E-bajk z motocykla lub motoroweru

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

A co sądzicie by zwykły motocykl lub motorower przerobić na mocnego E-bajka?

Wydaje się to bardzo fajny pomysł bo:

1. taniej
2. mocniej
3. lepiej

Kupuję dajmy na to wyrejestrowany, bez silnika i nawet bez baku motocykl i to jeszcze w enduro. Można takie kupić za grosze - do 1000 zł chodzą. Wszystko w nim o wiele mocniejsze: począwszy od ramy, hamulców, amortyzatorów, nawet oświetlenie mają lepsze. Dorabiam pedały by odciążyć układ przy ruszaniu i by Policja się nie przywalił. Ładuje ogniw do niego ile wlezie bez żadnych ograniczeń i co? Mam najmocniejszego E-Bajka na świecie :D

Co sądzicie o takim pomyśle?

Przykładowo. Pierwszy z brzegu za 700zł:
Załączniki
676929253_2_644x461_motoryzacja-dodaj-zdjecia.jpg
Maju
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 18 lut 2018, 15:29

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: Maju »

Sam moto bez silnika pewnie z 60kg waży, dodaj resztę np. bateri mniej wiecej tyle co w falconach, silnik i masz praktycznie 100kg wagi. Do tego masz rozstaw korb >22cm wiec pedałować normalnie sie nie da.
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: Rugos »

Myślisz, że jak dołożysz do niego podały to będziesz niewidoczny dla policji? Jeśli już to lepiej taki pojazd zarejestrować i jazdzić bez strachu, że Cie policja zamknie.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

Patrzcie!
Kolejny pierwszy lepszy z brzegu. Jakby z niego co nie potrzebne wywalić, na bank waga nie przekroczyłaby 30 kg, no może 40. To jest lekka konstrukcja. A i jest wąski do zamocowania korby i pedałowania. REWELACJA to jest pomysł! I nie musowo bawić się w składanie i dopasowywanie części miesiącami i drżeć czy będzie kompatybilne i poprawiać.

Czuję REWOLUCJĘ w E-Bajkerstwie! Jakby miał warsztat i możliwości, natychmiast bym w to wchodził!
Załączniki
migawka_001.jpg
Maju
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 18 lut 2018, 15:29

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: Maju »

Takie ramy w miejscu mocowania podnóżków maja właśnie te 22-23cm szerokości(nie biorąc pod uwagę mocowań do podnóżków).A wagowo to i tak w porównaniu do falconów to dojdzie wagi, cześci moto są dużo cieższe od rowerowych i nawet na samym armorku będziesz mial pare kg różnicy.
ap0f1s
Forumowicz
Posty: 558
Rejestracja: 03 maja 2017, 9:37
Lokalizacja: Kęty

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: ap0f1s »

Nie wiem jak ty chcesz dorobić przy takich konstrukcjach "pedały", przecież geometria, szerokość i miejsce siedzenia dyskwalifikują taki pomysł. Druga sprawa waga takiego sprzętu będzie duża. Oczywiście, że idzie zrobić z tego elektryka tylko cena takiego projektu mała nie będzie i umieszczenie silnika w kolę też nie jest super pomysłem.
Myślisz, że w falconie silnik w kole jest dobrym pomysłem? Że dobrze się z tym jeździ? Nie! dlaczego? Jest to waga nie amortyzowana, która cały czas przeszkadza. Montuję się tam silniki, gdyż jest to kompromis. Mało inwazyjna przeróbka, tania w eksploatacji, wytrzymała i prosta.
Budowa pakietów lion, rowerów elektrycznych (Falcon, vektor, E-kross itp.)
Kontakt 513388355
Kilka moich konstrukcji
viewtopic.php?f=30&t=399
Maju
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 18 lut 2018, 15:29

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: Maju »

