Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:11

Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: Tomek »

Witam,
Mam taką baterię Gazelle 36v:
Obrazek

Ogniwa są w niej 100% sprawne bo naładowane na max i każda cela równiótko 4.15v
Układ elektroniczny nie przepuszcza + ( - jest ) na odejście do zasilania sterownika. Podpinałem ładowarkę i nic nie chciało ruszyć. Nie widzę tam też jakiegoś upalonego elementu.
Nie orientuje się ktoś czy w tych BMSach jest licznik cykli, który odcina na stałe zasilanie po ich naliczeniu? Zaobserwowałem, że napięcie ginie na drugim mosfecie (jakiś b266) bo przez pierwszego normalnie przechodzi. Przed mosfetem jest napięcie pakietu a za nim mrugają mili volty. Jak ewentualnie sprawdzić czy mosfeta szlag nie trafił? Trochę więcej zdjęć poglądowych:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: wibi »

Nie wiem z jakiego typu baterii ten sterownik ale w Gazelle (baterie na bagażniku) znajdowało się złącze podpięcia tylnej lampki.Ta lampka miała przycisk (a jeśli nie było lampki to w 8-pinowym złączu) który należało 2x nacisnąć (względnie zewrzeć 2x 2 piny) ten przycisk by aktywować BMSa.W twoim przypadku ogniwa wydają się w pełni naładowane i może dlatego ładowarka nie działa lub sprawdź gniazdo ładowania,w Gazelle bywają one nie typowe tzn."+" i "-" znajdują się w innym położeniu jak standardowe i trzeci przewód to szyna danych.
Passat_EQ
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 21 lut 2018, 13:16

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: Passat_EQ »

Mosfety raczej sie zwieraja jak sa zniszczone. Zeby nie przewodzily to musza raczej popekac.
Turaczej jest kwestia braku sterowania na bramce mosfetos, ktore sa sprawne. Moze to kwestia tej lampki
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: WojtekErnest »

A ta Gazzele nie wymaga firmowego sterownika z displaya ktory po szynie ją uruchomi ?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Artu
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 19 lut 2018, 7:33
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: Artu »

WojtekErnest pisze:
17 maja 2018, 7:09
A ta Gazzele nie wymaga firmowego sterownika z displaya ktory po szynie ją uruchomi ?
I z tego co czytałem, musi być on programowo sparowany z baterią, czyli nie da się podpiąć i działa.
( ͡° ͜ʖ ͡°) Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Tomek
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:11

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: Tomek »

Właśnie wyczytałem, że jakieś złącze 8pin trzeba 1 z 4 zewrzeć żeby dać sygnał, jak bede w domu to sprawdzę. A jak by wymienić cały bms to zgra on się z oryginalnym sterownikiem i ładowarką?
Awatar użytkownika
Artu
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 19 lut 2018, 7:33
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: Artu »

W Gazele, to sterownik jest chyba w silniku w kole :roll:
( ͡° ͜ʖ ͡°) Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: WojtekErnest »

Tomek pisze:
17 maja 2018, 12:23
A jak by wymienić cały bms to zgra on się z oryginalnym sterownikiem i ładowarką?
NA 99% nie. To jest płyta zintegrowana BMS + kontroler całego roweru (oczywiście bez sterownika silnika).
Ta płyta wygląda inaczej (jest raczej nowszy model) niż ten do którego odnosiliśmy się ze 4 lata temu na starym forum.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: tatar »

W Gazelle jest tak,Aby wszystko zagrało potrzebny jest oryginalny wyświetlacz,oryginalna ładowarka i oryginalna bateria.Procedury ładowania nie rozpoczniesz nawet bez wyświetlacza.Np. po wymianie baterii ,gdy to wszystko jest podpięte,aby uruchomic ładowanie trzeba podać sygnał ze sterownika w kole,więc trzeba zakręcić kołem i dopiero,gdy wszystko jest sprawne ,rozpoczyna się ładowanie.Po naładowaniu baterii trzeba użyć funkcji reset i dopiero można jeżdzić, inaczej wszystko wariuje,albo wyświetlają się kody błędów, bądż po prostu Error.Zaznaczam,iż nie każdym przypadku wszystko się udaje,wtedy servis. ;)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: tatar »

Z ciekawostek roweru gazelle-jeżeli wymieniamy baterię na inną lepiej zwrócić na kolor nalepki z danymi baterii,kodem i producentem.W większości przypadków,gdy wymienimy baterię z takim samym kolorem nalepki/nie innym/nie musimy programować roweru w servisie. ;)
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: wibi »

