Bionx awaria

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
ufolut79
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2018, 14:48

Bionx awaria

Post autor: ufolut79 »

Witam, mam pytanie mam rower z napędem bionx 36v bateria zregenerowana na 11ah, ładnie śmiga ale tylko kiedy jest na dworzu ciepło najlepiej tak powyżej 20 stopni, jak robi się chłodniej wspomaganie słabnie, nie wiem co jest popsute. myślę ze czujnik temp i działa odwrotnie, gdy jest zimno to silnik myśli że temp jest wysoka, a gdy ciepło to silnik myśli że jest zimny i działa prawidłowo. Sprawdziłem połączenia przewodów, są prawidłowe nie są zaszadziałe. A wy co o tym sądzicie, pomocy.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bionx awaria

Post autor: WojtekErnest »

Na pewno słabnie aku, tak z 10% przy 5-10 stopniach. Dodatkowo wtedy sie bardziej rozbalansowuje. Może elektronika Bionxa jeszcze to dodatkowo spowalnia.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bionx awaria

Post autor: tatar »

.Sprawdż raczej baterię/dziwna ta regeneracja/
ufolut79
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2018, 14:48

Re: Bionx awaria

Post autor: ufolut79 »

Baterie regenerowała firma i raczej zrobiła dobrze, jak jest powyżej 20 stopni to jest wszystko w porządku silnik działa prawidłowo rower śmiga jak wściekły, ale jak zaczyna robi się chłodniej wtedy wspomaganie spada wraz ze spadkiem temperatury, dziwne, bateria wytrzymuje około 40 km, a bionx jest odblokowany na maxa.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bionx awaria

Post autor: WojtekErnest »

Jesli nie zmierzysz to 'raczej dobrze' nic nie znaczy. Masz tam gniazdo serwisowe z 11 pinami aby sprawdzic jakie są napięcia na kazdym segmencie ? Wtedy pod obciążeniem i niskiej temperaturze wszystko będzie jasne w 5 min.
A poza tym to pakiet 4P czy 5P ? Bo po odblokowaniu Bionx, po prostu juz może być za slaby.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bionx awaria

Post autor: tatar »

Jeżeli odlokowałeś Bionxa,a podejrzewam,że robił to jakiś servis,w tym samym servisie sprawdzą na programie co jest przyczyną i jakie parametry są nie halo
w ustawieniach
Awatar użytkownika
Popeye
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 14 sie 2018, 15:24

Re: Bionx awaria

Post autor: Popeye »

odezwij się na pw
ufolut79
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2018, 14:48

Re: Bionx awaria

Post autor: ufolut79 »

Serwis bionx w Milczu mi to robił, wszystkie ogniwa w baterii nowe włożył, a nie wie co dolega mojemu bionxowi. Nie powinno być aż takich spadków mocy po obniżeniu temp, jak temp spada poniżej 12 stopni to spadek mocy jest o 80 % prawie w ogóle nie wspomaga, a jak jest słonecznie i powyżej 20 stopni to śmiga na 100 %, całą baterie wyjeździłem i zrobiłem ponad 40 km na pełnym wspomaganiu, oczywiście też pedałując bo nie mam manetki gazu.
Może czujnik temp jakiś jest w silniku i działa odwrotnie gdy jest zimno myśli ze silnik się przegrzewa i wyłącza wspomaganie
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bionx awaria

Post autor: WojtekErnest »

ufolut79 pisze:
29 paź 2018, 9:31
Serwis bionx w Milczu mi to robił, wszystkie ogniwa w baterii nowe włożył, a nie wie co dolega mojemu bionxowi.
.. jak temp spada poniżej 12 stopni to spadek mocy jest o 80 % prawie w ogóle nie wspomaga,
To jest absolutnie nienormalne.. Nie ma co gdybać, musisz w takim momencie zmierzyć napięcie calego pakietu
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bionx awaria

Post autor: WojtekErnest »

