E-traktorek ogrodniczy

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: sirgregs »

Chyba faktycznie trzeba skierować się w stronę rozwiązań technicznych stosowanych w robotach koszących. Te wspomniane żyletki i lekkie głowice muszą zapewniać małe zużycie energii.
Znalazłem akumulator do robota koszącego firmy Husqvarna za skromne 7 tysięcy złotych.
I wygląda to tak:
akumulator Gardena Sileno city a.jpg
36Wh energii zgromadzonej w akumulatorze to nie jest zbyt dużo żeby nie powiedzieć że prawie nic. Siedzą tam prawdopodobnie ogniwa 18650 w ilości 5 sztuk. Silnik odpowiedzialny za napęd głowicy koszącej raczej nie ma 200W bo gdyby miał to robot musiałby szukać ładowarki po 10 minutach pracy i czekać ponad godzinę na naładowanie. Szybciej by trawa rosła niż by ją kosił.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4926
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: tkoko »

Tyle że te "robociki" koszą na bieżąco trawę (codziennie) o milimetr dwa. Bateria się rozładuje jedzie to to do stacji ładowania i po naładowaniu dalej "bawi się" w koszenie. I tak w kółko. Przy "zwykłej" kosiarce musisz ciąć kilka/naście centymetrów trawy i to najlepiej na jak największej powierzchni. W instrukcji mojej podkaszarki 350 wat mam zalecenie by wyższą trawę ciąć na kilka przejazdów. Do tego dojdzie średnica żyłki która w spalinowych kosach powyżej 1 kW ma kilka mm, a w 350 watowej podkaszarce może z milimetr a mimo to w wyższej i gęstszej trawie potrafi blokować głowicę nie mówiąc już o zużyciu żyłki
Poniżej masz fabryczne podkaszarki i kosy elektryczne gdzie możesz sprawdzić "typową" moc i szerokość koszenia trawy takich urządzeń.
https://www.castorama.pl/result/?q=podk ... lektryczna
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: sirgregs »

Jak ktoś chce mieć zadbany trawnik to w sezonie i tak dwa razy na tydzień minimum kosi. I to pchając czy tam chodząc za spalinową kosiarką. Słyszę o koszeniu trawników w robocie od kumpli którzy mają domy regularnie. Jakby mieli możliwość pojeździć traktorkiem to pewnie robiliby to nawet częściej. Takie hobby 😉
Traktorek z tematu nie ma służyć do koszenia pola a raczej jakichś skromnych 400 metrów kwadratowych równego trawniczka zamiast pchania elektrycznej sieciowej kosiarki jak to teraz jest robione.
Trzeba popróbować z tym co jest dostępne (napędy wentylatorów) i zobaczyć czy ma to sens.
A z mocy kos spalinowych zdaję sobie sprawę, nawet Stihl FS 38 leży sobie w garażu od kilku lat nieużywany. Ze spalinowego sprzętu ogrodowego/leśnego to jedynie piły spalinowe mi nie przeszkadzają a wręcz bardzo lubię pracę silnika i operowanie chociażby Husqvarną 40 którą osobiście kupiłem nowiutką w 1995 roku i do dzisiaj chodzi perfekcyjnie.
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: sirgregs »

Wentylatory są firmy ebm i po zdjęciu obudowy wyglądają tak:
20220512_201535.jpg
20220512_201300.jpg
Sterownik jest zintegrowany z silnikiem.
electron1
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 11 kwie 2022, 13:47

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: electron1 »

Ciekawy projekt, gratuluję. Cieszy mnie to, że nawet tak mały silniczek pcha ten sprzęt tak dobrze. Napawa mnie to optymizmem. W moim buggy jest silni 3,9kW 3000obr/min z przełożeniem 6:1. Zobaczymy jak to będzie jeździło. Nie zakładam dużych prędkości. max 35km/h
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: sirgregs »

Twój buggy powinien się jakoś turlać na silniku 4kW. Jeżeli 35km/h to prędkość maksymalna przy maksymalnych obrotach silnika i będzie tylko jedno przełożenie to będzie jak Tas pisał. Po płaskim da radę. W terenie może być słabiutko. Przewaga traktorka to skrzynia biegów. Gdybym miał tylko jeden bieg (np 3-kę gdzie vmax to 25km/h) to by już było niewesoło chodziażby przy podjazdach nawet niewielkich. Przełożenie jest naprawdę niesamowicie istotne tym bardziej jeśli jest tylko jedno. Wyjdzie podczas testów.
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: sirgregs »

