PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
czndl
Forumowicz
Posty: 90
Rejestracja: 23 lip 2019, 20:35

PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: czndl »

Siema, długo zabierałem się do tego czy rozpoczynać ten projekt, ale decyzja zapadła :)

Pierwszą moją hulajnogę znacie; Płotka: viewtopic.php?f=30&t=3401&p=100550#p100550, ogólnie jest spoko ale kilka razy pojeździłem po single tracku i niestety ma ona ograniczenia.

Postanowiłem tym razem zbudować hulajnogę od początku z własnego projektu włącznie z ramą - aluminiowy full.

Poniżej kilka rzeczy, które już mam lub kupię i zastosuję w "pukaczu":
  • Silnik MXUS 19R 1000W (przekładniowy)
  • Bateria bidon 13S7P na ogniwach Samsung 35e
  • Sterownik Barmal XA2 - bardzo bym chciał go użyć
Ogólnie chciałbym żeby hulajka była maksymalnie lekka i krótka oraz w dużym prześwitem, przedni amor około 150mm, tył jeszcze nie wiem.
Silnik 19R przy kole 20" i 392 RPM powinien mi dać około 40-42 km/h ale według tabeli sinik ma 100 Nm - hulajnoga ma dawać radę w górach i single trackach, większa prędkość nie jest wymagana.

Sterownik bardzo chciałbym zastosować od Barmala - chcę użyć jak najwięcej lokalnych komponentów, (Dartmoor, NS bike).

Poniżej parę wstępnych modeli oraz tabelka z od producenta silnika. Jak będę miał coś nowego to wrzucę na forum, na razie zbieram hajsik na silnik :)

P. S. jak ktoś ma namiary na firmę, która może wykonać taką ramęto będę wdzięczny, wstępnie planuję ją wykonać w Bike Mielec: https://bikemielec.com/.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: pxl666 »

Rama że spawanych gietych rur alu? platforma po bokach i jazda stojąc na wprost? Ta firma ma gietarkę cnc?
Awatar użytkownika
czndl
Forumowicz
Posty: 90
Rejestracja: 23 lip 2019, 20:35

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: czndl »

Rozmawiałem dzisiaj z nimi: mają frezarkę CNC, frezarkę konwencjonalną, tokarkę konwencjonalną i giętarkę tylko konwencjonalną. Z drugiej strony patrząc na ich portfolio, ramy jakie robili i czas od kiedy to robią to jestem im w stanie zaufać.

Dogadałem wymiary rur i profili na ramę, muszę jeszcze mieć fizycznie silnik, docelowy amortyzator i damper żeby dopracować ostatecznie geometrię ale liczę na to, że na wiosnę zamówię i otrzymam ramę :)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: pxl666 »

czndl pisze:
09 lis 2021, 21:29
Rozmawiałem dzisiaj z nimi: mają frezarkę CNC, frezarkę konwencjonalną, tokarkę konwencjonalną i giętarkę tylko konwencjonalną. Z drugiej strony patrząc na ich portfolio, ramy jakie robili i czas od kiedy to robią to jestem im w stanie zaufać.

Dogadałem wymiary rur i profili na ramę, muszę jeszcze mieć fizycznie silnik, docelowy amortyzator i damper żeby dopracować ostatecznie geometrię ale liczę na to, że na wiosnę zamówię i otrzymam ramę :)
Jaki koszt wstępnie powiedzieli?
Awatar użytkownika
czndl
Forumowicz
Posty: 90
Rejestracja: 23 lip 2019, 20:35

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: czndl »

Nie mam jeszcze żadnej wartości z dwóch powodów:
1. Niestety ceny rur i profili też idą do góry z każdą chwilą więc na wiosnę będą inne,
2. Nie wysłałem jeszcze im żadnego swojego projektu, tylko pokazałem inne podobne konstrukcję.

