Dodatkowa bateria

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
ano5
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:07

Dodatkowa bateria

Post autor: ano5 »

Mam rower FISCHER VIATOR 5.0i z baterią 11.6 Ah, 36V. Chciałbym zwiększyć jego zasięg dokładając drugą baterię. Oryginalna bateria jest chowana w ramie roweru. Myślę o wykonaniu obudowy , włożeniu do niej ogniw i podłączeniu do oryginalnej baterii. Nie wiem czy to będzie możliwe i czy nie zepsuję czegoś z napędu elektrycznego. Proszę o radę.
Andrzej
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: AST034 »

No... nie. Inne ogniwa to inne rw, do tego dochodzi BMS. Generalnie lepiej juz wykonac druga baterie ktora mozna przelozyc w razie rozladowania pierwszej. Tylko fabryczne rowery maja zabezpieczenia i raczej takiej samorobki do nich nie podlaczysz.
ano5
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:07

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: ano5 »

Zmartwiłeś mnie tą odpowiedzią. Myślałem o podłączeniu równoległym dodatkowej baterii ale rzeczywiście jest problem z bms. RW to pewnie opór wewnętrzny baterii. Mam dane baterii BATERIA PHYLION BN10 36V / 11.6AH / 418WH SMART BMS BROSE DRIVE YS7912 MATT (IU 2019) 60085. Nie wiem czy to może coś pomóc. Wykonanie wkładanej baterii do ramy będzie trudne ze względu na jej dopasowanie do ramy w której się znajduje. Czy można coś zrobić aby zwiększyć zasięg roweru.
Andrzej
grafffik

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: grafffik »

tak, sprzedać go i kupić drugi.
ano5
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:07

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: ano5 »

Nie ma to jak genialna rada.
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: AST034 »

ano5 pisze:
06 sty 2020, 19:30
Nie ma to jak genialna rada.
Niestety ale grafffik ma racje. Albo sobie dokupisz druga baterie na zapas, albo sprzedaj rower i kup cos co bedzie o polowe tansze i z 10 krotnie wiekszym akumulatorem.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: WojtekErnest »

Są tacy co ryzykują, czyli pilnując napięcia naładowanego oryginalnego pakietu, mają przed wyjazdem tak samo naładowany dodatkowy i wtedy łączą TYLKO + z + i - z -, PRZED sterownikiem.
To taka 'bieda porada' dla posiadaczy firmowych rowerów z kiepskim firmowym, czasem zabezpieczonym pakietem.
To ryzykowna, do jednostkowego, okazjonalnego użycia na własną odpowiedzialność !!!
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ano5
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:07

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: ano5 »

Ja nie chcę roweru który by jeździł za mnie tylko by mnie wspomagał.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: miki »

Spytaj u producenta, ciekaw jestem czy mają taką opcję.
ano5
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:07

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: ano5 »

Spytałem, bez odpowiedzi.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: WojtekErnest »

Chyba tylko Bosch robi takie wynalazki z interface umożliwiającym podłączenie dwóch ICH pakietów.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ano5
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:07

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: ano5 »

Ja myślałem o czym innym, mianowicie chciałbym zastosować przełącznik który by raz włączał oryginalną baterię a w drugiej pozycji ją rozłączał i włączał dodatkowy pakiet.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: tkoko »

Chcąc się tego dowiedzieć, trzeba by testowo podłączyć taki dodatkowy aku, nawet '10S,1P". Niestety trudno powiedzieć jak zachowa się wyświetlacz ze sterownikiem. Pół biedy jak zasygnalizuje tylko błąd, i po włożeniu oryginalnej baterii wszystko będzie OK. Gorzej jak "zablokuje" możliwość korzystania z roweru, i konieczność odblokowywania w serwisie.
ano5
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:07

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: ano5 »

Kupiłem rower używany i nie wiem gdzie jest serwis polski tego roweru.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: tkoko »

Ponieważ niewielu użytkowników tego forum, ma "fabryczny rower", a jeszcze mniej w takim rowerze "grzebie", masz dwie możliwości.
Albo dla "świętego spokoju", jeździsz na tym co masz i czekasz aż będziesz zmuszony do ingerencji w rower, albo "ryzykujesz", i w razie niepowodzenia "przechodzisz" na opisywane tutaj rozwiązania (dodatkowy koszt, ale samodzielny serwis) :D
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: WojtekErnest »

ano5 pisze:
15 sty 2020, 19:29
Ja myślałem o czym innym, mianowicie chciałbym zastosować przełącznik który by raz włączał oryginalną baterię a w drugiej pozycji ją rozłączał i włączał dodatkowy pakiet.
Jesli oryginalny pakiet ma szynę transmisji danych (na 90 % ją ma) to wyłączenie oryginalnego pakietu a włączenie obcego + i - nic nie da, bo nie ruszy ...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: kinats »

WojtekErnest pisze:
15 sty 2020, 22:07
ano5 pisze:
15 sty 2020, 19:29
Ja myślałem o czym innym, mianowicie chciałbym zastosować przełącznik który by raz włączał oryginalną baterię a w drugiej pozycji ją rozłączał i włączał dodatkowy pakiet.
Jesli oryginalny pakiet ma szynę transmisji danych (na 90 % ją ma) to wyłączenie oryginalnego pakietu a włączenie obcego + i - nic nie da, bo nie ruszy ...
ale gdyby rozbebeszył oryginalną baterię, i taką przepinkę zrobił między pakietem a BMS'em to jest opcja że by to zadziałało.
Nic tylko zrobić zworę, którą się przepina, tak że albo pakiet spięty oryginalny, albo wyciągasz zworę i wtedy możesz wpiąć pakiet dodatkowy.
Kwestia czy trzeba by kombinować z połączeniami do balansowania czy nie.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: WojtekErnest »

Niektóre z nich pamietaja ostatnie odczyty segmentów, więc nie wiadomo.
Starsze wersje Fisherów miały aku z 6-cioma stykami i dość duzo elektroniki, za duzo jak na prosty BMS.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Dodatkowa bateria

Post autor: kinats »

ale to że niby jak by się podmieniło ogniwa to też to nie będzie chciało robić ?
Bo w teorii, gdyby zrobić tak, żeby wypinać z oryginalnego pakietu wszystko, znaczy BMS razem z balansowaniem (czujnik temp to mógłby sobie siedzieć w oryginalnej batce) i wpinać w drugi pakiet, to co tam by jeszcze mogło nie trybić ?
ODPOWIEDZ