Sam kiedyś nad czymś podobnym rozkminiałem, ale bardziej celowałem w to żebym mógł taki pojazd mieć legalnie zarejestrowanym(odpadają zmiany kontrukcyjne w ramie) więc normalne mocowanie korb odpada. Po prostu doszedłem do wniosku, że są dwie sensowne opcje, przerabiać jakies enduro 50 np honde hm na elektryczny(bez kombinowania z korbami, zwykły motorower) albo składać coś pokroju falcona. Ta pierwsza opcja nadal siedzi w głowie, szczególnie, że można by zrobić coś pokroju:
https://zapodaj.net/f0318861e7144.jpg.html
Ale na razie zostaje przy rowerach :)

Jest jeszcze jedna opcja żeby zamontować korby do motoroweru, musiałbyć mieć ramę od simsona ms 50, ma on ramę grzbietową i rozstaw na dole przy podnóżkach jest mały. Ale nie łatwo o tego moto :P baaaaardzo ciężko go spotkać. i kosztuje 4k+ :P
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

Przerabiają rowery na e-bajki, to i motorowery lub lekkie konstrukcje motocyklowe też można. To jest tylko kwestia pogłówkować. Nawet porządnego MIDA można zrobić :)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: tatar »

z pedałami nie taki znów kłopot,wystarczy oś suportu od fatbika i odpowiedni motorower
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

Patrzcie,
Jakby z tego powyżej ( zielony bak ) wywalić: silnik, bak, wydech, odchudzić z tego co nie potrzebne, waga by spadła momentalnie. Sabvaton pod siedzenie i miejsca na ogniwa co nie miara. Kosztuje taniej niż rower, a wszystko w nim mocniejsze i lepsze! Moc by zrekompensowała wagę. Wystarczy by miał 150 km dobrego zasięgu i już jest zabawa za o wile mniejsze pieniądze niż Falcon. Tak jak klego powyżej mówi - korba od fatabajka i poszedł :)
Ostatnio zmieniony 21 mar 2018, 18:26 przez EV-Maniak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: tatar »

heniu jakby było za mało ,można jeszcze korby stalowe wygiąć tak jak w starym komarze czy innych konstrukcjach z tamtych lat
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

wrzucam więcej fotek byście ocenili czy się da przerobić
Załączniki
migawka_001.jpg
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

i kolejna:
Załączniki
migawka_002.jpg
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

i jeszcze jedna:
Załączniki
migawka_003.jpg
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

fotka następna:
Załączniki
migawka_004.jpg
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

i ostatnia:
Załączniki
migawka_005.jpg
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: AST034 »

Ten czlowiek ma kilka fajnych konstrukcji na koncie, a to jego najnowsza - Aprilia SXV poddana elektryfikacji, siedzi w niej 10KW BLDC goldenmotor:


Poza tym polecam obejrzec inne jego filmy :D
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

Ależ się napaliłem na ten motocykl. Jeszcze tu kolego wyżej mnie podjarał filmikiem z YT. Wiecie, że ten stary KTM jest tańszy niż wójowej klasy full. Poszedłby za 1300 zł. Obczajacie? Naprawdę tu jest POTENCJAŁ! Czy WATOWICA mi znów bije w beret?
Załączniki
migawka_001.jpg
migawka_001.jpg (17.68 KiB) Przejrzano 3877 razy
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

Patrzcie co znów znalazłem w necie za 500 zł, czyli by poszło za 400 lub nawet 350 !
Załączniki
migawka_0011.jpg
Awatar użytkownika
elektrotonus
Forumowicz
Posty: 1259
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: elektrotonus »

Heniu, skończ jeden bajk ;-)
- Wheller DD 250 W - w planowanej modernizacji :-) https://tiny.pl/tnmmg
- Rockrider MID 750 W - "Srebrna Strzała" ;-) https://tiny.pl/tnmmh
- Samurai DD 3500 W - prawie gotowy :) https://tiny.pl/tnmxv
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: tatar »

Heniu,tu masz amor do falcona
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

Skończę, skończę :)
Dziś kliknąłem na Aliexpress manetkę i czujniki hamulców do regena, a nie długo też będę miał WATOMIERZ od Michała.
Mocuję od razu wszystko na kierownicę i jeżdżę z tym na sucho :D
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

tatar pisze:
21 mar 2018, 21:19
Heniu,tu masz amor do falcona
Gdzie mam? W tym zielonym?
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: tatar »

