam, który to był rezystor).
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: mr_x »

tkoko pisze:
18 kwie 2020, 15:20
mr_x pisze:
18 kwie 2020, 15:08
Moja metoda, to drukarka laserowa (toner musi być oryginalny, na podróbce mi nie poszło), papier kredowy i laminarka (Lervia zdaje się, bo nie każda pasuje). Laminarką przepuszczam 20...30 razy kanapkę z laminatem i papierem. 10 milsów udaje się praktycznie zawsze, trzeba tylko bardzo dokładnie przygotować laminat (oczyścić) i starannie odrywać papier po namoczeniu w letniej wodzie i niewielkiej ilości płynu do naczyń .....
A próbowałeś najpierw wydruk "wzmocnić" nad nitrem, i zgrzewać żelazkiem.
Zaczynałem od żelazka, ale efekty nie satysfakcjonowały mnie. Dopiero laminarka dała oczekiwany efekt.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: tkoko »

mr_x pisze:
18 kwie 2020, 15:23
.... Zaczynałem od żelazka, ale efekty nie satysfakcjonowały mnie. Dopiero laminarka dała oczekiwany efekt.
Ale wzmacniałeś nitrem wydruk ?
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: mr_x »

Nie.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: tkoko »

Spróbuj, myślę że będzie kolosalna różnica :D
Wystarczy miseczka, trochę nitra na dnie, na nią kładziesz wydruk (nie moczysz), i czekasz aż sczernieje. Po zdjęciu uważaj żeby nie zarysować/zetrzeć tonera. Suszysz laminujesz/zgrzewasz.
Inny sposób to skrapiasz grubą tkaninę nitrem, i kładziesz kartkę na tkaninie, łatwiej uszkodzić wydruk.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: miki »

Ta metoda z nitro (aceton) to raczej dotyczyła metody fotochemicznej, do wydruku laserem na kliszę/kalkę w ten sposób nasycało się toner, aby był mniej światło-przepuszczalny.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: tkoko »

miki pisze:
18 kwie 2020, 16:15
Ta metoda z nitro (aceton) to raczej dotyczyła metody fotochemicznej, do wydruku laserem na kliszę/kalkę w ten sposób nasycało się toner, aby był mniej światło-przepuszczalny.
Nitro rozpuszcza i zlepia granulki tonera, co "zwiększa" zaczernienie kalki do naświetlania, ale równocześnie zwiększa przyczepność i "krycie" (nieprzepuszczanie) tonera przy laminowaniu i trawieniu płytki metodą mr_x .
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: miki »

Może nie tyle rozpuszcza, co granulki tonera w oparach acetonu nieco "puchną". A co do zwiększania przyczepności, stwierdziłem że u mnie przed prasowaniem pomaga przemycie czystego już laminatu białym denaturatem. Jakoś toner trzyma lepiej, niż po np. acetonie...
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: tkoko »

miki pisze:
18 kwie 2020, 17:05
Może nie tyle rozpuszcza, co granulki tonera w oparach acetonu nieco "puchną". ...
Rozpuszcza się, co łatwo sprawdzić pocierając palcem po wydruku, bezpośrednio po zdjęciu z acetonu. Na kalce zmyjesz prawie całkowicie.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: miki »

To i na płytce by się łatwo rozmazywało. Zresztą nieważne, jeśli działa, to dobrze. I co z tym tranzystorem na wyjściu?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS- CPAS v.1.0

Post autor: tkoko »

miki pisze:
18 kwie 2020, 17:25
To i na płytce by się łatwo rozmazywało. ....
To jest "wosk", po wyschnięciu nic Ci się nie rozmazuje, oczywiście, o ile będziesz obchodzić się delikatnie z wydrukiem. Jak mocniej potrzesz po druku na płytce, to oczywiście uszkodzisz wydruk.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: miki »

Mała fotorelacja z budowy modułu:
P1010005.jpg
P1010007.jpg
P1010015.jpg
P1010020.jpg
Raster układu CMOS to 1,27mm, tak samo jest z czujnikami Hall'a. Otwory pod nie oraz pod przelotki mają średnicę 0,5mm.

