Konto na zlot EV: Tomasz Wierzchoń 77 1140 2004 0000 3202 7681 5636, koniecznie dopisek "darowizna" i nick z forum.

Nieśmiało przypominam sponsorom reklam o deklaracjach dotyczących zlotu.

Zlot EV 2020 planowany jest pod koniec sierpnia, lub dopiero w przyszłym roku w maju.

Przeróbka bijącej kasety :)

Przeróbki i naprawy pojazdów fabrycznych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
glebor
Posty: 557
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Przeróbka bijącej kasety :)

Post autor: glebor » 27 maja 2019, 21:06

Witam. Ponieważ sporo osób się skarżyło na ten defekt w różnych kasetowych silnikach, postanowiłem się zapoznać z problemem i zaradzić :)

Problemem jest brak łożyskowania bębenka w 2 miejscach, chińczyki dają tylko tuleję, a jeżeli nawet łożyskowanie jest, to często łożyska są tak gówniane w chinach, że biją osiowo i na boki same z siebie... Problem dotyczy silników MXUS 30H, 9C, oraz innych chińskich robionych w tej samej fabryce. Napotkałem problem również w moich egzemplarzach S1700C i S2500C losowo...

Obrazek

Napisałem do chińczyka że wasze silniki są złej jakości, że macie poprawić mi te mocowanie, jak mam brać więcej silników. Napisali, że skontaktują się z inżynierem. Dostałem odpowiedź, że dział techniczny nie widzi problemy i czy mogą mi w czymś pomóc...

Z chińczykiem trzeba krótko, a że nie miałem czasu na zabawę what does bearing mean please send me a picture...
Cóż wysłałem im mema i napisałem, że sam rozwiążę sobie problem ;)
Obrazek

--------

Zasiadłęm do solidworksa i wziąłem się do roboty, do momentu naprawy bicia kasety zatrzymałem sprzedaż zestawów S1700C i S2500C.

Najpierw plan:

Otóż pierwszy krok to była wymiana łożysk we wszystkich silnikach na nasze polskie NSK 2RS C3 6003DU. RS-> uszczelnione łożyska.
Bicie zmieniając samo łożysko i wprasowując je porządną prasą zmiejszyło się 2x :)

Ale zgłąszających problem z krzywieniem kasety były 2 osoby, więc zaraz rozkmina o co kaman...
Wobec tego zrobiłem pomiar osi mikrometrem wyszło 13,472mm bardzo dokładnie zmierzyłem :D
Szybki przegląd czy jest łożysko na rynku 13,5 wewnątrz i na zewnątrz 24mm niestety łożyska takiego nie ma :( ani też na 14mm wewnątrz i 24 zewnątrz.

Mój zaprzyjaźniony mechanik samochodowy użyczył mi katalogu i po 15 minutach znaleźliśmy łożysko 15mm wewnątrz i 24 zewnątrz. Kupiłem firmy KYK JAPAN. Nie jest to półka SKF ale niestety z innej firmy w tym rozmiarze nie dało się załatwić,KYK nie są ogólnie złe i tak jakością biją 10-20X te chinole.

Cóż kolejną przeszkodą jest walcowany gwint przez co średnica gwintu na osi jest 0,3mm większa niż sama oś, a więc kolejny problem prosta tuleja przechodząca przez gwint ma luz i wewnętrzna część łozyska się nie kręci.

Obrazek

Zadzwoniłem do znajomego i zapytałem, czy da radę wykonać mi tuleję z luzem 20um rozciętą tak, żeby zrobić pasowanie ciasne. Szybki przegląd wykresu żylazowęgiel z czasów studiów i materiał dobrany :D Zabrałem się za projektowanie 3D kilku elementów:

- końcówki do równego wbicia malutkiego łożyska zapierającego się na długim skoblu wchodzącym w tuleję kasety.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ponieważ nie dałem rady tego zwymiarować odpowiednio w solid worksie, musiałem wrzucić stary program do projektowania i wyszło czytelnie.
Obrazek

- tuleja z odpowiednim luzem i przygotowanymi wymiarami
Obrazek

- rozszerzacz do tulei podczas wbijania, który nie był specjalnie przydatny :D (za jego cenę można by kupić 4 pak, więc trochę szkoda :D )
Tu już nie cykałem fotek, jest zbiorcze foto elementów wytoczonych:
Obrazek

Trwało to ok. tygodnia czasu jak zleciłem tuleje wykonać na tokarce wg. projektu, 3 dni paczka była u mnie dzisiaj z rana :)
Cóż od razu zabrałem się za wymianę łożysk i instalację tulei i łożyska podpierającego bębenek. Efekt jest piorunujący wreszcie nic nie bije, nic się nie krzywi wszystko śmiga perfekcyjnie :)


A tutaj efekt końcowy i elementy:
TO jest bębenek jak widać w pełni demontowalny :) I w sumie większego problemu za jakieś 50-100zł nie stanowi, żeby wytoczyć mocowanie wolnobiegu przykręcane na 6 śrub z wytoczonym gwintem 35...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cóż chińczykowi się nie chciało, glebor musiał poprawić, żeby było LUX :D

Na koniec jeszcze pyknąłem łożyska na NSK, dodatkowe 25zł nie majątek, a silnik już rozebrany więc szkoda zostawić chinole...
Obrazek
Posiadam nowe zestawy napędowe mxus, velofast, voilamart 26, 28 cali 250-1700W, akumulatory bidon 48V 17,5Ah
TEL: 796782663

http://epojazdy.blogspot.com/
http://epojazdy.prv.pl/

ODPOWIEDZ