Mam nadzieję, że będzie mnie to kosztować pomiędzy 1-2 tyś PLN.
Awatar użytkownika
czndl
Forumowicz
Posty: 90
Rejestracja: 23 lip 2019, 20:35

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: czndl »

Wczoraj zamówiłem silnikuj MXUS 19R 1000W.
Sprawdzałem gabaryty kilku sterowników: Barmala XA2 (ostatnie wymiary z forum), Sabvotona Mini i Flipsky 75100. Obecnie w modelu jest wrzucony Flipsky, sprawdzałem jego zastosowania w ebike'ach i jest to ciekawa propozycja: https://flipsky.net/products/flipsky-75 ... ZsQAvD_BwE

Obecnie w modelu założyłem przedni amortyzator ze skokiem 150 mm, damper 200x53. Geometria i modele do wersji ostatecznej zmienią się na pewno, muszę mieć fizycznie graty, żeby je pomierzyć i wrzucić w 3D.
2021-11-12 11_30_58-Window.png
2021-11-12 11_31_23-Window.png
2021-11-12 11_33_50-Window.png
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: pxl666 »

Nie prościej pociąć i pospawac jakąś starą ramę? Np jakiegoś fulla starszego z olxa kupić i zrobić moda
Awatar użytkownika
czndl
Forumowicz
Posty: 90
Rejestracja: 23 lip 2019, 20:35

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: czndl »

pxl666 pisze:
12 lis 2021, 13:04
Nie prościej pociąć i pospawac jakąś starą ramę? Np jakiegoś fulla starszego z olxa kupić i zrobić moda
Niby prościej ale ale nie do końca. Jak znajdę ramę do pocięcia to będę miał bardzo ograniczone pole manewru - mała ilość rur, pozostaje tylko cięcie i spawanie zamiast gięcia, będę musiał iść na kompromisy i wyjdzie z tego coś dziwnego.

Teraz jak sobie projektuję ramę to ustawiam całą geometrię co do mm i kąta. Budując pierwszą hulajnogę musiałem się dopasować do istniejącej ramy co bardzo utrudniało robotę.

Poza tym większość full-i to 26" na oba koła - ja mam 26"/24".
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: Yasiu77 »

Nie wiem czy nie lepiej byłoby odwrócić ten bidon o 180 stopni
Awatar użytkownika
czndl
Forumowicz
Posty: 90
Rejestracja: 23 lip 2019, 20:35

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: czndl »

Yasiu77 pisze:
12 lis 2021, 16:34
Nie wiem czy nie lepiej byłoby odwrócić ten bidon o 180 stopni
Pewnie, że lepiej i powiem więcej: prawidłowo. W moim poprzednim ustawieniu bateria wysuwałaby się do dołu.
2021-11-12 18_41_56-Window.png
Projekt wahacza już prawie skończony, maksymalna opona jaka wejdzie to 20x2.6:
2021-11-12 18_42_33-Window.png
Ostatnio zmieniony 12 lis 2021, 19:09 przez czndl, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Rysiekkk
Forumowicz
Posty: 172
Rejestracja: 19 lut 2018, 13:55
Lokalizacja: Krk

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: Rysiekkk »

czndl pisze:
12 lis 2021, 13:23
pxl666 pisze:
12 lis 2021, 13:04
Nie prościej pociąć i pospawac jakąś starą ramę? Np jakiegoś fulla starszego z olxa kupić i zrobić moda
Poza tym większość full-i to 26" na oba koła - ja mam 26"/24".
Jak coś to stare Specialized Big Hit miały 26" przód, 24" tył
Awatar użytkownika
czndl
Forumowicz
Posty: 90
Rejestracja: 23 lip 2019, 20:35

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: czndl »

Mam teraz zagwozdkę na temat główki ramy, myślałem początkowo o standardowej na 1 1/8" pod stery zewnętrzna ale to bardzo mi ograniczy wybór amortyzatorów.
Często znajduję na ogłoszeniach amortyzatory ze skokiem 150+ z rurą 1.5". Teraz standarderm jest tapered, któy w sumie na dole ma 1.5" a na górze 1 1/8".

Najlepsze rozwiązanie jakie znalazłem do zrobienie główki ramy pod stery 1.5" półzintegrowane, wtedy z normalnymi sterami założę amor 1.5" a z przejściówkami standard 1 1/8" lub tapered.