Saku w swoim temacie o traktorku wspomniał o pewnej niedogodności dozowania gazu siedząc na traktorku. Gaz jest jakby zbyt czuły i cały pojazd wraz z kierowcą usilnie szarpie przy próbie delikatnego dodania gazu.
W mojej konstrukcji pedał gazu jest zamontowany w sposób widoczny na poniższych fotkach.
20210606_185414.jpg
20210606_185618.jpg
Cały mechanizm schowany jest pod podłogą przy minimalnej ingerencji w samą konstrukcję traktorka. Jedynie dwa otwory w podłodze na śruby mocujące i niewielki podłużny otwór aby możliwe było przełożenie dźwigni i zamocowanie samej płytki pedału gazu nad podłogą.
Niestety nie ma przy tym sposobie montażu praktycznie żadnej możliwości regulacji kąta spoczynkowego pedału gazu i kąt jest jaki wyszedł wypadkowy wynikający z nachylenia podłogi i samej konstrukcji pedału gazu.
Czasami faktycznie (ale jest to zależne od kierowcy - wzrost, wielkość buta, sposób siedzenia, sposób naciskania pedału gazu) but na pedale gazu nie pracuje optymalnie i aby nacisnąć minimalnie pedał gazu musi nastąpić poślizg pomiędzy butem a pedałem gazu co może prowadzić do skokowej zmiany położenia pedału gazu a co za tym idzie szarpnięcia całego zestawu kierowca-traktorek.
Niby prosta sprawa a pokazuje że nawet takie coś może powodować nieprzewidziane zachowanie pojazdu 😉
Tym bardziej należy docenić konstruktorów profesjonalnych komercyjnych pojazdów (samochody, motocykle) że tak dobrze i przyjemnie się nimi jeździ.
Ale podejrzewam że konstruktorzy wszelkiej maści pojazdów z naszego forum dawno doszli do wniosku że nie jest tak łatwo zbudować pojazd tak dopracowany pod każdym względem jak komercyjne konstrukcje. Chociaż i komercyjne nie zawsze wychodzą idealnie i są modele bardziej i mniej cenione. A ideałów i tak nie ma więc możemy konstruować do woli mając przy tym radochę 🙂
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: sirgregs »

Okazało się że musiałem jeszcze podłubać przy pedale gazu bo dotykał nakretką mocującą do podłogi w dolnym położeniu i w sumie można było tylko do połowy gaz wcisnąć.
20220603_124014.jpg
20220603_123926.jpg
Po odpowiednim rozpiłowaniu miejsca kolizji w podłodze już można dawać gaz "do dechy".
Akumulatorek 10s4p w sumie daje radę przy zastosowaniach przejażdżkowo-rekreacyjnych. Maksymalny prąd pobierany z aku przy zastosowanym sterowniku to 28-30A
Najbardziej wydajnym energetycznie biegiem jest bieg drugi gdzie przy maksymalnej prędkości na tym biegu na płaskiej twardej nawierzchni na amperomierzu pojawia się około 12-14A (przy około 36V) czyli silnik MY1020 pracuje z mocą w okolicach 500 watów (praktycznie moc znamionowa tego silnika).
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: sirgregs »

Traktorek można powiedzieć w ciągłej eksploatacji czyli regularnie jeżdżony rekreacyjnie.
Ostatnio miał awarię ale to tylko kapeć w tylnym kółku. Jeżdżone było na niskim ciśnieniu tak w okolicach 0,5 bara żeby komfort był większy i okazało się w pewnym momencie gwałtownie zeszło powietrze. Diagnoza - wyrwany zawór dętki.
Tyle mocy to akurat traktorek nie ma żeby zawór wyrwać ale tak się wydarzyło.
Założona nowa dętka i sprzęt znowu sprawny.
20220616_150657.jpg
Dętka wbrew pozorom jest spora, przy rozmiarze 16x6,50-8 ilość powietrza w dętce jak i ilość gumy zużuta do produkcji jest konkretna. Pewnie kilka dętek rowerowych by z tego wyszło.
Podbiłem ciśnienie we wszystkich kółkach do jednego bara. Przynajmniej będzie mniej prądu szarpał z aku.
Oryginalnie wszystkie koła były bezdętkowe ale pewnie ze względu na wiek opon i puszczanie powietrza ktoś włożył dętki we wszystkie koła. Jedną przednią oponkę wymieniłem już wcześniej na nową bezdętkową, założylem zawór samochodowy w felgę i to jedno przednie koło znowu jest w pełni bezdętkowe. Teraz na tył poszła nowiutka dętka bo tylne opony bieżnikowo są w dobrym stanie mimo że lata swoje już mają.
electron1
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 11 kwie 2022, 13:47

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: electron1 »

Widzę, że masz taki sam pedał gazu jaki ja chcę zastosować. jak się sprawuje podczas jazdy?
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: sirgregs »