No tak poza tym koło przód z tarczą i hamulec
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

A zobaczcie ile do ramy wejdzie ogniw i jak ją łatwo zabudować czymś fajnym. Mówię wam, to jest przyszłość, to jest docelowość! Bo solidne, mocne i tanio :)
ap0f1s
Forumowicz
Posty: 558
Rejestracja: 03 maja 2017, 9:37
Lokalizacja: Kęty

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: ap0f1s »

Można zrobić to fajnie, ale zobaczysz jaka cena wyjdzie za to. Musisz dać więcej ogniw, aby osiągnąć odpowiedni zasięg, gdyż nie dasz radę wspomagać takiego sprzetu, rośnie przez to waga, później silnik odpowiedni i cena leci do góry. Do tego odpowiedni sterownik. Jest to fajny pomysł, ale pod względem finansowym już nie bardzo. W takiej konstrukcji trzeba myśleć o silniku typu mid, a przeniesienie napędu jest największym dylematem. Widzisz filmiki, gdzie pokazuję jak to fajnie jeździ, ale nikt nie powie jak długo wytrzymują komponenty, ale to wszystko wychodzi jak pojeździsz.
Budowa pakietów lion, rowerów elektrycznych (Falcon, vektor, E-kross itp.)
Kontakt 513388355
Kilka moich konstrukcji
viewtopic.php?f=30&t=399
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: exmotech »

Teoria fajna, ale wszystko rozbija się o wagę, stan i jakość podzespołów. Za tysiaka masz jakieś szroty na stalowych ramach. Znajdź lekką crossówę Honda, Yamaha, Kawasaki, Suzuki, KTM bez silnika to wtedy pogadamy. Póki co to jakieś chińskie no name czy romety. Musisz mieć ramę aluminiową, musisz mieć jakiś sensowny widelec i damper. Tylko idiota sprzedawałby dobry sprzęt za niskie ceny. Do tego hamulce tarczowe, opony itd. Za żadne skarby nie zejdziesz poniżej 3-4tys, chyba że kupisz szrota. Tylko wtedy pakowanie w szrota 4-5tys za elektryfikację nie ma sensu.
Passat_EQ
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 21 lut 2018, 13:16

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: Passat_EQ »

Rozsadnie myslac to jesli kupowac rame od motoru i elektryfikowac ja to nie lepiej motor kupic? Z punktu obserwatora bedziesz jechal cichym motorem. Prawnie bedziesz jechal motorem. Po nr vin bedzie widnial moze nadal w cepiku.
Jedyny sens roweru elektrycznego, przynajmniej dla mnie to jego rozmiar, waga, wyglad roweru i to ze w konfrontacji z drogowka mozesz udawac ze to nadal jeszcze rower.
Rowerem mozesz przejechac przez trawnik i piaskownice, wjechac do parku, lasu i zdobyc hale szrenicka, skrzyczne itd. Wjedziesz na plaze, jebniesz rower na bok i nikt sie krzywo nie spojrzy. Sprobuj to zrobic crossem.

Kiedys pytalem policjanta z ruchu o dziwne rzeczy, tj, np we wroclawiu w okolicy hali ludowej nie mozna wjezdzac ani parkowac na placu ani motorem ani autem, rowerem mozna. Spytalem czy jak mi sie motor zepsuje czy moge go prowadzic chodnikiem do domu. Mowi ze moge. Moge go tez prowadzic tym placem w drodze do domu ale nie moge tam jechac ani parkowac. Czyli motor nie moze sie tam znajdowac chyba ze sie znajduje bo go pcham :). Spytalem czy moge taczka tam jechac, moge. Czy maluch jak mi sie zepsuje czy moge go chodnikiem popchac, mowi ze no juz nie. Motor samochod to ten sam pojazd wiec niby nie ma roznicy ale juz dla niego byla. Moge na nogach chodnikiem za linke targac bude psa i kiosk ale nie moge seicento.
Parkowac nie moge scigacza wzdluz drogi ani na chodniku bo jest zakaz parkowania, ale moge prowadzic chodnikiem i postawic obok stoiska z napojami na placu pod halą gdy zmeczony pchaniem zrobilem pauze na picie.
Chce Ci pokazac ze wszystko sie obija o interpretacje. Policjant uzna ze to motor i odpiieralasz akcje, kieruje sprawe do sadu, wymierza kare za brak OC, sad podtrzymuje. a Ty bedziesz ze swoja szczeroscia wmawial mu ze tego nie trzeba rejestrowac i placic OC bo to tylko rama od crossa.