Nie wiem czy temat już zakończony i bateria uruchomiona ale spróbuję kontynuować.Otóż sterownik baterii (BMS) pomimo innego kształtu płytki wydaje się, że zbudowany jest z tych samych elementów jak starsze modele czyli ładowarka i balanser to układ "bqxxxxxPl" a całością steruje Atmega32. Nie wiem co to za gniazdo 4-pinowe pomiędzy wyjściem"+" i "-" (wg.zdjęć autora) baterii,środkowe to chyba połączenie do ogniw balansera i jest jeszcze trzecie? przy plusie baterii (tak mi się wydaje) którego przeznaczenia nie znam.Ponieważ uważam, że baterię można ładować poza rowerem więc i musi być jakaś możliwość odblokowania Atmegi i uruchomienie baterii, dlatego szukaj czy na stykach tych dwóch złącz (prócz balansera) występuje jakieś napięcie o wartości ok.3V, jeśli tak to tam trzeba szukać co połączyć by odblokować baterię.Dziwne wydaje mi się,że podłączenie ładowarki nie odblokowuje baterii,być może warto było by zmierzyć napięcie na złączu balansera który jest jak mi się wydaje 18 pinowe czyli na dodatkowych pinach podłączone są termistory lub jakiś bezpiecznik zwarciowy który albo źle kontaktuje albo po prostu się zwarł czy przepalił.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: WojtekErnest »

Jeżeli segmenty byly wczesniej na tyle nierówne, ze zostal zapamiętany kod błędu z tym związany, to jest blokada programowa. I zapewne stare sztuczki zwierania tego czy innego styku już w nowych wersjach nie mają szans powodzenia.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: wibi »

WojtekErnest pisze:
23 maja 2018, 6:14
Jeżeli segmenty byly wczesniej na tyle nierówne, ze zostal zapamiętany kod błędu z tym związany, to jest blokada programowa....
W "starych" bateriach Gazelle managerem baterii był specjalizowany układ Texas Instruments "bq77PL900" który w przeciwieństwie do innych układów tego typu stosowanych w np.laptopach nie blokował się trwale (w laptopach niektóre wersje można było odblokować wyłącznie fabrycznym i płatnym programem) dlatego można było nawet wymieniać poszczególne,uszkodzone cele i baterię "ożywić". W tej nowszej nie wiem jaki typ tego managera zastosowano,być może też z blokowaniem ale to wie tylko autor tematu który takiej informacji nie przekazał.Warto by sprawdzić jaki to typ układu,przeglądnąć datasheeta i doczytać co można a co nie. Ja osobiście takiej nowej baterii nie miałem i nie wiem, być może jest "trwale" zablokowany a być może nie dlatego pisałem o "starych" sposobach bo może zadziałają.
kris85
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 cze 2019, 14:50

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: kris85 »

Witam. Odkopuję temat, gdyż mam problem właśnie z taką baterią. Znajoma poprosiła mnie żeby spróbować ożywić baterię. Bateria ta jest montowana w bagażnik, ale silnik jest w korbie (system impulse). Dostałem od znajomej baterię i ładowarkę. Bateria podobno w rowerze już nie działa wcale. Rozebrałem baterię, wygląda identycznie jak ta na zdjęciach autora. Pakiet ogniw składa się z 40 ogniw sony us18650v3 w konfiguracji 10s4p. Po pomiarach napięć okazało się, że każda sekcja posiada równe napięcia około 3,68 V. Podłączenie ładowarki nie powoduje ładowania baterii, sprawdzałem napięcia na sekcjach, nie wzrastają. Na płytce znajduje się wspomniany bq77pl900 oraz atmega 645P (na zdjęciu kwadrat pod białą naklejką z wersjami sw i hw). Podejrzewam, że atmega się zablokowała, ciekawe tylko jaki błąd zarejestrowała, skoro napięcia są w miarę równe ?
Może jakiś błąd temperatury (bateria przechowywana w zbyt niskiej temperaturze) ? Tego nie wiadomo. Po lewej stronie od atmegi, troszkę w dól jest złącze do programowania: miso, mosi, sck, reset, gnd, a vcc wziąłem z kondensatora przy nodze atmegi. Podłączyłem się programatorem isp usbasp i odczytałem eeprom i flash. Używam avrdude, nie ma do wyboru atmegi 645p (być może jest to to samo co 645, może jakiś klon różniący się tylko identyfikatorem), dlatego wybrałem właśnie 645 (trzeba użyć opcji -F, żeby zignorować sprawdzanie identyfikatora). Gdybym miał działającą baterię, można by się pokusić o skopiowanie flash i eeprom i próby ich wgrania do niesprawnej baterii. Może uda się odblokować ? Chciałbym dodać, że grzebałem jakiś czas temu w odkurzaczach akumulatorowych bosch athlet i jest w nich również bq77pl900 i atmega ale 328p. Wgrywając sam eeprom ze sprawnego odkurzacza, można go odblokować.Wydaje mi się, że gdy bq77pl900 występuje w parze z kontrolerem atmega lub pic, to pracuje prawdopodobnie jako podrzędny, do odczytywania i balansowania napięć, a to właśnie w atmegach lub pic zapisywane są błędy. Może ktoś posiada taką baterię sprawną, chociaż trochę działającą, z której można by odczytać zawartość atmegi ?
Zuczek11@
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 28 lut 2022, 16:55

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: Zuczek11@ »

Witam . Mam podobny problem . Czy udali się Panu naprawić baterie ?
Mariusmd
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 19 sty 2023, 12:26

Re: Bateria Gazelle 36v 10s4p (silver)

Post autor: Mariusmd »

Witam, również odkopie temat bo wszyscy maja identyczny problem i ja też, dodam tylko że stało się to po jeździe i ładowaniu w mrozie.
akumulatory naładowane ale nie ma wyjścia napięcia tak ja u autora tematu.
ODPOWIEDZ