WojtekErnest pisze:
29 paź 2018, 10:11
ufolut79 pisze:
29 paź 2018, 9:31
Serwis bionx w Milczu mi to robił, wszystkie ogniwa w baterii nowe włożył, a nie wie co dolega mojemu bionxowi.
.. jak temp spada poniżej 12 stopni to spadek mocy jest o 80 % prawie w ogóle nie wspomaga,
To jest absolutnie nienormalne.. Nie ma co gdybać, musisz w takim momencie zmierzyć napięcie calego pakietu.
Termistor może tez byc w BMS i byc może manipuluje sterowaniem mosfeta.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ufolut79
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2018, 14:48

Re: Bionx awaria

Post autor: ufolut79 »

Dla mnie też jest to bardzo dziwne. Dzięki na info, jak ktoś zgodzi się sprawdzić cały pakiet to spakuje koło baterie i sterowniki wyślę do sprawdzenia.
Kordian
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 05 wrz 2018, 0:31

Re: Bionx awaria

Post autor: Kordian »

Ja zazwyczaj wykorzystuję w takich sytuacjach zasadę eliminacji :)
Gdybyś posiadał manetkę to można by ustalić czy w chwili (gdy jest zimno) kiedy zanika Ci wspomaganie rower posiada wystarczający zapas mocy.
Myślę, że to może być wina tensometru na osi.
ufolut79
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2018, 14:48

Re: Bionx awaria

Post autor: ufolut79 »

wsadziłem baterie do lodówki na 15 min a rower stał na słońcu, po wyjęciu jej i założeniu rower nadal wspomagał tak samo jak przed ostudzeniem baterii, a gdy się zrobiło na dworzu chłodno to puściłem dmuchawę z ciepłym powietrzem na silnik jakieś 10 min czasu żeby silnik się nagżał i podłączyłem baterie, rower rakieta normalnie. czyli coś nie tak w silniku nie można inaczej wytłumaczyć tego gdy zimny to niedziała wspomaganie ja myślę ze czujnik temp działa odwrotnie jak zimny to nie działa bo myśli że silnik się przegrzewa, a gdy jest ciepły to myśli że jest zimny i działa normalnie. muszę ten czujnik odłączyć albo nowe sprawny silnik zapodać.
ufolut79
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2018, 14:48

Re: Bionx awaria

Post autor: ufolut79 »

ja też tak myślę bo po podgrzaniu silnika działa ok rewelacyjnie, a gdy ostygnie to wspomaganie zanika, tylko czy odłączenie czujnika nie spowoduje wyłączenia wspomagania i gdzie jest ten czujnik
ufolut79
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2018, 14:48

Re: Bionx awaria

Post autor: ufolut79 »

czy termostat jest na osi silnika ?
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bionx awaria

Post autor: tatar »

Jeżeli jest to silnik z oryginalnym sterownikiem,myślę tak jak @Kordian ,że winny może być tensometr.Podejrzewam,że w chłodne dni wspomaganie z początku działa słabo,ale gdy silnik osiągnie jakąś tam temperaturę,wraca do normy/teoretycznie, gdy jest to wina tensometru-powinno/ :)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bionx awaria

Post autor: WojtekErnest »

Rozmawiamy o odczuciach i przypuszczeniach, a takie proste pytanie : Czy w tym rowerze jest wskaznik (chocby diodowy) poziomu napięcia aku ?
No bo jesli ten wskaznik wskazuje szybki spadek NAPIĘCIA, no to tensometr jest mniej podejrzany. Ale jesli nie ma mocy ale napięcie jest max no to tensometr/sterownik jest prawdopodobny.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bionx awaria

Post autor: tatar »

@ Wojtek-Ernest.Problem /jak podejrzewam/zaczął się od chwili zmiany fabrycznych ustawień sterownika/odblokowanie/,które nie uwzględniły działania tensometru/rozszerzalność mechaniczna powodująca zmianę napięcia/Sygnał z tensometru podawany na sterownik w takim przypadku/kurczenie materiału/ przy zmianie temperatury na niższą , jest nieproporcjonalny do zmian dokonanych przy odblokowaniu sterownika/napięcie,prąd ?/Jednym słowem; została zakłócona pewna równowaga.
ufolut79
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2018, 14:48