Test z diodą LED zaliczony, dodatkowo czujnik zbliżony do koła z magnesami (przy supporcie) też pracuje zgodnie z założeniami. Teraz najgorsza część, czyli mechanika. Gdzie ja znajdę żółty przewód do tej chińskiej masy? :-) Po przygotowaniu montuję na rower i podłączam kontroler. Ale to już nie dzisiaj :-)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: EV-Maniak »

Miki,
To Ty jesteś taki GENIUSZ jak Barmal trochę 😉
A ten Twój PAS będzie się nadawał do maszyn dużej mocy, do monster-potworów?
Oczywiście trochę dla picu , ale bym założył np. do profilu eko-kastrat 250W - wiadomo w jakim celu....
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: tkoko »

EV-Maniak pisze:
19 kwie 2020, 8:24
.... A ten Twój PAS będzie się nadawał do maszyn dużej mocy, do monster-potworów?
Oczywiście trochę dla picu , ale bym założył np. do profilu eko-kastrat 250W - wiadomo w jakim celu....
To nie jest PAS, to jest tylko czujnik do PAS'a, odpowiedni PAS musisz mieć w sterowniku :D
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: miki »

EV-Maniak pisze:
19 kwie 2020, 8:24
Miki,
To Ty jesteś taki GENIUSZ jak Barmal trochę 😉
A ten Twój PAS będzie się nadawał do maszyn dużej mocy, do monster-potworów?
Nie przesadzajmy, to nie jest jakieś wielkie odkrycie. Co do sterowania... jeżeli sterownik potrzebuje tylko sygnału prostokątnego, to ten czujnik powinien aktywować do roboty każdy sterownik, od małego po duży. Jednak nie miałem do czynienia z rowerami elektrycznymi, szczególnie tymi mocniejszymi. Trzeba by wypróbować.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: miki »

No to nie wytrzymałem do poniedziałku. Włożyłem czujnik w chiński uchwyt na supporcie, podłączyłem wszystko i... układ działa wzorowo. Oczywiście to są testy bez obciążenia, ale ważne, że śmiga. Kiedy kręcę w tył - śpi, kiedy w przód - ciągnie. Reakcja silnika następuje po około 1/4-1/3 obrotu korby. Jutro go zdemontuję i zaleję żywicą. Potem ostatni montaż i obym tam nigdy nie musiał zaglądać :-)

W sumie nie jest źle od strony kosztów, tarcza z magnesami oczywiście od chińczyka. Dwa czujniki w lokalnym sklepie to osiem zeta. Reszta w szufladzie czekała. Na przewód idealnie pasuje kabelek od starej myszki. Teraz moduł ma ok. 6mm grubości (początkowo 8,5mm), wreszcie mogę normalnie dokręcić prawą korbę i jeszcze mi zostaje ok. 2mm luzu. Do octalinka polecam. To chyba tyle, pozdrawiam.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: tkoko »

miki pisze:
19 kwie 2020, 23:34
No to nie wytrzymałem do poniedziałku. Włożyłem czujnik w chiński uchwyt na supporcie, podłączyłem wszystko i... układ działa wzorowo. Oczywiście to są testy bez obciążenia, ale ważne, że śmiga. Kiedy kręcę w tył - śpi, kiedy w przód - ciągnie. Reakcja silnika następuje po około 1/4-1/3 obrotu korby. Jutro go zdemontuję i zaleję żywicą. Potem ostatni montaż i obym tam nigdy nie musiał zaglądać :-)...........
Jeżeli na luzie czujnik działa prawidłowo, to i pod obciążeniem będzie OK. :D
Co do reakcji silnika, to jest "typowa", i zależna od sterownika. Jedne zaczynają wspomagać już przy "lekkim" obrocie korby, inne dopiero po1 - 2 obrotach korby. W niektórych sterownikach z wyświetlaczem, to opóźnienie wspomagania można zmieniać.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: miki »

No, wczoraj miałem jakieś problemy z Epidianem E52, przez noc nie "zastygł". Dziś go usunąłem i zalałem moduł Poxipol'em. Po godzince był gotowy i udało mi się go docelowo zamontować na support. Temat udało się zakończyć.
W.P.
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: W.P. »

Chciałem Cię przestrzec przed stosowaniem żywicy epoksydowej do zabezpieczenia całości, o czym piszesz przedstawiając projekt.
W tym celu przebrnąłem grzecznie przez cały wątek wczytując się w każdą wypowiedź. Na szczęście widzę, że stanęło na poxipolu.