Pedał gazu jak i cały traktorek był już próbowany przez kilku kierowców i nie było zastrzeżeń.
Po poprawce pedał gazu w tym zastosowaniu działa bardzo dozowalnie. Ma duży skok i bez problemu można uzyskać taką prędkość jaka jest potrzebna. Wręcz można traktorkiem pełznąć z prędkościami rzędu kilku cm na sekundę.
Najmłodszy kierowca miał 5 lat i nie miał problemu z gazem i w pełni samodzielną jazdą mimo tego że nie mógł korzystać z siedzenia bo z siedzenia nie sięgał do pedału gazu. Wcisnął się w przestrzeń pomiędzy siedzeniem a kolumną kierownicy i ledwo głową wystając nad maskę powoził traktorkiem aż miło 🙂
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: sirgregs »

Kolejne małe pojazdy się montują a traktorek w tym czasie sobie stoi grzecznie przed garażem bo już się ruszyć w garażu nie idzie bo tyle tych zabawek a garaż malutki.
20220625_204416.jpg
No i jednak nie będę próbował z kosiskiem bo bez koszenia piękna trawa łąkowa się zrobiła i jakoś tak nie ma po co. Funkcja jeżdżenia na razie wystarczy a może nawet z powodu braku miejsca będzie trzeba się z traktorkiem rozstać.
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: sirgregs »

Gokart z lat 70-tych powoli dostaje nowe życie
20220628_084744.jpg
To znaczy na razie dostał częściową podłogę ze sklejki i jedno koło z hoverboarda.
20220628_085015.jpg
A tak wyglada oryginalne kółko
20220628_085334.jpg
Najlepsze jest to że pojazd ma prawie 50 lat, w oryginale waży może 5kg i spokojnie kierowca ważący 70kg mógł w to wsiadać i jeździć i nic się nie urywało. To była technologia ...
Zobaczymy jak zniesie dwa nowoczesne silniki.
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: sirgregs »

20220703_151242.jpg
Taka fotka dla porównania rozmiarów.
Gokart na razie na jednym sterowniku ale już jeździ.
Pierwsze wrażenia - jest dużo za szybko jak na pojazd tej klasy a to dopiero 10s liion i tylko jeden silnik ...
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: lukk »

aaaa, to taki pojazd :) jak pisałeś o nim w moim temacie o trajce to myślałem, że chodzi o taki "dorosły" gokart :D


Tutaj Wazzup chciał przerobić takiego pedałowanego gokarta na napęd, ale spalinowy. Pojawił się ten filmik jako część 1, następnych póki co nie było - chyba zrezygnował widząc tą konstrukcję, a jest ona dość podobna do tej, mimo że nowa.
Strasznie to wąskie, zaś fotel wysoko (pewnie po to, żeby się łatwiej pedałowało) - czyli wywrotne. Jeśli piszesz, że to takie lekkie to można się tylko domyślać, że rurki raczej cienkie. No i mocowanie osi silników do sklejki - na mój gust mocno ryzykowne :)
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: sirgregs »

"Dorosły" gokart z kółkami 10" z hoverboarda to jakoś nie ma racji bytu.
Za to do takiego małego pojazdu kółka pasują perfekcyjnie.
I jak widać nie tak łatwo coś skonstruować jeżdżącego skoro youtubera przerosło hehe
No i ten stary rodem z NRD samochodzik nie jest zrobiony z plasteliny że jak raz usiądziesz to się wszystko wygina i tak zostaje jak w tej współczesnej produkcji.
I przypominam że te moje konstrukcje to są robione dla 5-cio latka. A że stare chłopy się przy tym świetnie bawią to już inna sprawa 😀
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: lukk »

Jak dla mnie takie kółka do "dorosłego" gokarta są całkiem ok - patrząc na to jak zachowuje się moja trajka to gdyby zrobić gokarta na 4 kółeczkach z taką mocą to by to naprawdę fruwało :D
Jeszcze ciekawsze byłyby takie kółeczka jak pokazywałeś w innym projekcie - fat boy. Tylko trzeba by mieć źródełko takich silników w dobrej cenie :mrgreen:
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: E-traktorek ogrodniczy

Post autor: sirgregs »

Wyszło jednak na to że miejsce na kolejne sprzęty już się całkowicie skończyło a tu pomysły na nowe konstrukcje czekają w kolejce. Wynikiem tego traktorek trafił do działu sprzedaży naszego forum.
Polecam bo ta konstrukcja nadaje się dla każdego kierowcy w wieku od 5 do 105 lat (a może i więcej) i jest idealna do trenowania jazdy czterokołowcem. A i kosisko jakby ktoś chciał zaimplementować to lepszej bazy nie trzeba.
ODPOWIEDZ