Pomoc przy projekcie pojazdu elektrycznego 1000watt

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
HansHans
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:26

Pomoc przy projekcie pojazdu elektrycznego 1000watt

Post autor: HansHans »

Witam wszystkich!
Przymierzam się powoli do budowy swojego pojazdu elektrycznego opartego o silnik my1020 1000watt 48v. Chciałbym zbudować pojazd podobny do hulajnogi elektrycznej globe3t ale mam kilka wątpliwości:

1. Czy pojazd tego typu będzie mocno zwracał swoją uwagę? Mam tu na myśli nadmierną uwagę przechodniów i policji :mrgreen: .

2. Czy tak silnik (my1020 1000watt 48v) przy przełożeniu 1:7.27 da radę przy mojej wadze 100kg? Według dokumentacji silnik taki przy tym przyłożeniu powinien mieć 23nm ale nie wiem czy przy kole 26 cali nie będzie się mocno grzał :?: .

3. Czy podest na wysokości 8cm nad ziemią będzie za nisko czy za wysoko?

Bateria będzie przechowywana w plecaku. Chciałbym również stworzyć projekt w programie CAD i go tu udostępnić za darmo bo to co tu widzicie to jedynie koncepcja wykonana w programie blender3D. Bardzo chciałbym wysłuchać waszych opinii i rad :)(jeśli to jest zły dział to proszę mi podpowiedzieć na jaki dział przenieść temat) .
Załączniki
projekt1wymiary.PNG
projekt1a.jpg
projekt1.jpg
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Pomoc przy projekcie pojazdu elektrycznego 1000watt

Post autor: Yasiu77 »

Bardzo ładny projekt ale co Cię skłoniło do wyboru takiego silnika i dla czego chcesz wozić na plecach baterię?
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc przy projekcie pojazdu elektrycznego 1000watt

Post autor: lukk »

Jeśli nie chcesz zwracać nadmiernej uwagi to silnik DC i napęd łańcuchem jest kiepskim wyborem :) Gdy miałem razora e300 z silnikiem szczotkowym 500W to długo walczyłem z wyciszeniem, dopiero przejście na pasek pomogło, ale wtedy wybór zębatek jest mocno zawężony.

Rury ramy przez środek podestu wyglądają spoko, ale wydaje mi się to mało praktyczne - wymusza to położenie nóg, a na hulajce czasem wygodnie stanąć noga przy nodze, czasem bokiem itp.

Uwzględnij od razu w projekcie miejsce na baterie i elektronikę, bo gdzie je dasz? Na ramie między podestem a kierownicą trochę zepsuje look całego sprzętu, zostaje w sumie jedynie podest.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pomoc przy projekcie pojazdu elektrycznego 1000watt

Post autor: tkoko »

Moc silnika będzie OK, lecz jazda na tego typu silnikach, tak jak pisał lukk, nie będzie cicha i przyjemna. Jak to będzie jeździć z takim silnikiem masz poniżej.

viewtopic.php?f=30&t=3263&p=52840&hilit ... nka#p52840

lub na moim chomiku, filmiki "podjazd", czy "jazda na PAS'ie

http://chomikuj.pl/tkoko
HansHans
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:26

Re: Pomoc przy projekcie pojazdu elektrycznego 1000watt

Post autor: HansHans »

Yasiu77 pisze:
20 mar 2021, 22:37
Bardzo ładny projekt ale co Cię skłoniło do wyboru takiego silnika i dla czego chcesz wozić na plecach baterię?
Dziękuję za opinnie :) , co do silnika i baterii to silnik zakupiłem używany za małe pieniądze z myślą o budowie wspomaganego wózka do przenoszenia towaru dla brata ale mój brat się rozmyślił. Baterię chciałbym mieć w plecaku z kilku względów:
1. baterię chciałbym przechowywać w ciepłym miejscu podczas zimowych przejażdżek, czyli na przykład kiedy chciałbym pojeździć przy niższych temperaturach to wiem, że bateria nie straci swojej pojemności przez noc na przykład będą przechowywana razem z pojazdem
2. jeśli ktoś się połasi na pojazd to raczej nim nie odjedzie bez baterii :P
3. jeśli zbuduję jeszcze jakiś pojazd to nie będę musiał dla niego budować kolejnej baterii, wystarczy tylko że podepnę sobie baterię do sterownika
4. te 4-6 kilogramów przytwierdzone do ramy jednak trochę wpływają na odczucia z jazdy, jeśli bateria jest umieszczona nisko to nie ma problemu ale jeśli jest umieszczona gdzieś wyżej to już niestety to czuć szczególnie podczas różnych manewrów w terenie :)
lukk pisze:
20 mar 2021, 23:01
Jeśli nie chcesz zwracać nadmiernej uwagi to silnik DC i napęd łańcuchem jest kiepskim wyborem :) Gdy miałem razora e300 z silnikiem szczotkowym 500W to długo walczyłem z wyciszeniem, dopiero przejście na pasek pomogło, ale wtedy wybór zębatek jest mocno zawężony.