Kiedyś byłem zafascynowany taką możliwością wykończenia układu. Odporność na w-ki zewnętrzne, możliwość dopiłowania kształtu, pomalowania etc.
Układy działały, niektóre nawet pół roku, niektóre dłużej. Właściwie nie było powodu, dla którego miałyby ulec uszkodzeniu elektrycznemu. Układ przeznaczony do zalania z natury projektuje się z przesadnym zapasem wymyślając udziwnienia, by żadne zdarzenie zewnętrzne nie mogło go uszkodzić. A jednak...

Po dokładnych oględzinach okazało się, że żywica pięknie wszystko spaja ale potem zaczyna wykręcać, rozciągać i w różny inny sposób oddziaływać mechanicznie na elementy. Niewykluczone, że dochodziło do mikropęknięć elementów.

Opisane przypadki znam z 2 miejsc, z dwóch rożnych okresów.

Piszesz, że "ponieważ nie jestem zawodowym elektronikiem :-) To wyłącznie moje hobby". Mogę tylko nieśmiało podpowiedzieć, że dobrym (zalecanym) zwyczajem jest by w układach CMOS, w niewykorzystanych funktorach podłączać wejścia bądź do masy, bądź do zasilania (wyjścia oczywiście wolne).

Zgrabny projekt, gratuluję.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: miki »

W.P. pisze:
21 kwie 2020, 12:15
Po dokładnych oględzinach okazało się, że żywica pięknie wszystko spaja ale potem zaczyna wykręcać, rozciągać i w różny inny sposób oddziaływać mechanicznie na elementy. Niewykluczone, że dochodziło do mikropęknięć elementów. Opisane przypadki znam z 2 miejsc, z dwóch rożnych okresów.

Mogę tylko nieśmiało podpowiedzieć, że dobrym (zalecanym) zwyczajem jest by w układach CMOS, w niewykorzystanych funktorach podłączać wejścia bądź do masy, bądź do zasilania (wyjścia oczywiście wolne).
Tak, czytałem o tym, że żywice pracują. Teoretycznie E52 jest niby przeznaczony do zalewania elektroniki, przynajmniej producent do tego celu zaleca właśnie E52. Mnie bardziej interesuje, dlaczego raz mi wychodzi stała konsystencja, a czasem ona nie twardnieje, robi się taka prawie twarda, a po fizycznej agresji daje się odrywać takimi klejącymi się płatami o konsystencji jakby kaszy. Niby przestrzegam proporcji, temperatura w okolicach 25 stopni Celsjusza...

Co do niewykorzystanych "bramek" CMOS, tak czytałem. Zazwyczaj to stosuję właśnie w pojedynczych bramkach, tutaj były całe ich agregaty (tworzące przerzutnik D), potestowałem taki układ z wiszącymi w powietrzu wejściami i zawsze działał. Ale książkowo masz 100% racji, wejścia należałoby podpiąć do masy.

Dziękuję bardzo za cenne uwagi.
Davvvi
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 08 lis 2019, 20:19

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: Davvvi »

Siemka. Zbudowałem czujnik według porad autora tematu. Oczywiście autor jest spoko i podesłał mi prawie wszystkie elementy do budowy czujnika. Dzięki dla autora. Polutowałem i zrobiłem test co prawda tylko z samą diodą aby sprawdzić czy działa i czujnik działa aż miło , reaguje tylko na przesunięcie magnesu w jedną stronę. Evcomputer powinien działać aż miło. Gdyż na chińskiej wersji ev reaguje na obrót korby w obie strony. Na tym czujniku na pewno będzie działał. Ja zamknę czujnik w plastikowej obudowie wydrukowanej na drukarce 3D. Jeszcze raz dziękuję autorowi za części do budowy czujnika i cenne informacje.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: miki »