Kwestia jest punktu widzenia. Bylem swiadkiem wychodzac z bramy jak pani z yorkiem przystanela na chodniku, bo piesek zaczął robic siusiu... na zaparkowany samochod. Tam gdzie york siegnal czyli na felge. Alufelge akurat mojego auta. Pieski sikaja nic dziwnego, wszak on wybiera mejsce. Dla Pani normalne. Mnie natomiast wkur... ze szczur oszczal felge za tysiaka. Dla kogos detal dla kogos istotna sprawa. Dla Pani spacer z yorkiem po mieście, dla mnie rozpylanie szczurem mocznika po odkrytym aluminium.
Dla Ciebie przejażdzka po trawniku i obcierka z pieszym, dla policjanta brawurowa jazda niezarejestrowanym pojazdem bez ważnego badania technicznego, ubezpieczenia i wypadek z udziałem pieszego.
kup rower.
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: exmotech »

Amen...
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: WojtekErnest »

Passat_EQ pisze:
22 mar 2018, 15:14
Chce Ci pokazac ze wszystko sie obija o interpretacje. Policjant uzna ze to motor i odpiieralasz akcje, kieruje sprawe do sadu, wymierza kare za brak OC, sad podtrzymuje. a Ty bedziesz ze swoja szczeroscia wmawial mu ze tego nie trzeba rejestrowac i placic OC bo to tylko rama od crossa.
.....
Dla Ciebie przejażdzka po trawniku i obcierka z pieszym, dla policjanta brawurowa jazda niezarejestrowanym pojazdem bez ważnego badania technicznego, ubezpieczenia i wypadek z udziałem pieszego.
kup rower.
No tak będzie..
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

Bardzo dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

Póki co e-bajka mam zamiar używać tak jak do tej pory używam roweru, czyli gównie po bezdrożach, po lesie, tam gdzie nie ma ludzi. E-bajk ma taki wielki plus, że właśnie wszędzie nim wjadę, nawet tam gdzie jest zakaz ruchu, park krajobrazowy i takie tam. A z takim motocyklem przerobionym na rower elektryczny to faktycznie już może być różnie. Pasowało by go zarejestrować i nie drżeć.
Passat_EQ
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 21 lut 2018, 13:16

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: Passat_EQ »

Ale misze Ci przyznac ze ta rama za 8 stowek gdzie sa kola opony, widelec. Biorac ceny rowerowe to jak za darmo.
Awatar użytkownika
Iceman
Forumowicz
Posty: 348
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:28

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: Iceman »

Passat_EQ nie kuś henia :)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

Passat_EQ pisze:
23 mar 2018, 10:07
Ale misze Ci przyznac ze ta rama za 8 stowek gdzie sa kola opony, widelec. Biorac ceny rowerowe to jak za darmo.
Dokładnie. W necie można wyłapać niezłe okazje. Najlepiej takie wyrejestrowane, bez silnika, że ktoś się chce złomu pozbyć i kupujemy po cenie złomu :) I mamy wszystko: ramę, amortyzator i to mocny, hamulce porządne, koła wzmocnione i siedzenie co dupa nie boli :)
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: wit »

Najlepiej takie zarejestrowane i ubezpieczone. Mogą być bez silnika lub ze zniszczonym -zatartym.

Tylko takie masz szanse zarejestrować ... a właściwie przerejestrować, zmienić klasę pojazdu -rodzaj napędu.