Rury ramy przez środek podestu wyglądają spoko, ale wydaje mi się to mało praktyczne - wymusza to położenie nóg, a na hulajce czasem wygodnie stanąć noga przy nodze, czasem bokiem itp.

Uwzględnij od razu w projekcie miejsce na baterie i elektronikę, bo gdzie je dasz? Na ramie między podestem a kierownicą trochę zepsuje look całego sprzętu, zostaje w sumie jedynie podest.
Zadając pierwsze pytanie to bardziej myślałem o wyglądzie bo jednak trochę ten pojazd nie przypomina hulajnogi i nie wiem jak mogłaby zareagować policja. Co do samego dźwięku napędu to się nad tym nie zastanawiałem bo kiedyś zbudowałem dla siostry prostą hulajnogę z silnikiem my1016 250w i dźwięk nie był dla mnie upierdliwy w przeciwieństwie do silnika my1016z(z przekładnią) choć jednak przemyślę zmianę napędu na pasek ;)

Jeśli chodzi o pozycję za kierownicą to wcześniej zaprojektowałem wstępnie pojazd który bardziej przypomina hulajnogę(wzorowałem się na hulajnogach Gravity Scooter) ale jednak porzuciłem ten pomysł bo nie wiem jak taki pojazd zachowywał by się na różnego rodzaju zjazdach no i taka hulajnoga musiałby być dosyć długa aby pomieścić moje stopy i silnik, również kąt rampowy mógłby być za mały gdyby pozostawić przestrzeń 8cm między podestem a podłożem. Wydaję mi się że taki pojazd jak globe3t będzie się trochę lepiej zachowywał w terenie i na zajazdach ale może się mylę i nie mam racji :?:
Załączniki
Hulajnoga(z silnik my1016 250w) którą zbudowałem dla siostry
Hulajnoga(z silnik my1016 250w) którą zbudowałem dla siostry
Tak by wyglądała moja pozycja za kierownicą.
Tak by wyglądała moja pozycja za kierownicą.
Pierwszy projekt wzorowany na hulajnodze GravityScooter
Pierwszy projekt wzorowany na hulajnodze GravityScooter
HansHans
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:26

Re: Pomoc przy projekcie pojazdu elektrycznego 1000watt

Post autor: HansHans »

tkoko pisze:
21 mar 2021, 8:23
Moc silnika będzie OK, lecz jazda na tego typu silnikach, tak jak pisał lukk, nie będzie cicha i przyjemna. Jak to będzie jeździć z takim silnikiem masz poniżej.

viewtopic.php?f=30&t=3263&p=52840&hilit ... nka#p52840

lub na moim chomiku, filmiki "podjazd", czy "jazda na PAS'ie

http://chomikuj.pl/tkoko
Miałem podobny pojazd również zbudowany na silniku my1016z(z przekładnią) u mnie ten silnik napędzał korbę(zębatkę 48) ale rozebrałem cały rower bo mi się nie podobał ze względu na hałas(hałas tej przekładni był dla mnie gorszy niż hałas silnika dwusuwowego). Dla mnie hałas przekładni łańcuchowej silnika my1020 jest dla mnie bezbolesny i nawet trochę przyjemny ale jak pisałem wyżej będę rozmyślał nad paskiem zębatym :D
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc przy projekcie pojazdu elektrycznego 1000watt

Post autor: lukk »

a czemu nie rozważasz w ogóle przekładniowego HUBa, tak jak na fotce z zieloną hulajką?
Przy Twoich założeniach wydaje się być idealny, dyskretny, w miarę cichy, odpada problem z miejscem montażu, fajny moment od dołu.
HansHans
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:26

Re: Pomoc przy projekcie pojazdu elektrycznego 1000watt

Post autor: HansHans »

lukk pisze:
22 mar 2021, 8:37
a czemu nie rozważasz w ogóle przekładniowego HUBa, tak jak na fotce z zieloną hulajką?
Przy Twoich założeniach wydaje się być idealny, dyskretny, w miarę cichy, odpada problem z miejscem montażu, fajny moment od dołu.
Rozważałem i chciałem nawet taki kupić ale by to mocno nadszarpnęło mój studencki budżet :lol:. A silnik szczotkowy już miałem więc chciałbym go wykorzystać :)
HansHans
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:26

Re: Pomoc przy projekcie pojazdu elektrycznego 1000watt

Post autor: HansHans »

Postanowiłem zmodyfikować projekt tak aby trochę bardziej przypominało to hulajnogę. Zmieniłem podest tak aby można było przybrać inne pozycje oraz zmieniałem tylne koło z 26 na 20 cali w celu zwiększenia momentu obrotowego. Dodatkowo mniejsze koło z tyłu będzie mniej podatne na boczne gięcia. Myślę że sterownik będzie umieszczony gdzieś wysoko blisko kierownicy np. tak jak na renderach poniżej.
Załączniki
Hulaj2.jpg
Hulaj1.jpg
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pomoc przy projekcie pojazdu elektrycznego 1000watt

Post autor: pxl666 »

Jeśli chodzi o render to podnieś słońce bo straszne cienie są. Jeśli chodzi o hulajke to rozważ bidon na długości rury sterowej
ODPOWIEDZ