Na zdrowie Davi, niech służy latami. Rozmawialiśmy trochę, padła nawet sugestia, żeby wyklepać fabryczne PCB, osobiście nie bardzo wierzę w wielkie zapotrzebowanie na ten moduł. Jeżeli jednak dojdziecie do wniosku, że warto je klepnąć, służę plikami KiCad'a. Od razu mówię, że nie chcę na tym zarabiać. No i jeszcze jedno. Od czasów pandemii wszystko co mogę zlecić w kraju, zlecam w kraju. Chinolom na pohybel.
Davvvi
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 08 lis 2019, 20:19

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: Davvvi »

A tak wygląda moja wersja obudowy do czujnika autora tematu. Mocowanie czujnika to oryginalne od chińskiego czujnika. Tarcza z magnesami jest większa. Wersja z orginalnego czujnika była za mała i nie łapała halli. Czujnik działa jak należy. Evcomputer wykrywa obrót tylko w jedną stronę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Miklas
Forumowicz
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2020, 17:05
Lokalizacja: BBa

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: Miklas »

No i kulturka, fajny projekt. Dzięki za udostępnienie!
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: tkoko »

miki pisze:
17 kwie 2020, 23:01
....
PAS_CMOS_sch.jpg
.......
Na pewno rezystory R1 i R3 mają być dołączone do plusa a nie do minusa? Przy równoległym połączeniu pary rezystorów R1/2 i R3/4 do plusa masz realnie rezystor 1k.
Załączniki
PAS_CMOS_sch.jpg
Ostatnio zmieniony 01 paź 2021, 21:53 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: miki »

tkoko pisze:
01 paź 2021, 21:53
miki pisze:
17 kwie 2020, 23:01
....
PAS_CMOS_sch.jpg
.......
Na pewno rezystory R1 i R3 mają być dołączone do plusa a nie do minusa? Przy równoległym połączeniu pary rezystorów R1/2 i R3/4 do plusa masz realnie rezystor 1k.
Zajrzyj do noty katalogowej tych hall'i. Tam jest wszystko.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: tkoko »

miki pisze:
04 paź 2021, 0:08
......
Zajrzyj do noty katalogowej tych hall'i. Tam jest wszystko.
Oto noty katalogowe (też zresztą z rozbieżnościami), i schematy/diagramy z elementami podłączenia hala. Pozwoliłem sobie na bardziej wizualne podłączenia obu oporników do plusa by było to bardziej widoczne.
Załączniki
hall1.JPG
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: miki »

Te rezystory 10k są zalecane jako podciągnięcie wejść do plusa zasilania w 4013. Patrząc jeszcze raz na całość, przyznaję, że możesz mieć rację. Prawdopodobnie można je wyrzucić, rezystory 1k powinny załatwić temat (obecnie jest to trochę zduplikowane). Po odjęciu rezystorów 10k mamy zmianę poniżej 10%, czyli mieścimy się w tolerancji. Niemniej układ działa stabilnie już drugi rok, czyli obecny schemat nie ma skutków funkcjonalnych. Dzięki za zwrócenie uwagi, w kolejnej wersji będzie o dwa elementy mniej i trochę mniej ścieżek.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2021, 11:04 przez miki, łącznie zmieniany 2 razy.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: tkoko »

Nie neguję poprawności czujnika. Po prostu chcąc wykorzystać Twój układ ze swoim konwerterem "PAS > Manetka", zauważyłem ten drobny "błąd" i niepotrzebne podwojenie opornika. Notabene nie za bardzo "kumam" co chcesz zmieniać w ścieżkach. Wystarczy przecież nie lutować dodatkowych oporników.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: miki »

Chciałem uprościć następną wersję PCB. Jednak po obejrzeniu obecnej doszedłem do wniosku, że te oszczędności będą niewielkie, także odpuściłem.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny projekt czujnika PAS w wersji CMOS - CPAS v.1.0

Post autor: tkoko »

Czujnik PAS w wersji "miki" do sterownika GT-100 6G100SQ / 350 wat . O ile sterownik GT-100 6GL100 / 250 wat z "typowym" czujnikiem PAS działa prawidłowo, to z wersją 350 wat "typowy" czujnik działa wadliwie.
Załączniki
czujnik.jpg
czujnik1.jpg
ODPOWIEDZ