Re: Bionx awaria

Post autor: ufolut79 »

Jest na tp jamieś rozaiąznie.
ufolut79
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2018, 14:48

Re: Bionx awaria

Post autor: ufolut79 »

Jak można to naprawić
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bionx awaria

Post autor: tatar »

Z tym pytaniem ,radziłbym zwrócić się do @Kordian,który jest wybitnym specjalistą od sterowników Bionxa
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bionx awaria

Post autor: WojtekErnest »

tatar pisze:
31 paź 2018, 23:24
@ Wojtek-Ernest.Problem /jak podejrzewam/zaczął się od chwili zmiany fabrycznych ustawień/..
Jednym słowem; została zakłócona pewna równowaga.
Pewnie masz rację ale trzeba WYKLUCZYC ew . słabość aku, Czyli czy przy tej "niemocy" roweru nie spada napięcie. Czyli w 5 min mozna to sprawdzic.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Kordian
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 05 wrz 2018, 0:31

Re: Bionx awaria

Post autor: Kordian »

Tatar, bez przesady z tymi kwalifikacjami :) Znalazło się kilka ludzi "dobrej woli" (dziękuję Rafaell,Tatar, Glebor ...), którzy wysłali mi niedomagający materiał do badań naukowych i w czasie reanimacji i przywracania do życia trochę się nauczyłem tego czy owego :)
Dopiero pierwszy tysiąc kilometrów za mną .... więc niewiele.
Przy okazji dziękuję i zachęcam do dalszej inicjatywy "podaj dalej" :)

Powracając do tematu.

Jak to powiadają "jeden obraz wart tysiąca słów". Zrób zdjęcie roweru aby było widać silnik, baterię i LCD.
W LCD G2 jest tryb serwisowy gdzie można zobaczyć wskazania tensometru oraz napięcie akumulatora (niestety przy braku wspomagania) i temperaturę (ale dopiero po przestawieniu odpowiedniego rejestru).

Ale to już coś. Więcej danych początkowych == więcej przemyśleń.

Co do temperatury to czujników jest kilka (termistor, bezpieczniki temepraturowe).

W silniku - na płytce PCB sterownika (nie wiem dokładnie gdzie i jaki to element ale niebawem się dowiem bo mam już od kilku dni własny "mikroskop PCB" )

W BMSie - od 3 do 7 w zależności od wersji.

zabezpiecznie temperaturowe pakietu
[film]http://www.mmp24.pl/bldc/bionx-zabepiec ... aterii.m4v[/film]

testowanie mikroskopu PCB
[film]http://www.mmp24.pl/bldc/bionx-budowa-p ... kopu-3.m4v[/film]

analiza sygnałów analogowych CAN
[film]http://www.mmp24.pl/bldc/bionx_przebieg ... li_can.m4v[/film]

analiza danych cyfrowych CAN
[film]http://www.mmp24.pl/bldc/bionx_magistra ... znych2.m4v[/film]
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Bionx awaria

Post autor: Goliath »

@Kordian - szacuneczek :P za wytrwałość i chęć zgłębiania tajemnic systemu bionx-a :D
Twój kawał pracy oraz zaangażowanie robi wrażenie. :mrgreen:
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bionx awaria

Post autor: tatar »

Goliath pisze:
02 lis 2018, 0:23
@Kordian - szacuneczek :P za wytrwałość i chęć zgłębiania tajemnic systemu bionx-a :D
Twój kawał pracy oraz zaangażowanie robi wrażenie. :mrgreen:
...a jest to zaledwie ułamek procenta jego wiedzy o tym,co my potocznie nazywamy elektroniką :D
ODPOWIEDZ