Stery, które to mają w standardzie to DARTMOOR Exile https://www.centrumrowerowe.pl/stery-da ... ad-pd3870/ a do nich potrzebuję zrobić taką główkę:
all-headsets2 - Copy.jpg
Co sądzicie o takim rozwiąząniu? Według mnie jest ono najbardziej uniwersalne.
Awatar użytkownika
Zxc843
Forumowicz
Posty: 665
Rejestracja: 30 gru 2018, 16:11
Lokalizacja: Kraków

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: Zxc843 »

Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie co do główki ramy z tą 1,5"
KRAKÓW
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: pxl666 »

Ale po co sobie życie utrudniać. Coraz mniej jest okazji na prostą rurę A taper to już od dawna standard...Ile razy będziesz ten widelec zmieniał?
Awatar użytkownika
czndl
Forumowicz
Posty: 90
Rejestracja: 23 lip 2019, 20:35

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: czndl »

pxl666 pisze:
17 lis 2021, 15:09
Ale po co sobie życie utrudniać. Coraz mniej jest okazji na prostą rurę A taper to już od dawna standard...Ile razy będziesz ten widelec zmieniał?
Jak zrobię główkę ramy pod taper to zostanę już tylko z 1 1/8" i taper, 1.5" już nie włożę. Kupić teraz amor nie jest łatwo - nowe są faktycznie ze sterówką taper ale pod koło 26" praktycznie nic nie ma dobrej klasy.

Ilość dobrych używanych amorów też jest ograniczona - teraz serio nie jest łatwo kupić jakieś dobre graty.

Zostanę przy 1.5" z obu stron - daje to największą uniwersalność - każdy amor wejdzie do mojej ramy.
Awatar użytkownika
shade_
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 19 paź 2020, 10:42
Lokalizacja: Wroclaw

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: shade_ »

czndl pisze:
12 lis 2021, 11:41
Wczoraj zamówiłem silnikuj MXUS 19R 1000W.
Sprawdzałem gabaryty kilku sterowników: Barmala XA2 (ostatnie wymiary z forum), Sabvotona Mini i Flipsky 75100. Obecnie w modelu jest wrzucony Flipsky, sprawdzałem jego zastosowania w ebike'ach i jest to ciekawa propozycja: https://flipsky.net/products/flipsky-75 ... ZsQAvD_BwE

Obecnie w modelu założyłem przedni amortyzator ze skokiem 150 mm, damper 200x53. Geometria i modele do wersji ostatecznej zmienią się na pewno, muszę mieć fizycznie graty, żeby je pomierzyć i wrzucić w 3D.

2021-11-12 11_30_58-Window.png2021-11-12 11_31_23-Window.png2021-11-12 11_33_50-Window.png
jak wrazenia z Flipsky? Dosc dobra i tania alternatywa jak na Vesc
Aktualnie mocniejsza hulajka, a e-bike w budowie
Baranski86
Forumowicz
Posty: 443
Rejestracja: 04 paź 2019, 19:14

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: Baranski86 »

A ja jestem ciekawy dlaczego akurat pukacz , a nie stukacz, albo inaczej ;)
Awatar użytkownika
czndl
Forumowicz
Posty: 90
Rejestracja: 23 lip 2019, 20:35

Re: PUKACZ - nowa hulajnoga full suspension

Post autor: czndl »

Baranski86 pisze:
18 mar 2022, 21:21
A ja jestem ciekawy dlaczego akurat pukacz , a nie stukacz, albo inaczej ;)
Różnych nazw tego samego stworka jest wiele ale akurat pukacz nawet dla osób niebędących fanem dzieł Sapkowskiego i tak brzmi ciekawie :lol:

Taki updated sprzed godziny: po 3 miesiącach przyszedł silnik (uszkodzona wtyczka - czekam na zwrot części pieniędzy od ali już miesiąc i pewnie się nie doczekam), podpiąłem pod swój sterownik KT sinus 22A (Flipskyego jeszcze nie mam) i niestety smuteczek...specyfikacja z aliexpress rozminęła się z rzeczywistością, silnik przy 52V na baterii osiągnął prędkość 41 m/h przy czym mój stary silnik wykręcił na tych samych ustawieniach 46 km/h. Wiem, że to są prędkości teoretyczne bo na pomiarze GPS wychodzi zawsze trochę mniej ale różnica jest 5 km/h przy prawie pełnej baterii.

Z drugiej strony na pełnej baterii przy kole 20" osiągnę prędkość maksymalną około 35 km/h ale na podjazdach momentu będę miał bardzo dużo więc w teorii założenia pukacza się sprawdzają. Zawsze można ogarnąć nową baterię na 14S zamiast 13S i będzie szybciej ale z drugiej strony mniej prądu z niej wyciągnę.

Mam ogólnie dylemat czy iść dalej z projektem :|
ODPOWIEDZ