Bez rejestracji -troszkę to mało podobne do roweru i trudno będzie przekonać policjantów, że to jest rower...
A wyrejestrowanego nie zarejestrujesz ponownie w Polsce...
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

A ile wynosi OC rocznie za takiego trupa? Tak mniej-więcej.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

Patrzcie jaki fajny motocykl pod elektryfikację dla miłośników czoperów, czy też w dłuższą trasę po szocie za 850 zł z papierami, czyli za 750 by pewnie poszedł. Uszkodzony gaźnik i gościu chce się pozbyć. OC ważne do czerwca 2018r:
Załączniki
681279289_1_644x461_kingway-los-chopper-50-myszkow.jpg
Awatar użytkownika
Iceman
Forumowicz
Posty: 348
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:28

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: Iceman »

henio, ten sprzęt powyżej to raczej mała 50-tka. Jak już myśleć o przeróbce to iść na całość i ogarnąć coś jak poniżej.
Załączniki
sine-cycles-electric-chopper.jpg
Passat_EQ
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 21 lut 2018, 13:16

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: Passat_EQ »

Ice pisze:
23 mar 2018, 10:12
Passat_EQ nie kuś henia :)
ale lagi pewnie ciekna, felgi bija, opony gubia azot
kup rower
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

A propo azotu,
Kurcze, jakbym miał łatwy dostęp to bym stosował w rowerze. Wczoraj pojechałem do lasu i znów był lód i musiałem upuścić powietrza prawie na kapcia bo było bardzo ślisko. Wracam po przejażdżce, wstawiam do ciepłego pomieszczenia i po godzinie opony twarde! Jakby się same napompowały :shock:
Jest wielka różnica rozszerzalności cieplnej powietrza i azotu. Widać to bardzo dobrze przy małej oponie rowerowej.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: wit »

A propo azotu...
dziwne -bo powietrze to prawie 78% azotu - i 21% tlenu -a oba się rozszerzają identycznie.
I odrobina gazów szlachetnych praktycznie nie mająca wpływu...
pompowałeś kiedyś azotem, że wiesz, że jest lepiej ?

Poza laboratorium nie zmierzysz różnicy. Rozszerzalność jest IDENTYCZNA do ułamków %.

To co powoduje większą zmienność objętości i ciśnienia -to jest wilgoć. Ewentualnie wilgoć połączona z CO2.
Nie pompuj w wilgotnej ciepłej piwnicy... Unikaj stosowania pompek wynalazków na nabój co2
Awatar użytkownika
Maran_hand
Forumowicz
Posty: 956
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:04
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: Maran_hand »

Tylko 550.. dla zainteresowanych link poniżej ;)

https://m.olx.pl/oferta/sprzedam-rower- ... gb5e1.html
Załączniki
PhotoGrid_1521864835869.jpg
Awatar użytkownika
Iceman
Forumowicz
Posty: 348
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:28

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: Iceman »

Kurcze co za wynalazek. Jak w reklamie, prawie jak motor. Prawie jednak robi różnicę.
djmarcin56
Forumowicz
Posty: 256
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: djmarcin56 »

To tylko plastik nakładany jak w modelach na kiepskiej jakości rowerek...szkoda się tym wogóle interesować :)
Awatar użytkownika
Maran_hand
Forumowicz
Posty: 956
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:04
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: Maran_hand »

djmarcin56 pisze:
25 mar 2018, 22:17
To tylko plastik nakładany jak w modelach na kiepskiej jakości rowerek...szkoda się tym wogóle interesować :)
Ty tak na poważnie?
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

wit pisze:
23 mar 2018, 22:57
A propo azotu...
dziwne -bo powietrze to prawie 78% azotu - i 21% tlenu -a oba się rozszerzają identycznie.
I odrobina gazów szlachetnych praktycznie nie mająca wpływu...
pompowałeś kiedyś azotem, że wiesz, że jest lepiej ?

Poza laboratorium nie zmierzysz różnicy. Rozszerzalność jest IDENTYCZNA do ułamków %.

To co powoduje większą zmienność objętości i ciśnienia -to jest wilgoć. Ewentualnie wilgoć połączona z CO2.
Nie pompuj w wilgotnej ciepłej piwnicy... Unikaj stosowania pompek wynalazków na nabój co2
W oponach w aucie, zarówno w zimówkach, jak i w letnich mam teraz azot. No i jest różnica. Ciśnienie jest trzymane ładnie na równym poziomie, no i letnie w upał się nie grzeją. W zimówkach, jak miałem powietrze i był nagły spadek temp. i to duży - 20C, to potrafiło ubyć 0,5 at. No ale, jaka mówisz, że to od wilgotności zależy to ja już nie wiem. Czyli azot w oponach to jest zwykłe naciągactwo?
djmarcin56
Forumowicz
Posty: 256
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: djmarcin56 »

Maran_hand pisze:
25 mar 2018, 22:54
djmarcin56 pisze:
25 mar 2018, 22:17
To tylko plastik nakładany jak w modelach na kiepskiej jakości rowerek...szkoda się tym wogóle interesować :)
Ty tak na poważnie?
Że szkoda się tym interesować to tak a co do plastiku to trochę mocniejszy i grubszy ale nadal dziadostwo.
Awatar użytkownika
Maran_hand
Forumowicz
Posty: 956
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:04
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: Maran_hand »

To jest przecież oczywiste..
Wrzuta w temacie tego dziwadła była dla poprawy humoru a nie do dyskusji :)
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: wit »

Azot w oponach -a kto bogatemu zabroni ? Generalnie pomaga w w dwóch problemach -w pozbyciu się zbędnej kasy i zmniejsza starzenie się gumy pod wpływem utleniania.
Oczywiście od zewnątrz nadal opona się utlenia w powietrzu. Jeśli guma opon najpierw popęka w środku opony ze starości zanim zużyje się bieżnik -to azot może tu troszkę pomóc... tylko, że widywałem kilkunastoletnie opony bez bieżnika za to ładne wewnątrz -mimo dmuchania tylko powietrzem...

tak przypadkiem -zawodowo mam wiedzę o zmianie ciśnień ze zmianą temperatury itp.
Równania dla azotu, i tlenu są identyczne. A ciekawe, czy przed tym napompowaniem azotem z opony usuwane (wyciągane) jest powietrze? czy nadal po założeniu opony na felgę jest tam to atmosferyczne 1 bar powietrza -a potem jeszcze dobijane 2,5 bara azotu ? więc w sumie pompowane 30% powietrza i 70% azotu?

Skąd się wziął azot jako super duper do opon ? a ze sportu.

Opony pojazdów sportowych pompuje się np. helem -gazem szlachetnym -bo to zapewnia mniejsze straty energii
. taki hel -to cząsteczki jednoatomowe -i w dodatku lekkie -dużo lżejsze niż dwuatomowe cząsteczki tlenu lub azotu. Praca związana z toczeniem opony, dobijaniem na nierównościach i zmianami ciśnienia przy tym dobijaniu jest mniejsza. No i w każdej oponie samochodowej jest kilkanaście litrów powietrza -pod ciśnieniem to nawet kilkadziesiąt. W rowerowej litr -a pod ciśnieniem kilka litrów gazu...

Więc koła pompowane helem są lżejsze. Samochodowe o kilkanaście (nawet kilkadziesiąt) gram sztuka -rowerowe o kilka gram.
Daje to zawodnikom kolosalna przewagę nad tymi którzy pompują koła zwykłym powietrzem... nawet 1 metr do przodu na 100kilometrach wyścigu... -cóż czasem zawody wygrywane są o pojedyncze centymetry...

Azot -cóż nadal nie ma tlenu i nie powoduje utleniania gumy... ani korozji -prawie jak gazy szlachetne np. hel.
prawie -bo nie ma tego metra przewagi. Za to azot jest tani. Z butli azotu za 80-100 zł można napompować 5 samochodów lub 40 rowerów... ciekawe ile biorą za takie pompowanie - czy 15-20 zł od samochodu a 2 zeta od roweru wg kosztów gazu ? czy jednak więcej ? i już wiadomo dlaczego i dla kogo pompowanie azotem jest lepsze.
Azot to taki gaz szlachetny dla ubogich -którym wydaje się, że są bogaci...
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bajk z motocykla lub motoroweru

Post autor: EV-Maniak »

No to mnie Wit oświeciłeś. Dzięki :) Fajnie się Ciebie czyta, jak artykuły prasowe :)
ODPOWIEDZ